نکات خرید طلا

دانستن نکات خرید طلا باعث می شود که شما دچار کمترین ضرر شوید و بیشترین سود را کسب کنید. خرید فلزات گرانبها مانند طلا ممکن است به قصد پس اندازه یا طراحی جواهرات و یا استفاده روزمره انجام شود که هر کدام از آن ها نیازمند دانش کافی است. در این مطلب شما را با نکات خرید طلا از طلا فروشی آشنا می کنیم. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید .

نکات خرید طلا

 

در خرید طلا چه مواردی باید در نظر داشت ؟

مهم ترین نکات خرید طلا چیست و چه مواردی را باید مد نظر داشته باشیم ؟ بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها تمایل زیادی به خرید , نگهداری و استفاده از طلا دارند. برخی از افراد تمایل دارند طلا را به صورت روزمره استفاده کنند یا برخی برای آموزش طراحی طلا و جواهر در آموزشگاه ها تهیه می کنند اما برخی دیگر به طلا به دید پس اندازه نگاه می کنند و از خرید و نگهداری بلند مدت آن سود خوبی به دست می آورند. اما دسته دیگری نیز وجود دارند که برای هدیه دادن از این فلز گرانبها استفاده می کنند. در ادامه شما را با نکات خرید طلا در دو موقعیت مهم یعنی هدیه دادن و پس انداز کردن آشنا می کنیم تا به بهترین انتخاب برسید.

 

خرید طلا برای هدیه

هدیه دادن امری پسندیده است. هدیه دادن طلا معمولا در زمان ازدواج امری رایج است. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و مراسم ازدواج در پیش دارید این قسمت از مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

پلاتین نخرید !

پلاتین جزو فلزات گرانبها محسوب می شود اما ارزش آن در هنگام خرید بیشتر از فروش است و در زمان فروش مبلغ کمتری بابت آن دریافت خواهید کرد. اما طلا دارای ارزش ثابتی است و در هنگام فروش کمتر ضرر می کنید. پس بهتر است به جای پلاتین طلا بخرید. اگر تفاوت طلا و پلاتین را نمی دانید به حروف حک شده در کنار عیار آن توجه کنید. برای تشخیص طلا به حک شدن حروف K در کنار عیار و برای تشخیص پلاتین به حروف PT توجه کنید.

از خرید طلای دست دوم دوری کنید !

به هیچ عنوان طلای دست دوم را به عنوان طلای نو خریداری نکنید. در مطالب پیشین درباره تشخیص طلای دست دوم به شما عزیزان کمک کردیم. اما جهت یادآوری عرض می کنیم که یکی از بهترین روش ها برای تشخیص طلای دست دوم توجه به قسمت هایی مانند قفل است. اگر در قسمت قفل شاهد خط و خش یا رنگ رفتگی بودید یقین حاصل کنید که این طلا نو نیست !

طلای ساده بخرید !

هر چقدر که طلا دارای نقش و نگار بیشتری باشد و اصطلاحا کار بیشتری بر روی آن انجام شده باشد کارمزد بالاتری نیز دارد. اگر نمی خواهید بودجه زیادی را برای خرید طلای ازدواج یا هدیه صرف کنید بهتر است که ساده ترین طلا را انتخاب کنید تا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین نشوید.

از خرید طلای نگین دار منصرف شوید !

استفاده از سنگ ها و نگین های درخشان بر روی جواهرات می تواند به میزان زیادی باعث افزایش زیبایی جواهر شود. اما مساله اینجاست که شما در هنگام خرید پول زیادی بابت این طلا پرداخت می کنید اما در زمان فروش وزن سنگ ها محاسبه نمی شود و شما ضرر زیادی را متحمل خواهید شد. این مساله هنگامی سخت تر می شود که شما طلایی را خریداری کرده اید که به جای سنگ های اصل از سنگ های تقلبی و مصنوعی در آن استفاده شده است که ارزش طلای شما را به مراتب کاهش می دهد.

در زمان گرانی خرید نکنید !

هنگامی که تقاضا در بازار طلا بالاست خرید نکنید ! بهترین زمان برای خرید طلا زمانی است که طلا در پایین ترین قیمت خود قرار داد. به همین دلیل توصیه می شود که طلا را دیقه نود خریداری نکنید و قبل از خرید به خوبی قیمت آن را بررسی کنید.

 

خرید طلا برای پس انداز

نکاتی که در خصوص خرید طلا برای هدیه و ازدواج وجود دارد درباره خرید طلا برای پس انداز نیز صدق می کند اما نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در پس انداز کمک کند. و آن هم خرید سکه به جای طلا است.

سکه مانند طلا دارای اجرت ساخت نیست و شما می توانید در هنگام فروش آن را با قیمت روز بفروشید. فروش سکه آن را دست دوم نمی کند و همیشه دست اول باقی می ماند. به همین دلیل اغلب کارشناسان این حوزه توصیه می کنند به خرید سکه اگر قصد دارید از طلا به عنوان پس انداز استفاده کنید و آن را طولانی مدت نگه دارید.

نکات خرید طلا

تفاوت طلای ایرانی و خارجی

اغلب افراد طلای خارجی را به عنوان طلای ایتالیایی می شناسند. در نکات خرید طلا باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که طلای ایتالیایی جزو زیباترین طلاها در سطح جهان است که البته دارای قیمت بسیار بالایی نیز می باشد. زیرا در تولید آن از ظرافت ویژه ای بهره گرفته شده که علاوه بر قیمت بالا از اجرت ساخت زیادی هم برخوردار است در آموزش طراحی طلا و جواهر نحوه طراحی های سبک ایتالیایی آموزش داده می شود . اما سوال اینجاست که آیا فقط طلای ایتالیا دارای این چنین کیفیتی می باشد ؟ آیا در کشور ایران نیز نوعی از طلا وجود دارد که برند باشد و بتوان با خیال آسوده از آن استفاده کرد ؟ پاسخ مثبت است. طلای یزد !

اغلب ایرانی ها مخصوصا خانم ها نام طلای یزد را شنیده اند. طلای یزد یکی از محصولات بسیار پر آوازه در ایران است که موجب اشتغال زایی در شهر یزد شده است. طلایی که در این شهر ساخته می شود از عیار ۲۰ برخوردار است و توانسته در طی سال های فعالیت به یک صنعت پر درآمد و جذاب تبدیل شود.  اگر برای خرید طلا بین طلای ایرانی و خارجی دچار شک و دودلی شدید به شما پیشنهاد می کنیم حتما طلای یزد را بررسی کنید. زیرا خرید آن می تواند مزایای زیادی از جمله هزینه مناسب و حمایت از تولید ایرانی را به دنبال داشته باشد.

 

۳ اصول حیاتی در خرید طلا و جواهرات

همان‌طور که گفتیم در خرید طلا و جواهرات سه اصل با اهمیت موجود هست که در نظر گرفتن و توجه به هر یک از آنان اهمیت زیادی را داراست. از جمله این سه اصل : عیار طلا و جواهرات , چگونگی محاسبه‌ی ارزش طلا جواهرات و در انتها فاکتور طلا جواهرات است در پی این سه اصل اساسی با ما همراه باشید .

عیار طلا جواهرات

طلایی که از معدن استخراج می شود به میزان بسیار زیادی قابل انعطاف است . همین نرمی و انعطاف ‌باعث میشود که طلای خالص امکان ساخت زیورآلات را نداشته باشد البته در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر تشخیص دادن طلای خالص و ناخالص آموزش داده می شود  . عیار طلا و جواهرات در بالاترین حد با عدد ۲۴ و در بعضی کشورها مثل کشور ‌ایران با عدد ۹۹۹ نمایش داده می شود . در واقع عیار طلا و جواهرات به ما می گوید که چه نسبتی از طلای جان دار واقعاً طلاست و چه نسبتی از آن را بقیه فلزات تشکیل میدهند .

پس با این مقدمه , عیارهای همگانی برای طلا جواهرات عیارهای ۹۹۹ , ۷۵۰ , ۷۰۵ ‌یا ۲۴ , ۱۸ و ۱۷ عیار می باشند . عیار ۷۵۰‌ یعنی ۷۵ درصد طلا جواهرات داریم ( ۱۸ بخش از ۲۴ بخش ) . ۲۵ درصد مانده را فلزاتی مثل مس , ‌ نقره , ‌ پلاتین و رودیوم تشکیل می دهند .

احتمالا بپرسید همان‌ طور که عیار طلا جواهرات در هنگام خرید طلا جواهرات دارای اهمیت است در هنگام فروش طلا و جواهرات هم تاثیر گذار است یا این که خیر؟ جواب قطعاً مثبت است . بسته به انصاف طلا فروشی که از آن خرید میکنید ممکن است به دلایلی از جمله ضرب دیدگی , ‌ شکستگی و جرم گرفتگی در بهترین موقعیت طلای ۱۸ عیار یا این که ۷۵۰ را با به بها عیار ۷۴۰ خریداری نمایند .

نکات خرید طلا

محاسبه‌ی ارزش طلا جواهرات

از جمله نکاتی که در طول خرید طلا جواهرات به فعالیت شما می آید , نحوه‌ی محاسبه‌ بهای طلا جواهرات بوسیله طلا و جواهرات فروش است . طلا فروشان مبنی بر فرمول زیر بهای طلای خریداری شده را محاسبه می کنند.

 

فرمول محاسبه طلای خریداری شده

ارزش کل برابر است با مجموع ارزش هر گرم و اجرت هر گرم ضرب در وزن کل و این عدد به علاوه‌ سود فروش که معمولاً در عرف بازار در بین ۵ تا ۱۰ درصد است محاسبه می‌گردد . ولی برای سود فروش غالبا عدد ۷ درصد را در لحاظ می گیرند .

بها کل = درصد مالیات + درصد سود فروش+ ( وزن کل× ( اجرت هر گرم+ بها هر گرم ) )

بها و ارزش هر گرم طلا و جواهرات در فرمول بالا را از روی مظنه‌ یا فی طلا و جواهرات نیز معین می کنند . مظنه به طور عامیانه ارزش ۴ . ۶۰۸ گرم از طلا جواهرات با عیار ۷۰۵ ( ۱۷ عیار ) است . فروشنده قادر است این عدد را به عیار ۱۸ تبدیل کرده و در محاسبات خویش به کار ببرد. برای این کار کافی است مظنه را بر عدد ۴ . ۳۳ تقسیم فرمائید .

مظنه با هماهنگی در میان اتحادیه‌ی طلا و جواهرات و جواهر و بانک مرکزی مشخص و معلوم می شود . به دلیل این که طلا جواهرات به‌عنوان پشتوانه‌ مالی ‌یک مرز و بوم به حساب می آید , ارزش آن بسته به موقعیت اقتصادی و سیاسی یک مرز و بوم در گیر نابسامانی می گردد . در فرمول محاسبه‌ی بها طلا و جواهرات با واژه‌های اجرت و مالیات بر بها افزوده هم آشنا می‌شویم .

اجرت : اجرت به معنی بسیار ساده و قابل فهم حقوق اشخاصی است که بر روی طلای ناپخته کار کرده‌اند . اجرت طلا و جواهرات بابت هر گرم ساخت طلا و جواهرات به کارخانه‌ی ذی ‌ربط پرداخت میشود . شغل های جدید تر‌ یا این که کارهایی که از سنگ ‌های مهم و شکستنی به کار گیری می کنند اجرت بالاتری خواهند داشت.

 

فاکتور طلا و جواهرات

در نکات خرید طلا باید بگوییم که بها فاکتور طلا جواهرات را هنگامی متوجه می شوید که بخواهید طلای خویش را بفروشید . در چنین وضعیتی هر عدد و نشانه‌ای که روی فاکتور درج شده شده‌است اساسی است و به عمل شما میاید . بعلاوه فاکتور به نوعی مدرک مالکیت شما بر روی ‌یک قطعه طلا است . همینطور برای ثابت سرقتی نبودن ‌یا جعلی و تقلبی نبودن‌ یک قطعه طلا و جواهرات , ‌ فاکتور نقش مهمی ‌ایفا می نماید . پس در صورتیکه می خواهید در آتی با مشکلی در این راه مواجه نشوید , ‌فاکتور طلا و جواهرات را از همین ابتدا دور از شوخی بگیرید و در نگهداری و مراقبت آن کوشا و سخت کوش باشید . البته بیایید ببینیم‌ یک فاکتور مرسوم طلا و جواهرات چه قسمت‌هایی دارا است و چه اطلاعاتی در آن نوشته شده شده‌است.

سربرگ فاکتور : شماره فاکتور , ‌ اسم طلافروشی و لوگوی آن , بعضاً‌ شماره گوشی تلفن طلا فروشی و نشانی آن هم تمامی در سربرگ قرار میگیرند . پس بخش سربرگ فاکتور فراوان با اهمیت است .

اطلاعات خریدار : اسم و شماره تماس شما به عنوان خریدار در بخش بعدی فاکتور درج می‌گردد . این نصیب هم معمولاً برفراز فاکتور جای دارد و بعضی فروشنده‌ها شناسه ملی شما را هم جهت اطمینان بیشتر اخذ می کنند .

شرح کالا ‌یا سرویس : فروشنده می بایست اسم کالای خریداری شده را صریحا در ‌این بخش درج نماید .

عیار : در خصوص عیار در بندهای قبل توضیح دادیم . با این وجود همان طور که گفتیم عیار ۱۸ برای طلا و جواهرات در کشور ما متداول است . پس در این بخش غالبا عدد ۱۸‌یا هم اندازه آن ۷۵۰ درج می گردد .

گرم : وزن طلای خریداری شده در ‌این بخش درج می شود ; در اینجا پیشنهاد می کنیم خودتان وزن طلایی که قصد خرید آن را دارید از روی ترازوی طلافروش نگاه فرمایید و آن را با وزنی که طلافروش آن را در فاکتور می‌نوسید مقایسه نمائید تا مطابقت داشته باشد .

مبلغ واحد : بها روز طلا و جواهرات ‌یا مظنه که در بند قبل به آن اشاره کردیم در این بخش درج می شود . ممکن است طلا فروش در فاکتور , مظنه را متن و زیر آن خط بکشد و عدد ۷۰۵ را بنویسد . حتما در نظر داشته باشید که عدد متن در این بخش , بهای پایانی نیست .

متعلقات کالا : ممکن است طلای خریداری شده‌ی شما در قالب یک دستبند‌ یا این که گردن آویز سنگی ‌یا چرمی ‌به عمل رفته باشد . ارزش این متعلقات به صورت مستقل در فاکتور ثبت می گردد .

در انتها در هر سطر فاکتور ارزش پایانی مبنی بر فرمولی که در همین متن قید کردیم محاسبه می شود . مالیات بر بها افزوده که بر پایه ی مقررات مرزو بوم به ازای هر مال ۹ درصد بر کل فاکتور بیش تر میشود . بعلاوه سود نتایج از تک فروشی همانگونه که گفته شد تا ۷ درصد محاسبه می‌گردد . در آخر فروشنده مکلف است مبلغ کل اقلام را به شرحی که رفت به عدد و به حروف در فاکتور درج نماید .

در آخر هم توجه فرمائید مهر طلافروشی دربرگیرنده اسم و لوگوی آن و شماره‌ی تماسش به‌ همراه امضای طلافروش بر روی فاکتور درج شود .

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x