کاربرد طلا

کاربرد طلا در دنیای امروزی بسیار متنوع است و نمی توان آن را محدود به صنعت جواهرسازی دانست. طلا در سایر صنایع مانند پزشکی ، ساختمان ، غذا و …. مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب به شما را با ۷ صنعت آشنا می کنیم که کاربرد طلا در آن ها وجود دارد. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

کاربرد طلا

کاربرد طلا نه تنها در صنعت جواهرسازی بلکه در بسیاری از صنایع دیگر نیز وجود دارد از آن ها بی خبریم. آیا می دانستید که طلا در گوشی تلفن همراه هم نیز کاربرد دارد ؟ طلا نوعی فلز ارزشمند است که به دلیل ساختار نرمی که دارد جزو فلزات چکش خوار محسوب می شود. به این معنی که می توان به راحتی آن را تغییر حالت داد. به همین سبب برای افزایش استحکام آن از فلزاتی مانند نقره و نیکل استفاده می شو و با ادغام آن ها مقاومت طلا را بالا می برند. در ادامه به بررسی سایر کاربرد طلا در صنایع مختلف می پردازیم.

جواهر سازی

از آن جایی که طلا جزو فلزات گرانبها ، درخشان و زیبا دسته بندی می شود به عنوان اولین گزینه برای ساخت و طراحی جواهرات و زیورآلات شناخته شده است. همان طور که اشاره کردیم طلا فلزی نرم و چکش خوار است و به همین دلیل قابلیت شکل پذیری دارد و می توان آن را به حالت های مختلف تبدیل کرد. به طلا و جواهر می توان به عنوان یک نوع سرمایه گذاری و پس انداز نیز نگاه کرد. زیرا از جوانب مختلف مانند نقد شوندگی دارای جایگاه بسیار مناسبی است.

صنعت جواهر سازی به میزان ۵۰ درصد از مصرف کل طلا را به خود اختصاص می دهد به همین علت آموزش طراحی طلا و جواهر و آموزشگاه طراحی طلا و جواهر  خیلی مورد استفاده قرار می گیرد. جواهرات فرهنگ استفاده از طلا در کشورهای مختلف فرق است. برخی از کشورها مانند کشورهای عربی و حوزه خلیح فارس به میزان بالاتری نسبت به کشورهای اروپایی مصرف کننده طلا هستند.

الکترونیک

از مهم ترین دلایل کاربرد طلا در صنعت الکترونیک خواص ویژه ای مانند مقاومت در برابر خوردگی و سایش است. فلزاتی مانند نقره از رسانایی بهتری برخوردارند اما دارای ویژگی های طلا نیستند به همین دلیل اغلب از طلا استفاده می کنند.

قطعات الکترونیکی و اجزای آن که توسط فلز طلا ساخته می شوند از عمر و دوام بالاتری برخوردارند و در قسمت هایی مانند لحیم کار و سیم های ارتباطی نقش بسیار ویژه ای دارند. گوشی های تلفن همراه ، لپ تاپ ها ، کامپیوترها و تلویزیون ها از مهم ترین وسایل الکترونیکی هستند که مقداری طلا در ساخت قطعات آن ها بکار رفته است.

دندانپزشکی

طلا به دلیل ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر عوامل محیطی مثل خوردگی و فرسایش در صنعت دندانپزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پر کردگی دندان و ارتودنسی نیاز به موادی دارند که مقاومت بالایی داشته باشد. به همین دلیل مناسبت ترین انتخاب طلا می باشد.

استفاده از طلا در دندانپزشکی هزینه بیشتری برای مشتری به همراه خواهد داشت. به همین دلیل در سال های گذشته به دنبال جایگزین کردن سایر مواد به جای طلا بودند. اما به تدریج دریافتند که هیچ ماده ای نمی تواند کاربرد طلا را داشته باشد و امروزه شاهد افزایش تقاضا در خصوص استفاده از فلز گرانبها هستیم.

کاربرد طلا

صنایع فضایی 

از دیگر کاربرد طلا در صنایع فضایی است. فلز طلا در ساخت اغلب فضاپیماها مورد استفاده قرار می گیرد. این مساله به دلیل قابلیت رسانا بودن طلاست که باعث می شود از فیلم های طلا در اغلب بخش های فضاپیما استفاده شود. از سایر دلایلی که می توان به کاربرد طلا در صنایع فضایی اشاره کرد این است که طلا قابلیت انعکاس اشعه مادون قرمز را دارد و می تواند به تثبیت درجه حرارت در فضاپیما کمک کند.

بسیار جالب است که بدانید کلاه هایی که فضا نوردان استفاده می کنند نیز دارای طلا است. زیرا وجود طلا در این کلاه ها باعث می شود تا هنگامی که فضا نورد در فضا قرار می گیرد اشعه های مضر از او منعکس شوند و جذب بدن فضا نورد نشوند.

صنایع غذایی

در سال های گذشته و در ایامی که اشرافیت در جوامع حکم فرما بود اغلب پادشاهان و افراد مرفه جامعه برای نشان دادن قدرت و خودباوری از طلا در غذاها استفاده می کردند. وجود گرد طلا یا پوسته های طلا در غذا احساس قدرت به آن ها می داد. در روزگار امروز نیز برخی از افراد اصطلاحات لاکچری برای نشان دادن قدرت ملی خود اقدام به استفاده از غذاهایی با روکش طلا می کنند. مشهورترین نوشیدنی در جهان که دارای طلاست مربوط به کشور آلمان به نام ” آب طلا ” می باشد.

لازم به ذکر است که طلا هیچگونه مزه خاصی ندارد و به هیچ عنوان نمی تواند مزه غذا را تغییر دهد. برخی از افراد تصور می کنند که طلا برای بدن مفید یا مضر است. در صورتی که طبق تحقیقات ثابت شده که جایگاهی در سیستم سلامت انسان ندارد و نمی تواند آن را تهدید یا تقویت کند.

داروسازی 

طلا دارای ذرات نانو است که علم پزشکی به خوبی توانسته قدرت آن را کشف کند. ذرات نانو برای درمان برخی از بیماری های مزمن مانند رماتیسم و ایدز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین درمان سل نیز به کمک این فلز گرانبها انجام می شود. لازم به ذکر است که صنعت داروسازی نیز از ویژگی های طلا بهره مند شده و در ساخت برخی از داروها از او کمک می گیرد.

شیشه ‌سازی

اغلب از طلا در صنعت شیشه سازی به عنوان رنگدانه استفاده می شود. شیشه های شفافی که از رنگدانه های طلا در آن استفاده شده باشد جلوه ای بی نظیر بسیار مدرن پیدا می کنند. بدین منظور هنگامی که شیشه در حال حرارت دهی است از مقداری طلا در آن استفاده می شود و این مقدار ناچیز طلا باعث ایجاد رنگی یاقوتی در آن خواهد شد.

در قسمت قبل اشاره کردیم که طلا قابلیت انعکاس اشعه را دارد. به همین سبب در برخی از مناطق آب و هواای در شیشه های ساختمانی از طلا بکارگیری می شود. این مساله موجب می شود تا در تابستان نور خورشید انعکاس پیدا کند و گرما وارد خانه نشود و در فصول سرد سال مانند زمستان گرمای خانه به درون خود منعکس شود و انرژی هدر نرود.

کاربرد طلا

مهم ترین ویژگی های طلا

ارزشمندی پایدار 

طلا به عنوان یکی از پشتوانه های پولی محسوب می شود به همین دلیل دارای ارزشی نسبتا پایدار است و قیمت آن بر اساس نرخ تورم افزایش یا کاهش پیدا می کند. همین ویژگی باعث شده تا افراد زیادی آن را به عنوان یک پس انداز یا سرمایه گذاری نگاه کنند.

عدم تاثیر از عوامل محیطی 

فلز طلا بر خلاف بسیاری از فلزات دیگر از تغییرات محیطی مانند سرما ، گرما ، رطوبت و … تاثیر نمی پذیرد و باعث می شود تا سال های سال بدون هیچ گونه تغییر باقی بماند.

زیبایی 

طلا جزو زیباترین و جذاب ترین فلزات در جهان شناخته می شود. به همین دلیل اولین کاربرد طلا در صنعت جواهر سازی است. اغلب افراد در جهان ترجیح می دهند زیورآلاتی از جنس طلا داشته باشند تا علاوه بر ویژگی های ذکر شده از براقیت و زیبایی آن نیز بهره ببرند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209