معرفی شغل طراح طلا

معرفی شغل طراح طلا

در این مطلب قصد داریم به معرفی شغل طراح طلا و جواهر بپردازیم. به بیانی ساده طراح جواهر به فردی گفته می شود که با داشتن مهارت و خلاقیت می تواند انواع زیور آلات را با فلزات گرانبهایی مانند طلا بسازد. این افراد با آموزش هایی که در این رشته می بینند قادر هستند انواع جواهرات را بسازند و به جایگاه خوبی در این صنعت برسند. با معرفی شغل طراح طلا همراه باشید.

درباره معرفی شغل طراح طلا باید بگوییم اغلب افرادی که به عنوان طراح در این صنعت مشغول به کار هستند دارای دو ویژگی مهارت و خلاقیت می باشند. خلاقیت و ذوق هنری نقش مهمی در موفقیت دارند . زیرا طراحی جواهرات و طلا بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند مهارت ، آشنایی با نیاز روز جامعه ، دانستن سلیقه افراد و …. پایه ریزی می شود. برندهای مشهور در سرتاسر جهان بر اساس این فاکتورها فعالیت می کنند و خلاقیت و مهارت در این حوزه را بسیار پررنگ می دانند.
در سال های گذشته طراحان طلا و جواهر طرح های خود را بر روی کاغذ می آوردند و بعد از تایید توسط مشتری به روش سنتی و دستی تولید می شدند. اما اکنون وضعیت به طور کلی فرق کرده است. به این معنی که نرم افزارها و برنامه های متنوعی برای طراحی طلا و جوهرات عرضه شده که امکانات بی شماری را در اختیار این صنعت قرار داده است. در مطالب پیشین به بررسی این نرم افزار ها مانند ماتریکس ، راینو گلد و …. پرداختیم و با توضیحاتی که در این خصوص دادیم متوجه شدید که طراحی جواهرات با اینگونه از نرم افزارها بسیار عالی است و شما می توانید از مزایای زیادی برخوردار شوید.

 

چگونه می توان به یک طراح موفق طلا تبدیل شد ؟ 


پس از معرفی شغل طراح طلا نوبت به این می رسد که شما را با نحوه ورود به این صنعت آشنا کنیم. خوشبختانه روش های مختلفی برای ورود به این رشته جذاب ، پرطرفدار و پر درآمد وجود دارد که می توان به آموزش طراحی طلا و جواهر به صورت آزاد و آموزش های آکادمیک اشاره کرد. منظور از آموزش های آزاد این است که شما به طور مستقل نزد یک طراح طلا آموزش بینید و زمان کوتاه تری را نسبت به تحصیلات آکادمیک بگذرانید. ورود به رشته طراحی طلا از طریق آموزش های آزاد موجب می شود تا شما فوت و فن کار به سریع تر یاد بگیرید و در زمان کوتاه ترین وارد بازار کار شوید. ورود به بازار کار در هر رشته و مهارتی نیاز به آموزش و کسب مهارت های مقدماتی و پیشرفته دارد.
دومین روشی که در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان مانند ایتالیا و انگلستان وجود دارد گذراندن تحصیلات آکادمیک در این رشته است. تحصیلات اکادمیک یا دانشگاهی حدود ۴ سال زمان می برد.

معرفی شغل طراح طلا

مهارت های مقدماتی و پیشرفته در طراحی طلا

برای یادگیری هر مهارتی ابتدا باید از پایه شروع کنید. زیرا یادگیری کارهای مقدماتی می تواند زمینه برای آموزش بهتر کارهای پیشرفته باشد. در رشته طلاسازی نیز همین امر صادق است. به این معنی که شما باید امور مقدماتی مانند فلز شناسی ، سنگ شناسی ، خواص شناسی و بسیاری از موارد را یاد بگیرید و سپس به سراغ مرحله بعد که شامل تراش کاری سنگ های قیمتی ، قالب سازی ، شکل دادن طلا و … است بروید.
فراموش نکنید که برترین برندهای جهان دارای سبک مخصوص به خود هستند. اگر می خواهید به جایگاهی در این صنعت برسید باید سبک شخصی خودتان را داشته باشید. به هیچ عنوان از کارهای دیگران کپی نکنید زیرا مسیر پیشرفت و ترقی شما مسدود خواهد شد. افراد خلاق با مقداری فکر کردن و توجه به سلیقه روز جامعه به سبک هایی دست پیدا می کنند که می تواند آن ها را به مرزهای موفقیت نزدیک و نزدیک تر کند. البته لازم به ذکر است که شما توانایی الهام گرفتن از سبک های مدرن روز و برندهای برتر را خواهید داشت اما کپی کردن آن ها امری شایسته نیست.

مراحل طراحی و ساخت طلا


درباره معرفی شغل طراح طلا باید به مراحل طراحی آن نیز اشاره کنیم. بهترین مراحلی که یک طراح موفق آن را پیاده سازی می کند به شرح زیر است :


طراحی ابتدایی


در مرحله اول باید طرح بر روی کاغذ پیاده سازی شود. قبل از ترسیم طرح بر روی کاغذ باید به خوبی درباره آن فکر شود و سفارش مشتری نیز در نظر گرفته شود. اغلب طرح ها بر اساس سفارش مشتری و یا مد روز ساخته می شوند.

معرفی شغل طراح طلا

طراحی سه بعدی 

پس از اینکه طرح را بر روی کاغذ پیاده کردید نوبت به این می رسد که به سراغ نرم افزارهایی مانند اتوکد ، ماتریکس ، راینو گلد و …. بروید و طرح را به صورت سه بعدی در آن اجرا کنید. ابزارهای مختلفی در این نرم افزارها وجود دارد که شما کمک می کند تا طرح خود را ترسیم کنید و آن را در محیط سه بعدی ببینید. قابلیت تبدیل محیط های دو بعدی به محیط های سه بعدی از برترین ویژگی های این نرم افزارها محسوب می شود. زیرا محیطی واقعی را برای شما شبیه سازی می کند که می توانید تمام ابعاد جواهر را در آن ببینید.

ساخت طلا

پس از اینکه طرح مورد تایید شما و مشتری قرار گرفت نوبت به این می رسد تا توسط فلزاتی مانند طلا ساخته شود. در این مرحله باید از اعمال و ابزارهای طلا سازی شامل نورد ، کولیس و قلم های مخراج کاری استفاده کنید. همچنین میله نمره و قالب نیز از دیگر وسایلی است که هر طراح طلا و جواهر به آن دسترسی دارد. در این مرحله ظریف کاری بسیار مهم است . توجه و پرداختن به جزئیات می تواند طرح شما را به واقعیت نزدیک تر کند. استفاده از سنگ های قیمتی مانند مروارید ، زمرد ، یاقوت و . …. در افزایش درخشش طلا و جواهر تاثیر شگرفی دارند و قطعا ارزش آن ها را افزایش می دهد.

معرفی شغل طراح طلا در ایران و جهان 

در خصوص آموزش طراحی طلا در ایران صحبت کردیم و عرض کردیم که دو راه برای ورود به این صنعت وجود دارد که شامل آموزش های آزاد و آکادمیک در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر است. پس از گذراندن این دوره بستگی به مهارت های فرد و خلاقیت و پشتکار وارد بازار کار می شود. اما در برخی از کشورها مانند ایتالیا ، آلمان ، فرانسه و امریکا این رشته به صورت تخصصی تدریس می شود و جزو مشاغل بسیار ارزشمند محسوب می شود.
در حال حاضر کشور ایتالیا اولین مقصد برای طراحان طلا و جواهر به شمار می رود زیرا آکادمی به نام داموس در آنجا وجود دارد که جزو بهترین مراکز در سراسر جهان است. شهر میلان که در این کشور واقع شده است جزو کشورهایی است که در اروپا سرآمد است و این رشته رونق بسیار بالایی در آنجا دارد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209