کاربرد مروارید در جواهرسازی

کاربرد مروارید در جواهرسازی چیست ؟ مروارید این جواهر ارزشمند و زیبا از سال های بسیار دور جزو جواهرات گرانقیمت محسوب می شده است. امروزه علاوه بر مرواریدهای اصل از مرواریدهای پرورشی نیز در طراحی جواهرات استفاده می شود. در این مطلب شما را با کاربرد مروارید در جواهرسازی آشنا می کنیم.

کاربرد مروارید در جواهرسازی 

کاربرد مروارید در جواهرسازی چیست و چرا جزو جواهرات با ارزش به شمار می رود؟ مروارید کهن ترین گوهر دنیا است که از عمر زیادی برخوردار است و اعتقاد و باور بر این است که انسان های نسل اول هنگامی که در‌پی تهیه و تنظیم مواد غذایی در امتداد سواحل بودند , این گوهر کرانبها را کشف کردند اولین نمونه از مرورید کشف شده که مرتبط با هزاران سال پیش است در تابوت یک شاهزاده خانم است که‌این جواهرات مرتبط با ۴۲۰ سال پیشین از میلاد مسیح است و حال در موزه لور در پاریس نگه داری می شود . مروارید ها جذاب ، زیبا و دقیق هستند. این جواهرات با ارزش در عین درحال حاضر گیج کننده و مرموز میباشند . بیشتر مردمان متوجه غیر اصل بودن بیشتر مروارید های بازار نمیشوند . پروسه یافتن مروارید در دریا به مراتب دشوارتر از یافتن سنگ های ارگانیک در معادن است , استخراج سنگ های جواهر از معادن فرایندی یک ساله است . شناسایی مروارید اصل موضوعی است که در طراحی جواهرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

مروارید جواهری آلی 

مروارید ها جواهرات آلی می باشند . به‌این خاطر که به وسیله جان داران ساخت میشوند , بخشی از نوع ی مواد آلی قرار میگیرند . هر مروارید در بالا موجودیت خویش را به صورت شن ریزه یا این که ذره ی دیگری داخل صدف یک آبزی و یا این که قابل انعطاف بدن آبهای شیرین آغاز می نماید . سیستم دفاعی قابل انعطاف بدن وارد فعالیت شده و ماده را لایه به لایه با ماده ای به اسم صدف مروارید , یا این که مروارید می پوشاند , در نتیجه به قدری قطور شده که مروارید را تشکیل می‌دهد . برعکس اکثر اوقات جواهرات غیر آلی , مرواریدها مبنی بر مکان بروز و یا این که صورت ظاهری جدا سازی میشوند .

کاربرد مروارید در جواهرسازی

چه‌گونه می توان مرواریدهای حقیقی و واقعی را تشخیص داد؟

اولی قدم برای گزینش حقیقی و واقعی بودن مروارید , افزایش اطلاعات در خصوص ظاهر , خواص و ویژگی های آنان است. بیشتر مروارید ها به یک یا دو مورد از ۵ نوع زیر تقسیم می‌شوند . یافتن مروارید ارگانیک «واقعی» امروزه به ندرت اتفاق می افتد و از دستگاه اشعه ی ایکس برای کامل شدن مروارید های ارگانیک از اشکال شبیه به کارگیری می شود . این موضوعی است که در آموزش طراحی طلا و جواهر بررسی می شود.  اکثر اوقات مروارید ها کشت شده و یا این که ساختگی می‌باشند . مروارید های کشت شده یا پرورشی در شرایطی مشابه و شبیه سازی شده رشد می کنند که از قیمت بالایی نیز برخوردار خواهند بود. کاربرد مروارید در جواهرسازی شامل دو نوع مروارید طبیعی و کشت شده است که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

گونه های مروارید 

مرواریدهای ارگانیک 

مرواریدهای ارگانیک هنگامی صورت میگیرند که یک جسم بیگانه وارد صدف قابل انعطاف بدن شده و لایه های افزاینده ی صدف مروارید همانند لایه های پیاز در نزدیکی ذره پرورش می نماید . مرواریدهای ارگانیک بسته به صورت جسمی که پوشیده می شود , در انواع متنوعی وجودد دارا‌هستند . مرواریدهای ارگانیک کم یاب و فراوان لاکچری می‌باشند . آنان اکثر زمان ها مبنی بر وزن به قیراط و فراوانی در درختان نرخ‌گذاري می‌شوند .

مرواریدهای کشت شده 

مروارید های کشت شده هم همانند اشکال ارگانیک , درون یک نرم تن رویش می نمایند ولی تفاوت آن ها دخالت آدم ها در‌این پروسه است . صدف با احتیاط و به آرامی برداشته شده و جسم جاگذاری می شود : گونه های جسم با دقت به طریق آخری مروارید زیاد میباشند . به مرور زمان , جسم به وسیله لایه های صدف پوشیده می شود . عمق صدف پوشاننده به درون نرم تن , نوع آبی‌رنگ که در آن معاش می نماید و همینطور زمان هنگامی که ارتفاع میکشد تا جسم بیگانه قبلی از کشت وارد محل شود , وابسته است .با ارتقا ضخامت صدف مروارید , کیفیت و پایداری مروارید کشت شده هم ارتقا می‌یابد . مرواریدهای کشت شده بر طبق میزان ی میلیمتری نرخ‌گذاري میشوند .

مرواریدهای آب شور 

مرواریدهای آب شور داخل بدن نرم تنان آب شور رویش مییابند . مروایدهای آب شور هم به دو جور ارگانیک و کشت شده یافت می‌شوند .

مرواریدهای آب شیرین 

مرواریدهای آب شیرین درون بدن نرم تنان آب شیرین رویش مییابند , یعنی قابل انعطاف تنانی که در رودخانه و یا این که دریاچه زیست می نمایند . این مجموعه نسبتاً مدام کشت می گردند .

مرواریدهای ساختگی

مرواریدهای ساختگی از پوشش پلاستیکی و یا این که کریستال ساخته می گردند . مرواریدهای پلاستیکی به خاطر وزن کمتر , برش راحت تر اکثر زمان ها فرآیند ایجاد آسانتری دارا هستند و همینطور مرواریدهای حقیقی مرحله صاف و صیقلی تری دارا‌هستند . مرواریدهای کریستالی دشوارتر می‌باشند و به همین منظور شباهت بیشتری به مرواریدهای ارگانیک دارند.

متداول ترین نوع مروارید 

مرواریدهای کروی گرد می‌باشند , این صورت یکی متناوب ترین گونه های مرواریدها می‌باشد .هرچه صورت گرد تری داشته باشد , بها بیشتری هم خواهد داشت . مرواریدهای متقارن دربرگیرنده مرواریدهای گلابی صورت و دیگر انواع متقارن میشوند . این دسته کروی نیستند . مرواریدهای بی تناسب انواع بی قاعده می باشند . این مدل اکثر زمان ها ارزان ترین مدل مرواریدها را تشکیل می دهند ولی می توان اظهار‌کرد که مختص و قشنگ میباشند . اغلب جواهرات از مرواریدهای بی تناسب ارگانیک ساخته میشوند . فراوانی صدف ارگانیک در خلیج عجم بیان‌کننده این مسئله بوده است که مروارید درین خلیج به وفور یافت می شده‌است و چه بسا گذشته از کشف نفت در‌این خلیج , تجارت مروارید یک کدام از مهم‌ترین منابع درآمد در‌این حیطه محسوب می‌شد . امروزه مروارید ارگانیک از نادرترین سنگ های قیمتی است که به تدریج و فقط در دریاهای نزدیک بحرین و استرالیا یافت می شود . کم یاب بودن مروارید یکی از فاکتورهای مهم و تأثیرگذار در بها و قیمت آن به شمار میرود .

روش ایجاد مروارید 

ساخت مروارید فقط بوسیله صدف صورت می پذیرد ولی گهگاه بعضا دیگر از نرم تنان , سنگ هایی را داخل خویش رویش می دهند که‌این سنگ ها نیز شباهت فراوان متعددی به مروارید دارا‌هستند و مدل دیگری از مروارید محسوب می گردند . که ولی این مروارید ها دیگر خواص رنگین کمانی مروارید حیاتی را ندارند ; البته با این وجود زیبایی آنان هم پائین تر از مروارید با اهمیت نیست و این مرواریدهای غیر رنگین کمانی نیز زیاد جالب میباشند . در واقع هنگامی که یک جسم خارجی داخل یک صدف قرار می‌گیرد . صدف لایه هایی از بلور آراگونیت و کلسیت ویک ماده آلی در نزدیکی این جسم ساخت می نماید , این لایه های زیرین نیز با گذشت زمان مروارید را ساخت می نماید . مروارید اکثر وقت ها به رنگ سپید است البته مرواریدهایی با رنگ های رنگ زرد , صورتی , سبز وآبی و قهوه ای هم وجود دارا‌هستند .

کاربرد مروارید در جواهرسازی

قیمت مروارید های کشت شده

در خصوص کاربرد مروارید در جواهرسازی باید بگوییم که مروارید کشت شده در صدف حلزونی از بها زیادی برخوردار است و گرانبهاترین دسته مروارید به شمار میرود , چون فقط یک مورد از هر ۱۰۰۰۰ ملکه نرم تنان دارنده صدف حلزونی است و مروارید ساخته شده در‌این صدف حلزونی دارنده رنگ صورتی است و زیاد جالب و دیده نواز است و از ارزش زیاد متعددی هم شامل است . مروارید نیز در آب های شور و نیز در آب های شیرین یافت می شود و چه بسا می توان آن‌ها‌را به روش های تصنعی و مصنوعی مورد کشت قرار بخشید . مروارید عموما به رنگ های سپید , کرم و یا این که رنگ طلایی یافت می‌شوند و میزان آنها از ۹میلی متر تا ۲۰میلی متر متغیر است .از قرن ۱۷ تا به امروز مروارید های رنگی , مد نظر زنان و چه بسا مردان بوده است.

مروارید و ساخت جواهرات 

این شگفتی از عجایب وجود تاریکی در اعماق دریا , اکنون مطابق با مد و نیاز مصرف کنندگان پیش می‌رود ; به نحوی که جواهرات زیبایی با مروارید های رنگی تاسیس شده است که‌این جواهرات یک جایگزین مطلوب و زیبایی برای گردنبندهای مروارید سپید سنتی به شمار می‌روند . مدتی است که سبک باروک بر روی مروارید ها اعمال می شود که در‌این سبک مروارید ها ظاهری نامتقارن دارا‌هستند .این انواع نامنظم مروارید بیشتر در مروارید های کشت شده در آب های شیرین مشاهده می شوند و از دوستداران متعددی هم برخوردار‌است . دوره های طراحی جواهرات با مروارید در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر بسیار پر طرفدار است. در سال های دور مروارید از صورت های یکنواخت و مقدار های ثابتی برخوردار بوده است , ولی امروزه استعمال از مرواریدهایی با رنگ های متنوع وهمچنین گونه های متفاوت کابرد زیاد متعددی پیدا کرده و اکثری از جواهرسازان در‌پی به کار گیری از مروارید های یگانه برای ارائه طرح های خلاقانه در ساخت جواهرات می‌باشند .

خاصیت مروارید 

– از میان بردن اضطراب – ساخت ابداع و الهام بخش – سوی دیده را فراوان می نماید و به آن جلا و درخشندگی می دهد و این زمینه به واقع اثبات شده‌است . – تقویت غدد – تقویت عضله‌ها – تقویت اعصاب و روان – رفع نبود کلسیم – سبب ساز تقویت روده و معده – معالجه آسیب معده نکته : مرواریدتان را هر ماه یک توشه در نمک خالص گذارده تا دوباره شارژ شود .

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209