سایزبندی زیورآلات

سایزبندی زیورآلات

در این مطلب به سایزبندی زیورآلات و بررسی آن می پردازیم. سایزبندی زیورآلات یکی جوانب مهم در جواهرسازی محسوب می شود که طراحان حرفه ای باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. معمولا سایز بندی بر اساس سفارش مشتری انجام می شود اما اگر جواهرات را نه تنها به صورت اختصاصی بلکه به صورت عمومی طراحی می کنید این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. با آکادمی کانسپت همراه باشید.

سایزبندی جواهرات مختلف

سایزبندی زیورآلات در ساخت انگشتر, دستبند و گردنبند انجام می شود. اما در این مطلب به سایزبندی زیورآلات در خصوص انگشتر و دستبند می پردازیم زیرا فراگیرتر هستند و طراحان مبتدی و حرفه ای نیاز بیشتری به آموزش آن دارند.

اگر نیاز به آموزش طراحی طلا و جواهر دارید، آموزشگاه طراحی طلا و جواهر آکادمی کانسپت با برترین امکانات و اساتید در خدمت شماست.

سایز بندی انگشتر

انگشتر یکی از مهم ترین و متداول ترین زیور آلاتی است که نه تنها خانم ها مورد استفاده قرار می گیرند بلکه آقایان نیز از آن استفاده می کنند. انگشترها با متریال مختلفی مانند طلا و نقره ساخته می شوند که اغلب از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی برای زیباتر کردن آن ها استفاده می شود. سایزبندی زیورآلات در خصوص انگشتر بسیار مهم است. متاسفانه ابزارهای تخصصی و حرفه ای برای سایز بندی انگشتر در دسترس تمام طراحان وجود ندارد. اگر شما هم به این ابزارها دسترسی ندارید این مطلب برای شما کاربردی خواهد بود.

 سایز بندی انگشتر به دو صورت وجود دارد که هر دوی آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. در ادامه در خصوص سایز بندی ” حلقه ” و ” میله ” انگشتر صحبت می کنیم.

  • حلقه انگشتر : از این نوع سایز بندی برای محاسبه دقیق سایز انگشت استفاده می شود.
  • میل انگشتر : از این نوع سایز بندی برای محاسبه دقیق سایز انگشتر استفاده می شود.

سایز بندی انگشتر بدون ابزار  

یکی از روش هایی که طراحان مبتدی طراحی جواهرات در خصوص سایزبندی انگشتر مورد استفاده قرار می گیرند این است که بجای اینکه از محیط داخلی انگشتر از قطر آن استفاده می کنند و این روش موجب می شود تا احتمال خطا به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. اگر در حین سایزبندی انگشتر با این روش تنها ۱ میلی متر خطا کنید موجب تغییر ۲ تا ۳ سایز خواهد شد. دو مورد از بهترین روش ها برای سایز بندی انگشتر را در ادامه توضیح داده ایم.

روش اول 

یکی از بهترین روش هایی که می توان از آن برای سایز بندی انگشتر جدید بکار بگیرید این است که آن را دقیقا مطابق با یکی از انگشترهای قدیمی تان بسازید. اما به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که رکاب انگشتر نقش بسیار مهمی در تطابق سایز انگشتر جدید با قدیمی دارد. اگر قصد دارید انگشتر جدید را با رکاب پهن تری بسازید باید ۱ تا ۲ سایز آن را نسبت به انگشتر قبل بزرگ تر بسازید.

روش دوم 

دومین روشی که قصد داریم به شما معرفی کنیم برای افراد مبتدی و غیر حرفه ای است و طراحان حرفه ای به هیچ عنوان از این روش استفاده نمی کنند.

مقداری نخ را به دور انگشت خود ببندید و سایز مورد نظر خود را با ماژیک بر روی نخ علامت بزنید. سپس نخ را از دور انگشت خود باز کنید و سایز آن را به میلی متر یادداشت کنید. تشخیص سایز بر اساس میلی متر از روی جدول های سایز بندی انگشتر قابل محاسبه است.

همان طور که در روش اول اشاره کردیم اگر قصد دارید از رکاب های پهن برای ساخت انگشتر استفاده کنید باید آن ۱ تا ۲ سایز بزرگ تر در نظر بگیرید.

سایزبندی زیورآلاتسایز بندی دستبند بدون ابزار

دستبند یکی از محبوب ترین انواع زیور آلات محسوب می شود که در این بخش که سایزبندی زیورآلات در خصوص دستبند اشاره می کنیم. پیدا کردن سایز دقیق دستبند مقداری مشکل است. مخصوصا این که بخواهید برای فرد دیگری این کار را انجام دهید. سایزهایی که برای دستبند وجود دارد به هیچ عنوان نمی تواند دقیق باشد زیرا اندازه مچ افراد مانند انگشت ثابت نیست و سایزهای مشخصی برای آن وجود ندارد.

قدم اول

در اولین قدم از سایز بندی دستبند باید مچ دست را اندازه گیری کرد. بهترین روش برای اندازه گیری مچ دست استفاده از یک متر است. متر را به دور مچ دست ببندید و سایز مورد نظر خود را بر روی آن انتخاب کنید. سایز دستبند کاملا سلیقه ای است و برخی از افراد تمایل دارند دستبند به دور مچ آن ها آزاد باشد اما برخی دیگر تمایل دارند که از دستبندهای فیت استفاده کنند.

اگر در هنگام اندازه گیری متر در اختیار ندارید می توانید از نوارهای کاغذی بدین منظور استفاده کنید. این نوارها بسیار ظریف هستند و معمولا خطایی در سایز بندی به وجود نمی آورند. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که از اشیای ضخیم مانند ریسمان های قطور برای اندازه گیری استفاده نکنید زیرا نمی توانند سایز دقیق مچ را نشان دهند و دستبند بعد از ساخت بسیار بزرگ تر از آن چه که تصور می کنید خواهد شد.

بعد از قرار دادن نوار کاغذی دور مچ خود محل مورد نظر را به کمک یک ماژیک یا خودکار علامت بزنید و سپس طول آن را با ابزاری مانند خط کش محاسبه کنید. توجه داشته باشید که محل دقیق نشانه گذاری بر روی نوار کاغذی باید دارای هم پوشانی باشد.

بعد از اینکه اندازه مورد نظر را به کمک خط کش محاسبه کردید نوبت به این می رسد که آن را تبدیل به سایز کنید. از اندازه های زیر می توانید برای تبدیل سانتی متر به سایز استفاده کنید.

XS ۱۴ – ۱۵٫۲
Small ۱۵٫۲ – ۱۶٫۵
Medium ۱۶٫۵ – ۱۷٫۸
Large ۱۷٫۸ – ۱۹
XL ۱۹ – ۲۰٫۳

نکته بسیار مهمی که در خصوص سایزبندی زیورآلات و دستبند وجود دارد این است که اگر می خواهید دستبند را ضخیم بسازید باید در هنگام سایز بندی به اندازه ۱ سانتی متر بیشتر در نظر بگیرید.

سایزبندی زیورآلات

ساخت دستبند بدون اطلاع از سایز 

در بسیاری از مواقع تمایل داریم تا دستبند ساخته خودمان را به عنوان هدیه به عزیزانمان بدهیم. اما مشکل اینجاست که در تمام مواقع نمی توانیم سایز مورد نظر را پیدا کنیم. در این شرایط می توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید.

استفاده از سایز میانگین 

همان طور که اشاره کردیم نمی توان سایز مشخصی برای دستبند در نظر گرفت. بهترین روش برای حدس زدن سایز مچ استفاده از سایز میانگین است. شما به طور تقریبی و با کمک گرفتن از مقایسه مچ خود با او می توانید به یک سایز تقریبی برسید. با کمک گرفتن از جدول زیر می توانید یک سایز میانگین را در نظر بگیرید و دستبند را سایز بندی کنید. استفاده از این روش منجر به ساخت دستبندی با سایز عادی خواهد شد. منظور از سایز عادی نه چسبان و نه آزاد است.

متوسط مچ دست اندازه پیشنهادی برای فیت میانگین
۱۵٫۸ – ۱۶٫۵ سانتیمتر ۱۹ سانتیمتر
۱۷٫۱ – ۱۷٫۸ سانتیمتر ۲۰٫۳ سانتیمتر
۱۸٫۴ – ۱۹ سانتیمتر ۲۱٫۶ سانتیمتر
۱۹٫۷ – ۲۰٫۳ سانتیمتر ۲۲٫۹ سانتیمتر
۲۱ – ۲۱٫۶ سانتیمتر ۲۴٫۱ سانتیمتر
سایز قابل تنظیم

برخی از دستبندها به نحوی طراحی می شوند که سایز آن ها قابل تنظیم است. اگر به عنوان یک طراح جواهرات مشغول به کار هستید و می خواهید دستبندی را به عنوان هدیه بسازید اما سایز مچ طرف مقابل را نمی دانید باید از این نوع دستبندها استفاده کنید زیرا قابل تنظیم با سایز مچ هستند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x