جواهرات هندی

جواهرات هندی و مدل های متنوعی که در آن ها وجود دارد باعث شده تا تبدیل به یکی از خاص ترین جواهرات در دنیا شوند. وجود سنگ های قیمتی ، طراحی های ویژه و …. همه و همه از جمله عواملی هستند که باعث افزایش زیبایی جواهرات هندی شده اند. در این مطلب از آموزشگاه طراحی طلا و جواهر شما را با ویژگی های مختلف آن آشنا می کنیم.

جواهرات هندی 

 

خاص ترین مدل جواهرات هندی کدامند ؟ بهتر است قبل از اینکه به بررسی انواع مدل جواهر هندی برای آموزش طراحی طلا و جواهر بپردازیم شما را به طور مختصر با پیشینه آن آشنا کنیم. استفاده از جواهرات در کشور هند سابقه ای طولانی دارد و قدمت آن به بیش از ۵۰۰۰ سال می رسد. این پیشینه غنی نشان دهنده اصالت جواهرات هندی است.

جواهراتی که به کشور هند منسوب هستند در ابتدا به ساده ترین شکل ساخته می شدند و هیچ گونه طرح اضافه ای در آن ها وجود نداشت. اما از قرن ۱۶ میلادی تا به امروز طراحی جواهرات هندی متحول شده و بسیار جالب است که بدانید این طرح ها برگرفته از عوامل اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی بوده است.

در بسیاری از جواهر هندی از سنگ های قیمتی استفاده می شود. دلیل استفاده از این سنگ ها در جواهرات به دلیل جایگاه ویژه ای بود که هند در جهان داشت. زیرا این کشور ادعا می کند که اولین کشوری است که الماس در آن یافت شده و به سایر کشورها صادر شده است.

جالب است که بدانید هندی ها اعتقادات مختلفی به الماس داشتند. برخی از آن ها استفاده از الماس را موجب خیر و برکت در زندگی می پنداشتند و برخی دیگر نیز به نفرین الماس ها اعتقاد داشتند. در ایام باستان از این سنگ درخشان به عنوان هدیه های اشرافی و سلطنتی استفاده می شد و اغلب افراد مرفه جامعه از آن استفاده می کردند.

خاص ترین مدل جواهرات هندی کدامند ؟ 

جواهراتی که در کشور هند استفاده می شوند شامل چند دسته هستند که می توان به جواهرات گردنی ، گوشی ، بازویی و … اشاره کرد. هر کدام از آن ها نیز مدل های مختلفی دارند و ویژگی های خاص آن ها باعث می شود تا در مراسمات خاصی مورد استفاده قرار بگیرند.

جواهرات گردنی 

جواهرات گردنی شامل چند دسته مختلف است که در ادامه به بررسی ویژگی های هر کدام از آن ها می پردازیم.

چوکر

حتما با گردنبندهای مدل طوقی آشنایی دارید. این گردنبندها به دور گردن بسته می شوند و اندازه آن ها دقیقا با اندازه دور گردن تنظیم می شوند. به این نوع از جواهرات که محکم دور گردن خانم ها بسته می شود گردنبند طوقی گفته می شود. بسیار جالب است که بدانید این نوع از گردنبندها توانسته نقش مهمی در مد کشور هند ایفا کند و صنعت طراحی طلا و جواهر را در این کشور دستخوش تغییرات چشمگیری کند.

لتکن

لتکن نه تنها در کشور هند بلکه در تمام کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. لتکن همان پلاک هایی می باشند که به همراه زنجیر کاربرد دارند. حتما طراحی اولیه پلاک های آویزی از کشور هند شروع شده و سپس به سایر کشورها صادر شده است.

کولار 

گردنبندهای کولار نیز مانند گردنبندهای چوکر دور گردن بسته می شوند اما مهم ترین تفاوت آن ها با چوکر این است که مقداری پایین تر از گردن قرار می گیرد و تمام سینه فرد را پوشش می دهد. کولار ها از زیبایی خاصی برخوردارند و اغلب خانم های هندی از این گردنبند برای افزایش زیبایی استفاده می کنند.

 

جواهرات هندی

 

جواهرات گوشی

در کشور هند برای هر قسمت از اعضای بدن از جواهرات مخصوص به آن استفاده می شود. گوش نیز یکی از مهم ترین اعضای بدن است که قرار دادن زیور آلات بر روی آن می تواند زیبایی آفرین باشد. در ادامه شما را با زیور آلات مربوط به گوش در کشور هند آشنا می کنیم. جواهرات گوشی از پرطرفدارترین جواهرات هندی محسوب می شوند.

لوستری 

گوشواره های لوستری علاوه بر کشور هند در سایر کشورها نیز مورد استفاده قرار می گیرند اما طراحی آن ها در کشور هند بسیار متفاوت با طراحی های اروپایی است و از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار می باشد. دلیل نامگذاری این نوع گوشواره ها به نام لوستری است که به صورت آویز و بلند می باشد که معمولا از سنگ های قیمتی مانند الماس ، کریستال و انواع مهره ها ساخته شده است. نوعی دیگر از گوشواره هندی به نام جومکا نیز وجود دارد که ظاهری مشابه با گوشواره های لوستری دارد.

تاپس 

گوشواره های بزرگی که به صورت گل میخ طراحی شده اند را تاپس می گویند. همانطور که گفتیم صنعت طراحی طلا و جواهر در هند از قرن ۱۶ میلادی به بعد تغییر کرد و هنوز هم در حال بروز شدن و مطابقت با سلیقه روز افراد است. از زمانی که گوشواره های تاپس طراحی شدند گام بلندی در طراحی مد در سال ۲۰۲۰ میلادی برداشته شود.

سهارا 

برخی از گوشواره های هندی به نحوی طراحی می شوند که دارای لوازم جانبی مانند زنجیر و … هستند. به این لوازم جانبی سهارا می گویند. به طور مثال افرادی که دارای گوشواره های سنگین هستند برای اینکه گوش آن ها توانیی تحمل وزن آن را داشته باشد از زنجیرهایی استفاده می کنند که گوشواره را به مو قلاب می کند.

جواهرات مو 

ماتا پتی

ماتا پتی از زیباترین جواهرات هندی است که برای تزیین مو استفاده می شود. قرار گیری زنجیری به نام ماتا پتی در راستای خط مو و تکمیل شدن با جواهری مانند تیکا مانگ بر روی می تواند زیبایی فرد را چندین برابر کند. اغلب افراد جنوب هندی طرفدار این جواهر هستند اما در سال های اخیر استفاده از آن توسط تمام آسیایی ها باعث شده تا به جایگاه ویژه آن در صنعت جواهرات پی ببریم.

جومر 

جومر از جمله جواهرات هندی است که در سال های اخیر مورد استقبال و استفاده بسیاری از هندیان بوده است. جومر را می توان نوعی از جواهرات تزئینی مو دانست که بعد از بستن آن به مو در بخش چپ شقیقه قرار می گیرد.

چوتلی

چوتلی برای افرادی که تمایل دارند چیزی در موهای آن ها بافته شود بسیار مناسب است. چوتلی که با قرار گرفتن بر روی مو در آن بافته می شود از زیبایی خاصی برخوردار است. معمولا افرادی که دارای موهای بلندی هستند چوتلی برازنده آن هاست.

جواهرات هندی


جواهرات بازو 

هات پنجه 

هات پنجه همان ” تمیمه ” در کشورهای عربی است و ظاهری مشابه با آن دارد. ساختار هات پنجه به نحوی است که دستبند را به انگشتر وصل می کند و توسط چند حلقه نیز تزئین می شود. خانم ها و مخصوصا عروس ها از این جواهر استفاده می کنند.

حلقه کوکتل

حلقه کوکتل به انگشترهایی با سایز بسیار بزرگ گفته می شود که معمولا برای عروس ها استفاده می شود. در کشور هند برخی از افراد ترجیح می دهند به جای هات پنجه از حلقه کوکتل استفاده کنند.

باجو بند

باجو بند یا بازو بند یکی دیگر از جواهرات خاص هندی محسوب می شود که برای تزئین بازو از آن استفاده می شود. باجو بندها نوعی زنجیر هستند که بازو را می پوشانند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209