سیاه شدن طلا

دلیل سیاه شدن طلا 

در این مطلب به موضوع مهمی تحت عنوان دلیل سیاه شدن طلا خواهیم پرداخت. سیاه شدن زیور آلاتی که از طلای ۱۸ عیار ساخته شده اند یکی از دغدغه های خانم ها محسوب می شود. زیرا بعد از گذشت مدتی شاهد تغییر رنگ آن خواهند لود. اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید به شما پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با دلیل سیاه شدن طلا آشنا شوید. پس تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه شوید.

دلیل سیاه شدن طلا

 

سیاه شدن جواهرات

دلیل سیاه شدن طلا چیست و چرا جواهراتی که از طلای زرد یا سفدی  طراحی می شوند بعد از مدت زمانی تغییر رنگ می دهند ؟ آیا به دلیل بد بودن مدل یا فرم طراحی جواهرات است؟ اغلب افراد مخصوصا خانم ها از سیاه شدن زیور آلات طلای خودشان گله مند هستند و می‌گویند که چطور ممکن است طلا و جواهرات سیاه شود و یا این که تغییر تحول رنگ دهد؟ آیا سیاه شدن جواهرات در معنای تقلبی بودن آنها است؟ آیا در صورتی طلایمان سیاه شود یا این که تغییر‌و تحول رنگ دهد سرمان کلاه رفته؟ چرا برخی از طلاها دست را سیاه میکنند؟

 به دلیل پرسش های فراوانی که در این زمینه مطرح می شود تصمیم گرفتیم که مقاله ای در رابطه با دلیل سیاه شدن طلا و جواهرات تهیه کنیم و به شما خواهیم گفت که چه چیزی منجر به پیدایش چنین پدیده ای میشود و چه گونه می بایست از آن پیشگیری کرد . استفاده از جواهرات به دست و بدن فرد زینت می دهد و به جرات می توان گفت که تمام افراد به دلیل زیباتر شدن از آن ها استفاده می کنند. اما هنگامی که با سیاه شدن آن روبرو می شوند قطعا احساس ناخوشایندی خواهند داشت.

دلیل سیاه شدن طلا , تقلبی بودن آن است ؟ 

طلا مانند سایر فلزات گوناگون می‌تواند در قبال اکسیژن هوا و بقیه مواد دیگر عکس العمل نشان داده و در گیر تغییر تحول شیمیایی یا این که فیزیکی شود . در مقایسه با بقیه فلزات , طلا جواهرات از محدود فلزات گرانبهایی است که کمترین میزان عکس العمل در قبال اکسیژن را نشان می‌دهد . ولی به‌این نکته دقت فرمائید که طلای خالص اینگونه است و مسائل طلای ناخالصی که همراه با بقیه فلزات است متفاوت خواهد بود .

همان طور که می‌دانید فقط طلای ۲۴ عیار , خالص است . و صرفا مصنوعات ۲۴ عیار سیاه نیمشوند . و یا این که به دشواری و سختی مبتلا به تغییر تحول رنگ می‌شوند . به این ترتیب بقیه مصنوعات طلا جواهرات با عیار کمتر از ۴۲ می‌توانند در گیر سیاه شدن یا این که تغییر‌و تحول رنگ شوند . در‌این مصنوعات علاوه بر فلز طلا و جواهرات , فلزات گرانبهای دیگری مانند نقره , نیکل و … هم موجود هست . دلیل سیاه شدن طلا و جواهرات به خاطر برخورد دادن همین فلزات در کنار طلا جواهرات است . برهمین اساس سازندگان طلا و جواهرات به شما پیشنهاد می کنند که هرازچندگاهی مثلا هر مورد ۱ سال یکبار طلا و جواهرات خویش را جلا داده تا مجددا حالت براقی خود را به دست بیاورند.

 

دلیل سیاه شدن طلا

طلای ۲۴ عیار سیاه نمی شود !  

فقط مصنوعاتی که از طلای بدون نقص و ۲۴ عیار تشکیل شده گردیده اند تغییر و تحول رنگ نمیدهند . و همان طور که گفته شد بقیه عیارها می‌توانند با گذشت زمان مات شوند . بر همین اصل طلای ۱۴ عیار و کمتر از آن , نظیر ۱۰ عیار , بیشترین احتمال را دارد که مات شوند و خیلی زودتر از دیگر طلاها نیاز به صیقل زدن و براق کردن داشته باشند . ولی طلاهای با عیار ۱۸ , ۲۱ و ۲۲ هم سیاه و مات می شوند البته خیلی دیر و در طولانی تری این مساله برای آن ها اتفاق خواهد افتاد . علاوه بر این میزان تغییر‌و تحول رنگ آنها هم به مراتب کمتر است .

دلیل سیاه شدن طلا چیست ؟  

بنظر میرسد که محتمل ترین استدلال تغییر رنگ طلا و جواهرات ادغام و ترکیب کردن دو عنصر اکسیژن و سولفور با رطوبت هوا باشد .اما بدن انسان نیز می تواند در‌این تغییر تحول رنگ نقش داشته باشد . این چنین که , بدن برخی از اشخاص قادر است سبب ساز براق شدن بیشتر طلا و جواهرات و فلزاتی مانند نقره شود , و از طرفی , تن برخی دیگر از افراد به دلایل متفاوتی , قادر است موجب تیره و سیاه شدن طلا جواهرات شود .

علاوه بر دو مورد بالا که محتمل تر از دیگر دلایل است , موارد ذیل هم می توانند موجب دلیل سیاه شدن طلا باشند .

مهم ترین دلایل سیاه شدن جواهرات

  • در معرض قرار گرفتن طلا و جواهرات با مواد شیمیایی نظیر ادکلن , رایحه , بعضی اسپری های آرایش و پیرایش موی , اسپری های ضد عرق , بعضی ماده های شوینده خانگی و …
  • پودرهای شستشو رخت و لباس و ظروف نیز می‌توانند در طولانی بازه منجر به سیاه شدن طلا جواهرات ها شوند .
  • مهم‌ترین نکته جهت پیشگیری از سیاه شدن طلا و جواهرات احتمال دارد دوری پیدا کردن و عدم تماس طلا و جواهرات با مواد شیمیایی باشد که در‌این مقاله نامشان ذکر شد است .
  • لزومی ندارد حین شستشوی دست ها از طلا جواهرات در دستان خود استفاده نمایید . در حالتی که برایتان مقدور است به عنوان مثال دستبند طلا و جواهرات و یا این که انگشتر طلا جواهرات خویش را حین شستن دست ها بیرون کرده و بعد از خشک کردن دستان و بدن خود , مجدد آنان‌را استفاده کنید و از زیبایی آن ها بهره مند شوید.
  • زمانی دوش می گیرید و یا این که حمام می کنید حتما تمام طلاهای خویش را در بیاورید .
  • به جهت خودداری از سیاه شدن طلا جواهرات هنگامی که به استخر می روید و یا این که آب تنی می کنید طلاهای خویش را در بیاورید .
  • هنگامی که از طلاها و جواهرات خود استفاده نمی کنید آنها‌را بردارید و درون باکس بگذارید حتما و حتما با دستمال قابل انعطاف و فارغ از پرز آنها را پاک فرمایید . آن گاه درون پارچه و طوری که با فلزات و یا این که طلاهای دیگر برخورد نداشته باشند قرار دهید . زیرا برخورد فلزات و سنگ ها با یکدیگر می تواند باعث ایجاد خط و خش بر روی آن ها شود.
  • برای پرهیز از تغییر و تحول رنگ و رفع سیاهی طلا جواهرات از جای مطمئنی طلا و جواهرات بخرید

دلیل سیاه شدن طلا

طلای عیار پایین نخرید ! 

به دفعات مشاهده شده که دارندگان جواهرات از سیاه شدن طلا جواهرات ۲۱ یا این که ۲۲ یا این که ۲۴ عیار خویش گلایه می نمایند . در‌حالتی که برای شما هم چنین وضعیتی اتفاق افتاده حتما به یک طلا و جواهرات فروشی یا این که هر کس متخصص یا طراح طلا و جواهرات است رجوع کنید . احتمال دارد عالت سیاه شدن طلا و جواهرات , تقلبی بودن آن باشد که در آموزش طراحی طلا و جواهر فهمیدن اینکه طلا اصل یا تقلبی است به هنرجویان آموزش داده می شود. اگر شما به جواهر و زیورآلات علاقه مند هستید یا تایم زیادی با آنها سروکار دارید می توانید در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر نحوه تشخیص طلا تقلبی یا عیار پایین را آموزش ببینید . این احتمال نیز موجود هست که طلایی با عیار پائین تر از آنچه فاکتور شده به شما داده باشند .

این زمینه اهمیت نکات خرید طلا و جواهرات از مراکز دارای اعتبار را مشخص و معلوم مینماید . شما می بایست از مراکزی طلا و جواهرات بخرید که مطمئن باشند و با وجدان فعالیت نمایند . از همگی مهمتر , تلاش کنید جایی که از آن طلا و جواهرات می خرید عضو اتحادیه طلا جواهرات فروشان بوده و مجوزهای ضروری را داشته باشد . در شرایطی که طلای ۲۱ یا این که ۲۲ عیار شما سیاه شده‌است و از جایی که عضو اتحادیه است آن را خریده اید می توانید به اتحادیه مراجعه کرده تا طلای شما کارشناسی و پیگیری شود .

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209