طراحان جواهر

طراحان جواهر

طراحان جواهر برای موفقیت در این حرفه نیازمند به داشتن چند ویژگی هستند. وجود این ویژگی ها موجب می شود تا ضریب موفقیت شما بیشتر شود. افرادی که طراحی طلا و جواهر انجام می دهند باید دارای روحیه ای هنری و تجسم گرا باشند تا بتوانند آثاری جذاب و زیبا را خلق کنند و این مطلب دقیقا مهمترین کار ما در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر است که با برگزاری کلاس های آموزش طراحی طلا و جواهر  اوقات مفیدی را برای شما در آکادمی کانسپت فراهم کنیم. 

 

طراحی طلا و جواهر 

طراحان جواهر در سال های گذشته به طور دستی اقدام به طراحی می کردند. این نوع از طراحی نیازمند دانش بود و ابتدا فرد باید به اصول طراحی بر روی کاغذ نیز مسلط می شد. اما از آن جایی که تکنولوژی در تمام زندگی بشر نفوذ کرده و آن را دستخوش تغییرات بی شماری کرده است طراحی جواهرات را نیز تحول عظیمی بخشیده و موجب تسهیل در روند آن شده است. در دنیای دیجیتال امروز اغلب کارهایی که به طراحی ارتباط دارند به وسیله نرم افزارهای مخصوص انجام می پذیرند. صنعت طراحی طلا و جواهر نیز از این قاعده مستثنی نیست و می توان نرم افزارهای بسیار خوبی را در این صنعت یافت که به کمک آن ها می توان یک طرح اولیه و حرفه ای ساخت.

نرم افزارهایی که برای طراحی طلا و جواهر وجود دارند به طراحان جواهر کمک می کنند تا طرح های مختلف را با قابلیت هایی مانند طرح جزییات، قابلیت نمایش قبل از ساخت، طراحی سه بعدی و …. انجام دهند.

ویژگی طراحان جواهر 

همان طور که می دانید صنعت جواهرسازی در سال های گذشته با تحولات عظیمی روبرو شده و موجب شده تا بسیاری از افراد به دلیل جذاب بودن این شغل و درآمد آن وارد این حرفه شوند و به عنوان یک طراح ماهر شروع به کار کنند. اما یک سوال مهم وجود دارد و آن هم این است که آیا تمام افراد برای ورود به صنعت جواهرسازی و طراحی جواهر مناسب هستند؟ آیا ورود به این حرفه نیازمند داشتن روحیه و ویژگی های خاصی است ؟ در این بخش به بررسی ویژگی های بسیار مهمی می پردازیم که تمام افرادی که قصد دارند این حرفه را دنبال کنند باید آن را دارا باشند.

مهارت

اولین و مهم ترین شرطی که در مورد طراحان جواهر وجود دارد مهارت آن هاست. قطعا هیچ فردی بدون داشتن مهارت نمی تواند در شغل خود موفق شود. تحصیل در این رشته و کسب مهارت از دو طریق قابل انجام است. شما می توانید رشته طراحی طلا و جواهر را به صورت آکادمیک دنبال کنید و بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی کار خود را شروع کنید. اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف مانند کمبود زمان تمایلی به تحصیلات دانشگاهی ندارند و ترجیح می دهند که در مدت زمان کوتاه و به طور فشرده این مهارت را بیاموزند. برای این دسته از افراد دوره های آموزشی فشرده برگزار می شود تا بتوانند بعد از کسب مهارت و اخذ مدارک مربوطه وارد بازار کار شوند.

   

طراحان جواهر

هنر و خلاقیت

هنر و خلاقیت لازمه موفقیت در هر شغلی است. مشاغلی مانند طراحی طلا و جواهر جزو آن دسته از مشاغلی محسوب می شوند که هنر و خلاقیت بعد از کسب مهارت در آن حرف اول را می زند. افرادی که این حرفه را انتخاب می کنند باید دارای ذهنی ایده پرداز باشند تا بتوانند طرحی نو دراندازند. صنعت جواهرسازی از جمله صنایعی است که تابع مد است. به این معنی که ممکن است طرحی که در ۱۰ سال پیش جزو پرطرفدار ترین طرح ها بوده امسال هیچ طرفداری نداشته باشد. پس خلاقیت به کمک شما می آید تا بتوانید با ایجاد تغییرات آن را بر اساس سلیقه امروز افراد سازگار کنید.

جزیی گرا

از دیرباز طلا و جواهر یکی از مهم ترین تزیینات به شمار می رفت. وجود طرح های گوناگون در این تزیینات موجب می شد تا زیبایی آن نیز افزایش پیدا کند. فردی که قصد دارد به عنوان یکی از طراحان جواهر مشغول به کار شود باید بسیار جزیی گرا باشد. زیرا توجه به جزییات و طراحی کردن آن ها بر روی فلزات و سنگ های قیمتی نه تنها منجر به افزایش زیبایی آن ها می شود بلکه هر چه زمان بیشتری بر روی طراحی و جزیی پردازی آن ها داشته باشید قیمت کار شما نیز بالا تر خواهد رفت. معمولا خانم ها جزیی نگرتر از آقایان هستند به همین دلیل اغلب افرادی که در این صنعت مشغول به کارند خانم می باشند زیرا این شغل با روحیات آن ها سازگار تر است.

تجسم گرا

تجسم گرایی یکی دیگر از ویژگی های طراحان جواهر است. تجسم گرایی یک ویژگی ذاتی است که در برخی از افراد وجود دارد. بدین معنی که یک طراح جواهر قبل از شروع به طراحی می تواند طرح نهایی را در ذهن تجسم کند و سپس آن را در نرم افزارهای تخصصی پیاده سازی کند. افرادی که دارای این قوه نیستند معمولا راه سخت تری در پیش خواهند داشت.

 

طراحان جواهر

طراحان جواهر چه مراحلی را پشت سر می گذارند ؟ 

انتخاب تخصص 

فعالیت در صنعت طلا و جواهر دارای دو بخش مهم است. طراحی طلا و جواهر، طراحی و ساخت طلا و جواهر. انتخاب هر کدام از این دو بخش به علاقه و تمایل شما بستگی دارد اما اگر قصد دارید به سراغ بخش اول یعنی طراحی طلا و جواهر بروید باید ویژگی هایی که قبلا گفتیم را دارا باشید تا بتوانید موفقیت چشم گیری را نصب خود کنید. شما باید دارای مهارت تصویر سازی و تجسم گرایی باشید و آن را بهبود دهید. با خواص فلزات و سنگ ها آشنا باشید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

یادگیری اصول اولیه 

بعد از اینکه تخصص خود را انتخاب کردید به سراغ یادگیری اصول اولیه خواهید رفت. در این بخش با کمک نرم افزارهای تخصصی نحوه تنظیم و تغییر شکل جواهرات را خواهید آموخت. همچنین تغییر شکل، برش تنظیم سنگ و بسیاری از مهارت های دیگر را یاد می گیرید. واقعیت این است که تمام طراحان جواهر دارای یک سبک شخصی هستند. بدین معنی که بعد از گذراندن مراحل لازم و تخصص به دنبال خلق یک سبک شخصی می گردند. خلق سبک شخصی منجر می شود تا شما سریع تر شناخته شوید و تبدیل به یک برند در این صنعت شوید.

اخذ مدرک

اخذ مدرک شما را چند گام جلوتر می برد. برخی از افراد که قصد دارند به طور تجربی وارد این حرفه شوند بدون گذراندن دوره های آموزشی و اخذ مدرک به سراغ جواهر سازان برای کسب تجربه و سپس همکاری می روند. در صورتی که جواهر سازان ترجیح می دهند با افرادی همکاری کنند که آموزش های لازم را دیده اند و نیاز به صرف زمان برای آموزش آن ها نیست. بسیاری از موسسات هنری با آموزش طراحی طلا و جواهر به شما کمک می کنند تا بتوانید با فراگرفتن مهارت های لازم وارد بازار کار شوید. گذراندن دوره های آموزشی تجربه و تخصص شما را افزایش می دهد و می توانید به راحتی این حرفه را شروع کنید. بسیاری از افراد بعد از گذراندن مهارت و اخذ مدرک یک کارگاه کوچک راه اندازی می کنند و به طور مستقل کسب و کار خود را آغاز می کنند.

اگر تازه کار هستید این توصیه ها را جدی بگیرید !

انتخاب زیور آلات مورد علاقه

اگر می خواهید به یکی از طراحان جواهر برجسته و مشهور تبدیل شوید باید ابتدا حوزه کار خود را معین کنید. همان طور که می دانید تنوع زیادی در انواع زیور آلات وجود دارد که می توان به دستبند ، انگشتر ، گوشواره و … اشاره کرد. واقعیت این است که شما نمی توانید به طور همزمان مهارت های مربوط به تمام این زیور آلات را یاد بگیرید. پس بهتر است ابتدا زیور آلات مورد علاقه خود را پیدا کنید و بر روی یادگیری مهارت های مربوط به آن متمرکز شوید.

انتخاب زیور آلات مورد علاقه

 

تهیه ابزارهای با کیفیت

به هیچ عنوان نمی توان تاثیر ابزارهای با کیفیت را در کسب نتیجه عالی نادیده گرفت. هر چه شما از ابزارهای مرغوب ترین استفاده کنید قطعا کیفیت کار شما افزایش خواهد یافت و به دنبال آن مشتری نیز از کار شما رضایت بیشتری دارد. در مطالب گذشته در خصوص ابزارهای جواهر سازی سخن گفتیم و عرض کردیم که شامل دم باریک ، سیم چین و …. هستند. اگر به خوبی با کاربرد هر کدام از ابزارها آشنا شوید قطعا می توانید در انتخاب آن ها بهتر عمل کنید.

فراگرفتن اصطلاحات تخصصی

تمام طراحان جواهر در جهان که دارای شهرت و اعتبار بالایی هستند به خوبی با تمام اصطلاحات شغل خود آشنا می باشند. این امر یکی از نشانه های حرفه ای بودن است که توصیه می کنیم خود را به آن مجهز کنید. اصطلاحات جواهرسازی در حوزه ابزارها ، مواد اولیه ، تکنیک ها و … است. هیچ گاه یادگیری را متوقف نکنید و دائما خود را با دانش روز آپدیت کنید. زمانی که شما یادگیری را متوقف کنید حتما روز مرگ شما خواهد بود. چون صنعت جواهر سازی یک صنعت رو به جلو محسوب می شود و دائما تکنیک ها ، سلیقه افراد و …. تغییر می کند و اگر شما نتوانید خود را با این موارد وفق دهید از قافله طراحان جواهر حرفه ای جا خواهید ماند.

یادگیری عملی 

برخی از افراد تصور می کنند که یادگیری آماتور می تواند آن ها را تبدیل به یک طراح جواهر مشهور کند. در صورتی که شما باید به طور عملی آموزش ببینید. ابزارها و مواد مختلف را از نزدیک لمس کنید و تفاوت های آن ها را متوجه شوید. برخی از افراد برای خرید تجهیزات و ابزارهای جواهر سازی از طریق فروشگاه های اینترنتی اقدام می کنند. ما این کار را نهی نمی کنیم اما توصیه می کنیم که در ابتدای کار حتما خرید را به طور حضوری انجام دهید تا از نزدیک با تمام متریال مربوط به این رشته آشنا شوید .

ایده گرفتن از محیط های مختلف

جای بسی خوشحالی و خرسندی است که در عصری زندگی می کنیم که اینترنت و فناوری جزء جدا نشدنی از آن است. شما به عنوان یکی از طراحان جواهر آماتور می توانید به سایت های مختلف از جمله پینترست و گوگل مراجعه کنید و از آخرین مدل های دنیا باخبر شوید. ایده گرفتن و الهام گرفتن از سایر طرح ها و سپس ایجاد تغییراتی در آن ها می تواند یک سبک جدید را به وجود آورد.

 

4 3 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x