برق انداختن طلا

 برق انداختن طلا

برق انداختن طلا و جواهرات یکی از دغدغه های خانم هاست.طراحی جواهرات و استفاده از زیورآلاتی از جنس طلا و فلزات گرانبها از قدیم الایام باب بوده و باعث زیبایی بیشتر انسان ها می شود. اما فلزات بعد از گذشت مدت زمانی به دلیل واکنش به عوامل محیطی دچار تیرگی می شوند و براقیت خود را از دست می دهند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب شما را با روش هایی برای برق انداختن طلا آشنا کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برق انداختن طلا

روش های برق انداختن طلا

روش های مختلف برق انداختن طلا کدامند ؟ فلزی مانند طلا بعد از گذشت چند ماه از استفاده دچار تیرگی و کدری می شود و از براقیت خود را از دست می دهد. از بین رفتن براقیت به این دلیل است که طلا در معرض عوامل محیطی مانند تعریق , ادکلن , گرد و غبار و …. قرار می گیرد و به آن واکنش نشان می دهد. تمایل دارید با کمک روش هایی برای برق انداختن طلا همیشه زیور آلاتی درخشان داشته باشید این مطلب می تواند برای  شما مفید باشد.

روش نخستین : نظافت کردن زیورآلات با ریکا

یک‌سری قطره ریکا را در یک ظرف ی دربردارنده آب گرم یا ولرم بریزید . به آرامی با یکدیگر ترکیب نمائید . با اینکه آب معمولی شیر نیز میتواند مطلوب باشد ولی برای نتیجه خوبتر می‌توانید از آب کربوناته فاقد سدیم یا این که از سودا کمک بگیرید . کربنات مو جود در‌این آب ها می‌تواند به از بین بردن کثیفی و گرد و خاک موثر باشد.

نکته : از آب داغ یا این که جوش استفاده نکنید . به ویژه چنانچه طلای شما سنگ های قیمتی کلیدی و ارزشمند داراست . برخی از سنگ های قیمتی نظیر اوپال در برخورد با تغییر و تحول پرسرعت جايگاه حرارت ممکن است ترک بردارند .

طلا جواهرات را در محلولی که فراهم نموده اید خیس نمایید و آن را برای حدود ۱۵ دقیقه در محلول باقی بگذارید . در این هنگام آب گرم و صابونی خویش را به داخل شیارها و ترک ها گشوده می نماید و کثیفی هایی که در نقاط غیر قابل دسترس می‌باشند را نرم و جدا می نماید .

طلا و جواهرات را به آرامی با یک مسواک قابل انعطاف فارغ از دندانه پاکسازی فرمایید . هر تکه از جواهرتان را به تنهایی تمیز نمائید و به کناره ها و رخنه‌ هایی که ممکن است کثیفی در آنها مخفی شده باشد دقت و توجه بیشتری بکنید . از یک مسواک بسیار نرم بهره بگیرید , هر چه قابل انعطاف تر باشد خوب تر است . موهای زمخت مسواک ممکن است جواهر شما‌را خراش دهند . اگرجواهر شما آب طلا جواهرات گرفته شده‌است ( خلاف طلای جامد ) ممکن است مسواک چغل کل طلای مرحله جواهر شما‌را از بین ببرد. به خصوص جواهراتی که در آن ها از سنگ های نرم مانند فیروزه استفاده شده است. زیرا این سنگ ها دارای سختی پایینی هستند.

نکته مهم در هنگام استفاده از مسواک

نکته : برس هایی مخصوص تمیز کردن و شستن جواهرات وجود دارد که بهترین گزینه محسوب می شوند. اما اگر این نوع از مسواک در دسترس تان نبود می توانید از برس های ابرو استفاده کنید.

هر بخش جواهرتان را در آب گرم روان بشویید . جواهر را به خوبی آبکشی کنید و آلودگی هایی که باقی‌مانده اند ولی با برس کشیدن قابل انعطاف تر گردیده اند را از بین ببرید . مجددا مطمئن گردید که آب داغ نباشد , علی الخصوص در صورتیکه جواهرتان سنگ قیمتی دارا است .

نکته : در صورتیکه جواهرتان را در سینک ظرفشویی یا این که سرویس بهداشتی آب میکشید , راه آب آن را ببنیدید , تا در صورتیکه جواهرتان یک دفعه از دستتان لیز خورد , آن را از دست ندهید . یا این که معمولی تر است که جواهرتان را در یک سبد کوچک آب کشی فرمائید .

طلا و جواهرات را با یکدست قابل انعطاف کم آب فرمایید . آن گاه آن را گذشته از پوشیدن مجدد , روی یک حوله بگذارید تا در تماس با هوا به طور کامل کم آب شود . در حالتی که طلای تر را بیندازید , ممکن است رطوبت را روی پوستتان نگه دارااست و پوستتان را مقداری اذیت نماید .

برق انداختن طلا

روش دوم : پاک کردن زیورآلات با آمونیاک

برای برق انداختن جواهرات باید بگوییم که هنگامی که جواهر شما به مقدار زیادی کثیف است و جرم بر روی آن نشسته می توانید از آمونیاک برای تمیز کردن آن استفاده کنید. آمونیاک محلولی بسیار قوی است که در مدت زمان چند ثانیه می تواند موجب برق انداختن طلا شود. البته از نظر شیمیایی می‌تواند سوزاننده باشد . بدین ترتیب برای پاک کردن های همیشگی تان از آمونیاک به کار گیری نکنید تا از سائیده شدن جواهرتان پرهیز شود .

نکته : آمونیاک میتواند برخی از موادی که به طور معمول در ساخت زیورآلات استفاده می‌شوند را از بین ببرد. در مواقعی که طلای شما همراه با مروارید یا این که پلاتین است از آمونیاک به کارگیری نکنید .

نحوه استفاد از آمونیاک برای برق انداختن طلا

یک واحداندازه گیری آمونیاک را با ۶ واحداندازه گیری آب ترکیب فرمایید . به آرامی نیز بزنید تا از عالی ترکیب شدن آن‌ها مطمئن گردید .

طلا و جواهرات را برای کمتر از یک دقیقه در این محلول تر نمایید . جواهر را برای بازه زمانی طولانی در آمونیاک باقی نگذارید . تحت عنوان یک ماده ی حاذق , آمونیاک توان خورندگی دارااست .

نکته : برای این‌که تمام قسمت های طلا جواهرات را در یک لحظه خارج کنید .از یک صافی آشپزخانه به کار گیری نمایید . مثل کاری که حتما در هنگام اصلاح کردن ماکارونی انجام می دهید . می‌تواند با یک صافی کوچک طلا و جواهرات را بادست بیرون نمائید . یا این که پیاله محلول را در یک صافی بزرگ در سینک آشپزخانه برگردانید .

جواهر را تماما تحت آب سرازیر بشویید . راه آب سینک را ببندید تا از لیز شدن جواهرات و گم شدن هر نوع جواهر باارزش دوری شود .می توانید از صافی ای که برای در آوردن طلا جواهرات از آمونیاک به کارگیری کردید , در هنگام آبکشی هم به کارگیری نمائید .

جواهر را به آرامی با یکپارچه ی قابل انعطاف و صیقل دهنده خشک کنید . جواهر را قبل از پوشیدن روی یک حوله بگذارید تا تماما در معرض هوا کم آب شود .

روش سوم : نظافت کردن زیورآلات نگین دار

در آموزش طراحی طلا و جواهر روش های تمیز کردن جواهرات با انواع مختلف سنگ جواهرات آموزش داده می شود و باید بدانید که کدام گونه از جواهرات بایستی کم آب نگه داشته شوند . برخی از گونه های زیورآلات که سنگ جواهر با چسب به آن ها چسبیده است نباید در آب غوطه ور شوند . آب گرم ممکن است چسب را شل نماید و سبب افتادن سنگ شود . به ویژه زمانی که پس از تر کردن , برس کشیده شود . برای این مدل زیورآلات می توان از یک روش پاک کردن مختص استفاده نمود که در آن نیازی به تر کردن بی نقص در آب وجود نداشته باشد .

جواهر را با یکپارچه ی تر صابونی شده بکشید . میزان یه خرده محلول ریکا همانگونه که در روش یک گفته شد درست کنید . یک حوله ی قابل انعطاف و دقیق را در محلول فرو فرمایید و جواهر را به آرامی با آن تمیز نمائید .

جواهر را با یک دست ی تر شده در آب معمولی تمیز نمایید . به آرامی پارچه ی تر را روی جواهر بکشید و توجه نمائید که تمام نواحی ای که احتمال دارد صابون روی آنان باقی‌مانده باشد , تمیز میگردند .

پس از نظافت کردن قطعات طلا جواهرات را روی یکپارچه بگذارید یا این که به صورت برعکس معلق فرمائید . به‌این روش جواهراتتان کم آب خواهند شد . با برعکس نهادن طلا جواهرات , مطمئن خواهید شد که هر رطوبت مانده در آن خارج خواهد آمد و در اجزای داخلی طلا جواهرات باقی نخواهد ماند .

برق انداختن طلا

روش چهارم : نظافت کردن و برق انداختن طلا با خمیر دندان

میزان مقداری خمیر دندان را با آب ادغام نمائید . حدود یک بند انگشت خمیر دندان را در یک ظرف ( یا این که کف دستتان ) بریزید و آن را با یک یا این که دو قاشق خوراک خوری آب ادغام فرمائید تا یک خمیر قابل انعطاف بسازید . تحت عنوان یک ماده ی خراشنده , خمیر دندان میتواند دوده هایی که در قسمت های مخفی جواهر دوستداشتنی شما وجود دارا‌هستند را فارغ از خراشیدن مرحله آن قابل انعطاف نماید .

نکته : از این روش میتوانید برای پاک کردن های مستمر و طلاهایی که می‌خواهید پرسرعت تمیزکنید استعمال نمائید .

با یک مسواک قابل انعطاف روی جواهر را بکشید . از یک مسواک قابل انعطاف و یه خرده خمیر دندان به کارگیری نمایید تا به آرامی جرم ها را پاکسازی فرمایید . همینطور برای خراشیدن جواهر با دست میتوانید خمیر دندان را روی یک تکه پارچه بزنید . در‌حالتی که احتمال دارد خراشی روی جواهرتان تماشا کردید , به خاطر مسواک است نه خمیر دندان , بعداز یک برس قابل انعطاف به کارگیری فرمائید.

نکته : برای ساده تر کردن کار و برق انداختن طلا , میتوانید از خمیر دندان رقیق نشده به کمک بگیرید. ولی با این فعالیت ممکن است پاک کردن خمیر دندان از ترک های داخلی جواهر دشوار خیس شود .

جواهر را به خوبی در آب تمیز آب بکشید . درست مانند هنگامی که بعداز مسواک زدن دهانتان را می شویید , می بایست جواهر را تماما آبکشی نمائید تا هر مدل کثیفی قابل انعطاف شده از روی آن برود .

 

نکات محافظت از زیورآلات

شما برای اطلاعات بیشتر راجب طراحی جواهرات و تمیز کردن آنها می توانید در دوره های آموزشگاه طراحی طلا و جواهر شرکت کنید و نحوه صحیح نگهداری از جواهرات و طراحی آنها را آموزش ببینید.

  • جواهرات طلایتان را به گونه ای نگه داری نمائید که از خراش افتادن آنها دوری شود . هر تکه طلا و جواهرات را بایستی در یک پارچه ای مستقل قرار دهید .
  • کثیفی های خیلی محکم را میتوانید با تر کردن جواهر در الکل تمیز فرمایید ( مگر این‌که طلایتان سنگ چسبیده شده داشته باشد ) .
  • از مواد شیمیایی خطرناک به کار گیری نکنید . همینطور جواهر را در معرض هیچ ماده ی کلر داری قرار ندهید , زیرا ممکن است رنگ آن را از فی مابین غالب شود .
  • در صورتیکه این متد ها را روی یک رینگ ی طلا و جواهرات دارنده الماس یا این که هر جور سنگ جواهر دیگری انجام می دهید , مطمئن گردید که چنگگ های آن جراحت نخواهند روءیت کرد و سنگ آن خارج نخواهد به زمین خورد .

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209