سنگ جواهر گراندیدریت

سنگ جواهر گراندیدریت به افتخار کاشف آن که شخصی به نام ” آلفرد گراندیدر ” بود نام گذاری شد. این سنگ جزو سنگ های بسیار کمیاب محسوب می شود. که در مجموعه و موزه های مواد معدنی نیز به سختی می توان آن را یافت. در این مطلب قصد داریم شما را با سنگ جواهر گراندیدریت آشنا کنیم پس تا انتهای این مقاله با  آکادمی کانسپت همراه ما باشید.

سنگ جواهر گراندیدریت

 آشنایی با سنگ جواهر گراندیدریت

سنگ جواهر گراندیدریت از آلومینیوم منزیم است که در بین سنگ های قیمتی در جهان بسیار نادر و کمیاب است. حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید این سنگ زیبا حتی در بین کلکسیون داران و مجموعه داران نیز بسیار نادر است. سنگ جواهر گراندیدریت برای اولین بار در سال ۱۹۰۲ میلادی و در ماداگاسکار کشف شد که نام آن را به نام کاشف یعنی ” آلفرد گراندیدر ” نام گذاری کردند.

رنگ سنگ گراندیدریت آبی متمایل به سبز است. همان طور که بارها در مطالب پیشین اشاره کردیم وجود برخی از عناصر در سنگ ها می توان منجر به تغییر رنگ آن ها شود. در جواهر گراندیدریت نیز عنصر آهن وجود دارد که باعث به وجود آمدن رنگ زیبای آن شده است.

 

مشخصات سنگ جواهر گراندیدریت

از جمله مشخصات سنگ گراندیدریت می توان به میزان سختی آن اشاره کرد. میزان سختی این سنگ گرانبها و کمیاب بین ۷ تا ۷٫۵ درجه بر مقیاس موس است که می توان سختی آن را میزان قابل قبولی دانست. هر چه قدر درجه سختی سنگ بیشتر باشد به این معناست که می تواند بر روی سنگ هایی با درجه سختی کمتر خط بیندازد .

این سنگ دارای درخشندگی شیشه ای است و دارای رنگ هایی مانند آبی , سبز و سبز آبی است. به طور معمول برای نمونه های بزرگ و تراش خورده سنگ گراندیدریت شناسنامه تهیه می کنند زیرا این سنگ با سنگ هایی مانند آپاتیت و تورمالین شباهت زیادی دارد و با گرفتن شناسنامه می توان به راحتی آن ها از یکدیگر تشخیص داد.

 

خاستگاه سنگ گراندیدریت

سنگ گراندیدریت که به عنوان سنگ جواهر شناخته می شود معمولا از ماداگاسکار و سریلانکا استخراج می شوند همچنین کشور نیوزلند نیز دارای گراندیدریت های مرغوبی می باشد. در سال ۱۹۰۲ تا ۲۰۱۴ میلادی اوج کشف و استخراج این سنگ از معادن ماداگاسکار بوده اما بخش کوچکی از این سنگ ها خواص جواهری داشتند. این سنگ ها معمولا در ابعاد کوچکی هستند و از آن به عنوان سنگ کلکسیون داران یاد می شود. عنصر آهن در این سنگ به وفور وجود دارد. هر چه که میزان آهن بیشتر باشد رنگ آن به سمت آبی پر رنگ متمایل می شود. ارزشمند ترین نمونه سنگ گراندیدریت را می توان رنگ نئون بدون رنگ دانست.

 

میزان شفافیت سنگ جواهر گراندیدریت

اولین گونه شفاف سنگ گراندیدریت در سال ۲۰۳۳ میلادی و توسط موسسه گوهر شناسی GIA معرفی شد. معرفی این گونه از سنگ گراندیدریت در مجله ” سنگ های جواهر و جواهر شناسی ” بود که دارای وزنی ۰٫۲۹ قیراط و از کشور سریلانکا بود. گراندیدریت های شفاف ارزش بیشتری نسبت به سایر گونه های این سنگ دارد و هر چه که شفافیت آن کمتر می شود و به سمت کدری متمایل می شود از ارزش آن نیز کاسته خواهد شد.

گراندیدریت های شفاف بسیار کمیاب هستند و بسیار جالب است که بدانید ارزش هر قیراط آن برابر با ۲۰۰۰ دلار است.

 

بهترین تراش برای سنگ گراندیدریت

سنگ های گراندیدریت شفاف و کدر به روش های مختلفی تراش می خورند و برای آموزش تراش گراندیدریت در طراحی نمی توان از یک نوع تراش برای تمام گونه های این سنگ استفاده کرد که در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر انواع تراش و برش آن آموزش داده می شود. به طور مثال برای آموزش از تراش گوژ پشت یا دامله برای سنگ های کدر و از تراش بیضی برای گونه های شفاف و ترا شفاف استفاده می شود. برش بیضی می تواند وزن و قیراط سنگ را حفظ کند به همین دلیل برای اغلب سنگ های قیمتی از این تراش استفاده می شود.  سنگ های تراش خورده گراندیدریت معمولا وزنی کمتر از ۲ قیراط دارند و وزن هایی بالاتر از ۲ قیراط بسیار کمیاب هستند.در طراحی جواهرات اغلب سنگ های قیمتی به وسیله حرارت دهی بهبود پیدا می کنند. بهبود می تواند در زمینه رنگ و یا خواص آن باشد. اما سنگ جواهر گراندیدریت به هیچ روشی بهبود پیدا نمی کند زیرا بسیار مرغوب است و اگر آن را به روش گرما دهی و حرارت دهی بهبود دهید رنگ آن به سمت آبی تیره متمایل تر می شود.شما میتوانید با دوره های تخصصی آموزش طراحی طلا و جواهر ما در آکادمی کانسپت یشتر آشنا شوید تا خود را در بین حرفه ای ها ببینید.

سنگ جواهر گراندیدریت

خواص معنوی سنگ گراندیدریت

از قدیم الایام این باور در بین عموم مردم وجود داشت که سنگ های قیمتی دارای علاوه بر خواص مادی دارای خواص معدنی هستند و می توان از آن ها در جهت شفا از بیماری و مسائلی مرتبط با عشق و ثروت استفاده کرد. برخی از این خواص از نظر علمی اثبات شده است. در خصوص سنگ گراندیدریت نیز این باورها وجود دارد. در ادامه شما را با برخی از اعتقادات عامه مردم نسبت به این سنگ آشنا می کنیم.

بسیاری از عامه مردم اعتقاد دارند که سنگ هایی با رنگ آبی با مواردی از جمله صداقت , بخت , احترام و آرامش در ارتباط هستند به همین دلیل سنگ گراندیدریت را مرتبط با این موارد می دانند و استفاده از آن را خوش یمن می دانند. سنگ گراندیدریت مانند فیروزه می تواند خوش شانسی و اقبال بلند را به شما هدیه دهد.

در فلسفه ای به نام فلسفه یوگا سنگ گراندیدریت را مرتبط با چاکرای گلو می دانند. این چاکرا با ارتباطات , احساسات و بصیرت ارتباط دارد. به همین دلیل استفاده از این سنگ را در باز شدن چاکرای گلو موثر می دانند.

بهبود مهارت های خود بیانگری را از دیگر خواص سنگ جواهر گراندیدریت می دانند . اما توجه داشته باشید که هیچ کدام از این خواص توسط علم تایید نشده است.

 

جایگاه سنگ گراندیدریت در جواهر سازی

واقعیت این است که سنگ گراندیدریت در بین سایر سنگ های قیمتی ناشناخته باقی مانده است زیرا بسیار کمیاب است و جواهرات کمی با این سنگ ساخته شده اند. اما گراندیدریت از مقاوم و سختی قابل قبولی برخوردار است به نحوی که شما می توانید از آن در ساخت اغلب جواهرات استفاده کنید. رنگ زیبا و منحصر به فرد این سنگ می تواند جلوه ای خیره کننده و درخششی بی نظیر در جواهر به وجود بیاورد.

 

نحوه صحیح نگهداری از گراندیدریت

سنگ هایی که دارای سختی بالایی هستند نیاز به مراقبت بسیار زیادی ندارند. اما نکته مهمی که در مورد نگهداری از آن ها وجود دارد این است که نباید آن ها را در مجاورت سنگ های نرمی مانند فیروزه قرار دهید زیرا باعث ایجاد خط و خش بر روی آن خواهد شد. بهتر است جواهرات خود را درون یک پارچه نرم و لطیف نگهداری کنید.

در هنگام انجام فعالیت هایی مانند ورزش های سنگین و یا کارهای روزمره مانند ظرف شستن آن را از دست خارج کنید تا آسیب نبیند. همچنین از قرار دادن این سنگ گرانبها درون دستگاه های اولتراسونیک برای پاکسازی به شدت پرهیز کنید.

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09021445150