عناصر طراحی جواهر

عناصر طراحی جواهر را می توان در پنج مورد مطرح کرد که شامل رنگ , بافت , شکل , خطوط و فضاست. بکار بردن صحیح این عناصر منجر به خلق اثری زیبا و ماندگار خواهد شد که علاوه بر جذابیت از ارزش بالایی نیز برخوردار است. در این مطلب قصد داریم شما را با عناصر طراحی جواهر و جوانب مختلف آن آشنا کنیم.تا انتها این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید .

عناصر طراحی جواهر

 

عناصر طراحی جواهر کدامند ؟

عناصر طراحی جواهرات و بکارگیری صحیح آن ها از ارکان اصلی در این شغل است.در طراحی جواهرات ، طراحی نه تنها یک دانش بلکه یک هنر است و اگر شما به عنوان طراح نتوانید از خلاقیت و ایده پردازی خود استفاده کنید به موفقیت چندانی در این حوزه دست پیدا نخواهید کرد.در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر افرادی می توانند به طراحان موفقی تبدیل شوند که به عناصر طراحی جواهر مسلط باشند و به خوبی از آن ها استفاده کنند.

رنگ

رنگ نه تنها در صنعت جواهرسازی بلکه در بسیاری از صنایع که با قدرت بصری افراد در ارتباط از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. رنگ ها منتقل کننده پیام های مختلفی هستند که باید به بهترین نحو آن ها را بکار بگیریم. حتما برای شما هم پیش آمده که با تماشای قطعه ای جواهر احساس بی نظیری پیدا کرده اید. جذابیت جواهر و سنگ های قیمتی فقط محدود به درخشش آن ها نمی شود بلکه رنگ های بکار رفته در آن ها و انتقال صحیح پیام می تواند این احساس را در شما به وجود بیاورد.

شما به عنوان یک طراح جواهر باید بدانید که استفاده از رنگ های مشابه , متساوی الساقین , مکمل , اصلی , تک رنگ , متضاد و سه گانه در چه شرایطی استفاده می شوند و شامل کدام یک از رنگ ها می شوند.

 

معانی رنگ در طراحی جواهر

تک رنگ : رنگ هایی که از آن ها به عنوان تک رنگ یاد می شوند مونوکراماتیک نام دارند مانند صورتی.

مکمل : رنگ های مکمل به رنگ هایی گفته می شود که در چرخه رنگی روبروی یکدیگر قرار گرفته اند.

متساوی الساقین : رنگ هایی که از آن ها به عنوان رنگ های متساوی الساقین یاد می شود نیز کم رنگ شده رنگ های مکمل محسوب می شود.

متضاد : همان طور که می دانید رنگ ها دارای حس گرمی و سردی هستند. هنگامی که از یک رنگ سرد و گرم در کنار یکدیگر استفاده می کنید رنگ متضاد نام دارد. استفاده از این رنگ ها می تواند حس هیجان و شور و شوق را به مخاطب منتقل کند. مانند استفاده از رنگ مشکی و قرمز در کنار یکدیگر .

مشابه : رنگ های مشابه در چرخه رنگی دقیقا روبروی یکدیگر قرار گرفته اند و هنگامی که از آن ها استفاده کنید سایر رنگ ها به سراغ آن و در جهت کمک به تکمیل آن خواهند آمد.

سه گانه : پیدا کردن رنگ های سه گانه بسیار آسان است. تنها کافیست یک مثلث بر روی چرخه رنگی بکشید . سه رنگ انتخاب خواهند شد  که می توان از آن ها به عنوان رنگ های سه گانه نام برد.

شکل

بعد از رنگ می توان از شکل به عنوان مهم ترین عنصر و یکی از اصلی ترین عناصر طراحی جواهر یاد کرد. شکل همان خطوطی هستند که جلوه و ظاهر بیرونی جواهر را می سازند. اغلب مخاطبان و مشتری ها بعد از رنگ توجه ویژه ای به خطوط می کنند.

  اشکال و خطوط می توانند به نحو مختلفی بر روی جواهر اجرا شوند. خطوط بی قاعده احساس آزادی و آرامش را به فرد القا می کنند. در مقابل استفاده از خطوط صاف و پر از قاعده می تواند احساس خشنی را انتقال دهد. انتخاب هر کدام از این جواهر بر اساس سلیقه مشتری انجام می شود. اشکال زاویه دار , دقیق و هندسی که از آن ها به عنوان اشکال مکانیکی یاد می کنیم اغلب ساخته دست بشر و استفاده از نرم افزارهای تخصصی هستند.

عناصر طراحی جواهر

خطوط

خطوط به صورت مختلفی بر روی جواهر کشیده می شود. در آموزش طراحی طلا و جواهر خطوط افقی , مورب و …. هر کدام معانی خاصی دارند. اما نکته مهمی که در ترسیم این خطوط وجود دارد در نظر گرفتن طول و عرض آن هاست. خطوطی که به عنوان خطوط غالب بر روی جواهر ترسیم می شوند معمولا معانی عمیق تری را نسبت به سایر خطوط منتقل می کنند. به طور مثال تصور کنید که خطی عمودی بر روی بخش اعظمی از جواهر کشیده شده و در کنار آن از خطوط مورب استفاده شده است. طبیعتا خط عمودی بیشتر به چشم خواهد آمد. در ادامه معانی مختلف خطوط را با یکدیگر بررسی می کنیم.

عمودی : خطوط عمودی به خطوط ایستاده ای گفته می شود که حس قدرت و اقتدار را دارند. هنگامی که بر روی جواهر از این خط استفاده می کنید مخاطب با دیدن آن و حرکت چشم هایش به سمت بالا و پایین حس ایستادگی و قدرت را دریافت خواهد کرد. علاوه بر این نوع از جواهرات می توانند ساختاری آرامش بخش به آن بدهند.

افقی : حرکت چشم بر روی خطوط افقی نیز به طور چپ و راست است که مانند خطوط عمودی می تواند حس آرامش را به فرد القا کند. آسودگی و استنباط خاطر از مهم ترین پیام های منتقل شده توسط خطوط افقی بر روی جواهرات است.

مورب : مورب به خطوطی گفته می شود که تقریبا زاویه دار هستند و در یک جهت کشیده شده اند. اگر به عنوان طراح طلا و جواهر فعالیت می کنید و می خواهید که حس حرکت و فعالیت را به مخاطب منتقل کنید می توانید از این خطوط استفاده کنید.

منحنی : اولین حسی که بعد از دیدن خطوط منحنی به شما دست می دهد انعطاف است. آرامش و انعطاف پذیری از مهم ترین پیام های منتقل شده توسط خطوط منحنی است که می تواند شادی را نیز انتقال دهد.

 

فضا

واژه ” فضا ” در طراحی جواهر دو معنی دارد : فضای منفی و فضای مثبت. اما هر کدام از این معانی چه تاثیری در طراحی بهتر جواهرات دارند ؟ فضای مثبت به معنای نقاط محسوس یک قطعه هستند و فضای منفی به معنای مناطقی هستند که در بین قطعات خالی هستند و هوا از بین آن ها جریان دارد.

اگر می خواهید جواهر و طراحی آن تاثیر دلخواه را بر روی مشتری بگذارد باید این دو فضا را به خوبی در نظر بگیرید و به بهترین نحو از آن ها استفاده کنید. هنگامی که فضای منفی در جواهر ایجاد شود چشم مخاطب استراحت می کند و خود را برای دیدن قطعات بعدی آماده می کند. اما استفاده از فضای مثبت و قرار دادن قطعات بر روی یکدیگر موجب می شود تا قطعه بالایی به شما نزدیک تر نمایش داده شود.

عناصر طراحی جواهر

بافت

آخرین عنصر از عناصر طراحی جواهر بافت است که بخش مهمی را تشکیل می دهد. دو نوع بافت در صنعت جواهر سازی داریم که می توان به بافت فیزیکی و بافت تصویری اشاره کرد.

بافت فیزیکی : منظور از بافت فیزیکی بافتی است که می توان آن را لمس کرد. به طور مثال استفاده از سنگ های ریز و نگین ها بر روی سطح جواهر می تواند بافت فیزیکی ایجاد کند زیرا مخاطب آن را لمس می کند.

بافت تصویری : بافت تصویری به معنای تصور در خلق ابعاد است. جواهرات در ابعاد مختلفی ساخته می شوند و تماشای آن توسط مخاطب می تواند بافت تصویری را به رخ بکشد.

بافت ها می توانند به صورت های مختلفی مانند حکاکی , سخت , نرم و نوک دار باشند. استفاده از هر کدام از بافت ها می تواند زیبایی طرح را بیشتر کند و جنبه بافت فیزیکی آن را پر رنگ تر جلوه دهد.

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x