سمبل حیوانات در جواهرسازی

بکارگیری سمبل حیوانات در جواهرسازی از قدیم الایام مرسوم بوده است. هر کدام از حیوانات دارای معانی خاصی هستند. به طور مثال شیر نمادی از قدرت است که استفاده از آن در جواهرات نشان دهنده قدرت فرد است و یا حداقل می تواند این حس را به طرف مقابل منتقل کند و در آموزش طراحی طلا و جواهر از نماد شیر در جواهرات بسیار استفاده می شود. در این مطلب شما را با مهم ترین سمبل حیوانات در جواهرسازی آشنا می کنیم. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید .

سمبل حیوانات در جواهرسازی

 

استفاده از سمبل حیوانات در جواهرسازی

بسیاری از افراد بر این اعتقاد و باور هستند که استفاده از سمبل حیوانات در  طراحی جواهرات می تواند برای آن ها خوش شانسی و خوش اقبالی را به همراه بیاورد. بسیاری از برندهای مطرح در جهان مانند کارتیه از نمادهای حیوانات در جواهرات استفاده کرده اند و برخی از آن ها بعد از سال های طولانی نیز همچنان با این نماد شناخته می شوند. مانند کارتیه ! سمبل حیوانات در جواهرسازی چه معانی را به دنبال خود دارد !

شنل  

شیر بالدار در کمین است . گاه بزرگتر از مقدار حقیقی و گهگاه در سایز مینیاتوری , گهگاه خطرناک و گاه بازیگوش , این جان دار با ابهت در کلیه جای شهر حاضر است . از ساختمان ها مراقبت می نماید , روی ستون ها می نشیند و سرش را یا این که روی دست هایش قرار داده و یا به دیوار تکیه می‌دهد .

هنگامی که نشانه رعب وحشت در سال ۱۹۲۰ وارد شهر شد بسیار بعید و دور از انتظار به نظر می رسید که برای گابریل شنل درهم شکسته که از مرگ معشوق افسرده و دل مرده بود مطلوب باشد . این حقیقت که حافظ اسطوره ای شهر به عبارتی آرم حیوان ستاره ای اوست کاملا و تماما تصادفی است و خویش مزید بر علت شده و علامت گرایی شنل را نمایان تولید میکند .

شیر با سرعت زیادی تبدیل به نمادی شد که طراحان با ذوق و سلیقه و استعداد از آن تحت عنوان سمبلی از اقتدار و استقلال استفاده کردند . امروزه شنل هم از این حیوان با جلال به خصوص برای گروه ” le Signe du Lion ” الهام گرفته است و در همه محصولاتش در ‌این این مجموعه زیبا از شیر تحت عنوان نمادی از اقتدار استفاده نموده است , البته این آرم در تیم جواهرات این مارک دارای اعتبار به زیبایی می‌درخشد .

بوچرون

به جرات می توان گفت که بوچرون می تواند یک باغ وحش را اداره کند , باع وحشی با اسم ” Animaux ” De Collection  .  ولی این باغ وحش یک تفاوت بیشتر دارد و آن این است که به جای آنکه در بین قفس ها گام بزنید , پلنگی را میبینید که روی دست شما می‌رقصد و یا این که یک طوطی که از گوش ها معلق می شود . بوچرون تا به امروز ۲۰ مدل مختلف با حیوان‌ های گوناگون را در بایگانی دارد که هر یک از آن ها بیان کننده یک تاریخچه فرهنگی گوناگون است . با وجود آن یک چیز در تمامی آن ها مشترک است , تمامی آن ها برای دارندگانشان سمبلی از خوش شانسی و نگهداری میباشند .

از فی مابین همگی حیوان ها یکی از همه مهم تر به نظر می رسد و آن طاووس است . گفته می شود که  ‌این پرنده های خوشگل با خال های مضاعف که نمایی از “ صد دیده ” را برای مخاطبانش تداعی می نماید اثری جادویی برای صاحبش داراست : هر کس از نشانه این پرنده خوشگل در پوشش خویش استفاده نماید دیدنی و دلربا می شود و طاووس سمبلی از صلح و آشتی و شکوفایی است .

او‌لین تکه از این مارک که با الهام از این پرنده فریبنده و چشم نواز تاسیس شده است به سال ۱۸۰۰ برمی گردد. درست در زمانی که “ فردریک بوچرون ” , موسس این مارک با الهام از پرهای رنگارنگ طاووس مدال   de  Paon را پیاده سازی کرد و ساخت . سرنوشت دوک الکسی روسی در سفری که در سال ۱۸۸۳ به پاریس داشت این گردن بند قشنگ را برای معشوقه خویش خریداری کرد .

سمبل حیوانات در جواهرسازی

چاومت

اگر ناپلئون بناپارت توجه بیشتری می کرد می توانست به راحتی تفاوت طلسم حیوان‌ها این مارک را به طور کامل در یابد . ناپلئون در سال ۱۸۰۴ به امپراطوری رسید. وی که پیرو سمبلی تحت عنوان نشان پادشاهی اش بود نگاهی به امپراطور کهن شارلمانی (Charlemagne ) انداخت . ناپلئون او را تحت عنوان دلاور فردی خودش هم می دانست و برای وی احترام متعددی قائل بود .

شارلمانی طرفدار سیکادا بود , درحالیکه بناپارت سیکادا را با زنبور اشتباه گرفت . درهرحال این مساله یک اشتباه دلپذیر و خوشایند بود . در نمادگرایی های متداول , زنبور نظم و صنعت را نشان میدهد . دو صفتی که بناپارت به آنان عشق و اعتنا ویژه ای داشت و با تکیه به این ویژگی ها می توانست به خوبی پادشاهی کند.  زیرا نظم و صنعت اساس مهمی در اداره ممکلت محسوب می شود.

ناپلئون در حین سلطنتش از آرم زنبور در همه لوازمش از خرقه تاج گذاری گرفته تا همه اسباب و اثاث شخصیش به کار گیری نموده است . “ ماری ایتین نیتوت ” , موسس مارک چاومت تحت عنوان جواهرساز قانونی امپراطور به زودی دریافت که می تواند از این حشره چشم نواز برای تولد آثاری زیبا برای این امپراطور توانا الهام گیرد .

کارتیه

“ جین توسینت ” برای کارکنان کارتیه صرفا یک رئیس بود , با وجود آن برای فعالان صنعت مد در میانه سال ۱۹۰۰ خیلی بیشتر از یک مدیریت به لحاظ می رسید . وی یک شخص جریان ساز بود که در صنعت پیاده سازی جواهرات انقلابی بر پا کرد و این صنعت را وارد عصر امروزی کرد .

حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید ویژگی هایی مانند استقلال , زیرکی و نبوغ , اورا به “ پلنگ ” در بین دوستانش مشهور کرد .هر چند که اسم مستعار وی بیان‌ کننده سلایق و علایق اوست , با وجود آن ” توسینت ” میل شدیدی به گربه های بزرگ داشت و این مسائل تماما مشهود است .کت خز ببر و همینطور نوعی سیگار که با طرح پلنگ اونیکس است از جمله وسایل مورد‌ علاقه اوست .

عشق وی به گربه سانان علی الخصوص پلنگ به طور مشهودی در تمام طرح ها و ایده هایش نمایان است .دوستان عزیز مد روز ” توسینت ” اورا دنبال کردند , چیزی نگذشت که “ دوشس ویندزور والیس سیمپسون ” و “ پرنسس نینا آقاخان ” به گربه های کارتیه علاقه مند و جذب شدند .

این عشق بوسیله توسینت به پیاده سازی جواهرات تمایل پیدا کرد و تاکنون هم پلنگ تحت عنوان یک کدام از نمادهای پر رنگ در صنعت جواهرسازی شناخته می شود . به نحوی که اغلب افراد نماد کارتیه را با پلنگ می شناسند.

سمبل حیوانات در جواهرسازی

 

گوچی

هر تکه از این شرکت عجیب است و گزینش فقط دو تکه از این شرکت بی نهایت کاری است بس سخت . این موسسه زاییده ذهن ایده پرداز شخصی به نام “ آلساندرو میشل ” است . آلساندرو یک باغ اسطوره ای را به تصویر می‌کشد .در این باغ که  آن را پردیس را می‌ماند , ماری خوشگل می خزد .این مار کمین نکرده است بلکه در ‌این پردیس حکمرانی می نماید . ماری تشکیل شده از اوپال فراوان دلبرانه و شگفت انگیز روی یک رینگ چنبره زده است .رنگ هایی که مثل موج روی بدنش میرقصد و چشمان رخشان الماسش . رینگ بزرگ این انگشتر یک دست از طلای زرد رنگ تاسیس شده است .

میشل به خاطر “ رویت کرد شاعرانه اش ” و با به کار گیری از علامت حیوان ها در گلشن آوازه دارا است . وی با تمام وجودش این سبک را دوست دارد و با قلب و روحش به آن ها جان داده است .

دو‌مین اثر وی چهره ای از حیوان‌های باشکوهی است که در برگیرنده راز یک شیر , یک ببر و یک مار است که به گل هایی روی رینگ ختم می شود .وی کلکسیونی را دربین شغل های تک و منحصر ارائه نموده است . ممکن است الهام تصاحب کردن از حیوان ها در پباده سازی جواهرات برای همگان خوشایند نباشد , با این حال مخاطبان مختص خویش را دارا است که کم نیز نیستند .

در صنعت های متعددی – از صنعت های خودرو سازی گرفته تا صنعت مد – حیوان ها به دلایل بسیار بیشماری در پیاده سازی مورد پسند قرار می‌گیرند . همان طور که می بینید بسیاری از کمپانی های خودرو سازی در جهان نیز از سمبل حیوانات در جواهرسازی استفاده می کنند.

 

سمبل حیوانات در جواهرسازی با الهام از آناتومی حیوان ها

برای مثال با الهام از آناتومی یوزپلنگ بدنه ماشینی را طراحی می نمایند که سرعت فراوان بالایی دارا است . البته در طراحی جواهرات با الهام از حیوان‌ ها چندین نکته از اهمیت دو چندانی برخوردار‌است .

صورت فیزیکی حیوان ها به میزان زیادی زیبا و دیده نواز است و با ساخت یک احساس بصری فوق العاده , به جواهر جلوه و نمایی منحصر به ‌فرد میبخشد . از سویی دیگر اغلب اشخاص متمایل هستند که نمادی از حیوان مورد ‌علاقه شان را به همراه داشته باشند , بعضی از اشخاص حیوان‌ها را شکار می نمایند و از بخش های متعدد بدنشان ( یا این که برای تزئین منزل و . . و یا این که تحت عنوان جزو جامه ) به کار گیری می نمایند .

با به کارگیری از جواهرات در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر با طرح حیوان هادر طراحی ، دیگر نیازی به کشتن حیوان ها نیست و اینگونه دل علاقه مندان حیوان ها هم به درد نمی آید و هر شخصی می تواند جواهری با طرح حیوان مورد‌علاقه اش داشته باشد .

مهم تر از همه همانطور که در این مطلب به آن اشاره شد اغلب افراد معتقدند که سمبل حیوانات در جواهرسازی می تواند مواردی مانند خوش اقبالی را برای آن ها به دنبال داشته باشد.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x