بازار کار طراحی جواهر

 بازار کار طراحی جواهر

 

بازار کار طراحی جواهر نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا یکی از رشته‌های جذاب و پر درآمد است. این رشته در سال‌های گذشته کاملا به روش سنتی انجام می‌پذیرفت اما امروزه با ورود تکنولوژی شاهد انقلابی عظیم در این عرصه هستیم. کماکان استادکارانی در ایران وجود دارند که ساخت جواهرات را به روش سنتی انجام می‌دهند و از تجربه خود در ساخت جواهرات استفاده می‌کنند. با آکادمی کانسپت تا انتهای این مطلب همراه باشید تا در کنار هم وضعیت بازار کار طراحی جواهرات را مورد بررسی قرار بدیم.

بازار کار طراحی جواهر جزو بازارهای پردرآمد در ایران و دنیا محسوب می‌شود. طراحی طلا و جواهر در سال‌های گذشته به روش سنتی انجام می‌شد و استادکاران بسیاری در این زمینه خوش می‌درخشیدند. اما از آن جایی که تکنولوژی در تمام جنبه‌های زندگی بشر نفوذ کرده و آن را دستخوش تغییرات فراوانی قرار داده شاهد تغییر در نحوه طراحی طلا و جواهر نیز هستیم. نرم افزارهای مختلفی در این زمینه وجود دارند که در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر بسیار کاربردی هستند و می‌توان به نحو احسن از آن‌ها برای ورود به این عرصه استفاده کرد. بهترین و قدرتمندترین نرم افزاریی که در صنعت جواهرسازی از آن استفاده می‌شود نرم افزار ماتریکس است که امکانات بی‌نطیری را در اختیار طراحان قرار می‌دهد.

یادگیری طراحی طلا و  ورود به بازار کار طراحی جواهر از دو طریق قابل انجام است. اولین روش که برخی از افراد به سراغ آن می‌روند تحصیل در دانشگاه و اخذ مدرک آکادمیک است. کشور ایتالیا بهترین کشور برای یادگیری این صنعت محسوب می‌شود. اما اگر تمایل دارید در مدت زمان کوتاه‌تری این هنر را یاد بگیرید و وارد بازار کار شوید به شما توصیه می‌شود از دوره‌های فشرده و آزاد استفاده کنید. این دوره‌ها به مدت چند ماه از شما زمان می‌گیرند و تمام مراحل آموزش آکادمیک را در چند ماه به شما آموزش خواهند داد.

دوره های آموزش طراحی طلا و جواهر با استفاده از نرم افزارها و تکنیک‌های روز برگزار می‌شوند و علاقه‌مندان از نرم افزارهای ابتدایی مانند راینو آموزش خود را شروع می‌کنند و پس از تسلط به آن به سراغ نرم افزارهایی حرفه‌ای و تخصصی‌تر مانند ماتریکس می‌‌روند. در حال حاضر نرم افزار ماتریکس بهترین نرم افزار در این حوزه شناخته شده است زیرا این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در محیطی واقع گرایانه و سه بعدی اقدام به طراحی کنید و قبل از ساخت جواهر آن را به صورت پیش نمایش در معرض دید مشتری قرار دهید تا ایرادات احتمالی آن برطرف شود.

طراحی طلا و جواهر در ایران 

بازار کار طراحی جواهر در ایران بسیار خوب است. به جرات می‌توان گفت که کشور ما جزو ۵ کشور برتر در جهان محسوب می‌شود که توانسته با طراحی های ناب و استادانه به جایگاه خوبی در بین کشورها برسد. اما مشکل که در این زمینه وجود دارد عدم سازگاری برخی از استادکاران و قدیمی‌های این صنعت در استفاده از نرم افزارهای طراحی جواهر است. هنوز هم بیش از ۷۰ درصد طراحی‌ها به روش سنتی انجام می‌شود که این مساله می‌تواند علاوه بر اتلاف وقت موجب کاهش دقت و کیفیت نهایی کار شود. نرم افزارها و پرینترهای سه بعدی این امکان را در اختیار طراحان قرار می‌دهند تا طرح مورد نظر به راحتی پرینت شود و در دست طراح قرار بگیرد. امروزه پرینترهای سه بعدی سرعت بسیار بیشتری نسبت به نمونه‌های قبلی پیدا کرده اند و روز به روز نیز در حال گسترش می‌باشند. بازار کار طراحی جواهر در کشور ما در حال پیشرفت است.

بازار کار طراحی جواهر

بازار کار طراحی جواهر در خارج از کشور

کشورهای اروپایی و شرق آسیا جزو کشورهایی هستند طراحی جواهر در آن‌ها رونق زیادی دارد. همچنین کشور ایتالیا که جزئی از قاره اروپا محسوب می‌شود مهد طراحی جواهرات نامیده‌اند. بسیاری از افراد که قصد دارند به طور حرفه‌ای و جدی وارد این صنعت شوند برای تحصیلات آکادمیک به این کشور سفر می‌کنند و این رشته را بر اساس آخرین متد و امکانات دنیا آموزش خواهند دید. افرادی که در این کشور دارای تحصیلات آکادمیک یا فشرده طراحی جواهرات هستند از نظر کاری در جایگاه خوبی قرار دارند و موقعیت‌های شغلی فراوانی برای آن ها وجود دارد.

نرم افزار ماتریکس

طراحی و ساخت جواهرات مراحل مختلفی دارد. از ایده پردازی و خلق گرفته تا ساخت طرح نهایی درساخت جواهرات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در سال‌های گذشته که استفاده از نرم افزارهای طراحی جواهرات رایج نبود افرادی که به صورت سنتی اقدام به ساخت جواهرات می‌کردند ایده اولیه را بر روی فلزی مانند نقره یا موم پیاده سازی می‌کردند و در صورتی که نتیجه رضایت بخش بود برای تولید انبوه وارد مراحل بعدی می‌شد. انجام این کار نیاز به مهارت و تخصص بالایی داشت زیرا بروز کوچک‌ترین خطا می‌توانست هزینه هنگفتی را برای فرد به وجود آورد.

بعد از اینکه شاهد ورود نرم افزارهای حرفه ای در این زمینه بودیم مرحله قالب سازی دچار تغییرات فراوانی شد. زیرا این مرحله را به عهده نرم افزار گذاشتیم و طراح هیچ گونه دخالتی در آن ندارد. تمام طرح در نرم افزار به صورت سه بعدی پیاده سازی می‌شود و سپس توسط پرینترهای سه بعدی چاپ می‌شود. این دستگاه‌ها طبق آخرین متد روز دنیا ساخته می‌شوند و به عنوان قالب اصلی برای ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازار کار طراحی جواهر

مزایای استفاده از نرم افزارهای طراحی جواهرات

افزایش سرعت

امروزه سرعت حرف اول را می‌زند. دنیای ما دنیای تغییر و سرعت است و شما نمی‌توانید کماکان از روش‌های سنتی و وقت گیر در طراحی جواهرات استفاده کنید .نرم افزارهایی مانند راینو و ماتریکس سرعت کار شما را چند برابر می‌کنند و همچنین کیفیت کار را نیز افزایش خواهند داد.

کنترل وزن جواهر 

یکی از قابلیت‌های مهمی که نرم افزارهای طراحی جواهرات در اختیر شما قرار می‌دهند کنترل وزن محصول است. این ویژگی باعث می‌شود تا وزن محصول کاملا بر اساس نیاز مشتری و بودجه او طراحی شود .

طراحی های پیچیده 

در نرم افزارهای مانند ماتریکس بخشی به عنوان بایگانی یا آرشیو وجود دارد که بسیاری از طرح‌ها به صورت آماده در آن قرار دارند. همچنین شما می‌توانید طرح‌های پیچیده و خاص را نیز در این نرم افزارها پیاده سازی کنید .افرادی که به تازگی کار با نرم افزارهایی مانند راینو و ماتریکس را شروع کرده‌اند باید طرح‌های پیچیده را پیاده سازی کنند تا کاملا با ویژگی‌ها و امکانات نرم افزار آشنا شوند.

افزایش دقت

همان‌طور که اشاره کردیم طراحی جواهرات به روش سنتی نمی‌توانست کیفیت نهایی مطلوبی داشته باشد. زیرا نیاز به دقت زیادی داشت و بروز هر گونه مشکل در آن به شدت در جلوه نهایی کار تاثیر می‌گذاشت. اما نرم افزارهای طراحی دارای بیشترین دقت و ظرافت هستند.

 

یک طراح جواهر باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد؟

پس از اینکه در خصوص جوانب مختلف بازار کار طراحی جواهر سخن گفتیم نوبت به این می رسد که به نکاتی درباره مراحل مهمی که یک طراح جواهر باید پشت سر بگذارد اشاره کنیم. طراح جواهر برای موفق شدن در کار خود باید به موارد مهمی توجه داشته باشد و مهارت خود را در زمینه هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم افزایش دهد.

یک طراح جواهر باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد؟

 

مسیر پیش رو برای ورود به بازار کار طراحی جواهر

انتخاب تخصص

جواهر سازی دارای چند بخش و تخصص مختلف است. برخی از افراد ترجیح می دهند فقط به طراحی با نرم افزارهای مختلف و مرتبط مانند ماتریکس ، راینو گلد و … بپردازند. اما برخی دیگر تمایل دارند به ساخت دستی جواهرات مشغول شوند. توصیه ای که به شما عزیزان داریم این است که در ابتدای راه ، مسیر خود را مشخص کنید که کدام یک از شاخه ها را انتخاب و ادامه خواهید داد. اگر می خواهید به سراغ طراحی جواهر با نرم افزار بروید باید از قوه تخیل خوبی برخوردار باشید تا بتوانید تصویرسازی کنید. در غیر این صورت باید از مهارت های دستی برای ساخت استفاده کنید.

افزایش اطلاعات

شما به عنوان فردی که قصد ورود به بازار کار طراحی جواهر را دارید باید اطلاعات جامع و کاملی درباره جوانب مختلف این شغل داشته باشید. به طور مثال باید با انواع سنگ ها ، فلزات و خواص هر کدام آشنا باشید. ورود به این بازار بدون اگاهی و دانش توصیه نمی شود. یک طراح و سازنده جواهر عالی ، به خوبی با تمام بخش های کار خود آشنایی دارد.

شروع آموزش

برای اینکه تبدیل به یک طراح جواهر خوب شوید باید اصول زیادی را آموزش ببینید. به طور مثال در ابتدای آموزش در دانشگاه یا دوره های آزاد ، مواردی از قبیل بزرگ و کوچک کردن سایز جواهراتی مانند انگشتر به شما یاد داده می شود. اما هر چه که جلوتر می روید سایر موارد از جمله برش سنگ های قیمتی ، نصب آن ها و فلز کاری نیز به شما آموزش داده خواهد شد.

تمرین و ممارست

اگر می خواهید که آثار خلق شده توسط شما خواهان زیادی داشته باشد باید آنقدر تمرین و ممارست کنید تا در حیطه کاری خود تبدیل به یک فرد درجه یک شوید. برخی از افراد تصور می کنند که بدون داشتن مدرک و یادگیری این رشته از سایر راه ها می توانند به طراح موفق تبدیل شوند. اما واقعیت این است که اغلب مشتریان طراحی جواهرات خود را به کسی می سپارند که دارای مدرک تخصصی باشد. این گونه اعتماد بیشتری به او پیدا می کنند.

انتخاب سبک شخصی

اگر نگاهی به مشهورترین جواهرات ساخته شده در دنیا بیندازید متوجه می شوید که تمام آن ها دارای سبک خاص خود هستند و هیچ کدام کپی برداری از سایر طرح ها نمی باشند. پس بعد از یادگیری این رشته و تمرین و ممارست باید یک توصیه مهم را آویزه گوش خود کنید و آن هم این است که اگر می خواهید به یک طراح نمونه و موفق تبدیل شوید باید سبک شخصی داشته باشید.

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x