CONCEPT

آشنایی با خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

آموزش
خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

آشنایی با خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

 خواص سنگ انگشتر از دید اسلام چیست و چرا ائمه توصیه به استفاده از انواع سنگ در انگشتر کرده اند ؟ همان طور که می دانید هر کدام از سنگ ها دارای ویژگی ها و خواصی هستند که آموزش طراحی طلا و جواهر باعث علاقه مندی افراد زیادی به سنگ ها شده است. این سنگ ها تاثیر در زندگی صاحب خود خواهند شد. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به خواص سنگ انگشتر از دید اسلام بپردازیم. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

 

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و ائمه چیست؟

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و ائمه چیست و استفاده از چه سنگ هایی در دین اسلام توصیه شده است ؟ به جرات می توان گفت تمام ائمه و معصومین مردم را به استفاده از انگشتر ترغیب کرده اند. سنگ های مختلفی در انگشترها به کار می رود که برخی از آن ها از نظر اسلام بسیار توصیه شده است مانند عقیق و فیروزه. در ادامه مطلب شما را با این نوع از سنگ ها که توسط دین مبین اسلام توصیه شده است آشنا می کنیم.

 

عقیق

معدن اصلی آن در صنعای یمن است اما در بصره و مغرب و هندوستان نیز موجود هست البته مدل یمنی آن از همگی زیباتر و شایسته تر و مورد تاکید است، کشور یمن در طراحی جواهرات عقیق جایگاه ویژه ای دارد. این عقیق در رنگ های متفاوت یافت می گردد . در روایات گوناگون خواصی برای عقیق ذکر شده من جمله نرسیدن ناراحتی و مصیبت به حمل کننده آن , دوری از حریق و عذاب در آخرت , حرز و پاسبان در هجرت ها و سفرها , نگهداشتن از مردن بد و منجر میمنت و مبارکی بودن تا حدی که روایت است دستی که در آن عقیق باشد در شرایطی که به دعا بردارند رد نشود . اصیل بودن عقیق و به کار گیری آن در جاهایی که حتما انرژی منفی در آنجا موجود هست مثل محل های سکونت و عمل جمعی که اشخاص متفاوت با نیروهای مثبت و منفی در آنجا وجود دارند مانند آپارتمان ها , سوله ها و . . . توصیه می گردد .

خواص نگین عقیق
 • ایمنی دهنده در سفرها بوده و آدمی را از بدی ها نگهداری می کند .
 • با خیر و نیکی روبه رو می کند .
 • اندوه و غصه را رفع می کند .
 • فقر را از بین می پیروزی و منجر گشایش رزق می شود .

 

 • کارها را به نیکی و خوبی تمام می کند .
 • موجب اجابت دعا و برآورده شدن هر حاجتی می شود .
 • موجب برکت و منجر ایمنی از بلا می شود .
 • ایمنی از پاد شاه ظالم .
 • همراه داشتن آن به هنگام نماز هم اندازه هزار رکعت است .

 

حضرت محمد ( صلی الله علیه و آله ) فرمودند : ( یا علی ) همانا عقیق اولین کوهی است که به ربوبیت خدای متعال و نبوت اینجانب و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن فردوس و بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به معاندان تو گواهی داده است .

 

فیروزه

فیروزه نوعی سنگ است که خواص سنگ انگشتر از دید اسلام در آن تایید شده است. در عربی به اسم ظفر دارای نام است . معدن آن در استان خراسان است در بازار فعلی فیروزه در دو دسته نیشابوری و دامغانی وجود دارد که گونه نیشابوری آن خوب تر است . از خاصیت فیروزه آن است که دیدن آن برای روشنایی دیده مفید است .

حضرت امام راستگو ( ع ) می فرماید فقیر نمی شود دستی که انگشتر فیروزه در آن باشد و نیز فرستاده خداوند ” پیامبر ”  می فرماید پروردگار دستی که در آن انگشتر فیروزه باشد را محروم بر نمی گرداند .

خواص نگین فیروزه
 • سبب ساز بی نیازی و دوری فقر می گردد .
 • جهت ایجاد فرزند مؤثر است .
 • در استجابت دعا مؤثر است .
 • ادله فتح و پیروزی است .
 • بدور گرداننده دردها از دیدگان است .
 • موجب گشایش سینه می گردد .
 • قوت دل را زیاد می کند .
 • منجر برآورده شدن حاجات می شود .

یکی از خادمان امام هادی ( علیه السلام ) از آن حضرت جهت زیارت علی بن موسی الرضا اذن مهاجرت به سرزمین طوس گرفت . حضرت به وی فرمودند : انگشتری با نگین عقیق رنگ زرد به همراه داشته باش که بر روی آن حک شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله» و بر آن سوی نگین «محمد و علی» حک کن .

خادم می گوید : از نزد امام بیرون شدم و انگشتری را طبق امر امام تهیه کردم و مجدداً برای خداحافظی به حضور امام رفتم . فرمودند : انگشتری دیگر با نگین فیروزه باید همراهت نمایی که در بین طوس و نیشابور شیری با تو روبه رو می شود و قافله را از رفتن گشوده می دارد , به سوی آن شیر رفته و انگشتر را نشانش می دهی , به وی بگو مولای اینجانب می گوید از رویه کنار برو . آن‌گاه طولانی تر کرد , باید نقش روی انگشتر الملک لله و سمت دیگر آن «الملک لله الواحد القهار» باشد که انگشتر حضرت علی ( علیه السلام ) این نقش را داشته است . که آن سپری در قبال درندگان و دلیل پیروزی در جنگهاست .

 

یاقوت

سنگ یاقوت افضل انگشتر های دیگر است و قرآن کریم در سوره الرحمن بدان اشاره نموده است .

 • سبب از بین رفتن فقر می شود .
 • دارای آن نجابت و بزرگی می یابد .
 • پریشانی را زایل می کند .

خرید رپورتاژخواص سنگ انگشتر از دید اسلام

فرستاده خداوند ( صلی الله علیه و آله ) خطاب به امام حسین ( علیه السلام ) فرمودند :

فرزندم , انگشتر یاقوت و عقیق به دست کن که فرخنده و مبارک است و هرگاه کسی به آن ها نگاه کند نور و روشنایی صورتش زیاد می شود و یک رکعت نماز با آن دو , برابر با هفتاد رکعت نماز فارغ از آنهاست . . .

یاقوت علامت شرافت مومنین است و خوب تر است بر آن ذکر ( لااله الا الله الملک الحق المبین ) حک شود . کسی که آن را بدست نماید در دید مردمان با شکوه و جلا و هیبت جلوه می نماید و از این جهت به اشخاصی که دارای رده و موقعیت اجتماعی , سیاسی و . . . می باشند توصیه می گردد که در موقع شرکت کردن در جلسات با اهمیت به ویژه مواقعی که نیاز به ارائه شخصیت با شوکت در نزد مخاطب دارد از این انگشتر به بهره ببرند. یاقوت اشکال مختلفی دارد از جمله سرخ و کبود و زرد و سفید که بهترین آن سرخ بهرمانی است .

 

زمرد

در خصوص خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و سنگ زمرد باید بگوییم که معدن زمرد در کشورهای سودان , مغرب و مصر است . بعد از سنگ گرانبهای الماس , ارزنده ترین سنگ قیمتی زمرد است و از خاصیت بیشتر آن این است که در صورتی که کسی آن را بدست نماید سحر و جادو در وی اثر نمی نماید و فقیر نمی شود و از این جهت برای بطلان سحر و جادو یکی از وسائل آن شمرده می شود نیز زمرد دیده جراحت و سحر و جادو را فسخ و دفع می نماید و منجر خوشحالی بشر است .

خواص نگین زمرد
 • منجر آسانی کارهاست .
 • زایل کننده فقر است .
 • فقر را به توانگری مبدل می کند .

از امام رضا ( علیه السلام ) در رابطه نگینی که از سنگ زمرد ساخته می شود , پرسیدند؟ امام فرمود : اشکالی ندارد ولی به هنگام پاکی تصاحب کردن ( استنجار ) آن را از دست درآورند .

 

شرف شمس

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و بررسی سنگ شرف الشمس. این انگشتر یکی از معروف ترین انگشترهاست که با داشتن طالبان زیاد , درطول روز و ساعت اختصاصی یعنی 19 فروردین سالانه تهیه می گردد بدین نحو که در آن روز و ساعت معین طلسم ذی‌ ربط با آداب و تشریفات خاصی که بسیاری مدعی آن می باشند ولی هیچگونه رعایتی نمی نمایند بر روی نگین زرد رنگ عموما و بعضی کاغذ های زرد رنگ نظیر صفحه , برگه برنجی , طلا جواهرات و غیره حک می گردد . اقوام گوناگون بر تاثیر آن در موردها وسعت رزق و متاع و کسب و محبت و عقدالسان و رفع سردرد تاکید بسیار دارد.

این طلسم که در ظاهر از ستاره و یک ‌سری الف مد دار و نردبانی صورت و . . . تشکیل گردیده دارای چنان اهمیتی است که خاصیت آن بر اهل حرفه و خاصیت پوشیده نیست چرا که این نشانه ها در واقع نام اعظم آفریدگار توانمند حکیم است . کثرت طالبین این انگشتر بدلیل آنست که همگی و همگی در پی کشف رموزی از نام اعظم باری تعالی می باشند و بر این پایه انگشتر شرف شمس شهرتی عالم گیر پیدا نموده است , پس به طالبین آن توصیه می گردد به هر قولی در این خصوص اعتماد نکند . زیرا محبوبیت سنگ شرف الشمس زمینه را برای سوء استفاده فراهم می کند.

حک این طلسم رموزات خاصی دارد که بسیاری از مدعیان از آن بی اطلاع می ‌باشند . امروزه اشخاصی که به کار گیری از این انگشتر را موجب موفقیت در امورات زندگی خصوصا رونق کسب و عمل خویش می دانند و اشخاصی که بکارگیری آن را در معالجه بیماری های صرع و سردردهای میگرنی شدید موثر دانسته اند.

حدید

حدید صینی یا آهن چینی رنگی تقریبا مشکی و یا قهوه ای تیره نزدیک به مشکی دارد و ذکر اختصاصی بر روی و پشت به دور نگین سبب ساز توان و قوت این انگشتر است از این رو برای مسئولین مملکتی و نیز اشخاصی که گرفتاری های بسیار شدیدی دارا هستند بکارگیری آن تنها در ایام گرفتاری تا رفع آن توصیه می گردد .

در مناقب آمده است که یکی از انگشترهای حضرت علی ( ع ) انگشتر حدید چینی بوده که برای قوتش دست می نموده است .حدیدچینی هنگام رویایی با اهل شر , آنان‌ را خاموش و نیز دشمنی های جن و انس را از بین می برد . آنچه درباره با این انگشتر دانستنش ضروری است آنست که این انگشتر را به نا اهل و غیر مسلمان توصیه نکنید .

خواص نگین حدید چینی  
 • جهت نیرومندی نیک است .
 • سبب دوری اجانین و شیاطین می شود .
 • از شر هر موجودی در امان می داراست .
 • اثر دیده بد را از بین می پیروزی .
 • سبب ساز آسانی زایمان می شود .
 • این انگشتر به هیچ وجه به زنان حامله توصیه نمی شود زیرا برای جنین خطر زا می باشد.
 • برای اجابت حاجات مشقت بار نیک است .
 • منجر ایمنی از خوف می شود .
 • همراه داشتن آن به هنگام نماز مکروه است .

 

لاجورد

معدن لاجورد در بدرخشان در کوهی دارای شهرت به کوه لاجورد است و آن دارای اشکال متعدد تقریبا شبیه است . در نوعی از آن نقطه های زرد رنگ می توان دید که اما هرچه صاف تر وخوش رنگتر باشد مرغوب تر است و معمولا در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر ازین سنگ در طراحی جواهرات استفاده می کنند. این سنگ در اسهال و صفرا و برای اصحاب مالیخولیا و کسانی که دارای بی خوابی می‌ باشند موءثر است . همچنین دارای اسم و رسم است که به کار گیری آن بر پلک دیده موجب رویش موی مژه دیده است .

 

یشم

یشم یا یشب سنگی معدنی محسوب می شود که اگر کسی آن را در نگین انگشتر داشته باشد در منظر مردمان شیرین و باوقار جلوه می نماید این انگشتر به رنگ های متعدد از جمله سفید , سبز مغز پسته ای و سبز تیره در بازار مو جود می باشد . در قدیم از آن ظرف ها و ظروف دیگر می ساختند . انگشتر یشم در جهت تقویت معده خاصیت فیزیکی دارد . این سنگ بازدارنده از اصابت صاعقه است . همراه داشتن یشم بصورت نگین انگشتر , پیروزی شخص است از این رو استعمال ورزشکاران , خواننده‌گان , هنرمندان از این انگشتر توصیه می شود .

 

در نجف اشرف

درَ نجف از جمله سنگ های ارزنده ایست که تماشا کردن به آن هم اندازه زیارت حضرت امیر ( ع ) است و به باعث نگهداری و به کارگیری از آن , حیله و حیله شیطان مطرود می گردد .

حضرت امام راست گو ( ع ) می فرماید : دوست دارم برای هر خدا پرست که پنج انگشتر در دست نماید و شمرد یکی از آن‌ها را در نجف اشرف و کسی که آن را در دست نماید خدا می نویسد به هر نگاهی برای وی اجر زیارتی و پاداش آن , پاداش پیغمبران و صالحین خواهد بود .

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

حرز

حرز  از نظر لغوی به معانی امان و پناه است . این انگشترهای نقره حاوی حرزهای ائمه معصومین و بصورت حرزهای امام جواد ( ع ) و حرز پنج بدن و حرز چهارده معصوم موجود هست . بدین صورت که دعاهای حرز اختصاصی بر روی پوست آهو درج شده و درون آن قرار داده می شود . ولی امروزه به دلایل متفاوت من جمله کسب فایده بیشتر و یا عدم قابلیت فعالیت قراردادن پوست آهو در این انگشتر عموما حرز روی برگه مندرج باطن آن قرار داده می شود , درحال حاضر اینکه آیا ابدا این حرزها قابل رویت وخواندن می باشند یا خیر؟!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments