تشخیص طلا از بدلیجات

 تشخیص طلا از بدلیجات 

تشخیص طلا از بدلیجات چگونه انجام می شود؟ این سوالی است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند.ما در کانسپت قصد داریم شما را با راهکارهایی آشنا کنیم که به کمک آن ها بتوانید تشخیص طلا از بدلیجات را به راحتی انجام دهید. روش هایی که در این مقاله به آن ها اشاره می شود کاملا اثبات شده هستند و شما می توانید با خیال راحت آن ها را امتحان کنید. پس با طراحی جواهرات کانسپت  همراه باشید .   تشخیص طلا از بدلیجات بسیار ساده است. تنها کافیست تا این مقاله را تا پایان همراهی کنید و از راهکارهایی که در آن گفته شده استفاده کنید. بازار زیورآلات بازاری بسیار پر رونق است. اما آشفتگی هم در آن وجود دارد. منظور از آشفتگی این است که اگر شما تجربه کافی نداشته باشید و اصطلاحا زرنگ نباشید به راحتی گول فروشندگان حقه باز را خواهید خورد و پول خود را صرف خرید بدلیجات به جای طلا خواهید کرد. اگر می خواهید روش های تشخیص طلا از بدلیجات را بدانید این مطلب را بخوانید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

حکاکی بر روی طلا 

او‌لین روش برای تشخیص طلا از بدلیجات دقت به اعداد و ارقام حک شده روی آن است . کد حک شده روی طلا جواهرات می بایست واضح و خوانا باشد . این کد تمام داده ها و اطلاعات مورد نیاز طلا جواهرات را نشان میدهد . برای فهمیدن به عیار طلا جواهرات کافی است پس از رقم دوم آن یک ویرگول قرار دهید . به عنوان مثال درصورتی که عدد ۹۲۵ روی آن حک شده‌است , یعنی برای ساخت آن از ۹۲/۵ درصد طلای خالص مستعمل شده‌است . کد‌های ۳۷۵ , ۵۰۰ , ۵۸۳ , ۵۸۵ , ۷۵۰ , ۹۱۶ , ۹۵۸ , ۹۹۹ برای مصنوعات طلا و جواهرات به فعالیت میروند . ولی بعضی از طلا‌های کهن فاقد کد می‌باشند و این مورد در معنای تقلبی بودن آن ها نیست .

تشخیص طلا جواهرات از روی رنگ آن 

طلای اصل هیچگاه تغییر‌و تحول رنگ نمی‌دهد و رنگ آن اثبات است , ولی بدلیجات پس از مدتی رنگ نخستین خویش را از دست میدهند و رنگ آنها سیاه می‌گردد . در صورتی‌که جواهری که خریداری کرده‌اید پس از مدتی رنگش سیاه شد احتمال دارد برای ساخت آن از روکش طلا و جواهرات مصرف شده‌است و طلای اصل نیست .

تشخیص طلا و جواهرات با صدا 

با کمک گرفتن از یک فلز دیگر به زیورآلاتی که می خواهید آن را آزمایش فرمایید ضربه بزنید . این ضربه صدای زنگ مانندی ساخت می‌نماید که یک تا ۲ ثانیه طول میکشد . در‌صورتی‌که صدای ساخت شده زیاد باشد , احتمال دارد زیورآلات اصل نباشد و بایستی برای اطمینان بقیه روش‌ها را تست کنید.

تشخیص طلا جواهرات با گازگرفتن آن 

یکی‌از آشناترین و قدیمی‌ترین روش‌ها برای تشخیص طلا جواهرات از بدلیجات گاز دریافت کردن آن است . فلز طلا جواهرات بافت نرمی دارا است و چنانچه آن را به آرامی گاز بگیرید و آن گاه با دقت و توجه کافی نگاه نمایید , جای دندان‌هایتان روی آن باقی خواهد ماند . از این روش برای فهمیدن به عیار طلا و جواهرات نیز میتوانید به کارگیری نمائید. جالب است که بدانید هرچه عیار طلا جواهرات بیشتر باشد نرم‌تر است و جای دندان‌ها روی آن مشخص‌تر است .

تشخیص طلا و جواهرات با آهنربا 

یک روش سهل برای تشخیص طلا از بدلیجات کمک گرفتن از آهنربا است. طلا جواهرات به آهنربا نمی‌چسبد, در‌حالتی که جواهرات شما بوسیله آهنربا جذب شوند, بدلیجات را به جای طلا و جواهرات خریداری نموده اید یا این که ناخالصی طلایی که خریداری نموده اید زیاد است . اما جذب نشدن جواهرات به وسیله آهنربا, به‌این معنا نیست که طلا جواهرات می‌باشند بعضی دیگر از فلزات هم این خواص را دارا‌هستند, در نتیجه این امتحان یک روش قطعی برای تشخیص طلا جواهرات از بدلیجات نیست. اما تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد.

تشخیص طلا و جواهرات با سکه مسی 

برای تشخیص تقلبی یا این که اصل بودن طلا و جواهرات میتوانید از یک سکه مسی به کارگیری فرمائید . یک سکه مسی را روی جواهری که نمی‌دانید طلاست یا این که بدل بکشید, در‌صورتی‌که سکه روی طلا جواهرات خش انداخت, طلا و جواهرات اصل است, ولی در شرایطی که روی سکه خش زمین‌خورد و طلا و جواهرات تغییری نکرد, احتمال دارد طلای شما تقلبی است .

تشخیص طلا جواهرات با سرکه 

برای تشخیص طلا از بدلیجات میتوانید از سرکه نیز استفاده کنید. بدلیجات با سرکه عکس العمل می دهند و رنگ آنان تیره می شود. مقدار کمی سرکه داخل یک ظرف مانند کاسه بریزید و جواهری که میخواهید آزمایش فرمایید را به برهه زمانی ۵ دقیقه درون آن قرار دهید. در شرایطی‌که رنگ آن تغییر‌و تحول نماید, بدل است .

تشخیص طلا و جواهرات با ید نمک “

برای تشخیص طلا و جواهرات از بدلیجات می توانید از ید یا نمک هم کمک بگیرید. ید هیچ ردی روی طلای اصل باقی نمی‌گذارد. مقدار کمی از ید روی طلا و جواهرات بکشید, در صورتی‌که رد آن باقی ماند, زیور آلات شما بدل است, در غیر اینصورت طلای اصل است .  

تشخیص طلا از بدلیجات با حرارت  

رسانش گرمایی طلا و جواهرات نسبت به بقیه فلزات بیشتر است. برای تشخیص طلا از بدلیجات میتوانید از این خواص طلا جواهرات به کار گیری نمایید. طلای خویش را روی یک قطعه یخ در دمای اتاق قرار دهید, درصورتی که یخ سریع‌تر از زمان معمول ذوب شد, طلای شما اصل است .

تشخیص طلا جواهرات با آب 

یک پیاله را مملو از آب کنید و جواهرتان را درون آن بیندازید. درصورتی‌که طلا جواهرات باشد تا کف کاسه پایین خواهد رفت, البته بدلیجات به ذیل آب فرو نمی‌روند .

تشخیص طلا از بدلیجات با آب ژاور ” وایتکس ” 

برای تشخیص طلا و جواهرات از بدلیجات میتوانید از اسید‌های توانا مثل آب ژاور هم به کارگیری فرمایید. یک قطره کوچک آبژاور را روی زیورآلات خویش بریزید, در حالتی‌که طلا و جواهرات باشد با آب ژاور برخورد می دهد و رنگ آن نصیب قرمز رنگ, قهوه‌ای یا این که سبز می گردد, ولی بدلیجات در اثر عکس العمل با آب ژاور رنگشان سیاه خواهد شد. استعمال از این روش منجر خوردگی طلا و جواهرات می گردد و به آن جراحت میرساند, به این ترتیب استعمال از سفیدکننده برای تشخیص اصل بودن طلا جواهرات سفارش نمی شود. با این حال در‌صورتی‌که کماکان رغبت دارید این روش را آزمون نمایید از اندازه فراوان مقداری آب ژاور به کار گیری نمائید .

تشخیص طلا جواهرات با وزن کردن 

در حالتی که اخیرا شمش طلایی خریده اید, ولی نگران می باشید که طلای تقلبی را به جای طلای اصل خریداری کرده باشید, می توانید برای تشخیص این قضیه آن را وزن فرمائید. ابتدا شمش را روی یک ترازوی ظریف قرار دهید و وزن آن را مقدار بگیرید. آن‌گاه یک پیاله را مملو‌از آب کرده, روی معیار قرار دهید و نشانگر وزن میزان را صفر فرمائید. شمش را به صورت بی نقص باطن آب فروببرید و مجددا آن را وزن فرمائید. برای تشخیص کافی است عدد نخستین را به عدد دوم تقسیم نمائید. درصورتی که رقم بدست آمده ۱۹/۳۲ باشد, طلای خالص خریداری کرده‌اید .

تشخیص طلا و جواهرات با ورق سرامیکی 

جواهرتان را به آرامی روی تراز یک پیاله سرامیکی فارغ از لعاب بکشید, در حالتی که خطوط ساخت شده روی پیاله طلایی رنگ باشند, طلای شما اصل است و درصورتی که خطوط مشکی رنگ بود احتمال دارد زیورآلات شما طلا و جواهرات نیست. البته در نظر داشته باشید این روش ممکن است منجر ساخت خش روی طلا و جواهرات شود و به آن زخم برساند .  

تشخیص طلا و جواهرات با اسید نیتریک 

یک روش قطعی برای تشخیص طلا جواهرات به کارگیری از اسید نیتریک است. جواهرتان را درون یک کاسه فولادی ضد زنگ قرار دهید. یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید, درصورتیکه با یگدیگر عکس العمل ندادند طلای شما اصل است. البته چنانچه رنگ قطره اسید نیتریک در اثر عکس العمل سبز یا این که قهوه‌ای شد, طلای شما تقلبی است . دقت داشته باشید اسیدنیتریک به زیورآلات شما زخم میرساند. به علاوه به دلیل خطرناک بودن اسید نیتریک خوب تر است اینکار را به یک طلافروش زبده بسپارید .

تشخیص طلا از بدلیجات با آمونیاک 

آمونیاک با تمام فلزات به غیر از پلاتین عکس العمل می دهد و رنگ آنان‌را تیره می نماید. چنانچه زیورآلاتی که میخواهید آن را آزمایش فرمایید طلای سپید است می توانید از آمونیاک به کارگیری فرمایید .  

نکته مهم ! 

امروزه بدلیجات متعددی وارد بازار گردیده اند و شباهت متعددی به طلا جواهرات دارند, به صورتیکه تشخیص آنها از یکدیگر عمل ساده ای نیست. درصورتیکه میخواهید طلا و جواهرات بخرید برای اطمینان از فروشگاه‌های دارای اعتبار که دارنده پروانه کسب می باشند خرید فرمایید و به یاد داشته باشید که فاکتور آن را در هنگام خرید اخذ فرمایید. طلا و جواهرات کالای گرانبهایی است و در صورتی که به اصل یا تقلبی بودن آن در هنگام خرید دقت نداشته باشید, ممکن است با زیان مالی بزرگی روبه‌رو گردید. ولی در صورتی‌که فقط به دلیل آلوده بودن طلا جواهرات به اصل بودن تردید کرده‌اید, خوبتر است ابتدا آن را تمیز فرمائید . در ضمن شما میتوانید آموزش طراحی طلا و جواهر را به صورت کامل در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت دریافت نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.  
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209