سنگ جواهر تانزانیت

سنگ جواهر تانزانیت

سنگ جواهر تانزانیت برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ میلادی کشف شد. این سنگ در شهر تانزانیای آفریقا پیدا شد و برای اولین بار توسط گروه جواهر سازی ” تیفانی ” مورد استفاده قرار گرفت. اما این سنگ چه ویژگی ها و خواصی دارد و چه جایگاهی را در صنعت جواهرسازی از آن خود کرده است ؟ تمام اینها سوالاتی است که ذهن ما را درگیر خود کرده است. آکادمی کانسپت به عنوان آموزشگاه طراحی طلا و جواهر آمادگی پاسخگویی به تمام سوالات شما در این زمینه است. پس با ما همراه باشید.

تانزانیت در کلیمانجارو!!!

حتما برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که سنگ  تانزانیت جهت طراحی جواهرات در دامنه کوه های کلیمانجاور کشف شد. گروه جواهرسازی تیفانی که یکی از برندهای لوکس و لاکچری در دنیا محسوب می شود برای اولین بار اقدام به استفاده از این سنگ در جواهرات خود کرد. در آن سال ها یعنی دهه ۱۹۶۰ سنگ تانزانیت ناشناخته بود اما از زمانی که این برند آن را در جواهرات خود بکار برد به تدریج شناخته شد و تبدیل به جواهری گرانبها و ارزشمند شد. دلیل نامگذاری این سنگ به تانزانیت محل کشف آن است. زیرا در شهر تانزانیای آفریقا پیدا شد و آن را همین نام می شناسند.

در سال های ابتدایی سنگ جواهر تانزانیت به طور پراکنده در منطقه تانزانیا که در شرق آفریقا واقع است پیدا می شدند اما ۵ سال بعد معدنی از این سنگ کشف شد و معدن کاران استخراج آن را آغاز کردند .در حال حاضر بزرگ ترین سنگ تانزانیت به وزن ۱۶٫۸۳۹ قیراط است که در معدنی به نام C-Block پیدا شده است.

ارزش سنگ تانزانیت

در حال حاضر سنگ تانزانیت فقط در محدوده تانزانیای آفریقا یافت می شود. این مساله می تواند نایاب بودن آن را به خوبی نشان دهد. تانزانیت بسیار کمیاب است زیرا تنها محل برای کشف و استخراج آن محدوده ای به وسعت ۴ کیلومتر است. به همین دلیل است که اغلب گوهرشناسان اذعان می کنند که این سنگ ارزشمند در حال اتمام است و تنها یک نسل می توانند از قبل از اتمام ذخایر آن را خریداری کنند و به عنوان جواهری ارزشمند آن را نزد خود نگاه دارند. بسیاری از افراد مشهور و ثروتمند جهان مانند خانواده سلطنتی بریتانیا از این سنگ زیبا و خیره کننده در جواهرات خود استفاده می کنند.

میزان سختی سنگ تانزانیت 

پس از اینگه پیشینه و تاریخچه سنگ تانزانیت را با یکدیگر بررسی کردیم نوبت به بررسی خصوصیات فنی آن می رسد. این سنگ دارای سختی ۶ تا ۷ است و می توان آن را به عنوان سنگی سخت در نظر گرفت.  یکی از ویژگی های بسیار چشم گیر و خیره کننده تانزانیت رنگ تانزانیت است. کمتر سنگ با ارزشی را پیدا می کنید که از جهات مختلف رنگ های متفاوتی را منعکس کند. این ویژگی ارزشمندی و گرانبهایی آن را به مراتب بیشتر می کند.

تماشا کردن سنگ تانزانیت از یک جهت می تواند رنگ آبی مایل به بنفش و از جهت دیگر می تواند رنگ ارغوانی را به شما نمایش دهد. یکی از دلایلی که این سنگ را به عنوان یک سنگ جادویی می شناسند وجود رنگ های مختلف در آن است. تماشا کردن این سنگ از جهات مختلف شما را مسحور خواهد کرد. هر چه عمق رنگ ها بیشتر و درجه رنگ ها پر رنگ تر باشد نشان دهنده مرغوب بودن سنگ است.

سنگ جواهر تانزانیت طیف وسیعی از رنگ آبی مایل به بنفش و ارغوانی مایل به آبی است  که برای تقویت و بهبود آن از روش گرما دهی استفاده می کنند. گرما دهی به سنگ ها موجب می شود که در برابر شوک های گرمایشی حساس شوند و برای تمیز کردن آن ها نتوان از دستگاه هایی مانند اولتراسونیک استفاده کرد. گرما دهی به سنگ می تواند ویژگی ها و خواص آن را تقویت کند.

بهترین روش برای نگهداری از سنگ جواهر تانزانیت 

همان طور که می دانید برخی از سنگ های ارزشمند و گران قیمت را برای تمیز کردن وارد دستگاه اولتراسونیک می کنند. این دستگاه قابلیت پاکسازی سنگ را از آلودگی ها دارد و می تواند آن را کاملا تمیز کند. اما نکته مهمی که در خصوص نگهداری از سنگ تانزانیت وجود دارد این است که برای تمیز کردن آن به هیچ وجه نباید از این دستگاه استفاده کنید زیرا موجب آسیب دیدگی آن می شود و به شوک های حرارتی حساسیت و واکنش نشان می دهد. بهترین روش برای نگهداری از سنگ تانزانیت و پاکسازی آن از آلودگی ها این است که محلولی از آب ولرم و صابون تهیه کنید و یک برس نرم و مویی را به آن آغشته کنید. برس را به آرامی بر روی جواهر بکشید تا به خوبی تمیز شود. بعد از اتمام کار به کمک یک دستمال نرم اقدام به خشک کردن آن کنید.

 

سنگ جواهر تانزانیتتانزانیت سنگی شکننده 

سنگ جواهر تانزانیت جزو سنگ های شکننده و آسیب پذیر محسوب می شود. این مساله موجب می شود که تراش سنگ و استفاده از آن به عنوان جواهر مقداری دشوار باشد. اگر به خوبی سنگ را با استفاده از چراغ های مخصوص بررسی کنید متوجه می شوید که در سطح آن ترک های زیادی موجود است و نشان دهنده عدم ضربه پذیر بودن آن است.

افرادی که قصد دارند از این سنگ در جواهرات خود استفاده کنند بهتر است آن را در گردنبند یا گوشواره بکار بگیرند زیرا استفاده از آن در انگشتر موجب افزایش احتمال شکستگی آن خواهد شد. افراد پر جنب و جوش و فعال نباید به طور مکرر و روزانه از این سنگ با ارزش استفاده کنند.

خواص سنگ جواهر تانزانیت 

سنگ تانزانیت به عنوان سنگ متولدین ماه ” آذر و دی ” شناخته می شود و خواص بی شماری نه تنها برای متولدین این ماه بلکه برای تمام افراد خواهد داشت. در ادامه به برخی از مهم ترین خواص این سنگ با ارزش اشاره می کنیم.

ترک اعتیاد 

آیا دچار اعتیاد هستید ؟ بسیاری از افراد در زندگی اعتیادهای مختلفی را تجربه می کنند. برخی از آن ها دچار اعتیاد به کار هستند و برخی دیگر دچار اعتیاد به مواد مخدر. استفاده از سنگ تانزانیت به شما کمک می کند تا بتوانید راحت تر اعتیاد خود را کنار بگذارید و زندگی را به خود سخت نگیرید. افزایش احساس آرامش از ویژگی های بارز استفاده از سنگ جواهر تانزانیت است.

کاهش استرس 

در زندگی دیجیتالی امروز اغلب افراد دچار استرس و فشارهای عصبی هستند. اگر به استفاده از جواهرات علاقه دارید به شما توصیه می کنیم از سنگ های آرامش بخشی مانند تانزانیت در آن ها استفاده کنید. این سنگ به خوبی استرس شما را کاهش می دهد و ثبات و خونسردی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

از بین بردن افسردگی 

افسردگی یکی دیگر از عواقب زندگی شهری و مدرن است. اگر دچار این عارضه هستید و خود را سرشار از انرژی منفی احساس می کنید سنگ تانزانیت می تواند به کمک شما بیاید و انرژی های منفی شما را به انرژی مثبت تبدیل کند. افزایش آگاهی معنوی و بینش از دیگر خواص سنگ زیبای تانزانیت است.

سنگ جواهر تانزانیتکند کردن روند پیری 

بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها از پیر شدن و افزایش سن هراس دارند. جالب است که بدانید سنگ تانزانیت می تواند روند پیری را آهسته کند و شما را سال های بیشتری جوان و سرزنده نگاه دارد.

آکادمی کانسپت، برترین آموزشگاه طراحی طلا و جواهر در زمینه ی آموزش طراحی طلا و جواهر و طراحی جواهرات فعال است آماده ی دگرگون کردن زندگی شما است.

درخشندگی سنگ جواهر تانزانیت

همان طور که اشاره شد سنگ جواهر تانزانیت از زیباترین سنگ های موجود در طبیعت است که رنگی بسیار چشم نواز دارد. اگر قصد خرید این سنگ زیبا را دارید باید کاملا شفاف و درخشان باشد. مشاهده دقیق ناخالصی ها و لکه های موجود در این سنگ با چشم مسلح دیده می شود. اما اگر آن را با چشم غیر مسلح شفاف و درخشان می بینید به معنای کیفیت بالای آن است.
برخی از سنگ ها داری مدل های مختلف مانند چشم گربه ای هستند. وجود درخشانی های متغیر به دلیل ناسرگی در سنگ است. بسیاری از افراد به استفاده از سنگ های گربه ای علاقه خاصی دارند زیرا آن را سنگی جذاب و منحصر به فرد می دانند.

بهترین نوع تراش برای سنگ جواهر تانزانیت

در برش و تراش سنگ ها مدل های مختلفی وجود دارد که محبوب ترین و البته شناخته شده ترین آن ها ، برش برلیان است. اغلب افراد تصور می کنند که برلیان نوعی سنگ محسوب می شود که همان الماس است. اما برلیان نام نوعی تراش است که درخشندگی سنگ را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. تراش سنگ تانزانیت در مدل های مختلفی دیده شده است. جالب است بدانید که نحوه برش این سنگ تاثیر زیادی در رنگ آن دارد و معمولا به شکل بیضی و دامله تراش داده می شود. تراش دامله همان تراش کوژ پشت معرفی می شود که در اغلب انگشترهایی با نگین بزرگ مشاهده می شوند. غالبا آن دسته از سنگ های تانزانیت که دارای چشم گربه ای هستند به شکل دامله تراش می خورند تا این ویژگی در آن ها محسوس تر باشد.

رنگ دهی رنگ تانزانیت

سنگ تانزانیت در رنگ های آبی و بنفش نیز دیده می شود. حرارت دهی این سنگ به منظور جلوه گر شدن این رنگ هاست. اغلب سنگ های تانزانیت دارای بلورهای درشت زرد رنگی هستند که بعد از حرارت دهی در دمای ۴۰۰ الی ۵۰۰ درجه سانتی گراد از بین می روند و شفافیت آن نیز بیشتر می شود.

باورهای قدیمی درباره سنگ جواهر تانزانیت

باورها و افسانه های قدیمی درباره سنگ تانزانیت وجود دارد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره می کنیم. کماکان افرادی وجود دارند که به باورهای قدیمی در خصوص سنگ های قیمتی اعتقاد دارند. البته ذکر این نکته لازم است که برخی از این خواص توسط علم پزشکی نیز به اثبات رسیده است.

– افزایش تمرکز یکی از اعتقاداتی است که راجع به این سنگ وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود دانش آموزان و افرادی که قصد شرکت در امتحانات مهم مانند کنکور یا مصاحبه های کاری را دارند به استفاده از این سنگ در جواهرات خود پافشاری کنند. زیرا تمرکز آن ها را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

– کمک کردن به حفظ آرامش از دیگر پیامدهای مثبت در استفاده از سنگ جواهر تانزانیت است. زیرا به اعتقاد مردمان باستان ، این سنگ توانایی برقراری با دنیای روحانی را دارد و می تواند به آرامش روح و روان افراد پریشان و نگران کمک کند. علاوه بر این موارد ، سنگ تانزانیت به برقراری ارتباط و حل مشکلات افراد کمک می کند.

– اگر بخواهیم تاثیرات این سنگ را در حوزه پزشکی بررسی کنیم باید به ارتباط سنگ تانزانیت با غده صنوبری ، تیروئید و هیپوفیز نیز اشاره کنیم.

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x