عیار طلا چیست

عیار طلا چیست ؟

عیار طلا چیست ؟ بازار طلا و جواهرات , بازاری مملو ‌از راز و رمز است . در ‌حالتی که با این رموز شناخت نداشته باشیم , ممکن است دچار خسران و زیان شویم. اصطلاح عیار از آن اصطلاحاتی محسوب می شود که در خرید و فروش طلا و جواهرات با اهمیت می باشد . عیار طلا و جواهرات واحدی برای گزینش میزان خلوص طلا و جواهرات است . هرچه عیار طلا و جواهرات ارتقا یابد , قطعا طلای ما خالص ‌تر است و در طراحی جواهرات زیبایی بیشتر به زیورالات ما می بخشد. در این مطلب به پرسش عیار طلا چیست پاسخ خواهیم داد. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید .

 

عیار طلا چیست

عیار طلا چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

عیار طلا چیست و چگونه می توان میزان خلوص آن را تشخیص داد ؟ طلای خالص به حدی قابل انعطاف و ظريف است كه از آن نمی توان در ساخت زيورآلات بهره برد . سازندگان طلا و جواهرات برای آن‌ که بتوانند زیور آلاتی از طلا جواهرات را بسازند می بایست اندکی از نرمی و انعطاف آن بکاهند برای این کار فلز طلا جواهرات را با آلیاژهای دیگر مخلوط می نمایند . بنابراین طلایی که با فلزهای دیگر مخلوط شده باشد , محکم‌ و چکش‌‌خوار می شود و می‌توان به آن شکل‌ های مختلف و چشم نوازی داد.

معنی عیار طلا جواهرات

با توضیحات بیان شده در بالا , به مضمون‌ و معنی عیار می توانیم پی ببریم . بر این اساس , نسبت طلای خالصِ به کار رفته در آن قطعه به کل وزن قطعه طلا و جواهرات , عیار می گوییم . طلای خالص را برابر ۱۰۰۰ در نظر می گیریم , یعنی در یک کیلو طلا و جواهرات , ۱۰۰۰ گرم طلای خالص موجود هست . زمانی می گوییم طلای ۷۵۰ , یعنی این‌که در ۱۰۰۰ گرم طلا جواهرات , ۷۵۰ گرم طلای خالص موجود هست , به‌ عبارت دیگر ۷۵ درصد آن ( ۷۵ % ) طلای خالص می‌باشد . طلای ۷۰۵ یعنی چی؟ یعنی در ۱۰۰۰ گرم طلا جواهرات , ۷۰۵ گرم طلای خالص موجود هست و ما بقی آن , آلیاژهای دیگری استفاده شده است. تکرار این مورد مفید فایده است که عیار مرتبه خلوص آن قطعه طلا جواهرات را مشخص و معلوم می نماید .

اکنون که مضمون‌ عیار را متوجه شدید , باید بگوییم که عیار را به شیوه‌ی دیگر یعنی ۲۴K , ۲۲K , ۱۸K , ۱۴K , ۱۰K , ۹K نمایش می دهند . صحبت لاتین K برای کشورهای فرنگی نشان‌گر عیار هست . مضمون‌ عیار به عبارتی می باشد تنها نمایش آن فرق نموده است . در صورتی‌که طلای ۱۰۰۰ را ۲۴ و خالص در حیث بگیریم , طلای ۷۵۰ که ۷۵ درصد آن خالص است , برابر ۱۸ عیار می گردد . طلای ۱۸ عیار یعنی ۱۸ واحد از ۲۴ واحد کل طلای خالص است . طلای ۹ عیار از ۱۰۰۰ نصیب فقط ۳۷۵ نصیب آن از طلا و جواهرات شکیل شده‌است . این بدان معنا است که ۳۷ . ۵ درصد طلای خالص دارا است .

محاسبه عیار طلا

ما در محاسبات خویش برای تبدیل عیار به یکدیگر و یا این که این‌ تبدیل مظنه به گرم طلای ۱۸ عیار و یا این که تبدیل اونس به مثقال طلای جهانی از عدد ها ۱۰۰۰ , ۷۵۰ , ۷۰۵ به ترتیب به جای ۲۴ , ۱۸ , ۱۷ استعمال میکنیم . احتمال دارد بدین خاطر باشد که اعداد و ارقام ۲۴ , ۱۸ و ۱۷ ظریف نیستند امّا نمایش دیگر عیار یعنی ۱۰۰۰ , ۷۵۰ و ۷۰۵ ظریف می باشند و منجر می شود معادلات و اعداد و ارقام ما دقیق‌تر به‌نظر برسند . مثلا , طلای ۷۰۵ دارنده ۷۰ . ۵ درصد طلای خالص است . به‌عبارت دیگر ۷۰ . ۵ درصد از ۲۴ برابر ۱۶ . ۹۲ میشود . یعنی عدد متناظر با ۷۰۵ عدد ۱۶ . ۹۲ میباشد , امّا در بازار زرگرها , آن را برابر عیار ۱۷ می شناسند . به این ترتیب در بازار و سایت‌ها عیار ۱۷ بر زبان‌هاست , البته در فرمول های خویش از عدد متناظر آن یعنی ۷۰۵ برای دقّت بیشتر به کارگیری می نمایند .

 

چه فلزاتی را با طلا جواهرات مخلوط می‌کنند؟

اکنون که پاسخ پرسش مهم ” عیار طلا چیست ؟ ” را متوجه شدید به سراغ پرسش مهم دیگری تحت عنوان ” چه فلزاتی با طلا ترکیب می شوند ؟ ” می رویم.  از قبل تاکنون فلز مس شایسته ترین مورد برای ادغام با طلاست چراکه نیز ارزان بها است و نیز به وفور یافت می گردد . اما نگران نباشید زیرا اتحادیه صنف طلا جواهرات فروشان بر کار کارگاه ها و کارخانه ‌های سازندگی طلا جواهرات نظارت دارند و حواسشان می باشد که آن ها بر حسب استاندارد های تعریف شده شمش‌های ۲۴ عیار یا این که آبشده‌ های ۱۸ عیار را بسازند ; برای این خواسته , اتحادیه صنف طلا جواهرات و جواهر بازرسانی را برای بررسی روی فعالیت سازندگان و ساخت کنندگان طلا جواهرات و جواهر می‌فرستند تا عیار مصنوعات طلایی که می سازند , صحیح طبق استانداردهای جهانی باشد .

همینطور علاوه بر فلز مس فلزات دیگری نظیر نقره , پلاتین , رودیوم را هم با طلا و جواهرات مخلوط می نمایند تا نیز عیار طلای ناپخته را طبق استانداردها کم نمایند و نیز با به کارگیری از فلزات سپید رنگ , رنگ طلاهای رنگ زرد را سپید نمایند . عیار طلا چیست ؟ سازندگان طلا فلزاتی مثل نقره و پلاتین برای ادغام با طلای ۲۴ عیار مقرون به صرفه نیست و به دلیل گران بودن این فلزات , بیشتر از فلز رودیوم برای این خواسته بهره می برند. در‌این‌صورت‌ تنها می بایست مقداری حواس خویش را جمع نمایید چراکه فلزاتی نظیر رودیوم در‌ حالتی که با طلا جواهرات مخلوط شوند بر روی پوست‌ های حساس و آلرژیک , آلرژی تولید مین مایند ; در شرایطی‌که پوست حساسی دارید میتوانید این مسئله را با طلا فروش مطرح نمائید تا در گزینش طلاجات با رنگ سپید مرغوب ‌تری به شما یاری دهد .

 

 

عیار طلا چیست

آیا طلای خالص ( ۲۴ عیار ) وجود دارد؟

عیار طلا چیست و آیا طلای خالص وجود دارد ؟ طلایی که از معادن استخراج می شود آنقدر قابل انعطاف است که چه بسا با ناخن نیز به راحتی خراشیده می گردد به همین خاطر است که در اغلب فیلم ‌ها برای آن که نشان بدهند طلا و جواهرات اصل و خالص است آن را گاز می گیرند تا ببینند جای دندانشان روی طلا جواهرات میفتد یا این که نه؟ در صورت قابل انعطاف بودن , اطمینان می‌کردند که آن فلز یک طلای ناب است . علاوه بر این , آنها از میزان فرو رفتگی جای دندانشان روی طلا و جواهرات , عیار و درصد خلوص طلاها را هم حدس می‌زدند . یعنی هرچه طلا و جواهرات نرمتر بود و جای دندانشان عمیقتر روی آن می ماند طلا و جواهرات خالصتر و با عیار بالاتری درنظر گرفته میشد . همینطور مشاهده شده‌است که همین فعالیت را اغلب ورزشکاران نیز با گردن آویز طلایشان روی سکوی قهرمانی انجام می دهند تا به همگان نشان دهند مدالی که گرفتند طلاست و بها و ارزشی فراوان داراست . این طلا و جواهرات را می بایست با فلز دیگر مخلوط نمایند تا محکم‌تر شود .

همان‌طور که خدمت شما عزیزان اشاره کردیم , طلای ۲۴ عیار بدلیل نرمی و شکنندگی طلای خالص , در مصنوعات استعمال نمیشود زیراکه سبب می گردد مصنوعات از صورت ارگانیک خویش بیرون ‌شوند . مصنوعات طلا جواهرات در بازار طلای کشور‌ایران , ۱۸ عیار میباشند و صرفا شمش‌های طلا جواهرات می باشند که ۲۴ عیارند که درصد خلوص آن‌ها ۹۹۹ در حیث گرفته می شود . براین اساس شمش‌های ۲۴ عیار به صورت وکیوم و پلمپ شده خرید و فروش می گردند و بسیار نیز کمیابند . همینطور روی شمش‌هایی که در بازار خرید و فروش میشود , عدد ۹۹۹ را در هنگام قالب گیری انگ می‌زنند , که نشان دهنده‌ی درصد خلوص آن شمش است . با دقت به‌این توضیحات , در صورتیکه کسی مدعا مصنوعات با طلای ۲۴ عیار شد می بایست در آن داعیه شک و تردید کرد .

 

عیار طلا و جواهرات را چه‌گونه می‌سنجند؟

عیار طلا چیست و چگونه سنجیده می شود ؟ سنجش عیار طلا روش های مختلفی دارد که در آموزش طراحی طلا و جواهر تمام روش های تشخیص آن آموزش داده می شود, ساده‌ترین روش , به کار گیری از سنگ محک است . سنگ محک یکی از رایج‌ترین وسایلیست برای سنجش عیار طلا و جواهرات که معمولا در هر طلا و جواهرات فروشی یافت می شود ولی دستگاه‌های پیشرفته‌ی دیگر نیز تشکیل‌شده که به آسانی با به کار گیری از آن می‌توان عیار طلا و جواهرات را تشخیص داد . ولی برای عیار سنجی شمش‌های طلا و جواهرات و طلاهای آبشده احتیاج به ری گیری است ; ری گیری آزمایشگاه عیار سنجی است بدین صورت که جزو گوشه‌ی طلای آب شده را جدا می‌نمایند و برای ری گیری و عیار سنجی به آزمایشگاه می‌فرستند تا فعالیت عیار سنجی را روی آن انجام دهند .

عیار طلا جواهرات در کشورهای مختلف

عیار طلا چیست ؟ عیار استاندارد طلا جواهرات برای ساخت مصنوعات طلا و جواهرات ( طلاجات و زیورآلات تشکیل شده از طلا جواهرات ) در هر کشور رقم خورده شده‌است .در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر و سازندگان موظفند که مصنوعات خویش را با این عیار استاندارد بسازند و در‌صورتی‌که غیر از این باشد خلافکار محسوب می شوند .

در بخش اعظمی از کشورها نظیر کشور‌ایران و ایتالیا عیار ۱۸ , عیار استاندارد و تایید شده‌است . در بعضا از کشورها مانند ایالات متحده عربی عیار استاندار مصنوعات طلاهایشان ۲۴ است . در جدول ذیل میتوانید عیار استاندارد هر میهن را مشاهده کنید .

چرا در کشور ‌ایران تمامی طرفدار طلای ۱۸ عیار هستند؟

عیار طلا و جواهرات در هر کشوری تعریف خودش را داراست , در مملکت ما پایین‌تر از عیار ۱۸ نداریم و عیارهای ۱۸ , ۲۱ , ۲۲معمول و رایج است , در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار و در استان‌های جنوبی مرز و بوم هم از طلای ۲۱ و ۲۲ عیار به کار گیری میکنند . در استان‌های جنوبی مرز و بوم رنگ دلخواهشان رنگ زرد برجسته است و زرد رنگ پر رنگ در طلا و جواهرات با عیار فراتر است ولی در شهرهای تهران وشهرهای شمالی و هم استان‌های مرکزی مملکت ترجیح می دهند از طلای ۱۸ عیار به کارگیری نمایند که در بیشتر کشورهای جهان هم معمول است . نکته متفاوتی کننده در طلا و جواهرات در سه مورد ساخت , طرح و رنگی است که در هر منطقه‌ای مورد دقت جای دارد . این سه مورد به عیار ربطی ندارد . برای مثال در شهرهای شمالی مرز و بوم بدلیل رطوبتی که در هوا است رنگ‌های قرمز رنگ بیشتر مورد اعتنا است تا آن‌هایی که رنگ روشن‌تری دارا هستند . براین اساس مصنوعات طلا جواهرات مضاعف متنوع می‌باشند و هر سلیقه‌ای میتواند طلای باب میل خویش را در بازار خریداری نماید . احتمال دارد این سوال برای شما پیش بیاید , زمانی ما از زیورآلات به کارگیری میکنیم , عیار آنها کم می‌شود؟ اینگونه نیست . امّا زمانی میخواهیم طلایی را بفروشیم , متوجه می‌شویم .

عیار طلا چیست

 

 

عیار طلای مصرف شده به هنگام فروش

عیار طلا جواهرات در هنگام خرید و فروش طلا و جواهرات در بها طلا جواهرات , تاثیر گذار است . بدین صورت که زمانی می خواهیم طلا و جواهرات بخریم , طلای جدید را با عیار ۷۵۰ یا این که به عبارتی ۱۸ عیار میخریم . دیدنی است بدانید که علاوه بر ارزش روز طلا جواهرات , اجرت طلا جواهرات , سود مغازه‌دار و مالیات نیز بیشتر میگردد . محاسبه ارزش مصنوعات طلا و جواهرات از طلافروشی را در یک مقاله غیروابسته توضیح میدهیم . خلاصه این که با این طلای خریداری شده , کلی به وجد میاییم و با نشاط تمام به منزل بر می گردیم . ایام و احتمال دارد سال ها از این رخداد بگذرد و ما به پول این طلای خریداری شده احتیاج نداشته باشیم . امّا روزی به هر عامل خوشایندی , می خواهیم طلای خریداری شده را بفروشیم . زمانی خطرها و مشکلات فروش طلا جواهرات را به جان میخریم و به بازار طلا و جواهرات میرویم . متوجه می‌شویم که آقای طلافروش در بهترین موقعیت با عیار ۷۴۰ طلای مارا می خرد . یعنی ۱ . ۳ درصد ذیل بها یک گرم طلای ۱۸ عیار , طلای مصرف شده شما‌را میخرد . چه بسا شده طلافروشی با عیار ۷۳۵ نرخ‌گذاري نموده است . این به انصاف طلا و جواهرات فروشان بر می گردد . فرمول بها طلا جواهرات هنگامی عیار ها فرق مینمایند , را در یک مقاله مفصل توضیح خوا‌هیم داد . عامل طلافروشان این می باشد که زیرا طلای استوک و مصرف شده , ضرب چشم و گاهاً شکسته و آلوده و کثیف شده و جرم گرفته عیار آن کمتر از ۷۵۰ است . یعنی خلوص طلای خالص آن کم شده شده‌است . در انتها زیرا ما به پول نیاز داریم , قانع می‌شویم و طلا جواهرات را کمتر از بها حقیقی وواقعی می فروشیم .

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x