سنگ جواهر یاقوت کبود

سنگ جواهر یاقوت کبود از زیباترین و خیره کننده ترین سنگ های قیمتی در جهان است که علاوه بر جلوه ای چشم نواز از ارزش بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. یاقوت جزو سنگ هایی است که از رنگ های مختلفی بهره مند می باشد اما در این مطلب قصد داریم شما را با خواص و ویژگی های سنگ جواهر یاقوت کبود آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید .

سنگ جواهر یاقوت کبود

ویژگی سنگ جواهر یاقوت کبود

سنگ جواهر یاقوت کبود چه ویژگی هایی دارد و چرا جزو با ارزش ترین گونه های یاقوت محسوب می شود ؟ در حالیکه آبی رنگ همه گیرترین رنگ یاقوت کبود است , اما می توان آن را در رنگ های متفاوتی نیز مشاهده و رویت کرد . بیشتر یاقوت های کبود ارگانیک دارنده رنگ های روشن هستند. تنها درصد کمی از یاقوت ارگانیک رنگ های تیره تری داند که دلیلش هم روش های فراهم سازی یاقوت و به کار گیری از حرارت دهی در تقویت آن ها است . سال هاست که سنگ جواهر یاقوت کبود تنها یاقوت آبی رنگ را تحت عنوان سنگ حقیقی میشناسند . امروزه تمام رنگ های کروندوم باکیفیت جواهری را یاقوت کبود می نامند به استثنای کروندوم قرمز رنگ که در گونه یاقوت سرخ قرار می‌گیرد و در طراحی جواهرات بسیار از آن استفاده می کنند .

یاقوت های رنگی ( به جز آبی رنگ ) را به اسم یاقوت مرغوب میشناسند و یاقوت مرغوب به طور معمول با به کارگیری از رنگش مبادله می شود به عنوان مثال یاقوت زردرنگ , سبز یا این که بنفش .

 

شناسایی یاقوت کبود

یاقوت کبود نوعی از ماده کروندوم است که کیفیت بالای این جواهر به جز رنگ قرمز یا همان یاقوت سرخ است . این ماده دومین ماده سخت از نظر مقیاس موس بعد از الماس محسوب می شود. در حال حاضر الماس دارای سختی ۱۰ است و یاقوت در رتبه بعد از آن قرار دارد.  یاقوت کبود رخنه‌ پذیری ندارد ولی دارنده ترک های ناهموار و حلزونی صورت است در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر اگر به طور نا صحیح طرز برش دادن این سنگ آموزش داده نشود شاهد بروز شکستگی بر روی سطح آن خواهیم بود.

شاخص انکسار آن از ۱ . ۷۶۲ تا ۱ . ۷۸۸ متغیر است و بلورهایش شاخص انکسار دوسویه ضعیفی دارا هستند. یاقوت کبود به نوع کریستال های سه وجهی وابستگی دارد و با سطح های متقارن و چهار محور صورت گرفته است .

 

خاستگاه سنگ جواهر یاقوت کبود

در حال حاضر بهترین کشورها در استخراج یاقوت کشمیر , برمه و سریلانکاست که می توان آن را در کشورهایی مانند کامبوج , تایلند , ویتنام و هند هم استخراج کرد.  در سال ۲۰۰۷ ماداگاسکار در قضیه ساخت یاقوت کبود کلام نخستین را می زد با این حال سریلانکا صرفا تولیدکننده برتر یاقوت کبود کیفیت عالی به رنگ آبی‌ رنگ است . سریلانکا و ماداگاسکار منابع دارای اسم و رسم این سنگ می‌باشند و ذخایر یاقوت کبود در ماداگاسکار در سال ۱۹۹۸ شناسایی شدند .

در استرالیا هم مخازن بزرگی از یاقوت موجود هست که رنگ آنان بیشتر تیره و کبود است . همچنین در ایالات متحده ذخایر کوچک یاقوت در مانتانا و شمال کارولینا یافت شده‌است .

سنگ جواهر یاقوت کبود

رنگ های سنگ جواهر یاقوت کبود

آبی رنگ مشهورترین و گران بها ترین رنگ یاقوت کبود است . یاقوت های با ارزش کشمیر و برمه دارنده رنگ آبی رنگ روشن می‌باشند که علاوه بر رنگ روشن بسیار برجسته نیر هستند. این نوع از یاقوت ها را امروزه نمی‌توان در بازار پیدا کرد زیرا بسیار کمیاب هستند و پیدا کردن آن ها امری دشوار محسوب می شود.

یاقوت های کبود سریلانکا و ماداگاسکار بیشتر در دسترس عموم می باشند و رنگشان از آبی کمرنگ تا ابی تیره متغیر است . در یاقوت آبی‌رنگ , شدت رنگ آبی امر مهمی است  و هر چه که تیره تر باشد به معنای ارزش والا و گرانبها بودن آن است.

به عنوان مثال یاقوت کبود بزرگ با رنگ آبی رنگ کمرنگ و شسته شده قیمت کمتری نسبت به یاقوت کوچکی با رنگ آبی‌رنگ واضح داراست . قطعا یاقوت هایی که از جوهر برای رنگ کردن آن ها استفاده نمی شود و جزو یاقوت های طبیعی محسوب می شوند بسیار با ارزش تر از نوع رنگ کرده و تقویت شده آن به شمار می رود.

به طور کلی یاقوت هایی که متعددی تیره یا این که کمرنگ می باشند ارزششان کمتر است ولی نکته ای که در این مورد وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است یاقوت های آبی کمرنگ درخشش بیشتری داراند که این درخشش را نمی توان در رنگ های تیره مشاهده کرد .

 

 

یاقوت های رنگی !

منظور از یاقوت های کبود بی رنگ , یاقوت هایی هستند که از جوهر در رنگ کردن آن ها استفاده نمی شود. یاقوت های کبود بی رنگ دوچندان کیمیا و گرانبها می باشند چون بیشتر سنگ ها رنگ شان کمرنگ شده‌است و به طور طبیعی نمی توان انتظار غلظت رنگ را از آن ها داشت.

در صنعت سنگ های جواهر زمانی یاقوت کبود مطرح می شود مراد یاقوت آبی‌ رنگ است و بقیه رنگ ها مثل صورتی , سبز , نارنجی رنگ , بنفش و سپید را یاقوت مرغوب میشناسند . در نور و روشنایی تصنعی رنگ یاقوت می توانده تیره تر به چشم شود . در صورتی که در نور طبیعی مانند خورشید شاهد روشن تر بود رنگ آن هستیم.

بخش اعظمی از یاقوت ها ممکن است قرمز تر باشند یا این که این که جذابیت شان کمتر شود . عواملی که موجب تولید رنگ در یاقوت هستند عوامل و ناخالصی هایی مانند آهن و تیتانیوم هستند. همان طور که بارها اشاره کردیم همیشه وجود نا خالصی در سنگ بد نیست بلکه موب زیباتر شدن آن می شود.

سنگ های بنفش با ماده ای به نام وانادیوم رنگ میگیرند . یاقوت صورتی و بنفش رنگ شان را از ناخالصی های آهن و تیتانیوم دارا‌ هستند . بیشتر یاقوت های زردرنگ شفافیت بیشتری دارا هستند .

جالب است بدانید که با انجام حرارت دهی رنگ طلایی در سنگ تولید می شود که موجب تقویت آن و خواص آن خواهد شد. مقداری آهن در سنگ سبب ساخت رنگ های مایل به زرد رنگ و سبز می شود . کرومیوم می‌تواند رنگ صورتی تولید نماید در حالیکه آهن و وانادیوم سنگ های دوست داشتنی نارنجی رنگ را می‌سازند .یاقوت پادپارادسکا , یاقوت زیاد کمیابی به رنگ نارنجی رنگ مایل به صورتی است .

بخش اعظمی از یاقوت های سبز مشتمل بر رنگ های آبی رنگ و زردرنگ می باشند که تشخیص آن در زیر میکروسکوپ معلوم می گردند .

سنگ جواهر یاقوت کبود

شفافیت و درخشندگی سنگ جواهر یاقوت کبود

سنگ جواهر یاقوت کبود قادر است روشن و درخشان باشند . معمولا یاقوت کبود در آموزش طراحی طلا و جواهر به صورت مهره یا این که کوژ برش داده میشوند . زیرا برش تاثیر زیادی در میزان درخشش سنگ ایفا می کند و این نوع از برش می تواند خواص یاقوت کبود را بیش از پیش نمایان سازد.

یاقوت های کبود روشن تر از یاقوت های قرمز رنگ میباشند بر این اساس در پی سنگ هایی باشید که به دیده روشن تر جلوه می نمایند. سنگ های روشن با ابعاد و قیراط زیاد بسیار کم یاب میباشند و در صورتی که یافت شوند بسیار گران قیمت خواهند بود.

در بعضی از مواقع وجود درخشش ابریشمی می تواند بهای یاقوت های کبود را بسیار بالا ببرد. یاقوت های پر اسم و رسم اشرافی دارای رنگ آبی‌ ملایم است که دلیلش رنگ و درخشش ابریشمی آن است.

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x