تمیز کردن جواهرات

تمیزکردن جواهرات

بعد از گذشت مدت زمانی طلا و جواهر دچار تیرگی می‌شوند و براقیت روزهای اول را از دست می‌دهند. در این مواقع باید به فکر تمیز کردن جواهرات بیفتید. طلا و نقره دو فلز گرانبها در ساخت انواع زیور آلات محسوب می‌شوند که قرار گیری آن‌ها در برابر عوامل محیطی مانند آلودگی، تعریق و چربی باعث تغییر جلوه آن‌ها خواهد شد. در این مطلب به ۵ روش فوری و خانگی برای تمیز کردن جواهرات می‌پردازیم. در ادامه مطلب با تیم آکادمی کانسپت همراه باشید. همچنین شما می‌توانید برای آموزش طراحی طلا و جواهر و کسب درآمد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و در دوره های ما در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت شرکت کنید .

برق انداختن زیور آلات 

بهترین روش‌ها برای تمیز کردن جواهرات کدامند ؟ طلا و جواهراتی که از جنس طلا و نقره ساخته می‌شوند با قرار گرفتن در برابر عوامل طبیعی جلوه و براقیت خود را از دست می‌دهند. عواملی مانند برخورد قطرات عطر، چربی، تعریق، آلودگی‌های محیطی از مهم‌ترین فاکتورها در کثیف شدن جواهرات محسوب می‌شوند. اما چگونه می‌توان اقدام به تمیز کردن جواهرات کرد و آن‌ها را مانند روز اول درخشان و زیبا کرد ؟

مایع ظرفشویی 

یکی از بهترین روش‌ها در تمیز کردن انواع جواهرات استفاده از آب کربناته به همراه مایع ظرفشویی است. مقداری مایع ظرفشویی را در یک ظرف آب کربناته بریزید و به خوبی آن را ترکیب کنید. توصیه می‌کنیم از آب گرم استفاده کنید زیرا آب گرم توانایی بیشتری در از بین بردن چربی‌ها و جدا کردن رسوبات از سطح جواهر دارد. توجه کنید که از آب بسیار گرم و داغ استفاده نکنید زیرا موجب آسیب رساندن به سنگ و جواهر خواهد شد. تعدادی از سنگ‌های قیمتی مانند اوپال هنگامی که در معرض دمای خیلی بالا و یا دمای خیلی پایین قرار می‌گیرند تغییر رنگ می‌دهند. البته تغییر رنگ آن‌ها موقتی است و بعد از چند دقیقه که در معرض دمای عادی قرار گرفتند رنگ آن‌ها سلامت سنگ‌های قیمتی حفظ شود.

جواهرات را به مدت ۱۵ دقیقه در ترکیب آب کربناته گرم و مایع ظرفشویی قرار دهید تا به خوبی خیس بخورد و آلودگی‌ها از سطح آن زدوده شوند. در طراحی جواهرات هم از یک مسواک با برس‌های نرم برای تمیز کردن سطح جواهرات استفاده می کنند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از مسواک‌های زبر برای این کار استفاده کنید زیرا می‌تواند سطح جواهر را خط بیندازد و جلوه آن را نازیبا کند. در خصوص تمیز کردن جواهرات که با آب طلا ساخته شده‌اند نیز این مساله صادق است. مسواک‌های زبر می توانند به‌طور کلی سطح جواهر را از بین ببرد و آب طلای آن را پاک کند.

برق انداختن زیورآلات

نکات مهم

  • از آب بسیار داغ برای تمیز کردن جواهراتی که سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه و الماس دارند استفاده نکنید. دمای بالای آب منجر به تغییر ظاهر سنگ‌ها خواهد شد.
  • در هنگام تمیز کردن جواهرات از یک کاسه کوچک استفاده کنید. معمولا جواهرات سایز کوچکی دارند و شستن آن‌ها در مکان‌هایی مانند سینک ظرفشویی ممکن است منجر به از دست دادن آن‌ها شود زیرا از دستتان لیز می‌خورد و وارد آبراهه می‌شود.
  • بعد از اتمام شستشو جواهر را به وسیله یک پارچه نرم خشک کنید و به مدت چند دقیقه در معرض هوا قرار دهید تا کاملا رطوبت خود را از دست بدهد. سپس می‌توانید از آن استفاده کنید.

آمونیاک 

آمونیاک به عنوان یک تمیز کننده بسیار قوی شناخته می‌شود پس قبل از استفاده از آن باید جوانب مختلفی را بسنجید. به طور مثال اگر جواهر شما از سنگ‌های حساسی مانند مروارید ساخته شده است به هیچ عنوان نمی‌توانید برای تمیز کردن آن از آمونیاک استفاده کنید. این روش هنگامی کاربرد دارد که آلودگی و چربی‌های خیلی قوی بر روی جواهرات شما وجود دارد. از این ماده به عنوان تمیز کننده دائمی بهره نگیرید زیرا موجب سیاه شدن جواهرات خواهد شد. در مطلبی تحت عنوان ” جواهرسازی با مروارید ” به معرفی این سنگ گرانبها پرداخته‌ایم و با مطالعه آن متوجه روند تشکیل مروارید خواهید شد.

برای تمیز کردن جواهرات با آمونیاک باید ۱ پیمانه آمونیاک را با ۶ پیمانه آب ترکیب کنید و به خوبی آن‌ها را مخلوط کنید. آمونیاک خاصیت سوزانندگی دارد به همین دلیل نباید بیشتر از یک دقیقه جواهرات را در این محلول قرار دهید. بعد از خارج کردن جواهر از محلول آمونیاک آن را در یک ظرف مانند کاسه قرار دهید و با آب معمولی شستشو دهید.

بعد از اتمام شستشو آن را به وسیله یک دستمال نرم خشک کنید و چند دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید تا رطوبت خود را از دست بدهد و آماده استفاده شود.

پارچه خیس صابونی

استفاده از چسب و مواد شیمیایی برای نصب نگین بر روی جواهرات کاری غیر اصولی است. زیرا باعث افت کیفیت جواهر خواهد شد. اما ممکن است به هر دلیلی در ساخت جواهر شما از چسب استفاده شده باشد. در این شرایط نباید از آب گرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید زیرا چسب‌ها در آب گرم شل می‌شوند و کشیدن برس نرم بر روی آن‌ها نیز کاملا باعث پاک کردن چسب و در نهایت افتادن نگین‌ها خواهد شد. برای تمیز کردن جواهرات که با چسب ساخته شده‌اند باید از یک دستمال مرطوب و صابونی استفاده کنید. مقداری صابون را در آب مخلوط کنید تا کف کند. سپس مقداری از دستمال را در آن فرو برید و مرطوب کنید سپس بر روی جواهر بکشید. تمام بخش‌های آلوده را با دستمال تمیز کنید و سپس آن را بر روی یک حوله قرار دهید تا رطوبت آن کاملا به حوله جذب شود.

پارچه خیس صابونی

خمیر دندان

مقداری خمیر دندان حاوی فلوراید را با مقداری آب مخلوط کنید تا ترکیبی مانند خمیر بدست آید. سپس مسواکی با برس‌های نرم را به خمیردندان آغشته کنید و بر روی جواهرات بکشید. مسواک را در تمام زوایای جواهر بکشید تا به خوبی از آلودگی پاک شود. این روش جزو روش‌های فوری و دائمی برای تمیز کرد جواهرات مانند طلا و نقره است که می‌تواند سریعا آن‌ها را تمیز و براق کند.

طبق مواردی که اشاره کردیم بعد از تمیز کردن جواهرات با ماده مورد نظر آن را به خوبی با آب معمولی آب‌کشی کنید و بر روی حوله قرار دهید تا  خشک شود، سپس می‌توانید از آن استفاده کنید.

الکل

طلا و نقره خود را می‌توانید با الکل نیز تمیز کنید. مقداری الکل ۹۰ درجه را در ظرفی بریزید و سپس جواهرات خود را به مدت ۲ تا ۳ ساعت در آن قرار دهید. اگر درجه الکل کمتر از ۹۰ درجه باشد تاثیر زیادی در پاکسازی جواهرات ندارد زیرا دارای قدرت کافی نمی‌باشد. بعد از اینکه جواهرات را از الکل خارج کردید با یک مسواک نرم اقدام به تمیز کردن سطح جواهرات کنید تا آلودگی‌ها از آن جدا شود. سپس با آب معمولی آن را آبکشی کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

اهمیت تمیز کردن جواهرات چیست ؟

پس از اینکه به معرفی و بررسی روش های موثر در تمیز کردن جواهرات پرداختیم نوبت به این می رسد که اشاره ای به اهمیت این موضوع نیز داشته باشیم. استفاده از جواهرات نیاز به رعایت اصول و قواعدی است. در غیر این صورت در مدت زمان کوتاهی شاهد سیاه شدن آن ها خواهید بود.

اهمیت تمیز کردن جواهرات چیست ؟

 

عوامل زیر باعث آلوده شدن و سیاه شدن جواهرات می شوند :

استفاده از عطر

عطرهایی که بر پایه الکل تولید می شوند نباید بر روی طلا و جواهر پاشیده شوند زیرا به دلیل ترکیباتی که در آن ها وجود دارد باعث سیاه شدن جواهرات خواهند شد. توصیه می کنیم از عطر ها به طور مستقیم استفاده نکنید و آن را بر روی لباس یا بدن از فاصله ای دور پاشید.

مواد بهداشتی

منظور از مواد بهداشتی ، کرم و موادی است که غالبا بر روی پوست استفاده می شوند .اغلب این مواد نیز دارای ترکیباتی هستند که مجاورت طولانی مدت آن ها با جواهرات می تواند باعث سیاه شدن آن ها شود. توصیه می کنیم در هنگام استفاده از انواع کرم ، انگشتر و سایز زیور آلات را از خود جدا کنید.

تعریق

انسان به طور طبیعی مواد زائد و سموم بدن را از طریق عرق کردن دفع می کند. اگر تعریق با طلا و جواهرات تماس مستقیم پیدا کند باعث می شود که درخشش خود را از دست بدهد و شما مجبور به تمیز کردن جواهرات شوید.

چرا طلا سیاه می شود؟

واقعیت این است که تمام فلزات به جزو طلای ۲۴ عیار بعد از گذشت مدت زمانی درخشش خود را از دست می دهند. اگر نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد را جدی بگیرید مدت زمان بیشتری می توانید طلا و جواهرات درخشان را حفظ کنید.

طلای ۲۴ عیار بسیار نرم است و نمی تواند به عنوان فلز خالص برای ساخت جواهرات در نظر گرفته شود. به همین دلیل آن را با سایر فلزات از جمله نقره ترکیب می کنند تا به دوام و استحکام مناسب برسد. ترکیب اکسیژن با جواهرات آن ها را سولفاته می کند و نتیجه آن واکنش های شیمیایی خواهد شد.

برخی از افراد تصور می کنند که سیاه شدن طلا دلیلی بر تقلبی بودن آن است. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و طلا هم می تواند دچار مشکلاتی از این قبیل شود. طلایی که خریداری می کنید هر چه از عیار بالاتری برخوردار باشد احتمال سیاه شدن آن کمتر خواهد بود.

معمولا افراد در فصولی مانند تابستان بیشتر با سیاه شدن جواهرات خود روبرو می شوند و این مساله به دلیل تعریق بدن است. زیرا نمک موجود در عرق انسان با مسی که در طلا ترکیب شده ادغام می شود و واکنش شیمیایی از خود نشان می دهد. غالبا این واکنش به صورت رد سبز یا سیاه بر روی پوست انسان نیز قابل مشاهده می باشد. استفاده از روش هایی که برای تمیز کردن جواهرات وجود دارد گزینه مناسبی برای افراد محسوب می شود و می توانند طلا و جواهر خود را مانند روز اول درخشان و براق کنند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x