رنگ های طلا

رنگ های طلا 

در این بخش قصد داریم شما را با جنبه مهمی از طلا تحت عنوان رنگ های طلا آشنا کنیم. برخی از افراد تصور می کنند که طلا دارای دو رنگ زرد و سفید است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و طلا فلزی است که از نظر رنگی دارای تنوع بی نظیری می باشد و حتما بعد از خواندن این مطلب و آشنایی با رنگ های طلا شگفت زده خواهید شد. رنگ های بنفش و سیاه جزو عجیب ترین رنگ ها محسوب می شوند که علاوه بر زیبایی دارای جذابیت زیادی نیز هستند. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

 

رنگ های طلا کدامند؟

رنگ های طلا کدامند ؟ طلا یکی از با ارزش ترین و گرانبهاترین فلزاتی است که از قدیم الایام در صنعت طراحی جواهرات از آن استفاده می شده است. طلا دارای زیبایی و درخششی بی نظیر است که استفاده از آن می تواند جذابیت زیادی به فرد بدهد. همان طور که می دانید طلای خالص بعد از استخراج از معدن بسیار نرم و انعطاف پذیر است و قابل بکارگیری در جواهرسازی نیست. به همین دلیل آن را با آلیاژ های مختلفی ترکیب می کنند تا ساختاری محکم و سفت پیدا کند. واقعیت این است که طلا در ۶ رنگ مختلف در بازار وجود دارد که می توان به زرد ( مشهورترین ) ، سفید ، صورتی ( رز گلد ) ، سبز ، سیاه و بنفش اشاره کرد. اما رنگ های طلا چگونه به وجود می آیند ؟ آیا استفاده از آلیاژ های مختلف تاثیری در تغییر رنگ آن ها دارند ؟

آموزش طراحی طلا و جواهر را با ما بیاموزید ، برای اطلاع از دوره های ما در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر در  آکادمی کانسپت با ما تماس بگیرید

رنگ های طلا 

در این بخش قصد داریم شما را با جنبه مهمی از طلا تحت عنوان رنگ های طلا آشنا کنیم. برخی از افراد تصور می کنند که طلا دارای دو رنگ زرد و سفید است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه استو طلا فلزی است که از نظر رنگی دارای تنوع بی نظیری می باشد و حتما بعد از خواندن این مطلب و آشنایی با رنگ های طلا شگفت زده خواهید شد. رنگ های بنفش و سیاه جزو عجیب ترین رنگ ها محسوب می شوند که علاوه بر زیبایی دارای جذابیت زیادی نیز هستند. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

 

رنگ های طلا کدامند؟

رنگ های طلا کدامند ؟ طلا یکی از با ارزش ترین و گرانبهاترین فلزاتی است که از قدیم الایام در صنعت طراحی جواهرات از آن استفاده می شده است. طلا دارای زیبایی و درخششی بی نظیر است که استفاده از آن می تواند جذابیت زیادی به فرد بدهد. همان طور که می دانید طلای خالص بعد از استخراج از معدن بسیار نرم و انعطاف پذیر است و قابل بکارگیری در جواهرسازی نیست. به همین دلیل آن را با آلیاژ های مختلفی ترکیب می کنند تا ساختاری محکم و سفت پیدا کند. واقعیت این است که طلا در ۶ رنگ مختلف در بازار وجود دارد که می توان به زرد ( مشهورترین ) ، سفید ، صورتی ( رز گلد ) ، سبز ، سیاه و بنفش اشاره کرد. اما رنگ های طلا چگونه به وجود می آیند ؟ آیا استفاده از آلیاژ های مختلف تاثیری در تغییر رنگ آن ها دارند ؟

ارتباط عیار و رنگ طلا 

عیار طلا و جواهرات نقش مهمی در رنگ آن دارد. عیار طلا و جواهرات به درصد خلوص طلا و جواهرات گفته می گردد . به غیر از طلای خالص , بقیه طلاها با درصد معینی از فلزات دیگر ترکیب شده‌اند :طلای ۲۴ عیار طلای خالص است ; طلای ۱۸ عیار , ۱۸ بخش طلا و جواهرات و ۶ بخش آن از فلزهای دیگر است ; طلای ۱۴ عیار دربردارنده ۱۴ بخش طلا جواهرات و ۱۰ بخش فلزهای دیگر است ; طلای ۱۲ عیار دربردارنده ۱۲ بخش طلا و جواهرات و ۱۲ بخش فلزات دیگر است ; طلای ۱۰ عیار دربردارنده ۱۰ بخش طلا جواهرات و ۱۴ بخش فلزات دیگر است .

جواهرسازان با گزینش مقادیر تصادفی از فلزات متعدد در عیارهای طلا و جواهرات به غیر از ۲۴ عیار , میتوانند رنگ‌های مختلف و منحصربه‌فردی تولید نمایند . پس انتخاب آلیاژ ترکیبی می تواند در رنگ ها طلا تعیین کننده باشد. در ادامه مطلب شما را با انواع رنگ های طلا آشنا می کنیم.

طلای زردرنگ  

طلای ارگانیک اصولا زردرنگ است . هر چه عیار طلا جواهرات فراتر باشد زرد رنگ طلا جواهرات پررنگ‌تر است . سبک طلای رنگ زرد کلاسیک است و در ساخت گونه های متمایز از جواهرات از گوشواره معمولی گرفته تا مدال , دستبند , رینگ و انگشتر کاربرد دارااست . غالبا طلای رنگ زرد محبوب‌ترین و شناخته شده ترین جور طلاست .

 

طلای سپید 

طلای سپید از ادغام طلا و جواهرات با نیکل , مس و روی ساخته می‌گردد . این فلزات رنگ سپید به طلا جواهرات می دهند . بعضی وقتها طلای سپید را با فلزاتی مانند رودیوم  rhodium روکش میکنند تا رنگ طلا جواهرات سفیدتر و درخشان‌تر به لحاظ بیاید . از آن جا که بعضا اشخاص به نیکل آلرژی دارا‌هستند , به‌جای نیکل از پالادیوم ( از مجموعه فلزات پلاتین ) به کار گیری میگردد . پلاتین از نیکل گران‌تر است البته احتمال این که واکنش‌های آلرژیک ساخت نماید کمتر است . در حالتی که از پالادیوم در طلای سپید مصرف شود , دیگر نیازی به روکش رودیوم نیست چون پالادیوم نوعی رنگ خاکستری به طلا و جواهرات می دهد . به طور معمول روکش رودیوم هنگامی ساییده میگردد طلا و جواهرات به لحاظ رنگ زرد مات میرسد .

طلای سپید نیز نظیر طلای زرد رنگ در ساخت گونه های جواهر کاربرد دارااست . ارزش طلای سپید با طلای رنگ زرد فرقی ندارد و نیز در طلافروشی‌ها و نیز به صورت آنلاین می توانید آن را تهیه و تنظیم نمایید .

 

رنگ های طلا

طلای صورتی ( رزگلد ) 

رزگلد که به آن طلای صورتی یا این که سرخ نیز می گویند , از آلیاژ طلا جواهرات با مس به دست میاید . علت رنگ صورتی طلا و جواهرات وجود مس است . هرچه مس به‌کاررفته بیشتر باشد , رنگ طلا و جواهرات قرمزتر مشاهده خواهد شد و هرچه میزان مس کمتر باشد رنگ طلا جواهرات صورتی‌تر است .

با رزگلد می‌توان گونه های جواهرات را ساخت . رزگلد نسبت به طلای رنگ زرد و سپید امروزی‌تر است و در طلافروشی‌ها می توانید آن را خریداری نمایید . بها آن با طلای زردرنگ و سپید فرقی ندارد .

طلای سبز

طلای سبز را با اضافه‌کردن نقره به طلا جواهرات می سازند . در مخلوط این دسته طلا و جواهرات به هیچ وجه مس نیست . طلای سبز غیرمعمول‌تر از رنگ‌های دیگر طلاست و اکثر اوقات از آن برای کامل شدن طرح‌هایی که در طلا و جواهرات به‌کاررفته است به کارگیری می کنند . به‌عنوان نمونه در جواهراتی که در طرح آن ها برگ موجود است طلای سبز میتواند برای برگ‌ها به فعالیت رود . امروزه خیلی‌ها از طلای سبز برای حلقه ازدواج استفاده می نمایند .

طلای سیاه 

طلای سیاه طلایی است که از یک لایه روکش روتنیوم ruthenium   روی آن به کار گیری می کنند تا استحکام بیشتری پیدا نماید . اما رنگ مشکی یا این که قهوه‌ای سیر مایل به خرمایی را می‌توان با به کارگیری از آلیاژ طلا جواهرات با مس به همراه سولفید پتاسیم نیز به دست آورد .

از طلای سیاه برای گوشواره , گردنبندهای بی آلایش و حلقه‌های الماس به کار گیری می نمایند . بها این طلا جواهرات نیز با دقت به وزن و پباده سازی آن گوناگون است . گهگاه وقت‌ها طلای سیاه تنها یک آلیاژ معمولی طلاست که با روکش رودیوم رنگی یا این که پوشش فلزی دیگر رنگ سیاه به خودش گرفته است .

روش دیگر برای ساخت طلای سیاه اکسیداسیون فلز و بعد از آن اضافه‌کردن یک زنگار یا این که پاتینا به فلز است . ولی روش‌های دیگری نیز می‌باشد ; ولی هیچ‌یک از این روش‌ها مستمر نیستند . مرحله پوشش طلای سیاهی که با این روش‌ها به دست آمده است به‌مرور زمان از در بین می رود .

 

طلای بنفش 

طلای بنفش را از مخلوط‌کردن طلا جواهرات با آلومینیوم و ایندیوم به دست میاورند . این طلا جواهرات یه خرده قابل انعطاف است و به‌همین‌دلیل به طور معمول از آن در طرح‌های پیچ‌درپیچ به همراه طلاهای محکم‌تر استعمال می‌نمایند .

طلای بنفش نسبت به طلاهای دیگر فانتزی‌تر است و هنوز آن‌طور که بایستی و ممکن است , به طلافروشی‌ها ورود پیدا نکرده است . بااین‌حال ممکن است در بعضا جواهرفروشی‌ها آن را پیدا فرمایید یا این که این که میتوانید آن را توصیه بدهید . به طور معمول در ساخت رینگ , گردن بند , سنجاق‌سینه و دستبند در کنار طلاهایی با رنگ دیگر به عمل می رود .

 

نکاتی در رابطه اشکال رنگ طلا جواهرات 

میزان طلای مو جود در یک جواهر صرف‌نظر از رنگ آن به عبارتی ارزش را دارااست , یعنی ارزش طلا و جواهرات به وزن و جزئیات کاری که روی آن صورت گرفته شده‌است وابسته است . تفاوت رنگ تنها به‌دلیل آلیاژی است که با طلا و جواهرات ادغام شده‌است . بدین ترتیب طلای رنگی به مقدار طلای زرد رنگ گرانبها است .

از‌آنجا که نرخ طلا جواهرات به‌شکل مداوم در اکنون تغییر و تحول است بدین ترتیب هر وقت میخواهید طلا و جواهرات بخرید می بایست در رابطه ارزش روز آن تحقیق فرمایید .

از آن جا که نقره به‌مرور زمان تیره میشود , طلای سبز که نقره در آن به فعالیت رفته است , به مرور یه خرده تیره‌تر خواهد شد .

ساخت آلیاژها عمل ساده‌ای نیست . متخصص ها این عمل گذشته از ساخت آلیاژهای نو , ابتدا درنظر می گیرند که فلزات متعدد چه طور با نیز برخورد نشان میدهند . اضافه‌کردن یا این که کم‌کردن بیش‌ازحد یک فلز میتواند آلیاژ را شکننده‌تر یا این که سخت‌تر نماید . بعضا از مواد تشکیل‌دهنده ممکن است به نرم‌شدن بیش‌ازحد ادغام سبب ساز شود . در هر شرایط عمل با چنین آلیاژی و فرم‌دادن آن فعالیت دشواری خواهد بود .

متخصص ها ذوب فلز ( متالورژیست‌ها ) برای ساخت ترکیبی دیدنی , بادوام و سفت ابتدا با مقادیر مضاعف کم استارت می نمایند و با تهیه ظریف میزان هر فلز تلاش می نمایند مخلوطی به دست آورند که بتوانند به‌راحتی از آن در قطعات جواهر به کار گیری نمایند .

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209