بهسازی سنگ های قیمتی

روش بهسازی سنگ های قیمتی

حرارت دهی یکی از روش های موثر در بهسازی سنگ های قیمتی محسوب می شود. حرارت دهی سنگ ها تاثیر زیادی در بهبود رنگ و مقاومت آن ها دارد به همین دلیل بسیاری از سنگ ها بعد از استخراج از معدن به وسیله حرارت و ابزارهای مخصوص بهبود پیدا می کنند. در این مطلب شما را با جنبه های مختلف بهسازی سنگ های قیمتی آشنا می کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بهسازی سنگ های قیمتی 

بهسازی سنگ های قیمتی چگونه امکان پذیر است؟

بهسازی سنگ های قیمتی چگونه امکان پذیر است ؟ در سال های بسیار دور و هنگامی که تصور می شد باید سنگ را به صورت طبیعی استفاده کرد شخصی با کمک حرارت توانست اثبات کند که سنگ ها بعد از حرارت دهی ظاهر و جلوه ای زیباتر پیدا می کنند و طراحی جواهرات از آنجا شروع شد. به مرور زمان و به بعد از امتحان های مکرر در خصوص بهسازی سنگ های قیمتی با حرارت به این نتیجه دست یافتند که حرارت نه تنها باعث زیبایی سنگ می شود و رنگ آن را بهبود می دهد بلکه باعث افزودن خواص مانند استحکام و مقاومت نیز به آن خواهد شد. برخی از سنگ ها به دلیل ساختاری که دارند از مقاومت بالایی برخوردار نیستند و در حین طراحی تراش و نصب در زیورآلات دچار ترک و شکستگی می شوند.

حرارت دهی سنگ ها در کوره های ذغال سنگ موجب شد تا بسیاری از سنگ ها با این روش بهسازی شوند .اگر این روش خلق نمی شد و به خواص حرارت در بهبود سنگ ها پی برده نمی شد امروزه سنگ هایی معدود با رنگ های زیبا در بازار داشتیم و نمی توانستیم شاهد تنوع زیادی در آن ها باشیم.

 

تغییر و تحول رنگ طی بهسازی گوهره

در حین پردازش , سنگ با جايگاه حرارتی دوچندان بالا ( نسبتاً ۱۶۰۰ سلسیوس ) حرارت می بیند که سبب می شود ناخالصی ها , اجزای شیمیایی و دیگر ناخالصی ها خودشان را نوسازی نمایند و رنگ سنگ را تغییر‌و تحول دهند .این تغییر و تحول رنگ ممکن است منجر تیره شدن, روشن شدن و افزایش تراکم همرنگ شود .مثالی برای این مسئله از در بین رفتن ناخالصی های روتیل سیلک در یاقوت های آبی‌رنگ است که رنگ و وضوح , هر دو را تصحیح می نماید .پردازش با حرارت همیشگی و برگشت نا پذیر است .

یاقوت در پردازش

مثال دیگر در بهسازی سنگ های قدیمی , یاقوت است . سنگی که به طور معمول با حرارت پردازش می شود. صرفا ارزشمندترین و گران ترین یاقوت ها که خوشرنگ ترین یاقوت ها می باشند با حرارت پردازش نمی‌شوند. یاقوت نسبتاً تا نقطه جوش حرارت داده می شود و این قابلیت و امکان را آماده می‌آورد که آلومینیوم اکسید در سنگ مرمت شود و یک ساختار کریستالی تازه بسازد و همینطور کرومیوم قوی در سنگ با اتم هایی متعدد ادغام شود و رنگ قرمز رنگ بهتری تولید شود .

همین تکنیک را می توان برای یک گونه یاقوت دارای شهرت به یاقوت گودا نیز به کار برد. این یاقوت های شیری رنگ در اثر حرارت آبی رنگ می‌شوند و وجود اکثری از یاقوت های کیفیت خوب در بازار روز جاری را توجیه می نماید .

 

از بین رفتن ناخالصی ها با بهسازی گوهرها

تشخیص استفاده از پردازش با حرارت و نیز آمیزی مولکول ها احتمال دارد زیرا این پردازش ها ناخالصی های ارگانیک را توجیه می نماید .از در میان رفتن ناخالصی های گازی یا این که مایعی یا این که حل شدن ناخالصی های معدنی سرنخ هایی برای به فعالیت تصاحب کردن پردازش با حرارت است .در گوهرهایی که مشتمل بر روتیل های سوزنی میباشند لبه های سوزنی ممکن است پخش شود .در یاقوت ها , ناخالصی ها ممکن است در ظاهر شیشه ای به لحاظ برسند که بهره بردن از موادی بر اساس بوراکس است که در روند پردازش با حرارت به کار گیری می شود .

 

بهسازی سنگ های قیمتی

سنگ های پردازش شده و نشده

به طور معمول یافتن سنگی که پردازش نشده باشد از سنگی که پردازش شده باشد دشوار تر است .زیرا پردازش و بهسازی گوهر سنگ کاری بسیار متداول و رایج است به نحوی که اغلب سنگ هایی که در بازار وجود دارند از این روش بهره برده اند. بررسی سنگ های خالص دشوار است . گوهرشناسان میتوانند اثرها درونی سنگ و ناخالصی هایی را که علامت پردازش با گرما می‌باشند بررسی نمایند .

به عنوان مثال , در‌صورتی‌که سنگی پردازش شده باشد , ناخالصی های ریز مانند کریستال های کوچک در زمان پروسه پردازش با گرما ذوب میشوند .یک گوهرشناس میتواند به آسانی این ناخالصی ها را با استعمال از یک میکروسکوپ ببیند .کمبود چنین شواهدی میتواند علامت یک سنگ پردازش نشده باشد. اگر علاقه مند به دانستن اطلاعات بیشتر راجب پردازش سنگ ها هستید می توانید با دیدن آموزش طراحی طلا و جواهر در دوره های آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت شرکت کنید .

بهسازی گوهرها از پیشین تا کنون

قرون پیش مردها جلوی کوره های ذغال سنگ می نشستند ; آن ها اولی کاروران هنر بهسازی گوهرها و پردازش سنگ های قیمتی با حرارت بودند .آن‌ها از تکه های بامبو برای دمیدن هوا در ذغال سنگ های مشتعل که چندین سنگ در آن قرار داده شده بود استعمال می کردند و همت می کردند یک سری رنگ نو باطن سنگ ها تولید نمایند .اکنون تکنولوژی , با به کار گیری از رایانه همراه بزرگ که کوره الکتریکی را در اختیار گرفتن می نماید خیلی پیچیده تر شده‌است .

روش های کهن و ابتدایی بلا استفاده گردیده اند ولی نتیجه به عبارتی است ; سنگ قیمتی با رنگی بی روح به چیزی چشم نواز و زیباتر تبدیل می شود .این تکنیک به ما شانس داشتن گوهری رنگی را می‌دهد که می‌توانیم با افتخار آن را نشان دهیم .

کدام سنگ ها با حرارت پردازش می شوند ؟

در این بخش نمونه سنگ هایی را به شما معرفی می کنیم که توسط روند بهسازی پردازش می شوند و خواص آن ها تقویت شده است. این سنگ ها جزو زیباترین و پرکاربردترین سنگ ها در صنعت جواهرسازی محسوب می شوند .سنگ هایی که با حرارت پردازش می‌شوند : سیترین , آمیترین , آکوامارین , تورمالین , توپاز , تورمالین سبز روشن , یاقوت , سنگ جواهر یاقوت کبود , یاقوت ,سنگ جواهر تانزانیت و زیرکن آبی رنگ سنگ های قیمتی میباشند که به طور معمول با حرارت پردازش میگردند .

 

بهسازی سنگ های قیمتی

پردازش آمیتیس و آکوامارین

آمیتیس : رنگ را روشن می نماید و رنگ پریده آمیتیس را به زرد رنگ تغییر‌و تحول میدهد که تحت عنوان سیترین فروخته می شود .

آکوامارین : سایه های سبزرنگ را که در‌این سنگ ها معمولی می‌باشند از میان می‌برد و در نتیجه سنگی آبی‌رنگ ایجاد می شود . رنگ را نیز تیره می نماید .

سیترین : اکثر اوقات با حرارت دادن گونه های گوناگون کورازتزها ساخت می شود .

کونزیت : برای بهبود رنگ حرارت داده می شود .

مورگانیت : پردازش با حرارت رنگ را از نارنجی رنگ به رنگی مایل به صورتی تغییر‌و تحول میدهد .

پردازش یاقوت و یاقوت کبود

یاقوت : پردازش حرارتی رنگ را بهبود میبخشد , لکه های آهن را از فی مابین می‌برد , ناخالصی ها را حلمی نماید و ترک های ریز را لبریز می نماید .

یاقوت کبود : پردازش حرارتی در‌این سنگ , رنگ را روشن یا این که پر رنگ و یکپارچگی رنگ ها را خوب تر

می نماید .

تانزانیت : برای ساخت سایه ای مناسب خیس از رنگ آبی‌رنگ استعمال می شود .

توپاز : زمانی با اشعه مصرف شود سایه هایی آبی رنگ ساخت می نماید . همینطور برای ساخت یک توپاز صورتی نیز به کار گیری می شود .

تورمالین : برای روشن کردن سایه های تیره تورمالین و به طور معمول برای گونه های تورمالین های سبز وآبی به فعالیت میرود .

زیرکن : در‌این سنگ پردازش حرارتی برای ایجاد سنگ های قرمز‌رنگ , آبی رنگ یا این که بی رنگ به فعالیت گرفته می شود .

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209