تاریخچه طراحی جواهر

تاریخچه طراحی جواهر 

در این مطلب شما را با موضوع جذابی به نام تاریخچه طراحی جواهر آشنا خواهیم کرد. حتما برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که تاریخچه طراحی جواهر به چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. از آن سال ها تا به امروز این صنعت دچار تغییر و تحولات چشم گیری بوده و همچنان نیز شاهد به روز شدن و آپدیت شدن آن هستیم. جواهراتی که امروزه در موزه های مطرح جهان نگهداری می شوند اغلب از نوع باستانی و مربوط به دوره های بسیار قدیم جهان هستند. برای سیر در تاریخچه طراحی جواهرات با آکادمی کانسپت همراه باشید.

آشنایی با تاریخچه طراحی جواهر 

تاریخچه طراحی جواهر به چه سالی بر می گردد ؟ طراحی جواهر و ساخت زیورآلات تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد و به جرات می توان آن را به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح نسبت داد. امروزه طراحی و ساخت طلا و جواهر تبدیل به یکی از صنایع پولساز و بسیار جذاب در سراسر جهان شده است. این صنعت توسط طراحان جواهر دچار تغییر و تحولاتی عظیم شده است. زیرا بکار گیری خلاقیت و ایده پردازی در کار می تواند همچنان باعث بروز طرح های مدرن و جدید شود.

استفاده از جواهرات از دوران باستان نیز رواج داشته و مختص به دوران معاصر نیست. تمام پادشاهان و سلاطین از جواهرات استفاده می کردند. بسیار جالب است که مردان نیز مانند زنان به استفاده از آن ها تمایل نشان می دادند. برخی از طبقات مرفه جامعه نیز در آن زمان با استفاده از جواهرات فخر فروشی می کردند و جایگاه اجتماعی خود را ارتقا می دادند. افرادی که قصد دارند به طور حرفه ای وارد صنعت جواهرسازی شوند و از آن به عنوان یک شغل دائمی استفاده کنند باید به خوبی با تاریخچه آن آشنا شوند. یک طراح جواهر علاوه بر مهارت هایی که کسب می کند و آن ها را در شغل خود بکار می گیرد باید سواد و دانش کافی نیز در حوزه کاری خود داشته باشد. در ادامه مطلب به طور مفصل به تاریخچه طراحی جواهر در جهان و ایران می پردازیم.

تاریخچه طراحی جواهرتاریخچه طراحی جواهر در جهان  

همان طور که اشاره کردیم قدمت و پیشینه طراحی جواهرات در جهان به قبل از میلاد مسیح بر می گردد. محققانی که در این زمینه تحقیق کرده اند به این نتیجه رسیده اند که می توان تاریخچه طراحی جواهرات را به ۵ هزار سال قبل از میلاد نسبت داد. در آن سال ها استفاده و بکارگیری جواهرات نشانه و نمادی از قدرت و جایگاه اجتماعی بود. همچنین باوری و اعتقادای که در ذهن مردمان آن دوران بود مصونیت از بیماری و مشکلات به دلیل استفاده از جواهرات بود.

هنوز هم افراد بسیار زیادی به این مساله اعتقاد دارند و تصور می کنند که جواهرات و سنگ های قیمتی می تواند آن ها را در برابر بیماری ها و مشکلاتی از جمله بد شانسی مصون نگه دارد. واقعیت این است که برخی از سنگ ها مانند فیروزه می تواند دارای این خاصیت باشد. زیرا در روایات نیز به استفاده از آن در قالب انگشتر و .. توصیه شده است.

در خصوص تاریخچه طراحی جواهر در جهان باید بگوییم که کشوری مانند مصر از سنگ های قیمتی جواهرات و گردنبندهایی با وزن بالا می ساختند. این جواهرات گوهر نشان را بر سر می گذاشتند و به عنوان تاج از آن ها استفاده می کردند. در سال هایی که آهن و برنز در کشورهایی مانند اروپا و آسیای غربی کشف شد  جواهراتی مانند گل سینه, النگو و سنجاق های لباس در هزاره اول و دوم قبل از میلاد پا به این عرصه گذاشتند.

تغییر و تحولات جواهرسازی در جهان  

در حدود ۲ هزار سال بعد از شروع جواهرسازی در جهان و در هزاره اول میلادی شاهد تغییر و تحولاتی در این خصوص بودیم. در این دوران شاهد تغییرات چشم گیری مانند کنده کاری و قالب ریزی بودیم. استفاده از سنگ های قیمتی در قالب نگین نیز رواج زیادی پیدا کرد. نگین ها و سنگ های زیبای قیمتی باعث چشمگیر تر شدن جلوه جواهرات می شد. قبل از آن از مواد زینتی برای تزیین جواهرات استفاده می شد که دوام و ماندگاری زیادی نداشتند. اما از زمانی که سنگ ها بر روی فلزات گرانبها و جواهرات نصب شد باعث افزایش دوام آن شد.

مردمانی که در قرون وسطی زندگی می کردند نیز در جواهرات خود از نمادهای دینی و مذهبی استفاده می کردند. نمادهای دینی در جواهرات نشانه ای از متدین بودن آن ها بود. به طور مثال در النگوها و دستبندهای آن ها شاهد نشانه هایی از دین و مذهب هستیم. هنوز هم برخی از جواهرات آن ها در موزه های مطرح جهان نگهداری می شوند.

در قرن ۱۷ میلادی زرق و برق وارد صنعت جواهرسازی شد. به جرات می توان این دوره را به عنوان یکی از دوران بسیار مهم در جواهرسازی نامید. در این دوران شرایط اجتماعی و فرهنگی به نحوی بود که تمایل به استفاده از زرق و برق وجود داشت. یک قرن بعد از آن یعنی در قرن ۱۸ میلادی سنگ تراشی و نگین تراشی رواج پیدا کرد. ریشه استفاده از سنگ های درخشان مانند الماس به همان دوران بر می گردد. هنوز هم بکارگیری الماس در جواهرات در سرتاسر جهان رواج دارد و جواهرات الماس نشان قیمتی فراتر از تصور دارند.

با آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت و کیفیت بالای آموزش طراحی طلا و جواهر آن، ادامه دهنده تاریخچه طراحی جواهرات باشید

تاریخچه طراحی جواهر در ایران  

اگر بخواهیم در خصوص تاریخچه طراحی جواهر در ایران صحبت کنیم باید بگوییم که شمال و بخش های مرکزی کشورمان مهد جواهرسازی ایران محسوب می شوند. فلزات و کانی ها در این بخش از کشور وفور بیشتری داشت. فلزکاری, جواهرسازی و هنرهای مرتبط با آن از دوران کهن تا دوران باستان در کشورمان رواج داشت.

عمده ترین محصولاتی که در زمینه جواهرسازی تولید می شد مربوط به ساخت گوشواره, گردنبند و دستبند بود. همچنین النگو, انگشتر و سینه ریز را نیز می توان از دیگر تولیدات آن دانست.

در حدود ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح شاهد رونق جواهرسازی و فلز کاری در ایران بودیم. طبق تحقیقاتی که انجام شده اثبات شده که جواهراتی بی نهایت زیبا و منحصر به فرد در مناطقی مانند تپه سیلک, مارلیک و حسنلو کشف شده  که تمام آن ها از فلزات با ارزش و گرانبهایی مانند نقره و طلا ساخته شده اند. اگر از نوع فلز آن چشم پوشی کنیم باید بگوییم که قدمت و پیشینه این جواهرات است که ارزش آن ها را به مراتب بیشتر می کند.

اوج شکوفایی صنعت جواهرسازی در ایران به دوره هخامنشی و اشکانیان بر می گردد. حتما با دیدن جواهراتی مربوط به آن دوره هیجان زده خواهید شد. بی نقص بودن جواهرات و ظریف بودن آن ها باعث تعجب همگان خواهد شد. این مساله نشان دهنده وجود هنرمندانی بسیار ماهر و متبحر در آن دوران بوده است که توانستند نمودار هنر را پیشرفته و متکامل کنند.

علاوه بر دوره هخامنشی و اشکانیان نیز می توان به دوره ساسانیان هم اشاره کرد. در این دوران فن زرگری به نهایت تکامل خود رسیده بود و اشیای تزئینی و جواهرات بسیار زیبا و بی بدیل ساخته می شدند.

تاریخچه طراحی جواهرتاریخچه طراحی جواهرات در دوران اسلامی  

هنگامی که صحبت از طراحی جواهرات در دوران اسلامی می شود تصویری از جواهرات با سنگ هایی مانند عیقیق و فیروزه در برابر چشمانمان تداعی می شود. در ابتدای دوران اسلامی بکارگیری و نصب سنگ هایی مانند لاجورد طبیعی و شبق بسیار رایج بود. اما به مرور زمان شاهد استفاده از سنگ های زیبا و با ارزشی مانند عقیق و فیروزه نیز هستیم. در دوران معاصر نیز از تمام داشته های خود در صنعت جواهرسازی استفاده می کنیم.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09021445150