سبک های جواهرات

سبک های جواهرات

عوامل مختلفی بر تغییر سبک های جواهرات در دوره های مختلف تاریخ تاثیر گذار بوده است. در این مطلب قصد داریم شما را با بخشی از این تاریخ که مربوط به قرن بیستم میلادی است آشنا کنیم. این سبک ها به طرق متفاوتی تا به امروز دستخوش تغییرات عمده ای شده است که در ادامه به آن می پردازیم. تحولاتی که در سبک های جواهرات به وجود آمده منجر به خلق سبک هایی نوین در عصر امروز شده است. در ادامه سبک های اصلی جواهرات را با هم بررسی خواهیم کرد پس تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید

آشنایی با سبک های مختلف جواهرات

چه تغییرای منجر به تحول در سبک های جواهرات و خلق سبک های نوین و امروزی شده است ؟ از قدیم الایام استفاده از جواهرات در بین مردم مرسوم بوده است که امروزه با وجود آموزشگاه طراحی طلا و جواهرات طراحی جواهرات به یک صنعت پر رقابت تبدیل شده است. اما در سال های بسیار دور که از آن تحت عنوان دوران باستان یاد می کنیم استفاده از زیورآلات مختص به طبقه اشرافیت بوده و اغلب افرادی که دارای جایگاه و منزلتی در جامعه بودند از انواع فلزات و سنگ های گرانبها برای آراستن خود استفاده می کردند. در طول زمان سبک های جواهرات و طراحی جواهرات دستخوش تغییرات عمده ای شده است که در این مطلب به بخشی از آن اشاره می کنیم. پرداختن به تمام سبک هایی که در طول تاریخ برای جواهرات به وجود آمده بسیار مفصل است و در یک مقاله کوتاه نمی گنجد.

واقعیت این است که تا قبل از شروع قرن بیستم میلادی جواهر و جواهرسازی به عنوان یک هنر مستقل به رسمیت شناخته نشده بود. با اینکه افراد سرشناسی مانند پیکاسو و دالی علاوه بر هنرهایی مانند نقاشی به جواهرسازی نیز مشغول بودند اما خود آن ها نیز به این رشته به عنوان یک هنر نمی نگریستند. تا اینکه در اواخر این قرن یعنی دهه ۱۹۵۰ به تدریج شاهد یک رنسانس در این حوزه بودیم به طوری که هم طراحی و هم ساخت جواهرات به صورت یک رشته مستقل شناخته شد و به مرور زمان بخش زیبایی شناسی آن نیز پررنگ شد. تا جایی که امروزه زیورآلات و جواهرات تنها به صورت فلزات گرانبها نیستند بلکه طراحی هنرمندانه و نفوذ زیبایی در طراحی و ساخت جنبه مهمی از این هنر و صنعت محسوب می شود.

هنر نامتعارف

اولین سبکی که قصد داریم شما را با آن آشنا کنیم سبک هنر نامتعارف است. همان طور که از نام این سبک پیداست جلوه ای نامتعارف و نامرسوم داشت. خالق این سبک برادرانی به نام ” پومودورو ” بودند که تلاش می کردند در سبک های خود حس لامسه افراد را تحریک کنند. بدین منظور اقدام به استفاده از اجزایی مانند پارچه , شن و ماسه در طرح های خود می کردند.  برادران ” پومودورو ” اهل ایتالیا بودند و علاوه بر جواهرسازی به شغل مجسمه سازی نیز مشغول بودند و می توان این شغل را در خلق سبک هنر نامتعارف دخیل دانست. آن ها اغلب از سطوح شکاف دار و از هم گسیخته در طرح های خود استفاده می کردند. هنر نا متعارف در سال ۱۹۵۰ از طرفداران خاص خود برخوردار بود اما با خلق سبک های بعدی به تدریج منسوخ شد و طرفداران خود را از دست داد.

 

سبک های جواهرات

برای اطلاع از دوره های آموزش طراحی طلا و جواهر آکادمی کانسپت و کسب مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

کانستراکتیویسم جدید

سبک کانستراکتیویسم جدید حدود ۱۵ سال بعد از خلق سبک هنر نامتعارف به وجود آمد. در این سبک از عناصر مهمی استفاده می شد. این عناصر به قدری مهم بوده و هستند که همچنان نیز در طراحی و ساخت جواهرات شاهد آن ها هستیم. عناصری مانند سطح , رنگ و خط از مهم ترین آن ها محسوب می شوند. خالق این سبک فردی به نام ” فردریش بکر ” بود که توانست با استفاده از خلاقیت خود جواهراتی عالی از اشکال هندسی بسازد. امروزه سبک کانستراکتیویسم جدید و بکارگیری آن بر روی طلای سفید جلوه ای بی نظیر خلق می کند و درخشش آن هر چشمی را به خود خیره خواهد کرد.

هنر پاپ

توانست بازتای از واقعیت را در یک گل سینه انعکاس دهد. گل سینه ای به شکل لب انسان که هنوز هم بعد از سال های طولانی جادوی زمان را در خود حفظ کرده است. سبک هنر پاپ در میان عامه مردم به سبکی پر طرفدار تبدیل شد زیرا بازتابی از واقعیت بود و توانست موضوعات و اتفاقات روزمره زندگی بشر را به نمایش در بیاورد. جواهراتی از این دست بسیار مورد توجه افراد جامعه قرار گرفت.

” کارل نیورستر ” همچنین توانست از بخش هایی از بدن انسان مانند انگشت در ساخت جواهرات و زیورآلاتی مانند النگو نیز استفاده کند. از نظر ” کارل نیورستر ” هر بخش کم اهمیتی از اعضای انسان می توانست سوژه ای برای ساخت زیور آلات باشد.

هنر جورلی

در سبکی به نام هنر جورلی نمی توان مرز مشخصی میان هنر و جواهر دید. زیرا به قدری به هم نزدیک می شوند که نمی توان آن ها را از یک دیگر تمیز داد. خالق این سبک فردی به نام ” لیختن اشتاین ” بود که در سال ۱۹۶۵ توانست یکی از موتیف های تصویری اش را تبدیل به قطعه ای جواهر کند. مورد جالبی که در هنر ” لیختن اشتاین ” وجود داشت این بود که او به صورت خودآگاه اقدام به آسیب زدن به جواهرات می کرد و تلاش می کرد که همان طور که هستند جلوه ای هنری خلق کنند. طراحی جواهراتی صدمه دیده و آسیب خورده نیز یکی دیگر از کارهایی بود که او در هنر و سبک های جواهرات جورلی انجام می داد. این سبک از سبک های جواهرات در زمان خود نیز از طرفدارانی

 

سبک های جواهرات

هنر صفر

هنر صفر نوعی از سبک های جواهرات محسوب می شود که خالق آن تفکری عجیب و منحصر به فرد داشت. او سعی داشت با زدودن رنگ و تمام ظواهر مادی از جواهرات آن را به صورت نامتعارف و غیر مادی نشان دهد. اولین قطعه ای که بدین منظور ساخته شد نیز در سال ۱۹۶۱ بود که پلاکی موسوم به ” یوس کلین ” بود. هدف اصلی از طراحی این سبک از جواهرات نمایش دیدگاهی با فعالیت های تحریک آمیز و عصبی کننده بود.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x