تشخیص سنگ قیمتی

 تشخیص سنگ قیمتی

تشخیص سنگ قیمتی کار دشواری است. البته این موضوع در خصوص تمام سنگ ها صدق نمی کند اما هر چه سنگ گرانبهاتر باشد تشخیص آن سخت تر خواهد بود.زیرا امروزه اغلب سنگ هایی که به عنوان سنگ های اصل فروخته می شوند در محیط های آزمایشگاهی تولید می شوند و شما نمی توانید به درستی آن ها را از سنگ اصلی تشخیص دهید. ما در این مطلب شما را با چند روش برای تشخیص سنگ های با ارزش  آشنا خواهیم کرد. اگر قصد خرید این نوع از جواهرات گرانبها را دارید به شما توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی این مطلب را مطالعه کنید. پس با این بخش از آموزش طراحی طلا و جواهر همراه باشید.

 

تشخیص سنگ قیمتی چگونه امکان پذیر است؟

تشخیص سنگ قیمتی چگونه امکان پذیر است ؟ صنعت سنگ و جواهرسازی به وسیله سنگ های قیمتی یکی از مشاغل و صنایع بسیار پر رونق و پر درآمد در جهان است. برخی از افراد تصور می کنند که تشخیص سنگ های اصل از مصنوعی و تقلبی کار آسانی است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه می باشد. فقط افراد حرفه ای می دانند که سنگ های مصنوعی و آزمایشگاهی چقدر شبیه سنگ های قیمتی هستند و به سختی می توان آن ها را از یکدیگر تمیز داد. اغلب سنگ های اصل کمیاب هستند و نمی توان به راحتی آن ها را در بازار پیدا کرد اما برخی از افراد سودجو با ساختن نوع تقلبی و مصنوعی آن ها در تلاش اند که این سنگ ها را مبالغ بالا و هنگفت به شما بفروشند. روش هایی را که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم جزو مجرب ترین و بهترین راه ها برای تشخیص سنگ قیمتی به شمار می روند. پس با ما همراه باشید.

تشخیص سنگ قیمتی

 برای اطلاع از دوره های ما  در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر در  آکادمی کانسپت با ما تماس بگیرید

رنگ

یک روش تشخیص این سنگ های قیمتی و اصل , رنگ های جالب و زیبای آن‌ها میباشد که با چشم غیر مسلح به راحتی قابل دیدن و مشاهده می باشند و از قدیم دربین مردمان زیاد اشاعه داشته است و این دستور موجب شده تا بتوان آنان‌را از سنگ های دیگر تفکیک کرد . سنگ هایی که رنگ و درخشش آن ها مصنوعی است اغلب جزو سنگ های مصنوعی و تقلبی محسوب می شوند. البته نا گفته نماند که سنگ های مصنوعی و تقلبی دو مقوله جدا هستند و نمی توان سنگ های مصنوعی را جزو سنگ های بی ارزش قلمداد کرد. بلکه این سنگ ها در شرایط آزمایشگاهی و در محیطی شبیه سازی شده ساخته می شوند. مانند الماس که تحت فشار و دمای بالا در آزمایشگاه ساخته می شود و از قیمت و بهای زیادی برخوردار است.

کریستالی 

دو‌مین روش تشخیص سنگ قیمتی صورت کریستالی آنان میباشد که به راحتی از روی ظواهر می توان تشخیص بخشید . معمولا سنگ های قیمتی و اصیل دارای جلوه ای کریستالی هستند و درخشش آن ها خیره کننده خواهد بود. در طراحی جواهرات نحوه برش و تراش سنگ در میزان انعکاس نور آن ها تاثیر زیادی دارد و می تواند خواص آن را افزایش دهد.

بکارگیری تکنیک های تخصصی 

سومی ادله تشخیص سنگ های قیمتی , به کارگیری از چند تکنیک ها و روش های ماهر برای شناسایی این دسته سنگ های هست که به شرح پایین است :

  • به کار گیری از طیف سنجی فلورسانس اشعه ایکس که فوق العاده ظریف و پرهزینه می‌باشد و به راحتی تمام گوهر های قیمتی را از فلزات و سنگ های تقلبی تشخیص میدهد .
  • بخش اعظم سنگ ها و گوهر های قیمتی از خاصیت درمانی خوب و منحصر به فردی برخوردارند و همین مساله سبب ساز شده ارزش آن ها افزایش پیدا کند. برخی از سنگ ها جایگاه ویژه ای در دین دارند و استفاده از آن ها در روایات و احادیث نیز توصیه شده است.

 

تشخیص سنگ قیمتی

تشخیص انواع سنگ قیمتی 

عقیق  

عقیق به دلیل سختی بالا به راحتی به روی آن خش انداخته نمیشود و به رنگ هایی مانند قرمز‌رنگ , صورتی و آبی رنگ و رنگ زرد مشاهده می شود و به دلیل خاصیت فوق العاده مخصوص آن , دوستداران متعددی را جذب خویش می نماید که از جمله خاصیت آن می شود به تقویت و استحکام عزم , تقویت یاد و بصیرت , ارتقا احساسات عاطفی و خیالی و روحی شخص اشاره نمود و امداد شایانی در نگهداری انرژی و روحیه مثبت در شخص می شود . همینطور در تنطیم خواب آهسته و راحت و ارتقا شجاعت شخص بی‌شک بی تاثیر نخواهد بود . سنگ عقیق جزو آن دسته از سنگ هایی محسوب می شود که استفاده از آن در انگشتر در دین توصیه شده و خواص زیادی از جمله بی نیازی را شامل می شود.

یاقوت  

زیبایی و جذابیت بصری عجیب و فراوان دلنشین آن در نگاه اول نظر هر شخصی را به خویش جلب می نماید . قسمتی از گران ترین و ارزشمندترین سنگ ها به شمار می‌رود و به رنگ های زردرنگ و کبود و سرخ و . . .  به چشم می خورد . این گوهر جزء سنگ های با سختی بالا به شمار میرود. هر چه رنگ یاقوت قرمز تیره تر باشد نشان از ارزش بالاتر و مرغوبیت بیشتر آن است. یاقوت هایی که از رنگ قرمز روشن بهره گرفته اند معمولا ارزش کمتری دارند اما همچنان جزو گرانبهاترین سنگ ها محسوب می شوند و باید روش تشخیص سنگ قیمتی یاقوت را بدانید.

از خاصیت آن می شود به تقویت قلب و مغز و خاطر اشاره نمود , همینطور احساسات واهمه و نا امیدی در شخص را از در بین برده و سبب ارتقا انرژی در وی می شود و شایسته ترین و مطلوب ترین گزینش برای معالجه سردرد می‌باشد .

 

مروارید  

مروارید گوهری است که به دلیل درخشش مختص و زیبای آن دوستداران متعددی را مخصوصا خانم های زیبا و جوان را جذب خویش می نماید و شایسته ترین آیتم برای شناسایی گونه اصل آن بدین صورت است که در‌صورتی‌که یه خرده روی آن خراش دهید ساخت پودری می نماید که در گونه تقلبی آن اینگونه نیست . گونه های تقلبی آن به این دلیل که پرورشی هستند از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند. امروزه پرورش مروارید در برخی از کشورها تبدیل به صنعتی پر رونق شده است که بسیار از افراد از آن ارتزاق می کنند. این سنگ زیبا درخشش خاصی دارد و روی طح خود نیز چند برآمدگی هایی کوچکی را داراست که در گونه تقلبی آن نیست . از خاصیت شگفت انگیز آن می شود به جذب انرژی مثبت و ارتقا شور و خوشحالی و . . . اشاره نمود . برخی از برندهای مطرح در جهان به طور اختصاصی از مروارید در جواهرات خود استفاده می کنند و به نوعی مروارید تبدیل به برند آن ها شده است.

الماس  

الماس یکی از درخشنده ترین و گران ترین سنگ هایی است که در سطح جهان شناخته می شود و ساده ترین روش برای آشنایی با انواع الماس  واقعی از نوع تقلبی این است که به زیبایی هر چه تمام تر نور را منعکس می کند و درخششی بی نظیر دارد. سنگ الماس به راحتی در اثر قرار دادن در آب فرو می رود. به دلیل سختی بالای این سنگ راف دارد هرگونه خراش روی آن ، به هیچ وجه سنگ را دچار سایش نمی کند. این ها نشان دهنده اصل بودن و کیفیت بالای الماس واقعی می باشد. بر طبق مقیاس موس شاهد رتبه ۱۰ برای الماس هستیم و به نوعی سخت ترین ماده در جهان نیز شناخته می شود زیرا از کربن خالصی ساخته شده است و در اعماق زمین بر اثر گرما و فشار زیاد تشکیل می شود. برش هایی مانند برلیان جزو محبوب ترین و البته مشهورترین برش ها برای الماس هستند که جلوه ای گرد و دایره ای به آن می دهند. الماس هایی که به شکل گرد برش داده می شوند برلیان نام دارند..

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209