سنگ زمرد در طراحی جواهر

سنگ زمرد در طراحی جواهر

در این مطلب به ویژگی ها و بررسی سنگ زمرد در طراحی جواهر می پردازیم. استفاده از سنگ های قیمتی بخش مهمی از صنعت جواهرسازی است زیرا هنگامی که سنگ ها تراش داده می شوند و به صورت نگین بر روی فلزات ارزشمندی مانند طلا نصب می شوند جلوه و جذابیت صد چندانی به جواهر می بخشند. استفاده از  سنگ زمرد در طراحی جواهرات نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است که یکی از اصلی ترین توصیه های آکادمی کانسپت در بحث آموزش طراحی طلا و جواهر در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر آکادمی است. پیشنهاد ما به شما ادامه ی این مقاله ی شگفت انگیز است.

 

جذابیت استفاده از سنگ زمرد در طراحی جواهر 

جایگاه سنگ زمرد در طراحی جواهر چیست ؟ سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از دیرباز مورد توجه مردمان بوده اند. از ایام باستان تا به امروز از انواع سنگ های قیمتی مانند عقیق, فیروزه, الماس و … در جواهرات استفاده می شده است. در این قسمت قصد داریم شما را با سنگ گرانبها و زیبای زمرد آشنا کنیم. این سنگ که در باور عموم مردم به رنگ سبز است دارای تنوع رنگی زیادی می باشد. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید ما شاهد وجود زمرد صورتی, آبی, سفید, زرد و …. در طبیعت هستیم که البته مشهورترین آن ها زمرد سبز است. این سنگ جلوه و درخشندگی بی نظیری دارد و در اعتقادات مردم نیز از جایگاه والایی برخوردار می باشد.

در بسیاری از ادیان و مذاهب دنیا رنگ سبز جایگاه ویژه ای دارد و آن را با مفاهیم مقدس و پاک یکی می دانند. باوری که در ذهن عموم مردم وجود دارد قدرت ماوراء الطبیعی سنگ زمرد است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این سنگ می تواند بسیاری از آمال و آرزوهای آنان را در خصوص ثروت آفرینی و جذب عشق و رفاه برآورده کند. برخی دیگر از فرهنگ ها بیان گر ابزار عشق و ارتباط آن با عرفان هستند. اما سنگ زمرد چیست و چه ساختاری دارد ؟

سنگ زمرد 

قبل از اینکه به سنگ زمرد در طراحی جواهر بپردازیم بهتر است شما را با ساختار و ترکیبات موجود در سنگ زمرد بیشتر آشنا کنیم. همان طور که می دانید سنگ ها در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که می توان زمرد را در دسته سنگ های پگماتیت قرار داد. بریلیوم و سیلیکات از ترکیبات اصلی در ساختار سنگ زمرد هستند لازم به ذکر است که رنگ جذاب و چشم نواز زمرد به دلیل وجود عناصری به نام کرم و وانادیوم در لایه های آن است.

قطعا سنگ های قیمتی که در طبیعت وجود دارند ممکن است همراه با ناخالصی باشند. وجود ناخالصی در برخی از سنگ ها زمینه را برای زیباتر کردن آن ها فراهم می کند اما در خصوص سنگ زمرد اینطور نیست. هر چه ناخالصی در این سنگ بیشتر باشد ظاهر آن تیره و کدر خواهد بود. یکی از مهم ترین ویژگی های سنگ زمرد که آن را در مقابل سنگ های دیگر برتری می دهد عدم تغییر رنگ آن در برابر تابش نور و حرارت است. تغییر رنگ زمرد فقط در دمای بسیار بالا امکان پذیر است که می توان دمای بیش از ۷۰۰ درجه را برای آن در نظر گرفت.

 

سنگ زمرد در طراحی جواهرمیزان سختی زمرد 

در بخش قبل اشاره کردیم که زمرد هایی که ظاهر تیره و کدر دارند به علت وجود ناخالصی در آن هاست. هر چه این سنگ خلوص بیشتری داشته باشد ظاهری درخشنده تر و جذاب تر خواهد داشت.

نحوه تشخیص سنگ زمرد اصلی

به منظور استفاده از سنگ زمرد در طراحی جواهر باید نحوه تشخیص سنگ اصل از تقبلی را بدانیم. سنگ زمرد به طور کلی دارای ناخالصی هایی درون خود می باشد. بعضی از نمونه های مصنوعی این سنک با قرار گرفتن در معرض امواج با طول موج زیاد نوعی درخشش مانند فلورسنت را از خود نشان می دهند و این امر ثابت می کند که زمرد مصنوعی است. زیرا زمرد اصلی با قرار گرفتن در معرض امواج با طول بالا این نور را از خود ساطع نمی کنند.

یک روش دیگر به منظور تشخیص سنگ زمرد در طراحی جواهر نیز وجود دارد و آن هم استفاده از اشعه ماورا بنفش است. هنگامی که این اشعه را بر روی سنگ مصنوعی قرار می دهیم آن را از خود عبور می دهند و در نتیجه شفاف تر به نظر می رسند. در صورتی که نوع اصلی آن قادر به عبور اشعه ماورا بنفش از خود نمی باشد و نسبت به نوع مصنوعی از درخشش کمتری برخوردار است.

سنگ زمرد در طراحی جواهر

بهترین روش برای نگهداری از سنگ زمرد

جالب است بدانید که سنگ زمرد جزو سنگ هایی با سختی بالا محسوب می شود اما در عین حال سنگی ترد و شکننده است. به همین دلیل باید اگر می خواهید این سنگ از عمر بالایی برخوردار باشد باید به طور ویژه از آن نگهداری و مراقبت کنید. سنگ زمرد در برابر مواد اسیدی و شوینده مقاومت کافی از خود نشان می دهد اما بهتر است که آن را در معرض حرارت قرار ندهید زیرا احتمال ترک خوردن آن وجود دارد. اگر بعد از مدتی شاهد ایجاد لکه ها و سفیدک ها بر روی سنگ بودید توصیه می کنیم از روغن زیتون برای بهبود آن استفاده کنید. روغن زیتون را به پنبه یا قلم مو آغشته کنید و بر روی سنگ بمالید.

در هنگام نگهداری از سنگ زمرد آن را در کنار سایر سنگ ها و جواهرات قرار ندهید. زیرا ممکن است سایر سنگ ها به طور محکم با آن برخورد کنند و سبب خرد شدگی آن شوند. بهتر است جواهراتی که دارای سنگ زیبای زمرد هستند را به طور جداگانه و در یک جعبه مجزا قرار دهید. از دستمال های مخصوص نگهداری جواهرات نیز می توان استفاده کرد.

مهم ترین ویژگی های سنگ زمرد

به طور معمول رنگ زمرد در مقابل نورهای مصنوعی و طبیعی تغییر نمی کند و پایدار می ماند. حرارت با دمای ۵۰۰ درجه سیلیسیوس نیز قادر به تغییر رنگ آن نخواهد بود. سیستم کریستالی این سنگ به صورت شش وجهی است که دارای طبعی سرد و خشک می باشد.

اغلب بلورهایی که درون سنگ زمرد وجود دارد مانند سنگ یاقوت از جنس کانی ها ، مایعان و حباب های گازدار می باشد. وجود این ناخالصی ها در سنگ سبب زیبایی بیشتر آن شده است. برخی از افراد تصور می کنند که وجود این ناخالصی ها به عنوان ایراد محسوب می شود. در صورتی که ناخالصی ها باعث تشخیص سنگ اصل از تقلبی و همچنین افزایش زیبایی آن به شمار می رود. اغلب جواهرات سلطنتی و پادشاهی توسط این سنگ زینت داده می شود.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209