خواص سنگ های قیمتی

خواص سنگ های قیمتی

خواص سنگ های قیمتی چه تاثیری بر جواهرسازی و قیمت جواهرات می گذارد ؟ در این مطلب شما را با جنبه ای جذاب از جواهرسازی یعنی شناخت خواص سنگ ها آشنا می کنیم. سنگ های ارزشمندی در طبیعت وجود دارند که برخی از آن ها کمیاب و برخی دیگر نیز نایاب هستند. عدم فراوانی این سنگ ها باعث ارزشمندی آن ها شده است. اگر میخواهید با خواص سنگ های قیمتی آشنا شوید با آکادمی کانسپت همراه باشید

خواص سنگ های قیمتی در چیست

خواص سنگ های قیمتی چیست ؟ در مطالب پیشین به بررسی ” تفاوت طلا و جواهر ” پرداختیم و گفتیم که یکی از مهم ترین تفاوت های طلا و جواهر در بکارگیری سنگ های قیمتی است. هنگامی که از سنگ های قیمتی بر روی فلزات گرانبهایی مانند طلا , پلاتین و نقره استفاده می کنیم آن ها را تبدیل به جواهر کرده ایم. جواهرات از جوانب مختلفی مانند ، طراحی جواهرات ، درخشندگی , قیمت گذاری , جلوه و …. با طلا متفاوت هستند. اما آیا با خواص سنگ های قیمتی نیز آشنا هستید ؟ آیا می دانید این سنگ ها علاوه بر ارزش و جذابیت بی نظیری که دارند دارای چه خصوصیاتی هستند ؟

در باور عموم مردم این اعتقاد وجود دارد که سنگ ها دارای انرژی و خواص معنوی زیادی هستند. حتی از آن ها در جهت تسکین دردها نیز استفاده می شود. بسیاری از این خواص از نظر کارشناسان تایید شده است. باور به وجود خواص مادی و معنوی سنگ ها موجب شده تا مردمان از دوران باستان به استفاده از جواهرات روی بیاورند. بکارگیری جواهرات فقط مختص به خانم ها نیست بلکه مردان نیز در دوران قدیم از آن ها استفاده می کردند به همین دلیل در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از این ویژگی ها آشنا کنیم.

اعتقادی جالب درباره سنگ یاقوت

سنگ های قیمتی در جهان دارای انواع مختلف هستند که مشهورترین آن ها یاقوت کبود , زمرد و الماس می باشند. این سنگ ها نه تنها از جنبه خواص بلکه از جوانب مختلفی مانند زیبایی ظاهری نیز دچار تنوع می باشند. وجود رنگ های مختلف و میزان درخشندگی باعث جذاب تر شدن آن ها شده است.

اعتقادی جالب در خصوص سنگ یاقوت و مرجان وجود دارد که می توان ریشه آن را در مردم باستان دید. در آن زمان این باور وجود داشت اگر فردی دچار کم خونی و یا مشکلات مربوط به خون بود و از سنگ یاقوت و مرجان استفاده می کرد بدن او رنگ سنگ را به خود جذب می کرد و سنگ رنگ خود را از دست می داد. امروزه هم تا حدودی بر این باور و اعتقاد ایستاده اند و بیان می کنند که اگر دچار کم خونی هستید سنگ یاقوت می تواند به شما کمک کند.

 

خواص سنگ های قیمتی

اگر به دنبال آموزش طراحی طلا و جواهر به شکل سنتی یا مدرن هستید ، آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت میتواند به شما مشاوره رایگان دهد برای دریافت مشاوره کافیست تماس بگیرید

خواص انواع سنگ قیمتی

یاقوت

یکی از مهم ترین خواص سنگ های قیمتی در خصوص یاقوت افزایش فشار خون است. افرادی که از افت فشار خون رنج می برند می توانند با استفاده مداوم از این سنگ زیبا و دلفری وضعیت جسمانی خود را بهبود دهند. از بین بردن رخوت و بی حسی نیز یکی دیگر از خواص این سنگ گرانبها محسوب می شود. اگر از یاقوت در زیور آلاتی مانند انگشتر و گردنبند استفاده می کنید جریان گردش خون در چشمان شما نیز تسریع می شود و چشمانی قوی تر و زیباتر خواهید داشت.

مشخصات یاقوت اصل

یاقوت اصل معمولا دارای ناخالصی هایی است. این ناخالصی ها خود را به صورت دانه های سیاه نشان می دهند. برخی از افراد تصور می کنند که یاقوت اصل نباید هیچ گونه خللی داشته باشد و جلوه ای یکدست و یکنواخت داشته باشد در صورتی که اگر این سنگ را مشاهده کردید باید به اصل بودن آن شک کنید. زیرا سنگ های یاقوت که در محیط های آزمایشگاهی تولید می شوند و لقب یاقوت مصنوعی به خود می گیرند دارای ظاهری یکدست و یکنواخت هستند.

زمرد

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هنوز هم برخی از پزشکان توصیه می کنند که سنگ زمرد را در آب جوش بجوشانید و برای درمان انواع سرطان آن را بنوشید. درمان اسهال های خونی و بیماری هایی مانند صرع نیز از جمله خواص سنگ های قیمتی زمرد محسوب می شود. اگر دچار ناراحتی های معده هستید نیز به شما توصیه می کنیم به طور مکرر از این جواهر ارزشمند در زیور آلات خود استفاده کنید.

مشخصات زمرد اصل

رنگ سنگ زمرد سبز است. هر چه رنگ آن تیره تر باشد ارزشمند تر و خواص آن نیز بیشتر است و هر چه که رنگ آن روشن تر باشد از ارزش کمتری برخوردار می باشد. یکی از ویژگی های فیزیکی سنگ زمرد ضعف آن در برابر گرما و حرارت است. اگر زمرد را طولانی مدت در برابر حرارت قرار دهید منجر به ترک خوردگی آن می شود.

الماس

واضح و مبرهن است که الماس یکی از گرانبهاترین و سخت ترین سنگ در جهان است. باور و اعتقادات عجیبی در دوران باستان در خصوص این سنگ زیبا وجود داشت. به طور مثال افرادی که به جنگ دشمن می رفتند برای افزایش شجاعت الماس را با خود همراه می کردند تا احتمال پیروزی آن ها در جنگ بیشتر شود. اما امروزه این ویژگی ها منسوخ شده و عوام مردم اعتقادی به آن ندارند. ارزش سنگ الماس به دلیل ویژگی های ظاهری و خواص فیزیکی آن است.

مشخصات الماس اصل

یکی از مواردی که در خصوص سنگ الماس وجود دارد و آن را جزو مرموز ترین سنگ های قیمتی قرار می دهد نحوه تراش آن در میزان درخشندگی آن است. الماس جزو آن دسته از سنگ هایی است که اگر به درستی تراش نخورد تیره به نظر می رسد. بهترین و مناسب ترین تراش برای الماس تراش افست است زیرا این تراش باعث می شود که نور را به خوبی منعکس کند و درخشندگی آن را چند صد برابر کند . خرید این سنگ توسط افراد بی تجربه و کم تجربه توصیه نمی شود و اکیدا پیشنهاد می کنیم که در حین معامله این سنگ گرانبها از یک متخصص مشورت بگیرید.

 

خواص سنگ های قیمتی


عقیق

عقیق یکی از سنگ های قیمتی و گرانبهاست که در جایگاه ویژه ای در بین مسلمانان دارد. استفاده از سنگ عقیق در انگشتر در بسیاری از روایات اسلام  آمده و از خواص آن سخن گفته شده است. برخی از پزشکان بر این باورند که استفاده از سنگ عقیق می تواند موجب بهبود گردش خون و جلوگیری از خون ریزی شدید شود. در حال حاضر بهترین نوع عقیق , عقیق یمانی است.

مشخصات عقیق اصل

سنگ عقیق اصل دارای سختی بالایی است به این معنی که هیچ شی نوک تیزی نمی تواند بر روی خط و خش وارد کند اما خود می تواند بر روی سطوح مختلفی مانند شیشه خط وارد کند. سنگ عقیق اصل در میان آتش سوزانده نمی شود و اگر آن را در برابر نور خورشید قرار دهید جلوه ای مانند حباب و یا کندوی عسل درون آن مشاهده خواهید کرد.

فیروزه

در باور بسیاری از مردم این اعتقاد وجود دارد که استفاده از سرمه فیروزه می تواند چشم را تقویت کند. بکارگیری این سنگ در زیورآلات موجب تقویت قبل و معده خواهد شد. سنگ فیروزه نیز مانند عقیق از جایگاه ویژه ای در دین ما برخوردار است و در بسیاری از روایات استفاده مکرر از آن توصیه شده است. خوش شناسی و خوش اقبالی از دیگر جوانب استفاده از سنگ فیروزه است. فیروزه نیشابوری جزو اصیل ترین و مرغوب ترین نوع فیروزه در جهان محسوب می شود.

مشخصات فیروزه اصل

فیروزه اصل هیچ گاه دارای رنگی یکنواخت نیست بلکه وجود رگه های مس در آن موجب می شود که شما سنگ فیروزه را همراه با رگه های مس مشاهده کنید. هر چه رنگ فیروزه به سمت آبی متمایل شود نشان از گرانبها تر و ارزشمندتر بودن آن است و هرچه که رنگ آن به سبز متمایل شود از خواص و قیمت آن کاسته می شود.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x