نگهداری از جواهرات

نگهداری از جواهرات و روش صحیح آن از نکات حائز اهمیتی برخوردار است. به همین علت آموزش طراحی طلا و جواهر و آموزشگاه طراحی طلا و جواهر  خیلی مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب مردم از این نکات غافل هستند و در نگهداری از جواهرات سهل انگاری می کنند. در این مطلب شما را با مواردی آشنا می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید طلا و جواهرات خود را به بهترین نحو نگهداری کنید و سال های طولانی از زیبایی و براقیت آن ها لذت ببرید.

نگهداری از جواهرات

نگهداری از جواهرات 

نکات نگهداری از جواهرات چیست و چگونه می توان جواهراتی درخشان و زیبا داشت ؟ یکی از مشکلاتی که اغلب خانم ها آن را تجربه کرده اند ایجاد خط و خش بر روی طلا و سنگ های قیمتی بکار رفته در آن است. زیرا بسیاری از آن ها نمی دانند که چگونه باید از جواهرات گرانبهای خود مراقبت کنند. به طور مثال طلای بدون سنگ را نباید در مجاورت طلای سنگ دار یا جواهر قرار دهید زیرا باعث می شود تا بر روی طلا خط بیفتند. همین مورد ساده می تواند در نگهداری از جواهرات تذکر مهمی را به عزیزان بدهد.

از قدیم الایام زنان و مردان از جواهرات در راستای زینت دادن خود استفاده می کردند . جواهرات در مدل های مختلفی ساخته می شوند و برندهای مطرحی در سطح جهان اقدام به طراحی و تولید آن ها می کنند. اما فقط خریدن جواهرات نیست که لذت بخش است بلکه نگهداری از آن هم می تواند به شما این احساس را بدهد. زیرا باعث دوام و افزایش عمر آن ها خواهد شد. در ادامه به بررسی سایر روش ها در نگهداری از جواهرات خواهیم پرداخت.

جواهرات را هر روز نشوئید !  

برخی از خانم ها تصور می کنند که اگر می خواهند طلا و جواهرات آن ها دائما براق باشند باید هر روز آن ها را بشویند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. زیرا اگر هر روز جواهرات را با آب یا مواد شوینده شستشو دهید باعث می شود تا لایه ای از صابون بر روی آن قرار بگیرد و در مدت زمان کوتاهی جلوه طلا را از بین برده و آن را مات کند. بهترین کاری که به شما پیشنهاد می شود انجام دهید این است که به هیچ عنوان به فکر شستن هر روزه جواهرات نباشید و در ضمن در هنگام کار کردن با دستان خود حتما جواهرات را از خود جدا کنید. به طور مثال یکی از کارهایی که خانم های خانه دار در طول روز آن را انجام می دهند ظرف شستن است.

بهتر است در هنگام ظرف شستن ، حمام کردن و سایر این موارد جواهرات و مخصوصا حلقه ازدواج خود را در بیاورید. جواهراتی مانند حلقه ازدواج ، دستبند و انگشتر در معرض بیشترین آسیب قرار دارند زیرا خانم ها آن را دائما در دست دارند و معمولا از خود جدا نمی کنند.

جواهرات را بطور دائم استفاده نکنید !  

واقعیت این است که شما نباید جواهرات را به طور دائم استفاده کنید. زیرا هنگامی که در معرض عوامل محیطی قرار می گیرند دچار فرسایش می شوند. یکی از نکاتی که در خصوص نگهداری از جواهرات مطرح است عدم انجام ورزش و کارهای سنگین است. اگر ورزشکار هستید و ورزش هایی مانند شنا و بوکس انجام می دهید حتما جواهرات و طلا را از خود جدا کنید و در مکانی امن قرار دهید. ضربه و فشار مضاعف می تواند باعث آسیب به جواهرات و طلا شوند. اغلب طلاها در این شرایط دچار خم شدگی و در نهایت شکستگی می شوند. ضربه و فشار در جواهراتی که از سنگ های قیمتی در آن ها استفاده شده است می تواند باعث شل شدن سنگ ها و افتادن آن ها شود.

اگر از جواهراتی استفاده می کنند که از سنگ های گرانبها مانند یاقوت ، زمرد و مروارید در آن ها بکارگیری شده است حتما مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره می شود را جدی بگیرید. زیرا از دست دادن سنگ های قیمتی می تواند خسارت مالی هنگفتی را به شما وارد کند. همچنین از دست دان جلوه و زیبایی جواهر نیز از دیگر خسارات ناشی از سهل انگاری محسوب می شود.

از جعبه های مخصوص استفاده کنید ! 

تقریبا می توان به جرات گفت که برای همه افراد پیش آمده که حداقل یک بار جواهرات خود را گم کرده اند. این مساله زمانی اتفاق می افتد که انگشتر یا دستبند را از دست خود خارج کرده اید و برای نگهداری آن از جعبه مخصوص استفاده نکرده اید. همین مساله موجب شده تا مکان قرار دادن آن را فراموش کنید. پس به شما توصیه می کنیم که همیشه یک کیف کوچک با خود همراه داشته باشید تا اگر نیاز شد انگشتر یا سایر طلا و جواهرات را از خود جدا کنید آن را در کیف قرار دهید تا از گم شدن آن جلوگیری شود.

هنگامی که طلا و جواهرات خود را در مکان های مختلف قرار می دهید و جای آن را فراموش می کنید آن را در معرض انواع و اقسام آسیب ها مانند سرقت قرار خواهید داد. زیرا سارقان به دنبال فرصتی برای ربودن می گردند و معمولا از غفلت شما سوء استفاده می کنند.

طلا و جواهرات را در مجاورت یکدیگر قرار ندهید !   

طلا و جواهرات از دو طراحی مختلف برخوردارند. در مطالب پیشین تحت عنوان ” تفاوت طلا و جواهر ” به بررسی این موضوع پرداختیم. در واقع طراحی جواهرات به زیور آلاتی گفته می شود که از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در آن ها استفاده شده است. اما معمولا در طلا از سنگ استفاده نمی شود بلکه تراش هایی که بر روی آن انجام می شود به آن زیبایی می بخشد. پس جواهرات جنس خشن تری نسبت به طلا دارند. به این دلیل که هنگام قرار گرفتن در مجاورت طلا می توانند بر روی آن خط و خش بیندازند.

توصیه کارشناسان به شما عزیزان این است که طلا و جواهرات را به صورت جداگانه نگهداری کنید. یکی از مهم ترین نکات نگهداری از جواهرات همین مساله است. امروزه جعبه های زیبا و مخصوصی در بازار وجود دارد که برای نگهداری از طلا و جواهرات مناسب می باشند. بهتر است از این جعبه ها تهیه کنید و جواهرات سنگ دار و طلای بدون سنگ را در بخش های جدا گانه نگهداری کنید. همین نکته ساده می تواند طلا و جواهرات شما را از آسیب های زیادی محافظت کند.

جواهرات را در جای امن نگهداری کنید !  

اگر قصد مسافرت دارید و می خواهید که مدت زمان طولانی از خانه بدور باشید جواهرات خود را در مکانی قرار دهید که جلوی چشم نباشند .زیرا اغلب سرقت ها در مواقعی رخ می دهد که شما در خانه نیستید. در سال های گذشته طلا و جواهرات را در مکان هایی مانند گلدان یا باغچه قرار می دادند زیرا ذهن سارقان به آن جا قد نمی داد. اما در حال حاضر این ترفند قدیمی شده است و اغلب سارقین جای طلاها را می دانند !

اگر طلاهای شما زیاد است و جای مطمئنی برای قرار دادن آن ها ندارید بهتر است از گاوصندوق یا صندوق امانات بانک استفاده کنید. اغلب بانک ها اقدام به بیمه کردن اجناس شما می کنند تا در صورت بروز هر گونه اتفاق غیر مترقبه مانند آتش سوزی و … بیمه خسارت شما را پرداخت کند.

هر چند وقت یکبار از دستگاه اولتراسونیک استفاده کنید ! 

دستگاه اولتراسونیک یکی از بهترین ابزارها برای شستشوی جواهرات محسوب می شود اما مراقب باشید که به دفعات زیاد از آن بهره نگیرید .زیرا باعث خراب شدن جواهرات و طلای شما خواهد شد. یکی دیگر از مواردی که در خصوص شستشو و نگهداری از جواهرات مطرح می باشد این است که شما نمی توانید هر نوع جواهرات سنگ دار را در این دستگاه قرار دهید. زیرا برخی از سنگ ها به شدت نسبت به تغییرات دمایی حساس می باشند . به طور مثال اپال یکی از این سنگ هاست و هنگامی که در دستگاه اولتراسونیک قرار می گیرد دچار تغییر رنگ می شوند و آسیب می بیند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209