سنگ کریزوکولا

سنگ کریزوکولا

در این مطلب درباره سنگ کریزوکولا که یکی از سنگ های ارزشمند در صنعت جواهرسازی و طراحی جواهرات است صحبت خواهیم کرد. این سنگ که ظاهری جذاب و زیبا دارد بکارگیری آن در جواهرات می تواند جلوه ای بی نظیر به آن ها ببخشید. سنگ کریزوکولا را می توان سیلیکات مس با کیفیت و مرغوبیت بالا دانست که رنگی منحصر به فرد نیز دارد. همراه آکادمی کانسپت در این مقاله ی فوق العاده باشید.

چیستی سنگ کریزوکولا 

سنگ کریزوکولا یکی از ارزشمندترین سنگ ها در طبیعت است که بسیار گران قیمت و زیباست. در صنعت جواهرسازی از سنگ های مختلفی برای افزایش زیبایی و جلوه جواهرات استفاده می شود. سنگ کریزوکولا سیلیکات مس است که کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی دارد. اغلب این سنگ ها با نمک های مس و اکسید آهن تشکیل می شوند. همچنین منگنز نیز جایگاه ویژه ای در تشکیل این سنگ دارد. وجود این عناصر باعث به وجود آمدن رنگی منحصر به فرد در سنگ شده است.

سنگ هایی که حاوی عنصر مس هستند بسیار محدود می باشند. علاوه بر کریزوکولا سنگ هایی مانند مالاکیت که به عنوان مرمر سبز نیز شناخته می شود جزو این دسته از سنگ های کمیاب محسوب شوند. همچنین آزوریت, تورمالین و لاریما نیز در کنار سنگ فیروزه در دسته سنگ های مسی خودنمایی می کنند.

 

رنگ سنگ کریزوکولا 

وجود ناخالصی در برخی از سنگ ها نقطه عطفی برای آن ها محسوب می شود. این خصوصیت در مورد سنگ فیروزه نیز صادق است زیرا وجود ناخالصی ناشی از مس باعث به وجود آمدن رگه هایی بر روی سنگ می شود که جذابیت و زیبایی آن را چند برابر می کند. کریزوکولا معمولا دارای رنگ آبی روش و سبز فیروزه ای است که به دلیل وجود عنصر مس در آن هاست. این سنگ در بین سایر سنگ های با ارزش مقداری ناشناخته است و عموم مردم شناخت کافی از آن, ترکیبات, رنگ ها و حتی نحوه نگهداری از آن ندارند. کریزوکولا خالص بسیار نایاب است و کمتر می توان آن را پیدا کرد. اما در صورتی که کشف شود قیمتی فراتر از تصور خواهد داشت. اما با خواندن این مطلب می توانید تا حدود زیادی با این سنگ زیبا آشنا شوید.

 

منابع سنگ قیمتی کریزوکولا در جهان 

از آن جایی که عنصر اصلی در تشکیل سنگ کریزوکولا مس است منبع اصلی کشف آن در معادن مس در جهان است. در حال حاضر کشورهایی مانند اسرائیل، شیلی،  انگلستان و مکزیک منابع اصلی در جهان هستند. همچنین سایر کشورها مانند آمریکا، پرو و روسیه نیز می توانند به عنوان منابعی برای کشف این سنگ ارزشمند و گرانبها محسوب شوند. یکی از ایالت های آمریکا به نام ایالت آریزونا به عنوان بهترین منبع معرفی شده است.

آکادمی کانسپت ارائه دهنده ی برترین دوره های آموزش طراحی طلا و جواهر در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت 

 

رنگ کریزوکولا 

مشهورترین رنگی که در خصوص این سنگ وجود دارد طیفی از آبی و سبز است که از تیره تا روشن تقسیم بندی می شود اما به دلیل وجود عنصر مس در آن می توان رنگ های متنوع تری نیز در آن پیدا کرد. اما مرغوب ترین رنگ آبی و سبز است. این سنگ نرم تر از فیروزه است و ظاهری مات و کدر دارد. جلوه مات در آن بعد از تراش دادن از بین می رود و بسیار شفاف و درخشان خواهد شد. سنگ های خام کریزوکولا در حالت بسیار نادر می توانند شفاف نیز باشند. سنگ های خام یا قلوه سنگ ها را ” راف ” می نامند.

تراش سنگ کریزوکولا 

بهترین و مناسب ترین تراش برای کریزوکولا دامله است. این تراش که به صورت بیضی و کوژپشت است نیاز به تبحر و مهارت خاصی دارد. معمولا از این تراش برای نصب سنگ در جواهرات استفاده می شود اما در حالت های نادر نیز می توان از تراش هایی مانند چند زاویه ای یا آفست نیز بهره برد. این تراش ها مناسب برای نصب در جواهرات نیستند و معمولا برای کلکسیون دار ها استفاده می شود و به صورت سفارشی تراش داده می شوند.

برخی از سنگ های قیمتی توسط گرما بهبود دهی می شوند. اما برای کریزوکولا معمولا از این روش برای بهبود دهی و تقویت استفاده نمی شود و اگر نیاز به این کار داشته باشد از یک لایه رزین بی رنگ برای پوشش آن استفاده خواهد شد. رزین ها ماده ای کاملا بی رنگ و شفاف هستند که می توانند مقاومت سنگ را در برابر عواملی مانند ضربه و فشار افزایش دهند. این سنگ که ساختاری نرم تر از فیروزه دارد نیاز به تقویت خواهد داشت در غیر این صورت مناسب برای استفاده های روزمره نیست و باید آن را در مواقع خاصی استفاده کرد.

سنگ کریزوکولاخواص سنگ کریزوکولا 

کریزوکولا قدمتی بسیار زیاد دارد و حتما برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که این سنگ برای اولین بار در ۳۱۵ سال قبل از میلاد کشف شد. این سنگ برای نخستین بار توسط یک گیاه شناس و فیلسوف یونانی در حوزه لحیم کاری مورد استفاده قرار گرفت. اما جای سوال این جاست که چرا بعد از گذشت این همه سال هنوز این سنگ کاملا شناخته شده نیست و کاربرد وسیعی در جواهر سازی پیدا نکرده است ؟ در ادامه مطلب به خواص این سنگ زیبا اشاره می کنیم.

کمک به ذهن 

در باور عموم مردم این اعتقاد وجود داشت که سنگ کریزوکولا می تواند به ذهن کمک کند. به همین دلیل اغلب افرادی که قصد داشتند وارد یک مذاکره شوند این سنگ را با خود همراه می بردند تا یاری گر ذهن آن ها باشد.

کاهش خشونت 

افرادی که دارای خشونت های روحی و روانی هستند می توانند از این سنگ کمک بگیرند و خشونت خود را کاهش دهند. این باور از آن جایی آمده که ملکه کلئوپاترا دارای جواهراتی از این سنگ بوده است.

احساس آرامش  

مردم بومی آمریکا بر این باور بودند که سنگ کریزوکولا می تواند احساس آرامش را در آن ها تقویت کند و جای خود را به آشفتگی های روحی بدهد .به همین دلیل اغلب افرادی که دچار بی قراری بودند با استفاده از این سنگ خود را آرام می کردند.

سنگ کریزوکولامراقبت و نگهداری از کریزوکولا 

تمام سنگ هایی که در جواهرات بکار می روند دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. این خصوصیات باعث می شود که نحوه نگهداری و مراقبت از سنگ ها با یکدیگر متفاوت شود. در این بخش به اصول مهم در مراقبت, نگهداری و تمیز کردن کریزوکولا اشاره می کنیم.

کریزوکولا سنگی بسیار نرم و منعطف است. در هنگام تراش آن باید بسیار مراقب بود و آن را به دست افراد حرفه ای و با تجربه سپرد. زیرا عدم رعایت نکات مهم در حین تراش می تواند موجب شکستگی, ترک خوردگی و پودر شدن آن شود.

سنگ کریزوکولا به دلیل نرم بودن نباید در کنار سایر جواهرات قرار بگیرد زیرا می تواند باعث آسیب دیدگی آن شود. به وجود آمدن خط و خش هایی بر سطح آن یکی از عواقب ناخوشایند قرار دادن آن در کنار سنگ هایی سخت مانند برلیان است.

سنگ ها بعد از گذشت مدت زمانی دچار آلودگی می شوند. برای تمیز کردن کریزوکولا می توانید از پارچه لطیف یا قلم موی نرم استفاده کنید. سنگ را در آب و  صابون قرار دهید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را خارج کنید.

از پاک کننده ها و شوینده های قوی و شیمیایی استفاده نکنید. دستگاه های اولتراسونیک نیز از موارد ممنوعه در تمیز کردن سنگ کریزوکولا محسوب می شوند.

نحوه تشخیص سنگ کریزوکولا

ترکیب شیمیایی

واقعیت این است که تشخیص سنگ کریزوکولا کار دشواری است. مخصوصا اگر بخواهید آن را از طریق ترکیب شیمیایی مورد بررسی قرار دهید. زیرا این سنگ داری ترکیب شیمیایی یکسانی نیست. فرمولی که به عنوان فرمول سنگ کریزوکولا شناخته می شود با توجه به ناخالصی هایی که در آن وجود دار تغییر می کند.

رنگ و میزان سختی

به طور معمول سنگ کریزوکولا دارای ترکیباتی از جمله سیلیکات و مس است که در شکل کروی است و به رنگ آبی تا سبز نیز متغیر می باشد. روش دیگری که می توان از طریق آن به اصلی یا تقلبی بودن سنگ پی برد میزان سختی است. اما با این حال می توان گفت که میزان سختی این سنگ نیز بستگی به ترکیب شیمیایی آن دارد. برای تعیین سختی سنگ کریزوکولا از روش تست و سنگ محک استفاده می شود. کریزوکولا نسبت به فیروزه نرم تر می باشد.

درخشندگی

در بسیاری از مواقع مشاهده شده که این سنگ با سایر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند فیروزه و آزوریت اشتباه گرفته شده است. زیرا شکل ، ظاهر و رنگ آن ها با یکدیگر شباهت زیادی دارد. همچنین میزان درخشندگی آن ها نیز مشابه با یکدیگر است.

 

نحوه بهبود دهی کریزوکولا

کریزوکولا جزو سنگ هایی است که معمولا بهبود دهی نمی شود اما اگر بخواهیم نسبت به بهبود دهی آن اقدام کنیم می توانیم از موادی مانند رزین بی رنگ بهره بگیریم.

 

چگونه می توان به یک جواهر ساز ماهر تبدیل شد ؟

تبدیل شدن به یک جواهر ساز ماهر نیاز به گذراندن دوره های تخصصی دارد. اما قبل از هر چیز باید به این حوزه علاقه داشته باشید. برخی از افراد شنیده اند که شغل جواهر سازی یا طراحی جواهر از درآمد بسیار خوبی برخوردار است. به همین دلیل بدون هیچ گونه شناخت قبلی یا علاقه وارد این حوزه شده اند و نتوانسته اند به موفقیت چشم گیری دست پیدا کنند.

اغلب افرادی که در شغل جواهر سازی موفق عمل کرده اند دارای پشتکار ، مسئولیت پذیری ، تمرین و قدرت انتقاد پذیری بوده اند. سلیقه و نیاز افراد دائما در حال تغییر است. جواهر ساز باید خود را با این تغییرات مطابقت دهد در غیر این صورت از گردونه رقابت با سایر همکاران خود خارج خواهد شد.

 

اهمیت تسلط به نرم افزارهای طراحی جواهر

در سال های اخیر شغل طراحی جواهر به وسیله نرم افزارهای تخصصی انجام می شود. زیرا این نرم افزارها قادرند تا هر نوع جواهر با سنگ های قیمتی را در یک فضای سه بعدی طراحی کنند. اهمیت طراحی در فضای سه بعدی بسیار زیاد است. چون محیطی مشابه با واقعیت را ایجاد می کند و مشتری بعد از انجام سفارش و طراحی می تواند آن را ببیند و تغییرات دلخواه را در آن به وجود آورد.

بهترین نرم افزارهای طراحی جواهرات شامل ماتریکس ، راینو گلد ، زیبراش و … است که در مطالب گذشته به هر کدام از آن ها اشاره کردیم. این نرم افزارها دارای امکانات مختلفی هستند که طراح را قادر می کند به فلزات مختلف فرم و حجم دهد.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x