طراحی سنتی و مدرن جواهرات

طراحی سنتی و مدرن جواهرات

در این مطلب به مهم ترین و اصلی ترین تفاوت های طراحی سنتی و مدرن جواهرات خواهیم پرداخت. استفاده از جواهرات از زمان های قدیم باب بوده و زنان و مردان از زیور آلات مختلف برای آراستگی خود استفاده می کردند. اما به مرور زمان ظاهر زیورآلات تغییر کرد و به سمت مدرنیته شدن سوق پیدا کرد. در ادامه مطلب شما را با تفاوت هایی که در طراحی سنتی و مدرن جواهرات وجود دارد آشنا خواهیم کرد پس تا آخر این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

طراحی جواهرات به شکل مدرن یا سنتی؟

از نظر شما تفاوت بین طراحی سنتی و مدرن جواهرات چیست و چه فاکتورهایی را می توان برای هر کدام از آن ها در نظر گرفت ؟ استفاده از جواهرات فقط مختص به دوران امروز ما نیست بلکه مردم باستان نیز برای حفظ و افزایش زیبایی و آراستگی خود از آن ها استفاده می کردند. بکارگیری جواهرات در آن دوران نشانه ای از طبقه اشرافیت بود و معمولا پادشاهان و سلاطین از زیورآلات با ارزش از فلزاتی گرانبها مانند طلا و سنگ های قیمتی استفاده می کردند. به مرور زمان و با کاهش جایگاه سلطنتی شاهد همه گیر شدن جواهرات و زیورآلات بودیم. به نحوی که امروزه تمام افراد جامعه اعم از زن و مرد به جواهرات مختلف علاقه مند هستند و از آن ها نهایت استفاده را می کنند.

برندهای مختلفی در سراسر جهان در صنعت طراحی طلا و جواهر فعالیت می کنند که در حوزه جواهرات لوکس و لاکچری محسوب می شوند. این برندها که معمولا به شیوه های مدرن طراحی جواهرات را انجام می دهند از ارزشی فراتر از تصور برخوردارند و معمولا افراد مرفه جامعه مانند هنرمندان و خانواده های سلطنتی از آن ها استفاده می کنند. این برندها به خوبی تفاوت طراحی سنتی و مدرن را می دانند و برخی از آن ها با ترکیب این دو سبک تلاش می کنند تا سبکی جدید را خلق کنند و روز به روز بر رضایت مشتریان خود بیفزایند.

طراحی سنتی و مدرن جواهرات

تفاوت طراحی سنتی و مدرن چیست ؟ 

تکنولوژی 

پر واضح است که تکنولوژی مهم ترین تفاوت بین طراحی سنتی و مدرن جواهرات است. اگر خاطرتان باشد در سال های گذشته که ساخت جواهرات به روش سنتی باب بود جواهر سازان به کمک دست و ابزارهای دستی اقدام به ساخت جواهرات می کردند. این روش در ساخت انواع زیورآلات چند ایراد عمده داشت. اولین و مهم ترین ایرادی که می توان به روش های سنتی ساخت طلا و جواهر گرفت عدم کیفیت بالای آن بود. هنگامی که از روش های دستی برای ساخت جواهرات استفاده می شود ممکن است دقت کاهش یابد و همین امر می تواند جلوه نهایی کار را کاهش دهد.

دومین ایرادی که در خصوص جواهرسازی به روش سنتی وجود دارد زمان بر بودن آن است. جواهرسازان در سال های گذشته زمان زیادی را صرف ساختن یک زیورآلات می کردند که همین امر می توانست سرعت کار آن ها به شدت کاهش دهد و در نتیجه رضایت مشتریان را از دست می دادند.

 

مزایای استفاده از تکنولوژی در طراحی مدرن 

پیشرفت تکنولوژی در تمام جنبه های زندگی خود را نشان داده است. به جرات می توان گفت تمام صنایع موجود در جهان از پیشرفت تکنولوژی تاثیر پذیرفته اند. صنعت جواهرسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در طی سال های اخیر نرم افزارهای مختلفی مانند راینو و ماتریکس وارد بازار کار شده اند که طراحان مبتدی و حرفه ای جواهرات می توانند با استفاده از آن ها طرح های مورد نظر خود را پیاده سازی کنند.

نرم افزارهای طراحی طلا و جواهر از دیگر تفاوت های طراحی سنتی و مدرن جواهرات محسوب می شوند زیرا این صنعت را دچار تغییر و تحولات اساسی کرده است. هنگامی که طرح مورد نظر با استفاده از نرم افزارهایی مانند راینو گلد و ماتریکس انجام می شود چند مزیت عمده را نصیب طراح می کند. اولین مزیت مهم افزایش کیفیت کار است. شما در طراحی مدرن به هیج عنوان دچار مشکلاتی از قبیل عدم قرینگی در جواهر نمی شوید زیرا این نرم افزارها با دقت کافی طرح مورد نظر را پیاده سازی می کنند. افزایش سرعت کار رانیز می توان یکی دیگر از مزایای استفاده از این نرم افزارها دانست که می تواند رونق بیشتری به کسب و کار شما بدهد. زیرا زمانی که سرعت شما در کار بیشتر شود می توانید سفارشات بیشتری از مشتریان دریافت کنید.

خروجی نهایی کار

مورد مهم دیگری که می توان آن را به عنوان یک رکن اساسی در طراحی مدرن دانست خروجی کار و پرینت سه بعدی است. همان طور که اشاره کردیم در طراحی سنتی برای تمام مراحل کار از دست استفاده می شد. اما از زمانی که دستگاه های مدرن وارد این صنعت شدند شاهد افزایش کیفیت نهایی کار هستیم. پرینتر های سه بعدی این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا طرح مورد نظر را به صورت سه بعدی پرینت کنید و بعد از نمایش به مشتری و برطرف کردن ایرادات احتمالی اقدام به ساخت نسخه نهایی جواهر کنید.

اگر به دنبال آموزش طراحی طلا و جواهر به شکل سنتی یا مدرن هستید ، آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت میتواند به شما مشاوره رایگان دهد برای دریافت مشاوره کافیست تماس بگیرید

طراحی سنتی و مدرن جواهرات
پرداخت به جزئیات 

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که وجود نرم افزارهایی مانند راینو گلد و ماتریکس این امکان را در اختیار طراحان قرار داده تا بتوانند تمرکز بیشتری بر روی جزئیات جواهر داشته باشند. این امکان در طراحی سنتی به اندازه کافی وجود ندارد. اما نرم افزارهای تخصصی قابلیت هایی دارند که شما به وسیله آن ها می توانید تا حد امکان در مناطق مختلف جواهر زوم و آن ها را بزرگنمایی کنید.

جواهراتی که از نگین های بسیار ریز در آن ها استفاده می شوند نیاز به بزرگنمایی دارند. زیرا باید محل مناسب برای نصب نگین در آن ها شناسایی شود. توجه به جزئیات بخش مهمی از طراحی جواهرات مدرن محسوب می شود که می تواند جلوه نهایی کار را به شدت بهبود دهد.

نصب نگین ها بر روی جواهرات نیاز به استفاده از قاعده ای خاص دارد. به طور مثال اگر قصد دارید از یک نگین یا سنگ درشت در مرکز جواهر استفاده کنید باید نگین های اطراف آن سایز کمتری داشته باشند و به صورت پله ای نصب شوند. این مساله نیز یکی دیگر از تفاوت های طراحی سنتی و مدرن جواهرات است که طراحی مدرن را نسبت به سنتی ارجحیت می دهد.

بهبود سنگ های قیمتی 

در جواهرسازی مدرن سنگ های قیمتی را به وسیله گرما بهبود می دهند. بهبود دهی سنگ ها می تواند مقاومت و استحکام آن ها را در برابر عواملی مانند فشار و ضربه افزایش دهد. در جواهرسازی سنتی معمولا این کار کمتر انجام می شود. به طور مثال سنگ هایی که از دوام پایینی برخوردار هستن گزینه مناسبی برای تراش های ریز و نصب در جواهراتی مانند انگشتر نیستند. زیرا در هنگام نصب آن ها ممکن است در زیر چنگه خرد و شکسته شوند. به همین دلیل با استفاده از دستگاه های مخصوص اقدام به بهبود دهی سنگ های قیمتی و با ارزش می کنند. این نوع از سنگ ها نیز باید به روش مناسبی تراش داده شوند تا در حین تراش نیز آسیب نبیند. دستگاه تراش باید دارای دور کم باشد تا به سنگ فشار وارد نشود.

تجربه 

تجربه را می توان یکی از اساسی ترین ارکان طراحی سنتی دانست. این مساله کمتر در بین طراحان مدرن وجود دارد زیرا اغلب آن ها تصور می کنند که اگر کار با نرم افزارهای تخصصی را فرا بگیرند می توانند یک شبه ره صد ساله را بروند و در مدت زمان کوتاهی تبدیل به یکی از بهترین طراحان جواهر شوند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و طراحان سنتی به خوبی می دانند که تجربه در این صنعت حرف اول را می زند. شناخت صحیح فلزات گرانبها , ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن ها , شناخت سنگ ها و … می تواند آن ها را تبدیل به یک طراح موفق کند. البته لازم به ذکر است که اگر قصد دارید وارد این شغل جذاب , هیجان انگیز و پولساز شوید باید از قوه تخیل و خلاقیت بالایی برخوردار باشید. زیرا خلاقیت و ایده پردازی شما می تواند شما را تبدیل به یک برند کند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x