آشنایی با خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

 خواص سنگ انگشتر از دید اسلام چیست و چرا ائمه توصیه به استفاده از انواع سنگ در انگشتر کرده اند ؟ همان طور که می دانید هر کدام از سنگ ها دارای ویژگی ها و خواصی هستند که آموزش طراحی طلا و جواهر باعث علاقه مندی افراد زیادی به سنگ ها شده است. این سنگ ها تاثیر در زندگی صاحب خود خواهند شد. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به خواص سنگ انگشتر از دید اسلام بپردازیم. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

 

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و ائمه چیست؟

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و ائمه چیست و استفاده از چه سنگ هایی در دین اسلام توصیه شده است ؟ به جرات می توان گفت تمام ائمه و معصومین مردم را به استفاده از انگشتر ترغیب کرده اند. سنگ های مختلفی در انگشترها به کار می رود که برخی از آن ها از نظر اسلام بسیار توصیه شده است مانند عقیق و فیروزه. در ادامه مطلب شما را با این نوع از سنگ ها که توسط دین مبین اسلام توصیه شده است آشنا می کنیم.

 

عقيق

معدن اصلي آن در صنعاي يمن است اما در بصره و مغرب و هندوستان نيز موجود هست البته مدل يمني آن از همگی زیباتر و شایسته تر و مورد تاکيد است، کشور یمن در طراحی جواهرات عقیق جایگاه ویژه ای دارد. اين عقيق در رنگ هاي متفاوت يافت مي گردد . در روايات گوناگون خواصي براي عقيق ذکر شده من جمله نرسيدن ناراحتی و مصيبت به حمل کننده آن , دوري از حریق و عذاب در آخرت , حرز و پاسبان در هجرت ها و سفرها , نگهداشتن از مردن بد و منجر ميمنت و مبارکي بودن تا حدي که روايت است دستي که در آن عقيق باشد در شرایطی که به دعا بردارند رد نشود . اصيل بودن عقيق و به کار گیری آن در جاهايي که حتما انرژي منفي در آنجا موجود هست مثل محل هاي سکونت و عمل جمعي که اشخاص متفاوت با نيروهاي مثبت و منفي در آنجا وجود دارند مانند آپارتمان ها , سوله ها و . . . توصيه مي گردد .

خواص نگين عقيق
 • ايمني دهنده در سفرها بوده و آدمي را از بدي ها نگهداری مي كند .
 • با خير و نيكي روبه رو مي كند .
 • اندوه و غصه را رفع مي كند .
 • فقر را از بين مي پیروزی و منجر گشايش رزق مي شود .

 

 • كارها را به نيكي و خوبي تمام مي كند .
 • موجب اجابت دعا و برآورده شدن هر حاجتي مي شود .
 • موجب بركت و منجر ايمني از بلا مي شود .
 • ايمني از پاد شاه ظالم .
 • همراه داشتن آن به هنگام نماز هم اندازه هزار ركعت است .

 

حضرت محمد ( صلي الله عليه و آله ) فرمودند : ( يا علي ) همانا عقيق اولين كوهي است كه به ربوبيت خداي متعال و نبوت اینجانب و وصي بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن فردوس و بهشت به پيروان تو و اختصاص آتش به معاندان تو گواهی داده است .

 

فيروزه

فیروزه نوعي سنگ است که خواص سنگ انگشتر از دید اسلام در آن تایید شده است. در عربي به اسم ظفر دارای نام است . معدن آن در استان خراسان است در بازار فعلي فيروزه در دو دسته نيشابوري و دامغاني وجود دارد که گونه نيشابوري آن خوب تر است . از خاصیت فيروزه آن است که ديدن آن براي روشنايي دیده مفيد است .

حضرت امام راستگو ( ع ) مي فرمايد فقير نمي شود دستي که انگشتر فيروزه در آن باشد و نيز فرستاده خداوند ” پیامبر ”  مي فرمايد پروردگار دستي که در آن انگشتر فيروزه باشد را محروم بر نمي گرداند .

خواص نگین فیروزه
 • سبب ساز بي نيازي و دوري فقر مي گردد .
 • جهت ايجاد فرزند مؤثر است .
 • در استجابت دعا مؤثر است .
 • ادله فتح و پيروزي است .
 • بدور گرداننده دردها از ديدگان است .
 • موجب گشايش سينه مي گردد .
 • قوت دل را زياد مي كند .
 • منجر برآورده شدن حاجات مي شود .

يكي از خادمان امام هادي ( عليه السلام ) از آن حضرت جهت زيارت علي بن موسي الرضا اذن مهاجرت به سرزمين طوس گرفت . حضرت به وی فرمودند : انگشتري با نگين عقيق رنگ زرد به همراه داشته باش كه بر روي آن حك شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله» و بر آن سوي نگين «محمد و علي» حك كن .

خادم مي گويد : از نزد امام بيرون شدم و انگشتري را طبق امر امام تهيه كردم و مجدداً براي خداحافظي به حضور امام رفتم . فرمودند : انگشتري ديگر با نگين فيروزه بايد همراهت نمايي كه در بين طوس و نيشابور شيري با تو روبه رو مي شود و قافله را از رفتن گشوده مي دارد , به سوي آن شير رفته و انگشتر را نشانش مي دهي , به وی بگو مولاي اینجانب مي گويد از رویه كنار برو . آن‌گاه طولانی تر كرد , بايد نقش روي انگشتر الملك لله و سمت ديگر آن «الملك لله الواحد القهار» باشد كه انگشتر حضرت علي ( عليه السلام ) اين نقش را داشته است . كه آن سپري در قبال درندگان و دلیل پيروزي در جنگهاست .

 

ياقوت

سنگ ياقوت افضل انگشتر هاي ديگر است و قرآن کريم در سوره الرحمن بدان اشاره نموده است .

 • سبب از بين رفتن فقر مي شود .
 • دارای آن نجابت و بزرگي مي يابد .
 • پريشاني را زايل مي كند .

خرید رپورتاژخواص سنگ انگشتر از دید اسلام

فرستاده خداوند ( صلي الله عليه و آله ) خطاب به امام حسين ( عليه السلام ) فرمودند :

فرزندم , انگشتر ياقوت و عقيق به دست كن كه فرخنده و مبارك است و هرگاه كسي به آن ها نگاه كند نور و روشنایی صورتش زياد مي شود و يك ركعت نماز با آن دو , برابر با هفتاد ركعت نماز فارغ از آنهاست . . .

ياقوت علامت شرافت مومنین است و خوب تر است بر آن ذکر ( لااله الا الله الملک الحق المبين ) حک شود . کسي که آن را بدست نماید در دید مردمان با شکوه و جلا و هيبت جلوه مي نماید و از اين جهت به اشخاصي که داراي رده و موقعيت اجتماعي , سياسي و . . . می باشند توصيه مي گردد که در موقع شرکت کردن در جلسات با اهمیت به ویژه مواقعي که نياز به ارائه شخصيت با شوکت در نزد مخاطب دارد از اين انگشتر به بهره ببرند. ياقوت اشکال مختلفي دارد از جمله سرخ و کبود و زرد و سفيد که بهترين آن سرخ بهرماني است .

 

زمرد

در خصوص خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و سنگ زمرد باید بگوییم که معدن زمرد در کشورهاي سودان , مغرب و مصر است . بعد از سنگ گرانبهای الماس , ارزنده ترين سنگ قيمتي زمرد است و از خاصیت بیشتر آن اين است که در صورتی که کسي آن را بدست نمايد سحر و جادو در وی اثر نمي نماید و فقير نمي شود و از اين جهت براي بطلان سحر و جادو يکي از وسائل آن شمرده مي شود نيز زمرد دیده جراحت و سحر و جادو را فسخ و دفع مي نماید و منجر خوشحالی بشر است .

خواص نگين زمرد
 • منجر آساني كارهاست .
 • زايل كننده فقر است .
 • فقر را به توانگري مبدل مي كند .

از امام رضا ( عليه السلام ) در رابطه نگيني كه از سنگ زمرد ساخته مي شود , پرسيدند؟ امام فرمود : اشكالي ندارد ولی به هنگام پاکی تصاحب کردن ( استنجار ) آن را از دست درآورند .

 

شرف شمس

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام و بررسی سنگ شرف الشمس. اين انگشتر يکي از معروف ترين انگشترهاست که با داشتن طالبان زياد , درطول روز و ساعت اختصاصی يعني ۱۹ فروردين سالانه تهيه مي گردد بدين نحو که در آن روز و ساعت معين طلسم ذی‌ ربط با آداب و تشريفات خاصي که بسياري مدعي آن می باشند ولي هيچگونه رعايتي نمي نمایند بر روي نگين زرد رنگ عموما و بعضی کاغذ هاي زرد رنگ نظیر صفحه , برگه برنجي , طلا جواهرات و غيره حک مي گردد . اقوام گوناگون بر تاثير آن در موردها وسعت رزق و متاع و کسب و محبت و عقدالسان و رفع سردرد تاکيد بسیار دارد.

اين طلسم که در ظاهر از ستاره و یک ‌سری الف مد دار و نردباني صورت و . . . تشکيل گرديده داراي چنان اهميتي است که خاصيت آن بر اهل حرفه و خاصیت پوشيده نيست چرا که اين نشانه ها در واقع نام اعظم آفریدگار توانمند حکيم است . کثرت طالبين اين انگشتر بدليل آنست که همگی و همگی در پي کشف رموزي از نام اعظم باري تعالي می باشند و بر اين پایه انگشتر شرف شمس شهرتي عالم گير پيدا نموده است , پس به طالبين آن توصيه مي گردد به هر قولي در اين خصوص اعتماد نکند . زیرا محبوبیت سنگ شرف الشمس زمینه را برای سوء استفاده فراهم می کند.

حک اين طلسم رموزات خاصي دارد که بسياري از مدعيان از آن بي اطلاع می ‌باشند . امروزه اشخاصي که به کار گیری از اين انگشتر را موجب موفقيت در امورات زندگي خصوصا رونق کسب و عمل خویش مي دانند و اشخاصي که بکارگیری آن را در معالجه بيماري هاي صرع و سردردهاي ميگرني شديد موثر دانسته اند.

حديد

حديد صيني يا آهن چيني رنگي تقريبا مشکي و يا قهوه اي تيره نزديک به مشکي دارد و ذکر اختصاصی بر روي و پشت به دور نگين سبب ساز توان و قوت اين انگشتر است از اين رو براي مسئولين مملکتي و نيز اشخاصي که گرفتاري هاي بسيار شديدي دارا هستند بکارگیری آن تنها در ايام گرفتاري تا رفع آن توصيه مي گردد .

در مناقب آمده است که يکي از انگشترهاي حضرت علي ( ع ) انگشتر حديد چيني بوده که براي قوتش دست مي نموده است .حديدچيني هنگام رويايي با اهل شر , آنان‌ را خاموش و نيز دشمني هاي جن و انس را از بين مي برد . آنچه درباره با اين انگشتر دانستنش ضروري است آنست که اين انگشتر را به نا اهل و غير مسلمان توصيه نکنيد .

خواص نگين حديد چيني  
 • جهت نيرومندي نيك است .
 • سبب دوري اجانين و شياطين مي شود .
 • از شر هر موجودي در امان مي داراست .
 • اثر دیده بد را از بين مي پیروزی .
 • سبب ساز آساني زایمان مي شود .
 • اين انگشتر به هيچ وجه به زنان حامله توصيه نمي شود زیرا براي جنين خطر زا می باشد.
 • براي اجابت حاجات مشقت بار نيك است .
 • منجر ايمني از خوف مي شود .
 • همراه داشتن آن به هنگام نماز مكروه است .

 

لاجورد

معدن لاجورد در بدرخشان در کوهي دارای شهرت به کوه لاجورد است و آن داراي اشکال متعدد تقريبا شبیه است . در نوعي از آن نقطه هاي زرد رنگ مي توان ديد که اما هرچه صاف تر وخوش رنگتر باشد مرغوب تر است و معمولا در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر ازین سنگ در طراحی جواهرات استفاده می کنند. اين سنگ در اسهال و صفرا و براي اصحاب ماليخوليا و کساني که داراي بي خوابي می‌ باشند موءثر است . همچنين دارای اسم و رسم است که به کار گیری آن بر پلک دیده موجب رويش موي مژه دیده است .

 

يشم

يشم يا يشب سنگي معدني محسوب می شود که اگر کسی آن را در نگين انگشتر داشته باشد در منظر مردمان شيرين و باوقار جلوه مي نماید اين انگشتر به رنگ هاي متعدد از جمله سفيد , سبز مغز پسته اي و سبز تيره در بازار مو جود مي باشد . در قديم از آن ظرف ها و ظروف ديگر مي ساختند . انگشتر يشم در جهت تقويت معده خاصيت فيزيکي دارد . اين سنگ بازدارنده از اصابت صاعقه است . همراه داشتن يشم بصورت نگين انگشتر , پيروزي شخص است از اين رو استعمال ورزشکاران , خواننده‌گان , هنرمندان از اين انگشتر توصيه مي شود .

 

در نجف اشرف

درَ نجف از جمله سنگ هاي ارزنده ايست که تماشا کردن به آن هم اندازه زيارت حضرت امير ( ع ) است و به باعث نگهداري و به کارگیری از آن , حیله و حيله شيطان مطرود مي گردد .

حضرت امام راست گو ( ع ) مي فرمايد : دوست دارم براي هر خدا پرست که پنج انگشتر در دست نماید و شمرد يکي از آن‌ها را در نجف اشرف و کسي که آن را در دست نماید خدا مي نويسد به هر نگاهي براي وی اجر زيارتي و پاداش آن , پاداش پيغمبران و صالحين خواهد بود .

خواص سنگ انگشتر از دید اسلام

حرز

حرز  از نظر لغوی به معاني امان و پناه است . اين انگشترهاي نقره حاوي حرزهاي ائمه معصومين و بصورت حرزهاي امام جواد ( ع ) و حرز پنج بدن و حرز چهارده معصوم موجود هست . بدين صورت که دعاهاي حرز اختصاصی بر روي پوست آهو درج شده و درون آن قرار داده مي شود . ولی امروزه به دلايل متفاوت من جمله کسب فایده بيشتر و يا عدم قابلیت فعالیت قراردادن پوست آهو در اين انگشتر عموما حرز روي برگه مندرج باطن آن قرار داده مي شود , درحال حاضر اينکه آيا ابدا اين حرزها قابل رويت وخواندن می باشند يا خير؟!

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x