پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی را با یکدیگر بررسی می کنیم. استفاده از سنگ ها موجب افزایش زیبایی و بهای جواهر می شود. در طبیعت سنگ های مختلفی وجود دارد که می توان آن ها را از قیمتی تا نیمه قیمتی دسته بندی کرد و آموزش طراحی طلا و جواهر دربرخی آموزشگاه ها براساس ارزش سنگ ها آموزش داده می شود. اما پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی کدامند و چه دلیلی برای تنوع کاربرد آن ها وجود دارد ؟ تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید .

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی

 

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی کدامند؟

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی کدامند و چه ویژگی هایی دارند ؟ از قدیم الایام برای طراحی جواهرات گرانبها مانند طلا و نقره از سنگ ها و نگین های قیمتی استفاده می شد. سنگ های طبیعت اغلب در معادن یافت می شوند و می توان ارزش های مختلفی را برای آن ها در نظر گرفت. به طور مثال سنگ الماس جزو گران ترین و در عین حال سخت ترین ماده در جهان است که درخشش و شفافیت بی نظیر آن موجب شده تا طرفداران زیادی داشته باشد.

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی از نظر رنگ , میزان شفافیت , پاکی و بسیاری موارد دیگر با یکدیگر متفاوت هستند که نصب آن ها بر روی جواهرات بر قیمت و بهای آن تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

سنگ الکساندریت  

الکساندرایت یکی ازکمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین سنگ‌ها در صنعت جواهرسازی است که می توان آن را جزو پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی نیز نامید. این سنگ در سال ۱۸۳۰ در کوه‌های اورال امپراطوری روسیه کشف شده است . امروزه این جواهر در نقاط متفاوتی از دنیا از جمله برزیل , سریلانکا , میانمار و قسمت‌های شرقی آفریقا هم یافت می شود , البته هنوز با ارزش‌ ترین و زیباترین نمونه‌ های آن وابسته به سرزمین روسیه است .

الکساندرایت تحت عنوان جواهری چند رنگ شناخته می گردد . این سنگ در جوار نور های متفاوت به رنگ ‌های متمایز در می‌آید . به صورت نمونه در مقابل روشنایی خورشید به رنگ سبز و مقابل فروغ رشته‌ای به رنگ قرمز به نظر می رسد . هرچه رنگ این جواهر به قرمز‌ رنگ و سبز خالص نزدیک‌ تر گردد , بها و قیمت آن هم بیشتر می گردد و سنگ‌ های الکساندرایتی که به رنگ‌ های سبزآبی , بنفش و یا این که قرمز‌رنگ – قهوه‌ای در می‌آیند , دارای ارزش و بهای کمتری می‌ باشند . این سنگ تحت عنوان سنگ ماه میلاد متولدین ژوئن نیز شناخته می گردد .

سنگ آمتیست

یونانیان باستان معتقد بودند که ‌این سنگ , جواهری بسیار قدرتمند و دارای انرژی خاص است که از صاحب و مالک خویش مراقبت و محافظت می کند . بعضی افراد دیگر بر این باورند که ‌این سنگ می تواند اثر هوشیار کنندگی بر اشخاصی داشته باشد که به دلیل مصرف بسیار الکل یا این که مواد مخدر هوشیاری خویش را از دست داده‌اند .

سنگ آمتیست از خانواده‌ سنگ ‌های کوارتز است و رنگی بنفش دارد که بسیار زیبا و چشم نواز است . از آنجایی که رنگ بنفش خاصیت رنگ‌ های گرم و سرد را به طور همزمان دارد , به این ترتیب می ‌توان آن را بر روی فلزات سپید و نیز طلایی استفاده کرد .

این سنگ در نقاط متفاوتی از دنیا مانند آلمان , اروپای شرقی , ایالات متحده و آفریقا یافت می گردد , البته شایسته ترین و بهترین نمونه‌ی آن وابسته به سرزمین روسیه است . هرچه میزان رنگ قرمز در  ‌این سنگ بیشتر باشد قیمت آن هم بیشتر می شود . این سنگ علامت به دنیا آمدن و تولد افرادی است که در ماه فوریه چشم به جهان گشوده اند.

 

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی 

سنگ آکوامارین  

آکوامارین در لهجه لاتین به معنای آب دریا است . باور بر آن است که‌ این سنگ میتواند اثراتی مانند افزایش حس وفاداری در ازدواج و بین زوجین داشته باشد, از این رو تحت عنوان هدیه‌ ای مطلوب و مناسب برای سالگرد ازدواج شناخته می گردد . این سنگ جذاب و دل فریب طیف گسترده ‌ای از رنگ‌ های آبی‌ را داراست . نمونه‌های پر رنگ آن کمیاب‌ ترند و از این رو دارنده بها بالاتری هم می‌باشند . همان طور که در مطالب پیشین اشاره کردیم هر چه که سنگ آکوامارین از غلظت رنگ بیشتری برخوردار باشد به معنای مرغوبیت و خالص بودن آن است که قطعا استفاده از آن در جواهرات می تواند قیمت آن را به مراتب افزایش دهد. این سنگ زیبا تحت عنوان سنگ متولدین ماه مارچ شناخته می گردد .

سنگ سیترین

کلمه‌ فرانسوی سیترین به معنای لیمو است . این سنگ طیف گسترده از خانواده‌ی رنگ‌های زرد را از زرد رنگ کمرنگ تا قهوه‌ای را در بر می گیرد . گذشتگان بر این اعتقاد بودند که سنگ سیترین هدیه ‌ای از جانب خورشید است و نیرویی زندگی بخش دارد . این سنگ همینطور جذب کننده‌ی علاقه و شور است . این سنگ تحت عنوان سنگ متولدین ماه نوامبر هم محسوب می‌شود .

سنگ الماس  

بدون شک سنگ الماس تحت عنوان معروف‌ ترین و گران قیمت‌ ترین سنگ در جواهر سازی شناخته می‌گردد .قطعا الماس یکی جذاب‌ ترین سنگ ‌ها برای هر گونه جواهری محسوب میشود و هنگامی که برش برلیان بر روی آن انجام میگردد , زیبایی دوچندانی پیدا نموده و درخشندگی آن دو صد چندان می گردد . الماس سنگی است که بر روی زمین تشکیل نمی شود و به دما و فشاری نیاز دارد که در عمق چند صد مایلی زمین به وقوع می پیوندد . در این حالت است که الماس پدید می آید و در صورتی‌ که این حالت مهیا نشود , به جای الماس , گرافیت تشکیل می‌گردد .

الماس‌ها دارنده رنگ ‌های متفاوتی می باشند و طیف وسیعی از رنگ ‌ها را از نمونه‌ های بی‌ رنگ تا سیاه شامل می شوند . گونه‌ های بی رنگ آن پرکاربردترین الماس‌ ها در صنعت جواهرسازی محسوب می شوند . الماس تحت عنوان نشانه علاقه جاودانه شناخته می گردد و سنگ ماه میلاد متولدین آپریل است .

 

سنگ زمرد  

زمرد سنگی سبز رنگ است که در صنعت جواهر سازی زیاد مورد به کارگیری قرار می گیرد و در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر انواع برش و تراش با آن آموزش داده می شود . این جواهر بسیار زیبا و درخشان نزدیک به ۱۵۰۰ سال قبل از به دنیا آمدن مسیح از کوه‌ های smaragdus در مصر استخراج می‌شده است , ولی اکنون کلمبیا تحت عنوان بزرگ‌ترین ساخت کننده‌ی زمرد در دنیا شناخته می‌گردد .

این سنگ از قدیم الایام تحت عنوان جواهری دو چندان مجلل و کیمیا شناخته می ‌شده به طوری که کلوئپاترا سلطان زن مصر باستان به پوشیدن لباس ‌هایی مزین شده با زمرد , آوازه و شهرت بسیار زیادی داشته است . زیرا استفاده از سنگ های گران قیمتی مانند الماس مخصوص خانواده های سلطنتی و اشرافی بوده است و در آن زمان افراد عادی از جواهرات استفاده نمی کردند.

از آنجایی که رنگ سبز نمادی از حیات و تولد است , مصریان باستان مردگان خویش را با زمردی سبز رنگ , مومیایی می ‌کردند , به این دلیل‌که یقین داشتند این عمل موجب تولد و حیات دوباره‌ی آن ها خواهد شد . سنگ ‌های زمرد با رنگ‌ های پر رنپ تر از قیمت بیشتری برخوردارند . این سنگ تحت عنوان سنگ متولدین ماه می شناخته می شود .

سنگ گارنت

سنگ ‌های گارنت تحت عنوان سنگ ‌هایی قیمتی تا نصفه قیمتی شناخته می گردند . این جواهر جذاب طیف وسیعی از رنگ ‌ها را در برمی‌گیرد به طوری‌که به رنگ‌ های قرمز , قهوه‌ای , پرتقالی و سبز و… در نقاط متفاوت دنیا یافت می گردد .

افسانه ‌های بسیار زیادی درباره این جواهر با ارزش موجود هست . به صورت نمونه گفته شده زمانی‌که حضرت نوح نور و روشنایی کافی برای هدایت و جهت دهی کشتی‌اش را نداشته است , با فانوسی از نوع سنگ گارنت مسیر پیش روی کشتی را روشن می‌نموده ; از این رو این سنگ به عنوانی نمادی برای مراقبت از مسافران در قبال رویداد های نا مطلوب , شناخته می گردد . گارنت جواهری براق و خوشگل با رنگ ‌هایی دیدنی است که آن را برای کادو دادن تبدیل به گزینه مناسبی کرده است.

پرکاربردترین سنگ های جواهرسازی

سنگ جید  

جید جواهری صاف و مسطح است که با هاله ‌ای از رنگ ‌های سبز زمردی , کرم , رنگ زرد , سپید , بنفش و نارنجی رنگ یافت می گردد و در ساخت جواهرات ویژه با طرح های خاص کاربرد زیادی دارد.

این سنگ تحت عنوان جواهر سلطنتی در کشور چین نیز شناخته شده است ; چرا‌که آن‌ ها معتقدند سنگ جید به دلیل درخشان بودن و رنگ مخصوص به فردش از افق نازل شده ‌است , از این رو تحت عنوان مورد احترام ‌ترین سنگ در آسیای شرقی شناخته می گردد و مظهری از متانت و دوستی است .

سنگ لاجورد

لاجورد سنگی به رنگ آبی رنگ اقیانوسی است و تحت عنوان جواهری فراوان با ارزش شناخته می شود . لاجورد را در کشور ایران با اسم سنگ ارمنی هم می شناسند . در دوران باستان این سنگ فراوان نادر و ارزشمند و مورد استفاده‌ی خویشان سلطنتی بوده , از این رو تحت عنوان نشانه ای از برتری و گنج صاحبان خویش تلقی می‌شده است . بخش اعظمی از افراد چه در کشور ایران و چه در کل جهان معتقد می باشند این جواهر علامت صداقت است و اعتقادشان بر این است که لاجورد تاثیر مثبتی بر رابطه ها مالک خویش با دور‌وبری ها می گذارد .

 

سنگ ماه  

در روم باستان اعتقاد و باور مردم بر این بود که ‌این سنگ تکه‎ای از ماه است , به دلیل آنکه ساختار لایه‌ای و رنگ ویژه آن یادآور درخشش ماه در شب است . این جواهر با ارزش و نادر به رنگ‌ های متمایز از جمله بی رنگ , سبز , صورتی , زرد رنگ , خاکستری و قهوه‌ای موجود است , البته ارزشمندترین گونه آن به رنگ آبی ‌روشن , متمایل به رنگ پوست تن است .

در قبل هندوها سنگ ماه را تحت عنوان سنگی مقدس می‌شناختند و معتقد بودند که به همراه داشتن آن موجب خوش اقبالی صاحب و مالک خویش می‌گردد .

سنگ مروارید  

مروارید گوهری است که از ۶۰۰۰ سال پیش تحت عنوان زینت مورد به کارگیری قرار می گرفته است و دارنده جایگاهی مقدس بوده , به نحوی که ایرانیان از قدیم الایام و دیر باز بر این اعتقاد و باور بوده‌ اند که مروارید اشک خدایان است و مردم چین یقین داشتند که ماه این جواهر زیبا را به‌وجود آورده است . مروارید گوهری براق و زیباست که در دن نوعی از جانوران قابل انعطاف  و نرم تن به اسم صدف مروارید و در مقیاس کوچک تر بوسیله حلزون ایجاد می گردد , به همین بهانه استخراج آن با سختی‌های فراوانی همراه است .

از این رو صنعت رشد مروارید تصنعی فراوان رونق پیدا نموده و به نوعی به یک صنعت پول ساز هم تبدیل شده است . مروارید ها به رنگ ‌های متمایز از جمله مشکی , سپید , طلایی و رزگلد ساخته می گردند . در‌حالتی که دانه های مروارید پاره ای از وضعیت معمولی بزرگ تر باشند , دُر نامیده می‌شوند . حتما کلمه و واژه دردانه را شنیده اید . دردانه به معنای دانه مروارید است و در یتیم هم به مرواریدی گفته می شود که به تنهایی در یک صدف جای داشته باشد .

 

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x