فرق طلای سفید و زرد

فرق طلای سفید و زرد 

در این مطلب قصد داریم شما را با فرق طلای سفید و زرد آشنا کنیم. برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که طلای سفید چه ویژگی هایی دارد و تفاوت آن با طلای زرد چیست ؟ قیمت این دو نوع از فلزات چگونه است ؟ در ادامه مطلب به این پرسش مهم یعنی فرق طلای سفید و زرد خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین تصمیم را در هنگام خرید بگیرید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

فرق طلای سفید و زرد

 طلای سفید و زرد در طراحی جواهرات

فرق طلای سفید و زرد در جواهرات چیست ؟ این ایام طراحی جواهرات به دو صورت زرد و سپید انجام می شود. هر یک هوا داران خویش را دارا‌ هستند . بخش اعظمی به خرید طلای زرد رنگ به دلیل درخشندگی بیشتر آن علاقه ‌مند میباشند و بعضا طلای سپید را ترجیح می دهند . ممکن است شما نیز جزء آن مدل از اشخاص ‌باشید که خرید جواهرات سپید بیشتر با سلیقه ‌تان متناسب تر است . ممکن است این پرسش نیز برای شما اتفاق افتاده باشد که اصلا طلای سپید چیست ؟ به چه شکل ساخته می‌شود ؟ تفاوت طلای سفید با طلای رنگ زرد چیست؟ و … در این مقاله می خواهیم با یکدیگر بیشتر با طلای سپید و ویژگی‌های آن آشنا شویم.

به چه چیزی طلای سپید می‌گویند؟

در اواخر دهه ۲۰ و ۳۰ میلادی جواهرات تشکیل شده از طلای سپید اولین دفعه عرضه شد و تاکنون توانسته هوا داران بسیار زیادی را به خویش جذب نماید .

پیش از این که توضیحات درباره با طلای سپید را آغاز کنیم مناسب است که بدانیم آلیاژ یعنی چه؟ آلیاژ در واقع ترکیبی از فلزات با یکدیگر یا این که با بقیه عنصر ها نافلزی است که خاصیت مختلفی از مواد تشکیل دهنده را دارد. در خصوص فرق طلای سفید و زرد باید بگوییم که طلای سپید آلیاژی از طلا و جواهرات است که از ادغام آن با دست کم یک فلز سپید رنگ به دست می آید . آلیاژهایی که در ساخت طلای سپید به کار برده می شوند در اغلب اوقات پالادیوم , روی , مس , نیکل , منگنز و نقره می باشند .

رنگ آخرین طلای سپید ناشی از روکش کردن آن با فلز رودیم است . در حال حاضر رودیوم گران ترین و با ارزش ترین فلز در سراسر جهان است که از قیمت بالایی نیز برخودار است. در واقع از ‌آن‌ جا‌ که طلای سپید جلا و درخشندگی خویش را پس از مدتی از دست میدهد , یک لایه فلز رودیم روی تراز آن میکشند که سبب ساز درخشندگی آن می‌گردد . همینطور با افزودن مقدار ناچیزی مس به طلا و جواهرات نیز می‌ توان طلای صورتی رنگ ساخت کرد .

اشخاص متعددی می پندارند طلای سپید در درختان موجود هست و قابل استخراج است , در حالی که با اعتنا به مطالب ذکر شده در ابتدا طلای سپید , آلیاژی از طلا جواهرات است که از مخلوط آن با فلزات سپید رنگ بدست میاید . برای ساخت طلای سپید بیشتر از پلاتین و نقره بهره می گیرند.

خاصیت و ویژگی‌ های طلای سپید

یکی دیگر از فرق طلای سفید و زرد در میزان انعطاف آن هاست. به نحوی که طلای خالص دو چندان قابل انعطاف است , به این ترتیب برای ارتقا استحکام فلزات دیگر را طولانی تر می کنند . برای مثال برای طلای زرد رنگ از فلز مس استفاده می شود. خاصیت و ویژگی‌ های طلای سپید بسته به گونه فلزی که در آن استفاده شده گوناگون بوده و به شرح پایین است .

فرق طلای سفید و زرد

طلای سفید یا سپید چیست ؟

در‌حالتی که در ساخت طلای سپید در طراحی جواهر از نیکل استفاده شده باشد , به دلیل سختی بالای فلز بیشتر برای ساخت رینگ , سنجاق , گیره و زنجیر مناسب است . در آموزش طراحی طلا و جواهربا طلا سفید به هنر جویان آموزش داده می شود که طلای سفیدی با به کار گیری از پالادیوم ساخته شده  قابل انعطاف و انعطاف پذیرتر است و بیشتر برای ساخت جواهرات و سنگ‌ های قیمتی از آن به کارگرفته می شود . همینطور به خواسته ارتقاء استحکام و وزن ممکن است در ساخت طلای سپید از نقره , مس و پلاتین نیز کمک گرفته شود . طلای سپید را برای جلای بیشتر با روکشی از رودیوم می سازند , که ‌این روکش بعد از گذشت ۱۲ الی ۱۸ ماه از بین می رود و بایستی مجددا آن را تمدید کرد .

 

عیار طلای سپید چند است؟

عیار طلا و جواهرات نشان‌دهنده خلوص آن است و در واقع وزن طلای قابل استفاده برای ساخت قطعه در هر ۱۰۰۰ گرم است . مثلا عیار سکه فصل بهار آزادی ۲۲ از ۲۴ ( ۹۰۰ از ۱۰۰۰ ) است یعنی از ۱۰۰۰ گرم آلیاژ مستعمل برای ساخت سکه فصل بهار آزادی ۹۰۰ گرم آن طلا جواهرات است و مابقی فلزات دیگر نظیر مس

طلای زرد رنگ و سپید

بالاترین عیار طلای سفید در بازار ۱۸ است . عیار ۱۸ از ۲۴ ( ۷۵۰ از ۱۰۰۰ ) یعنی ۱۸ قسمت طلا و جواهرات و ۶ قسمت فلزات دیگر تشکیل دهنده آلیاژ طلای سپید می ‌باشند . همینطور عیار جواهراتی که با طلای زرد رنگ نیز ساخته می شود ۱۸ است .قابل ذکر است که طلای سپید در عیارهای ۱۴ و ۱۲ هم در بازار وجود دارد که محصول آنان محکم‌تر , جلای کمتر و بها پایین‌تری نسبت به طلای ۱۸ عیار دارا‌هستند .

متداول‌ترین ترکیب‌های آلیاژی برای ساخت طلای سپید کدامند؟

اکنون همه گیرترین ترکیب‌هایی که برای ساخت طلای سپید به کار گیری می‌گردد به شرح پایین است :

آلیاژ طلا و جواهرات – پالادیوم – نقره ( طلا و جواهرات : ۷۵۰ , پالادیم : ۲۰۰ , نقره : ۵۰ )

آلیاژ طلا و جواهرات – نیکل – مس – روی ( طلا و جواهرات : ۷۵۰ , نیکل : ۱۳۵ , مس : ۸۵ , روی : ۳۰ ) که از نیکل برای ارتقاء استحکام از مس برای ارتقا چکش خواری و از روی برای خودداری از تماس گرفتن مس در ‌این ترکیب این فلزات مصرف شده است . این آلیاژ ارزش پایین‌تری نسبت به آلیاژ گذشته ( طلا و جواهرات – پالادیوم – نقره ) داراست و ممکن است منجر آلرژی پوستی و جوش زدن بشود .

آلیاژ طلا جواهرات – آلومینیوم ( ۷۸ . ۴۹ طلا و جواهرات و مابقی آلومینیوم ) از این مخلوط برای ساخت طلای ارغوانی رنگ بهره گرفته می شود.

طلا و جواهرات – ایندیم ( ۴۶ . ۱۷ طلا جواهرات و ۵۳ . ۸۳ ایندیم ) برای ساخت طلای آبی .

طلای سپید چه تفاوتی با طلای زرد رنگ دارد؟

علاوه بر رنگ تفاوت‌های دیگری فی مابین طلای سپید و طلای زرد رنگ موجود است ; این تفاوت‌ها عبارتند از اینکه  طلای زرد رنگ راحت ‌تر از طلای سپید خراشیده می گردد و نوع نرم ‌تری دارد , چون در ساخت طلای سپید از فلزات محکم‌تری استفاده می شود .برای نگهداری جلای طلا می توانید طلای رنگ زرد را پولیش دهید ولی اینکار یک لایه از طلای شمارا از بین میبرد , البته در طلای سپید در شرایطی که نیز خراش به وجود ییاید می توانید قطعه را با رادیوم مالامال نمائید و تراز را بازیابی نمایید.

همان طور که در نوشته نیز اشاره شد آلیاژی که برای سختی طلای سپید به کارگیری می گردد با طلای زرد رنگ متفاوت و مختلف است . ترکیبات طلای سپید به دلیل وجود فلزات گوناگون ممکن است منجر به حساسیت ‌های پوستی شود ولی طلای زرد رنگ این نقص‌ را کمتر دارد. به همین دلیل توصیه می شود اگر دچار آلرژی های پوستی هستید از طلای زرد استفاده کنید.

چه‌گونه طلای سپید را از نقره تشخیص دهیم؟

طلای سپید و نقره از نگاه ظاهری دو چندان مشابه نیز می باشند و برای بخش اعظمی از اشخاص تشخیص این دو از یکدیگر دشوار است . بایستی بدانید با وجود شباهت ظاهری این دو تفاوت ‌های متعددی با یکدیگر دارا ‌هستند که ‌این تفاوت‌ها به شرح ذیل است :

 • طلای سپید آلیاژ است که از مخلوط بقیه فلزات با طلا جواهرات بدست می آید ولی نقره یک عنصر خالص است .
 • بها طلای سپید به دلیل کمیاب ‌تر بودن , بیشتر از نقره است .
 • طلای سپید نسبت به نقره ایستادگی بیشتری نسبت به خراش دارا می باشد.
 • طلای سپید در مقایسه با نقره ایستادگی بیشتری در قبال زنگ زدگی داراست .
 • طلای سپید با رودیم پوشش داده می گردد در حالیکه برای نقره از لایه ‌ای به کارگیری نمیشود .
 • طلای سپید خواص چکش خواری بیشتری داراست و راحت ‌تر از نقره می‌توان روی آن حکاکی کرد.
 • علامت‌گذاری این دو با نیز مختلف است . طلای سپید با عیار و قیراط و نقره صرفا با عیار علامت‌گذاری می شوند .
 • ته رنگ نقره بیشتر مایل به خاکستری است در حالی که رنگ طلای سپید ممکن است مقداری به زردی یا این که خاکستری بزند .
 • علاوه بر هدف ها زینتی و تزیینی , از نقره در طبی , شیرینی پزی و مهندسی هم بهره گرفته می شود . در مقابل , طلای سپید صرفا در جواهرات یا این که دیگر وسایل زینتی مورد به کارگیری قرار میگیرد .
 • جواهرات تشکیل شده از نقره میتوانند تا ۹۹٫۹% درصد خلوص داشته باشند در حالی که بیشترین درصد خلوص طلای سپید ۷۵ % یا این که به عبارتی ۱۸ عیار است .

فرق طلای سفید و زرد

چگونه طلای سپید را از نقره تشخیص دهیم؟

با وجود همگی این تفاوت‌ها و فرق طلای سفید و زرد شایسته ترین رویکرد تشخیص نقره و طلا جواهرات سپید , شماره ‌ای است که در باطن آن حک شده ‌است .

به کدهایی که روی طلا جواهرات و نقره زده می شود اصطلاحا « انگ » گفته میشود . اکثر اوقات تولید های نقره با استاندارد استرلینگ ساخته می شوند , بنابر این روی آن ها در کنار شماره عیار , کلام S هم چشم میشود برای مثال روی آنان کد «۹۲۵» یا این که انگ می شود . اشکال محصول ها طلا جواهرات نیز با کد K انگ می گردند . مثل ۱۸ یا این که ۲۱ در مواقعی انگ طلا و جواهرات مثل نقره با واحد ۱۰۰۰ عیار میگردد , مثل «۷۵۰» یا این که «۹۲۵» . در بعضی مواقع به اختصار رنگ طلا و جواهرات را هم بر فلز انگ می‌نمایند نظیر «YG18K» یا این که «PG75018K» و یا این که «WG21K»طلا سپید با کلام W , طلا و جواهرات رنگ زرد با صحبت Y و طلا جواهرات صورتی را Pink یا این که P انگ میکنند .

تفاوت طلای سپید با پلاتین چیست؟

یکی دیگر از فلزهای گرانبهایی که با طلای سپید دوچندان نادرست گرفته می شود , پلاتین است . ظواهر این دو فلز با ارزش فراوان مشابه به هم است . با این حال تفاوت‌های کلیدی را دارا هستند که‌این تفاوت‌ها دربرگیرنده مورد های زیر است :

 • پلاتین درخشندگی بیشتری نسبت به طلای سپید دارااست , چون رنگ آن بصورت ارگانیک سپید است .
 • پایداری پلاتین بیشتر از طلای سپید است .
 • طلای سپید زودتر از پلاتین متحیر می‌گردد .
 • چگالی پلاتین بیشتر از طلای سپید است .
 • پلاتین از طلای سپید کمیاب‌تر است , براین اساس بها آن نیز بیشتر از طلای سپید است .
 • جايگاه خلوص پلاتین بیشتر از طلای سپید است .
 • آلرژی پلاتین نسبت به عوامل خارجی کمتر از طلای سپید است .

تفاوت طلای سپید با پلاتین چیست؟

بسیار براد افراد و متقاضیان برای طراحی جواهرات با طلای سفید پیش آمده که چگونه طلای سپید را از پلاتین تشخیص دهند. در شرایط معمولی تشخیص این دو فلز باارزش از یکدیگر از روی ظواهر بسیار دشوار است که در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر به طور کامل نحوه تشخیص آنها از هم آموزش داده می شود.اما واضح ترین و بارزترین تفاوتی که در هنگام خرید این دو برای تشخیص خوب تر می بایست به آن اعتنا کرد , تفاوت در ارزش این دو نسبت به وزن آن ها است . بیان شده که پلاتین نسبت به طلای سپید ارزش بیشتری دارا می باشد.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x