طلا بهتر است یا جواهر

طلا بهتر است یا جواهر ؟ این سوالی است که اغلب خانم ها و افراد سرمایه گذار می پرسند. زیرا طلا و جواهر جزو گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری به شمار می روند. روند قیمتی طلا و جواهر موجب شده تا به عنوان یک گزینه برای پس انداز محسوب شود. اما از نظر شما آیا طلا بهتر است یا جواهر ؟ در این مطلب به این پرسش مهم پاسخ خواهیم داد و جوانب مختلف آن را با یکدیگر بررسی می کنیم. دانستن تفاوت این دو شما را برای آموزش طراحی طلا و جواهر کمک خواهد کرد و باعث ایجاد یک پیش زمینه قبل از ورود به آموزشگاه طراحی طلا و جواهر خواهد شد.

طلا بهتر است یا جواهر ؟

بسیاری از افراد نمی دانند که طلا بهتر است یا جواهر و دائما این سوال را از خود می پرسند. برخی از خانم ها طلا به عنوان یک سرمایه گذاری می پندارند. اما برخی دیگر نیز آن را به عنوان یک زیور آلات قبول دارند. از مهم ترین تفاوت هایی که در خصوص طلا و جواهر و روش های تشخیص آن ها از یکدیگر باید بگوییم این است که معمولا در ساخت طلا از سنگ استفاده نمی شود. وجود نقش و تراش های مختلف بر روی فلز طلا باعث زیبایی آن می شود. اما مساله در خصوص جواهر متفاوت است. برای ساخت و طراحی جواهرات معمولا از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بکارگیری می شود.

سنگ هایی که بر روی جواهر نصب می شوند تحت عنوان مخراج کاری نام دارند که زیبایی جواهر را به میزان چشم گیری افزایش می دهند. برخی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به طور طبیعی در معادن وجود دارند که ارزش و قیمت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشند اما برخی دیگر از این سنگ ها در شرایط آزمایشگاهی تولید می شوند و ارزش آن ها مقداری کم تر می باشد.

سنگ هایی که در شرایط آزمایشگاهی تولید می شوند به نام سنگ های اتمی شناخته می شوند که جواهرات ساخته شده با آن نیز جواهر اتمی نام دارد.

فاکتورهای موثر بر دستمزد طلا و جواهر سازی 

عوامل مختلفی بر دستمزد و اجرت ساخت طلا و جواهر موثر می باشد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم . در این قسمت متوجه خواهید شد که بررسی میزان دستمزد ساخت چه تاثیری بر پاسخ این سوال که ” طلا بهتر است یا جواهر ” دارد. زیرا برخی از افراد بودجه محدودی دارند و نمی توانند هزینه زیادی برای زیور آلات صرف کنند. به همین دلیل شناخت عواملی که می تواند بر قیمت نهایی آن تاثیر گذار باشد در تصمیم گیری آن ها موثر خواهد بود.

تولید محدود یا صنعتی

قطعا هنگامی که تولیدات به روش انبوده انجام می شوند قیمت تمام شده آن ها پایین تر خواهد بود. طلا و جواهرات نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اگر طلا و جواهر به روش صنعتی و در تیراژ بالا تولید شوند شاهد کاهش دستمزد و اجرت آن ها خواهیم بود. این طلا ها از کیفیت پایین تری نسبت به تولیدات محدود برخوردار هستند و تعداد آن ها در بازار به مراتب بیشتر است. البته ذکر این نکته نیز لازم است که تولید انبوه تنها عامل تاثیر گذار بر قیمت نیست بلکه میزان پیچیدگی طرح و سایر عوامل نیز تعیین کننده خواهد بود.

مخراج کاری و نصب سنگ 

نصب سنگ در جواهر سازی را مخراج کاری می گویند و فردی که این عمل را انجام می دهد مخراج کار نام دارد .نصب سنگ باعث افزایش زیبایی و درخشندگی طلا خواهد شد و آن را به جواهر تبدیل می کند. قطعا مخراج کاری بر روی طلا هزینه دستمزد و اجرت آن را بالا می برد. سنگ ها بر روی چنگه ها نصب می شوند که چنگه های مختلفی نیز وجود دارند و تاثیر زیادی در طراحی و تغییر شکل جواهر ایفا می کنند.

طراحی اختصاصی

افرادی که هزینه و قیمت برای آن ها مهم نیست ترجیح می دهند از طرح های اختصاصی بهره بگیرند. این افراد معمولا آدم های مرفه جامعه هستند که بخش اعظمی از آن ها را هنرمندان و بازیگران تشکیل می دهند. طراحی اختصاصی ملزم به تولید اختصاصی نیز خواهد بود. به همین دلیل هزینه و دستمزد ساخت آن به مراتب بالاتر است.

لعل  

 

لعل قسمتی از سنگ‌های قیمتی است . مخلوط ساخت آن از اُکساید , آلومینیوم و منیزیم است . رنگ آن سبز, آبی‌رنگ , قرمز‌رنگ و قهوه‌ای و بی‌رنگ است. صدفی است و جلای شیشه‌ای داراست. اسم لاتین آن اِسپینل است. معروفترین لعل‌ها اهل ایران, یمنی, نجفی, سامری, عقربی و کلیه باارزش تجاری و طبابت و صنعتی می‌باشند .

خاصیت لعل : مطلوب متولدین دی ماه است . این سنگ که در کشورهای گوناگون یافت می گردد خاصیت درمانی مختلفی دارااست . سنگ لعل به بالا بردن خودبا‌وری , اقتدار فرح چکیده , نیرو چکیده و شجاعت یاری میکند . همینطور در معالجه افسردگی و متعادل ساختن چاکراها مفید است .

مروارید

 

 مروارید یا این ” دُر ” مبنی بر ساختار اندامی صدف‌های دو کفه‌ای نتایج می شود. صورت صدف‌ها غالبا کروی, گلابی و کلید مثل است. صدف در خلیج عجم و اقیانوس هند و استرالیا بیشتر یافت می گردد. رنگ مروارید اکثر اوقات سپید و گهگاه به رنگ شرابی, آبی رنگ, خاکستری, سیاه, زرد رنگ و سبز یافت می شود.

خاصیت : مطلوب متولدین خرداد است. برای بیماری‌های داخلی, فکری و روحی مفید است. برای زنان حامله اثر گذار است , گشوده کننده عروق بسته قلب بوده و اذهان منفی را از ذهن بدور مینماید .

گوهر های تصنعی 

 

گوهر هایی که بوسیله انسان تشکیل‌شده اما مشابه آن در طبیعت نیز وجود دارند. الماس های اتمی یکی از رایج ترین انواع گوهرهاست که در طبقه بندی سنگ های قیمتی به شمار می رود. در ادامه شما را با دیگر انواع گوهرهای مصنوعی آشنا می کنیم.

زمرد مصنوعی

 

محققان در آخرها ده سال ۱۹۳۰ آخر و عاقبت توانستند با روش فلاکس به مدل آزمایشگاهی زمرد سبز پر رنگ وسوسه انگیز , دست پیدا نمایند . بعداز آن در سال ۱۹۶۰ دانشمندان توانمند به ساخت زمرد طبق روش هیدروترمال ( گرمابی ) شدند . قابل ذکر است که صرفا از خانواده بریل , زمرد

کوارتز مصنوعی 

 

گونه های باکیفیت مجموعه خانواده کوارتز , نظیر سیترین , کوارتز صورتی , کوارتز دودی و آماتیست , فراوان دیدنی می باشند . این جور از گوهرها , به فراوانی در طبیعت یافت می‌شوند ; بدین ترتیب نمی‌توان اظهار‌کرد که به دلیل کمیابی , پژوهشگران خویش را به دردسر انداخته تا راهی برای ساخت کوارتز تصنعی پیدا نمایند . بلکه یافتن راهی برای ساخت کوارتز تصنعی , حساس برای بازگشایی درهای تکنولوژی نوین است . به‌این معنی که زمانیکه کوارتز تصنعی و مصنوعی را در فشار مطلوب قرار بدهیم , جریان الکتریکی ایجاد کرده و با عکس العمل دقیقی جریان مضاعف متعددی را ارتعاش میدهد . این تکنولوژی در ساعت مچی , ساعت رومیزی , وسایل رابطه جمعی و ارتعاش سنج زیاد کاربرد دارااست .

آماتیست 

 

 آماتیست آزمایشگاهی و اشکال دیگر کوارتز تصنعی و مصنوعی منش خویش را در دنیای جواهرات بعد از این‌که به دانش یاری نمودند , پیدا کردند . او‌لین مثال کوارتز هیدروترمال ( کوارتزی که توسط روش گرمابی تهیه و تنظیم شده‌است ) در ده سال ۱۸۹۰ پدید آمد . تا آغاز پیکار جهانی دوم , به کارگیری از کوارتز تصنعی در جواهرات همگانی کمبود . این گوهر در بازار جواهرات فراوان بسیار به دیده میخورد .

طلا بهتر است یا جواهر

سایر رنگ های طلا 

در بخش قبل به برخی از تفاوت های طلا و جواهر اشاره کردیم و گفتیم که عوامل مختلفی مانند استفاده از سنگ ها می تواند وجه تمایزی بین آن ها باشد. واقعیت این است که نمی توان گفت طلا بهتر است یا جواهر زیرا بستگی به سلیقه افراد و قصد آن ها از خرید دارد.

نکته جالبی که در خصوص طلا وجود دارد این است که بسیاری از افراد تصور می کنند طلا و جواهرات محدود به رنگ زرد هستند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. طلای زرد یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین رنگ های طلا محسوب می شود اما باید بدانید که طلای قرمز ، سبز و صورتی نیز وجود دارد که طلای صورتی به نام رز گلد مشهور می باشد. تغییر رنگ طلا به دلیل ترکیب آن با سایر آلیاژ ها و همچنین آبکاری آن است. به طور مثال طلای قرمز از ترکیب و ادغام آلیاژ مس بدست می آید. طلای سفید نیز از ترکیب نقره یا پالادیوم تشکیل می شود که از زیبایی و درخشندگی زیادی نیز برخوردار است.

 

معیار ارزندگی جواهر

همان طور که اشاره کردیم تفاوت طلا و جواهر در بکارگیری سنگ های قیمتی است. اکنون نوبت به این سوال می رسد که آیا ارزندگی جواهرات با یکدیگر متفاوت است ؟ و اینکه چه عاملی باعث می شود تا جواهرات از قیمت و ارزش بالاتری نسبت به سایر جواهرات برخوردار باشند ؟ پاسخ این است که ارزندگی و تفاوت قیمت جواهرات در سنگی است که بر روی آن نصب می شوند.  در ادامه به بررسی جوانب مختلف این پرسش خواهیم پرداخت.

کمیابی سنگ 

قطعا سنگ هایی مانند زمرد و یاقوت در طبیعت کمیاب هستند. این کمیابی باعث می شود تا دسترسی به آن ها و استخراج آن ها نیز دشوار تر باشد. به همین دلیل جواهراتی که سنگ های کمیاب در آن ها نصب شده است از قیمت بالاتری برخوردارند.

زیبایی و درخشندگی سنگ قیمتی 

زیبایی و درخشندگی سنگ های قیمتی از دیگر فاکتورهای موثر بر ارزندگی جواهرات محسوب می شوند . به طور مثال سنگ الماس علاوه بر سختی بالایی که دارد از درخشندگی فوق العاده ای نیز برخوردار است که نحوه تراش آن در افزایش درخشندگی موثر خواهد بود. سنگ های الماسی که در محیط آزمایشگاه تولید می شوند که به نام سنگ های اتمی شناخته می شوند نیز از درخشش برخوردار هستند اما درخشش سنگ های طبیعی به مراتب بیشتر است.

سختی و مقاومت سنگ

سنگ های قیمتی از سختی و مقاومت های متفاوتی برخوردار هستند .در حال حاضر الماس دارای بالاترین سختی در بین سایر سنگ های قیمتی است. فیروزه علاوه بر زیبایی و ارزندگی از سختی پایینی برخوردار می باشد و در حین تراش باید به خوبی مراقب آن باشید تا پودر نشود و یا دچار شکستگی و ترک نشود. هر چه که سختی سنگ بالاتر باشد به معنای مقاومت آن در برابر عوامل خارجی است که در نتیجه از قیمت بالاتری برخوردار خواهد بود.

طلا بهتر است یا جواهر

نحوه شناسایی طلای دست دوم  

طلایی که به عنوان طلای دست دوم شناخته می شود معمولا از ظاهری کدر تر نسبت به طلای نو برخوردار است. کدر بودن طلا به دلیل استفاده مداوم آن است. همچنین یکی دیگر از راه هایی که به وسیله آن می توانید خیلی آسان دست دوم بودن آن را تشخیص دهید توجه به قفل است. مخصوصا دستبندها به این دلیل که دارای قفل های مختلفی می باشند شناسایی آن ها راحت تر می باشد. زیرا باز و بسته کردن مکرر آن ها باعث ایجاد خط و خش در قفل خواهد شد.

 

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209