نرم افزار طراحی جواهرات

 نرم افزار طراحی جواهرات

امروزه استفاده از نرم افزار طراحی جواهرات تحولی عظیم در این صنعت به وجود آورده است. تا جایی که اغلب جواهرسازان از روش های مدرن برای طراحی و ساخت جواهرات استفاده می کنند. در این مطلب، متخصصین آکادمی کانسپت به بررسی ۵ نرم افزار طراحی جواهرات و بررسی جوانب مختلف آن ها می پردازند. همچنین برای اطلاع از دوره های آموزش طراحی طلا و جواهر با ما در تماس باشید.

صنعت جواهر سازی 

قبل از اینکه به معرفی نرم افزار طراحی جواهرات بپردازیم بهتر است ابتدا شما را با تاریخچه این صنعت آشنا کنیم. واقعیت این است که در سال های گذشته طراحی طلا و جواهرات به صورت دستی انجام می شد. این روش زمان بر بود و علاوه بر آن نیاز به مهارت و تجربه زیادی داشت. اما از آن جایی که تکنولوژی در تمام جنبه های زندگی بشر وارد شده و صنایع مختلفی را دستخوش تغییرات کرده است صنعت جواهر سازی نیز از آن متاثر شده و امروزه شاهد طراحی و ساخت جواهرات به وسیله نرم افزارهای تخصصی هستیم.

طراحی جواهرات به وسیله نرم افزار چند مزیت عمده را در اختیار افراد قرار می دهد. اولین مزیت افزایش کیفیت کار است. همان طور که اشاره کردیم در سال های گذشته که طراحی به صورت دستی انجام می شد طراحان دچار محدودیت بودند. اما استفاده از نرم افزار تمام محدودیت های پیش رو را بر می دارد و اجازه می دهد تا خلاقیت شما در کار ترکیب شود و نتیجه بسیار مطلوبی بدست آید. مزیت دیگری که در خصوص استفاده از نرم افزار طراحی جواهرات وجود دارد سرعت کار است. شما می توانید سرعت کار را تا چند برابر افزایش دهید. استفاده از تکنیک های مختلف و محاسبات دقیق موجب افزایش موفقیت شما در طراحی خواهد شد.

نرم افزار طراحی جواهرات 

Matrix v8.0 Build 5571 

اولین نرم افزار طراحی جواهرات که قصد داریم به شما عزیزان معرفی کنیم نرم افزار Matrix است. این نرم افزار که یکی از قدرتمندترین و شناخته شده ترین نرم افزارها در جهان برای طر احی طلا و جواهر است محصولی از کمپانی Gemvision  می باشد که امکانات بسیار مختلف و کاربردی را در اختیار شما قرار می دهد. ابزارهایی که در این نرم افزار وجود دارد موجب می شود تا بتوانید طرح مورد نظر خود را کاملا سه بعدی کنید و نتیجه کار را در محیطی واقعی مشاهده کنید.

از مهم ترین ویژگی های نرم افزار Matrix قدرت رندرینگ بالاست. برخی از نرم افزارهایی که در این حوزه وجود دارند در این زمینه ضعف دارند و شما نمی توانید نتیجه نهایی کار را با کیفیت بالا مشاهده کنید. یکی دیگر از ویژگی هایی که در خصوص این نرم افزار حرفه ای وجود دارد و موجب افزایش کیفیت نهایی کار می شود وجود ابزارهایی برای تسلط و کنترل در طراحی با سنگ های قیمتی است. تبدیل طرح های دو بعدی به سه بعدی و همچنین دارا بودن مدل های پیش فرض برای استفاده طراحان نیز از دیگر مزیت های نرم افزار Matrix محسوب می شود. امروزه اغلب طراحان برای طراحی طلا و جواهرات از این نرم افزار استفاده می کنند.

نرم افزار طراحی جواهرات

JewelCAD Pro  

یکی از مواردی که در صنعت جواهر سازی مورد توجه افراد می باشد این است که قبل از ساخت بتوانند طرح مورد نظر را به مشتری نمایش دهند. نرم افزار JewelCAD Pro این ویژگی را داراست و شما می توانید طرح مورد نظر مشتری را قبل از ساخت به او نمایش دهید تا نقاط ضعف و ایرادات احتمالی شناسایی و برطرف شوند . نرم افزار JewelCAD Pro این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد تا در محیطی واقعی اقدام به طراحی کنید. استفاده از طرح های آماده نیز یکی از مزیت های این نرم افزار است. افرادی که به طور حرفه ای طراحی طلا و جواهر را انجام می دهند می توانند از این نرم افزار استفاده کنند. زیرا می تواند تمام نیاز آن ها را پوشش دهد.

Zbrush  

نرم افزار Zbrush محصولی از کمپانی Pixologic  است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ به دنیای تکنولوژی معرفی شد. این نرم افزار نه تنها برای طراحی طلا و جواهر بلکه در صنایع مختلفی مانند سینما و فیلمسازی , مجسمه سازی , انیمیشن , سفال گری و … نیز کاربرد دارد. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب شده تا این نرم افزار کاربردهای فراوانی داشته باشد این است که پیکسولوژی بسیار بالایی دارد. این ویژگی باعث می شود تا ریزترین و ظریف ترین جزییات در طراحی قابل نمایش باشند و به شدت کیفیت نهایی کار را افزایش می دهد. نرم افزار Zbrush سه بعدی نیست بلکه قادر به خلق طرح هایی ۲٫۵ است. وجود ابزارهای مختلف در این نرم افزار به شما کمک می کند تا طراحی حرفه ای و مشتری پسند داشته باشید.

RhinoGold  

نرم افزار طراحی جواهرات به نام RhinoGold یکی دیگر از نرم افزارهای بسیار حرفه ای است که نه تنها در صنعت جواهرسازی بلکه در اغلب صنایع که نیاز به طراحی های تخصصی و حرفه ای دارند نیز شناخته شده و کاربردی است. این نرم افزار نسخه های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها برای یکی از صنایع کاربرد دارد اما نسخه RhinoGold مناسب برای صنعت جواهرسازی است. اگر قصد دارید طرح های پیچیده و دشوار را پیاده سازی کنید و نیاز به نرم افزاری دارید تا تمام امکانات را در اختیار شما قرار دهد RhinoGold بسیار مناسب خواهد بود. طراحی جزییات به طور دقیق و ریزه کاری بر روی آن از مزیت های این نرم افزار است. اگر می خواهید بر روی فلز مورد نظر حکاکی انجام دهید نیز نرم افزار RhinoGold برای شما مناسب خواهد بود.

۳Design  

اگر به تازگی وارد صنعت جواهرسازی شده اید و به دنبال یادگیری نرم افزار طراحی جواهرات هستید که محیطی آسان و کاربردی داشته باشد به شما توصیه می کنیم به سراغ نرم افزار ۳Design بروید. این نرم افزار برای شروع بسیار مناسب است و از تکنولوژی بازی های رایانه ای الهام گرفته است. یادگیری ۳Design نسبت به نرم افزار های دیگر آسان تر است. طراحی های سه بعدی و قابلیت نمایش آن ها قبل از چاپ و ساخت از مهم ترین ویژگی های ۳Design محسوب می شود.

نرم افزار طراحی جواهرات

آموزش جواهرسازی

یکی از دلایل اشتیاق و رغبت افراد به یادگیری طراحی طلا و جواهر بازار فروش مناسب و درآمد عالی آن است. اغلب افرادی که وارد این صنعت می شوند و آن را به طور حرفه ای دنبال می کنند در مدت زمان کوتاهی شاهد برگشت سرمایه خواهند بود.

دوره های آموزشی حضوری و غیر حضوری موجب شده تا افراد زیادی امکان یادگیری این رشته جذاب را داشته باشند و بتوانند از آن کسب درآمد کنند. در کشور ایران و سایر کشورها این رشته یکی از لوکس ترین رشته ها محسوب می شود که طرفداران بی شماری دارد.

صنعت جواهر سازی دارای جنبه های مختلفی است. به طور مثال در ابتدای یادگیری باید خواص عمومی فلزات، میزان کشش آن ها، عکس العمل آن ها در برابر شرایط محیطی مانند دما و رطوبت و بسیاری از عوامل دیگر مد نظر قرار بگیرد. افرادی که وارد این صنعت می شوند قبل از یادگیری نرم افزارهای مختلف ابتدا باید فلزات را به خوبی بشناسند زیرا طراحی آن ها منوط به خواص و ویژگی های مختلفی است که در آن ها وجود دارد.

تفاوت جواهر سازی سنتی و پیشرفته چیست ؟

نرم افزار طراحی جواهرات چه تحولی در صنعت جواهر سازی به وجود آورده است ؟ همان طور که می دانید صنعت جواهر سازی در سال های اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته است و به هیچ عنوان قابل مقایسه با جواهر سازی سنتی نیست. این امر به دلیل پیشرفت فناوری در این حوزه بوده اند به نحوی که امروزه کمترین جواهر سازی را می بینید که از روش های قدیمی و سنتی استفاده کند. در ادامه به سیر تحول این صنعت اشاره می کنیم.

طراحی جواهرات

جواهر سازی سنتی

قبل از اینکه شاهد ورود نرم افزارهای پیشرفته مانند ماتریکس ، راینو گلد و … در صنعت جواهر سازی باشیم تمام جواهرات با هنر دست ساخته می شدند. به این معنی که استاد کاران طرح اولیه جواهر را بر روی کاغذ می کشیدند و سپس با استفاده از ابزارهایی مانند خودکار ، آبرنگ یا مداد اقدام به کامل کردن این طرح می کردند. طرحی که بر روی کاغذ اجرا می شد باید کاملا متناسب با سفارش مشتری می بود و اگر تفاوتی بین این دو وجود داشت باید طرح از ابتدا بر روی کاغذ پیاده سازی می شد. پس از اینکه طرح کامل شد و به تایید مشتری رسید جواهر ساز با فلز و ماده ای به نام وکس شروع به مدل سازی می کرد. سپس وکس در کوره قرار می گرفت و کاملا پخته می شد. بعد از اینکه وکس کاملا پخته می شد حفره ای در قسمت سمت چپ آن به وجود می آمد. طلا و یا فلز گرانبها که قبلا آب شده بود درون این حفره ریخته می شد و کاملا به صورت قالب وکس در می آمد. پس از اینکه طلا یا فلز مورد نظر کاملا خشک شد و از وکس خارج شد نوبت به پرداخت و نصب سنگ های قیمتی بر روی آن می رسید. طی کردن این مراحل زمان و انرژی زیادی از جواهر ساز می گرفت. به همین دلیل از زمانی که نرم افزارهای مختلف در این حوزه وارد شدند اغلب آن ها به سمت این نرم افزارها سوق پیدا کردند. البته نا گفته نماند که هنوز هم جواهر سازان بسیار قدیمی از این روش استفاده می کنند و اعتقادی به تکنولوژی های جدید ندارند.

جواهرسازی مدرن

در حال حاضر نرم افزارهای مختلفی وارد صنعت جواهر سازی شده اند که باعث ایجاد تغییر و تحولاتی چشم گیر شده اند. این نرم افزارها که جزو تکنولوژی های CAD و CAM هستند می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به طراحی و سپس ساخت جواهرات کنند. نرم افزار طراحی جواهرات زمان و انرژی کمتری از جواهر ساز به خود اختصاص می دهند و در نهایت با کیفیتی بالاتر نیز روبرو می شوند . این نرم افزار ها که چند تا از بهترین آن ها را در این مطلب به شما معرفی کردیم دارای مدل های پیش فرض است که می توانید با ایجاد تغییراتی در آن به سبک و سلیقه خود نزدیک شوید. طراحی جواهر در محیطی سه بعدی و کاملا شبیه سازی شده سبب می شود تا مشتری نمونه کار را در محیطی کاملا واقعی ببیند و ایرادت آن را بررسی کند. پرینت های سه بعدی یکی دیگر از تفاوت های جواهر سازی سنتی و مدرن است. زیرا دیگر نیازی به استفاده از قالب های وکس ندارید. شما می توانید با استفاده از دستگاه های مخصوص پرینت با استفاده از مواد رزینی اقدام به پرینت سه بعدی جواهر کنید.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x