مواد اولیه جواهر سازی

مواد اولیه جواهر سازی شامل مواد و ابزارهای فلزی و غیر فلزی است. جواهر سازی مانند تمام صنایع دیگر نیازمند مواد اولیه است که به واسطه آن طلا و جواهر به بهترین شکل ساخته شود. در این مطلب به بررسی مواد اولیه جواهر سازی و معرفی آن ها اشاره می کنیم.

مواد اولیه جواهر سازی

مواد اولیه جواهر سازی چیست ؟ حرفه جواهر سازی مانند تمام حرفه ها و مشاغل دارای مواد اولیه برای شروع کار است. شاید تصور کنید که فقط فلزات گرانبها به عنوان مواد اولیه جواهر سازی شناخته می شوند. در صورتی که فلزات گرانبها مانند طلا ، پلاتین و … یکی از مهم ترین مواد اولیه هستند. برای اینکه بتوانید با آن ها کار کنید ابتدا لازم است تا در دوره آموزش طراحی طلا و جواهر شرکت کنید.

فلزات ارزشمند

همان طور که از نام ” جواهر ” پیداست به عنوان زیور آلات با ارزش شناخته می شود. به همین دلیل مهم ترین رکن در ساخت آن استفاده از فلزات گرانبها و ارزشمند مانند طلا است. در حال حاضر اغلب طلاها به طور ۱۸ عیار در ساخت جواهرات استفاده می شوند اما بنا بر سفارش مشتری می توانیم از عیارهای بالاتر و پایین تر نیز استفاده کنید. فلزاتی که در ساخت جواهرات از آن ها استفاده می شود معمولا فاقد آهن هستند و همین امر موجب می شود که معایبی همچون فرسودگی و زنگ زدگی در طول زمان شامل حال آن ها نشود. این نوع از فلزات در رنگ ها ، وزن ها و قیمت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که مشتری می تواند بر اساس نیاز ، بودجه و سلیقه اقدام به سفارش یا خریداری آن ها کند.

ویژگی دیگری که فلزات گرانبها به عنوان مواد اولیه جواهر سازی دارند سازگاری با روند جواهر سازی است. به این معنی که به راحتی سوهان و اره کشیده می شوند و قابلیت جوشکاری دارند. این کارها در ساخت تمام جواهرات بکار می رود تا شکل دلخواه به آن ها داده شود. یکی از مواردی که جواهر سازان توجه ویژه ای به آن می کنند این است که خرده های فلز بعد از اره و سوهان کشیدن باید جمع آوری شوند و مجددا آب شوند. فلزاتی که در صنعت جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند ظاهری مانند کلاف ، میله و لوله دارند که بکار گیری از آن ها را آسان می کند.

سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

از قدیم الایام سنگ ها جایگاه ویژه ای نزد افراد داشتند زیرا برخی از آن ها دارای قدرت عجیبی در زندگی انسان هستند و می توانند آن را تحت تاثیر قرار دهند. در دنیای امروز نیز به همین شکل است. از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در قالب جواهرات استفاده می شود. این نوع از مواد اولیه جواهر سازی غیر فلزی بوده و به شدت زیبایی جواهر را بالا می برد.

درخشان ترین سنگ برای نصب در جواهرات ، الماس است. الماس در دو نوع طبیعی و اتمی در صنعت جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرد . الماس های طبیعی در دل اعماق زمین و بر اثر فشار و حرارت بالا تشکیل می شوند. این نوع از الماس کمیاب است و انواع مختلف رنگی آن نیز در طبیعت وجود دارد. نوع دیگری از الماس که به نام الماس اتمی در بازار موجود است در محیط آزمایشگاهی ساخته می شود. به این صورت که محیط را مانند محیط طبیعی شبیه سازی می کنند و الماس را با فشار و دمای بالا تولید می کنند. قطعا قیمت الماس های طبیعی به مراتب بالاتر از الماس های اتمی و آزمایشگاهی است .

مواد اولیه جواهر سازی چیست ؟

علاوه بر الماس شاهد بکارگیری از سایر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند زمرد ، یاقوت ، مروارید ، فیروزه و …. نیز هستیم. این سنگ ها با دستگاه های مخصوص برش داده می شود و شکل و اندازه دلخواه را پیدا می کنند. سنگ ها بعد از آماده شدن توسط فردی به نام ” مخراجکار ” در جواهر نصب می شود. در مطالب گذشته شما را با نحوه مخراجکاری و معرفی این شغل آشنا کردیم.

نحوه نصب سنگ بر روی جواهر

سنگ ها در چنگه ها نصب می شوند. چنگه ها دارای مدل های مختلف هستند که می توان به پایه ای و ریلی اشاره کرد. هر کدام از چنگه دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. به طور مثال چنگه های ریلی از آسیب و فشار به سنگ جلوگیری می کند و علاوه بر زیبایی قادر به حفظ سلامت سنگ نیز می باشد. مخراجکار که وظیفه نصب سنگ ها بر روی جواهرات را دارد باید مهارت و دقت کافی در این امر را داشته باشد. زیرا عدم استحکام سنگ بر روی جواهر سبب می شود که سنگ ها با کوچک ترین فشار از جواهر جدا شوند.

ابزارهای کاربردی

برای فرم دهی به فلز و ساخت طرح مورد نظر ابزارهای زیادی لازم است. این ابزارها لازمه کار سازنده طلا است و در صورتی که آن ها را در اختیار نداشته باشد قادر به انجام کار نخواهد بود. در ادامه این ابزارها را به شما معرفی می کنیم.

سیم چین

سیم چین یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. در واقع می توان گفت که هر صنعتی با فلز سروکار داشته باشد باید سیم چین را نیز در اختیار خود بگیرد. جایگاه این ابزار در صنعت طراحی جواهرات نیز جایگاه ویژه ای است. زیرا به وسیله سیم چین قادر خواهید بود تا اتصالات ، زنجیرها و سیم های بلند را کوتاه کنید. نکته مهمی در هنگام استفاده از سیم چین وجود دارد و آن هم قرار گرفتن قسمت صاف سیم چین بر روی فلز است. اگر قسمت دندانه دار را بر روی فلز قرار دهید آسیب های زیادی از جمله ایجاد خط و خش و عدم برش صاف ایجاد خواهد شد. بهتر است در هنگام استفاده از سیم چین بخش انتهایی کار را با دست محکم بگیرید.

انواع مواد اولیه جواهر سازی

دم گرد

دم گرد نیز مانند سیم چین کاربرد زیادی در صنعت جواهر سازی دارد و به عنوان یکی از مواد اولیه جواهر سازی شناخته می شوند. شما به کمک این ابزار می توانید قلاب و حلقه بسازید. به این منظور باید سیم را به دور دم گرد بپیچانید و حلقه ای با سایز مد نظر تشکیل دهید. دم گرد دارای دو بخش دسته و نوک است. اگر سیم را نزدیک دم قرار دهید حلقه بزرگ تر و اگر آن را نزدیک نوک دم گرد قرار دهید سایز حلقه کوچک تر خواهد شد.

دم پهن

دم پهن به عنوان ضروری ترین ابزار در جواهر سازی مطرح نیست اما وجود آن سبب می شود تا کار جواهر ساز راحت تر شود. زیرا هنگامی که سازنده در حال استفاده از ابزارهایی مانند دم گرد است باید ابزاری برای نگه داشتن سیم وجود داشته باشد. دم پهن قادر به گرفتن سیم است.

کریمپر

کریمپر یکی از جالب ترین ابزارها محسوب می شود. زیرا در آرواره های آن شاهد دو شکاف به شکل C هستیم که با قرار دادن سیم در آن ها می توانیم بر روی آن موج ایجاد کنیم. به طور کلی می توان گفت که کریمپر برای ایجاد موج بر روی سیم استفاده می شود.

نرم افزارهای تخصصی طراحی جواهر

در مطلب گذشته تحت عنوان ” کاربردی ترین و مهم ترین نرم افزارهای تخصصی طراحی جواهر ” به معرفی چند نرم افزار مشهور در این صنعت پرداختیم و گفتیم که در دنیای امروز ساخت جواهرات نیازمند یک طراحی زیبا و دقیق است. در سال های گذشته طرح جواهر بر روی کاغذ ترسیم می شد اما در حال حاضر توسط نرم افزار های طراحی جواهرات مانند ماتریکس ، راینو ، زیبراش و … وجود دارد که کیفیت طراحی را صد چندان می کنند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09021445150