سختی سنگ های جواهر

سختی سنگ های جواهر

در این مطلب به بررسی میزان سختی سنگ های جواهر می پردازیم. هر کدام از سنگ هایی که به عنوان جواهر شناخته می شوند دارای درجه ای از سختی است. طبیعتا هر چه که سختی سنگ بیشتر باشد به معنای مقاومت و مستحکم تر بودن آن نیست بلکه به این معناست که می تواند سنگ های دیگر را خراش دهد. هر چه میزان سختی سنگ بیشتر باشد تراش آن نیز سخت تر خواهد بود. در ادامه جدولی در خصوص سختی سنگ های جواهر به شما عزیزان ارائه خواهیم داد. پس تا آخر این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

درجه سختی سنگ های جواهر

سختی سنگ های جواهر بیان گر میزان خش وارد کردن به سنگ های دیگر است. سنگ های مختلفی در طبیعت وجود دارند که تعداد محدودی از آن ها به عنوان جواهر و سنگ های گرانبها شناخته می شوند. بکارگیری این سنگ ها در ساخت زیورآلات می تواند ارزش آن ها را به مراتب افزایش دهد و جلوه ای بی نظیر به آن ببخشد. سوال مهم اینجاست که چرا بررسی میزان سختی سنگ های جواهر از اهمیت زیادی برخوردار است و چه تاثیری در بکارگیری آن در صنعت طلا و جواهر دارد؟

واقعیت این است که هر چه میزان سختی سنگ های جواهر بیشتر باشد به معنای مقاومت بالای آن ها در برابر عواملی مانند ضربه و فشار است. به طور مثال سنگی مانند الماس که دارای بیشترین میزان سختی در بین جواهرات است دارای سختی ۱۰ است. این مساله به این معناست که الماس سنگی بسیار سخت است و در طراحی جواهرات تراش آن نیز به مراتب سخت تر خواهد بود. امروزه دستگاه های مخصوصی برای تراش اصولی الماس وجود دارد که به وسیله آن ها می توان سنگ الماس را به بهترین شکل تراشید.

سنگی مانند فیروزه را نیز می توان به عنوان سنگی با درجه سختی پایین دانست. این سنگ در حین تراش ممکن است دچار ترک خوردگی و پودرشدگی شود. زیرا سختی بسیار پایینی دارد و تراش آن نیز از اصول و قواعد خاصی پیروی می کند. به طور مثال در حین تراش سنگ فیروزه باید دور دستگاه در پایین ترین حالت ممکن باشد تا فشار مضاعف به سنگ وارد نشود.

سختی سنگ های جواهر

معیار تعیین سختی سنگ های جواهر چیست؟

معیاری که برای تعیین سختی سنگ در نظر گرفته می شود ” موس ” نام دارد. این معیار توسط یکی از معدن شناسان مشهور آلمانی تعریف شد و تا به امروز نیز در صنعت جواهرسازی کاربرد دارد. نام این معیار نیز از نام معدن شناس به نام ” فردریک موس ” گرفته شده است که توانست در سال ۱۸۲۲ با اختراع ” موس ” خدمتی به صنعت جواهرسازی کند.

پایه هایی که برای ” موس ” در نظر گرفته شده است و میزان سختی سنگ های جواهر بر اساس آن تعیین می شود ۱۰ عدد است که هر چه عدد آن افزایش پیدا کند به معنای سخت تر شدن سنگ و احتمال ایجاد خراش بر روی سنگ های دیگر است. میزان سختی الماس ۱۰ است.

کارشناسان و جواهرسازان توصیه بر این دارند که هیچ گاه جواهرات و سنگ های قیمتی خود را در مجاورت یکدیگر قرار ندهید زیرا برخورد سنگ ها با یکدیگر می تواند به آن ها آسیب برساند. و سنگ هایی که از سختی بالایی برخوردارند می توانند بر روی سنگ های ضعیف تر خط بیندازند. در مطالب پیشین به روش های مناسب برای نگهداری جواهرات در خانه اشاره کردیم و به شما عزیزان توصیه کردیم که از جعبه های جداگانه برای نگهداری جواهرات خود استفاده کنید.

نام کانی درجه سختی نسبت سختی
الماس ۱۰ ۱۴۰۰۰۰
یاقوت ۹ ۱۰۰۰
توپاز ۸ ۱۷۵
کوآرتز ۷ ۱۲۰
ارتوکلاز ۶ ۳۷
آپاتیت ۵ ۶/۵
فلوریت ۴ ۵
کلسیت ۳ ۴/۵
سنگ گچ ۲ ۱/۲۵
طلق ۱ ۰/۰۳

 

 

آیا فقط سنگ های جواهر دارای سختیهستند ؟

اگر آموزش طراحی طلا و جواهر دیده باشید میدانید که پاسخ خیر است. فقط سنگ های قیمتی دارای سختی نیستند بلکه موارد دیگر مانند فلزات یا حتی ناخن ها نیز دچار سختی هستند. به طور مثال ناخن انسان دارای سختی بسیار پایین یعنی ۲ است. به این معنی که تمام موارد دیگر که دارای سختی بالاتری هستند می توانند بر رو ناخن شما خط و خراش بیندازند. حتما در طول روز نیز این مساله را تجربه کرده اید که با کوچک ترین برخورد و ضربه شاهد ایجاد خط بر روی ناخن خود بوده اید.

فلز مس نیز دارای سختی ۳ است. مس فلزی نرم و منعطف است که میزان سختی آن از سختی سنگ های جواهر به مراتب کمتر است. به عبارتی دیگر می توان سختی آن را برابر با سنگ کلسیت دانست.

شیشه نیز دارای سختی حدود ۵/۵ و فولاد دارای سختی برابر با ۵/۶ است.  میزان سختی شیشه و فولاد را می توان برابر با سنگ هایی مانند آپاتیت و ارتوکلاز دانست.

سنگ ها می توانند سنگ هایی که سختی کمتر از خود دارند را خراش دهند اما خودشان توسط سنگ هایی که سختی بالاتری از خود دارند خراشیده می شوند. به طور مثال سنگ توپاز می تواند کوارتز , آپاتیت و فلوریت خراش دهد اما خود توسط سنگی  مانند الماس و یاقوت سرخ خراشیده می شود.

برای اطلاع از دوره های آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت با ما تماس بگیرید

نکته مهم در خصوص سختی سنگ های جواهر

واقعیت این است که دوام و مقاومت سنگ ها در برابر ضربه و فشارهای مضاعف ارتباطی به میزان سختی آن ها ندارد. حتما برای شما جالب و تعجب انگیز خواهد بود اگر بگوییم که سنگ الماس نسبت به سنگ زمرد از دوام پایین تری برخوردار است. زیرا در بطن الماس شکاف هایی وجود دارد که می تواند باعث شکستگی در آن شود و با یک ضربه به دو نیم تقسیم شود. اما سنگ زمرد با اینکه از میزان سختی پایین تری برخوردار است اما شکاف های آن با روغن قابل پر شدن هستند که در نهایت پایداری سنگ را به میزان چشم گیری افزایش می دهد. یا سنگ یاقوت به سختی الماس نیست اما به این دلیل که شکاف ندارد از مقاومت بالاتری برخوردار است.

سختی سنگ های جواهر

عوامل موثر بر مقاومت سنگ ها

به طور کلی سنگ های جواهر نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند. اما چه عواملی موجب آسیب به سنگ ها می شود و بر روی کیفیت آن ها تاثیر می گذارد؟

حرارت

برخی از سنگ ها برای بهبود دهی آن ها از حرارت و گرما دهی استفاده می کنند. اما در حالت عادی حرارت می تواند تا حدی باعث تغییر کیفیت در سنگ ها شود. سنگ هایی مانند توپاز با در معرض قرار گرفتن در برابر حرارت دچار تغییر رنگ می شوند. این تغییر رنگ موقتی است و با تغییر موقعیت به حالت قبل باز می گردد.

مواد شیمیایی

منظور از مواد شیمیایی استفاده از عطر و ادکلن هاست. علاوه بر آن تعریق نیز می تواند بر روی کیفیت سنگ های جواهر تاثیر بگذارد و رنگ آن ها را مات کند. به طور مثال سنگی مانند فیروزه هنگامی که در معرض عوامل شیمیایی قرار می گیرد اصطلاحا می میرد و نیاز به شارژ مجدد پیدا می کند.

نور

تابش مستقیم نور خورشید نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر سنگ های جواهر است. سنگ های گرانبها و کمیاب به هیچ عنوان نباید به طور روزانه و مکرر استفاده شوند. زیرا اغلب آن ها در برابر تابش نور خورشید آسیب پذیر هستند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x