حرفه طراحی جواهرات

شما در حرفه طراحی جواهرات این قابلیت را خواهید داشت تا به وسیله فلزات گرانبها مانند طلا ، نقره ، پلاتین و …. جواهراتی زیبا طراحی کنید. بکارگیری از سنگ های قیمتی موجب می شود تا طرح های شما زیباتر و چشم نوازتر باشند . در این مطلب علاوه بر معرفی حرفه طراحی جواهرات به بیان مهارت هایی خواهیم پرداخت که یک هنرمند طراح باید داشته باشد.

حرفه طراحی جواهرات

حرفه طراحی جواهرات چه ویژگی هایی دارد ؟ طراحی جواهرات که از مشاغل پر رونق در تمام دنیا محسوب میشود حرفه ای بسیار جذاب و پردرآمد است. افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند به دو طریق در کار خود ماهر شده اند. اولین روش تحصیلات آکادمیک و دومین روش گذراندن دوره های آموزشی است. تمرین و ممارست در این شغل حرف اول را می زند.

مسئولیت هایی که یک طراح باید داشته باشد این است که با سلیقه مشتری و همچنین نیاز روز جامعه آشنا باشد. سلیقه افراد دائما در حال تغییر است و اگر شما نتوانید خود را با آن تغییر دهید قطعا مشتریان خود را از دست خواهید داد.

فردی که در حرفه طراحی جواهرات فعالیت می کند باید قادر به مشاوره دادن به مشتری باشد. به طور مثال تصور کنید که مشتری دارای صورتی کشیده است و نزد شما آمده تا یک گوشواره بلند برای او طراحی کنید. در این شرایط وظیفه شماست که به او مشاوره بدهید و او را قانع کنید که گوشواره بلند به صورت های کشیده نمی آید و باید طرحی را انتخاب کند که چهره او را زیباتر می کند.

قبل از اینکه شروع به ساخت جواهر برای مشتری کنید باید طرح دلخواه او را توسط نرم افزارهای مخصوص مانند راینو و ماتریکس طراحی کنید تا او قبل از ساخت جواهر بتواند طرح نهایی را ببیند. پس یک طراح جواهر باید طراحی جواهرات را به دو روش دستی و دیجیتالی بلد باشد تا در شرایط گوناگون از آن استفاده کند.

مهارت های پایه در حرفه طراحی جواهرات

مهارت های پایه در حرفه طراحی جواهرات

حرفه طراحی جواهر مانند هر حرفه دیگری دارای مهارت های پایه و تخصصی است که برای رسیدن به مهارت های پایه باید ابتدا به مهارت های ابتدایی مسلط شوید و آموزش طراحی طلا و جواهر را دیده باشید.

آشنایی با انواع فلزات  

آشنایی با انواع فلزات برای ساخت جواهرات را می توان به عنوان اولین مهارت ابتدایی در نظر گرفت. زیرا قطعا یک طراح نمی تواند بدون شناخت فلزات و ویژگی های آن ها اقدام به ساخت جواهر کند. این ویژگی ها شامل خواص ، میزان حرارت لازم برای آب شدن ، خم کاری و … است.

مهارت های دستی 

مهارت های دستی مانند شکل دادن و سنباده زدن را می توان جزو مهارت های ابتدایی دانست. یک طراح حرفه ای باید به خوبی توانایی سنباده زدن فلز را قبل از قرار دادن سنگ بلد باشد. زیرا سطح زیرین سنگ قبل از نصب باید به خوبی هموار شود. عدم هموار بودن این سطح باعث می شود تا سنگ به خوبی به سطح جواهر نچسبند و بعد از برخورد با آب یا فشار مضاعف از آن جدا شود.

ساخت مدل 

برای ساخت مدل جواهرات نیازمند دانستن ریخته گری هستید. ریخته گری به این معنی می باشد که شما باید با استفاده از انواع قالب بتوانید انواع طرح ها را بسازید. این قالب ها می توانند جزئیات طرح شما را نیز پیاده سازی کنند.

صیقل دادن

پس از اینکه شما طرح نهایی را به روش ریخته گری ساختید و از قالب مورد نظر برای آن استفاده کردید نوبت به این می رسد تا سطح جواهر را پولیش یا صیقل دهید. صیقل دهی به منظور رفع نا همواری ها بر روی سطح جواهر و همچنین افزایش درخشندگی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

مهارت های تخصصی در حرفه طراحی جواهرات

در حرفه طراحی جواهرات علاوه بر مهارت های ابتدایی ، مهارت های تخصصی نیز وجود دارند که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم. قطعا اگر می خواهید به عنوان یک فرد قدرتمند در این زمینه ظاهر شوید باید انواع مهارت های تخصصی را نیز فرا بگیرید و از آن در پیشبرد کارتان استفاده کنید.

انجام اصلاحات برای نصب سنگ

همان طور که می دانید نصب سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تاثیر زیادی در زیبایی و درخشش جواهرات دارند و جلوه ای خیره کننده به آن ها می دهند. در برخی از مواقع بعد از ساخت جواهر و هنگام نصب سنگ متوجه می شوید که بخشی از قالب جواهر برای نصب سنگ کوچک یا بزرگ است. یک طراح حرفه ای در این شرایط باید بتواند اصلاحات لازم را بر روی جواهر انجام دهد و آن را برای نصب سنگ مورد نظر آماده کند.

مخراج کاری 

مخراج کاری به معنای نصب سنگ بر روی جواهر است. مخراج کاری به صورت یک تخصص جداگانه معرفی می شود اما طراح جواهر باید از آن سر رشته داشته باشد. چنگه های مختلفی برای نصب نگین وجود دارد که در حال حاضر یکی از محبوب ترین چنگه ها به عنوان چنگه ریلی معرفی می شود. چنگه های ریلی قابلیت قرار دادن سنگ ها را در یک ریل و پشت سر همدیگر دارد و میزان استحکام این نوع از مخراج کاری بیشتر از سایر چنگه هاست. این تخصص نیازمند دقت و توجه زیادی است.

آبکاری 

آبکاری به معنای روکش کردن یک فلز گرانقیمت بر روی یک فلز پایه است. اغلب جواهر سازان و شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند کارهای تخصصی خود مانند مخراج کاری یا آبکاری را برون سپاری می کنند. به این معنی که بخشی از کارهایی که باید بر روی جواهرات انجام شود را به یک شرکت دیگر واگذار می کنند و بابت آن هزینه پرداخت خواهند کرد.

دستمزد حرفه طراحی جواهرات 

طراحان طلا و جواهر به دو طریق می توانند کار کنند. اولین روش این است که به استخدام یک شرکت درآیند و طرح هایی که ارائه می دهند توسط کارمندان تولید شوند و دومین روش این است که به طور آزاد فعالیت کنند. به این معنی که خود را به مشتریان بشناسانند و طرح هایی که انجام می دهند نیز خودشان بسازند و آن را به افراد ارائه دهند.

هر چه میزان مهارت و تجربه یک طراح در این امر بیشتر باشد قطعا درآمد او افزایش پیدا می کند. اغلب برندهای مشهور دنیا و کسانی که در این حوزه نامدار هستند اقدام به ارائه طرح های اختصاصی می کنند. طرح های اختصاصی یعنی طرح هاایی که به صورت سبک شخصی معرفی می شوند و کپی برداری از سایر طرح ها نیست.

آشنایی با حرفه طراحی جواهرات

ویژگی های طراح جواهر 

توجه به جزئیات

واقعیت این است که هر چه در پیاده سازی یک طرح به جزئیات توجه بیشتری شود نتیجه کار مطلوب تر و زیباتر خواهد شد. یک طراح باید به میزانی صبر و حوصله داشته باشد تا بتواند تمام جزئیات لازم را در طرح انجام دهد و زمینه را برای کسب رضایت مشتری فراهم آورد.

با سلیقه

طراح جواهر باید خوش سلیقه باشد و به سلیقه جامعه نیز احترام بگذرد. امروزه نه تنها خانم ها بلکه آقایان نیز از جواهرات استفاده می کنند و این امر طراحی منحصر به فردی را می طلبد.

ماهر

یک طراح باید در کار خود ماهر باشد و تمرین و ممارست او به قدری زیاد باشد تا بتواند هر طرحی را به سرعت انجام دهد و آن را بسازد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209