انواع نگین انگشتر

بکارگیری انواع نگین انگشتر در زیور آلات برای خانم ها و آقایان متداول است. استفاده از سنگ های قیمتی , نیمه قیمتی , شفاف و رنگی هر کدام از زیبایی خاصی برخوردار هستند. در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر از انواع نگین انگشتر در طراحی زیورالات استفاده می شود تا هنرجویان با انواع تراش و برش سنگ ها آشنا شوند .در این مطلب شما را با بهترین انواع نگین انگشتر در طراحی جواهرات آشنا می کنیم. اگر قصد دارید دست به انتخاب بزنید این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. تا انتهای این مقاله با آکادمی کانسپت همراه باشید.

انواع نگین انگشتر

 

انواع نگین انگشتر در زیورآلات

استفاده از انواع نگین انگشتر در زیور آلات از قدیم الایام وجود داشته است. در سال های بسیار دور انگشتر را نمادی از زیور آلات و جواهر می پنداشتند. اما امروزه به دلیل پیشرفت صنعت آموزش طراحی طلا و جواهر شاهد ارائه طرح های مختلفی در تمام جواهرات هستیم. انواع نگین انگشتر دارای تنوع زیادی هستند. برخی از آن ها در دین اسلام نیز سفارش و توصیه شده اند. در مطلب پیشین تحت عنوان ” آشنایی با خواص سنگ انگشتر از دید اسلام ” به معرفی مهم ترین سنگ هایی پرداختیم که استفاده از آن ها در انگشتر می تواند بسیار مفید باشد. خواص نگین انگشتر از نظر مادی و معنوی اثبات شده و می توان برای رفع برخی از مشکلات از آن ها استفاده کرد.

سنگ عقیق

سنگ عقیق از سنگ‌های نیمه قیمتی بوده و از یک سری عنصر شیمیایی درست شده ‌است . مصری ‌ها ۳هزار سال قبل از میلاد مسیح از این سنگ زیباسنگ برای ساخت انگشتر و تزیین ظروف استفاده می کردند.

سنگ عقیق در چهار رنگ سبز , زرد رنگ , سرخ و سیاه وجود دارد . اشکال سنگ عقیق به‌این صورت است : عقیق خزه ای , عقیق شجری , عقیق چشمی , عقیق آبدار , عقیق مجوف , عقیق دژی و عقیق منظره‌ای .

سنگ عقیق از پرمصرف ‌ترین گونه های نگین انگشتر محسوب می شود و روایت‌ های متعددی در رابطه خاصیت دنیوی و معنوی این سنگ بیان شده است . به طور مثال در بسیاری از روایاتی که از ائمه مطرح شده آمده است که اگر شخصی انگشتر عقیق در دستان خود داشته باشد هیچ گاه به فقر دچار نمی شود. و یا اینکه در دست داشتن این انگشتر فرد را از مال دنیا و مردم آن بی نیاز خواهد کرد. عقیق علاوه بر زیبایی خاصی که دارد یکی از پرکاربردترین سنگ ها در انگشتر سازی به شمار می رود. تراش عقیق نیاز به دقت بالا دارد و تراش نمونه های مختلف آن نیاز به تخصص دارد.

 

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه از سنگ های قیمتی و با ارزش است که در اشکال و رنگ های فیروزه ‌ای با تناژ رنگی آبی روشن , آبی‌رنگ تیره , سبز روشن و سبز تیره در طبیعت موجود هست . سنگ‌ های فیروزه از مدل سنگ ‌های آذرین محسوب می شوند که در اطراف کوه های آتشفشانی و در سطح زمین یافت می گردند .

اشکال فیروزه مبنی بر صورت ظاهری به دو گونه عجمی و شجری تقسیم ‌بندی می شود . اصلی ترین مکان‌ های استخراج فیروزه در جهان معدن فیروزه کشور ایران , فیروزه تبت , فیروزه ایالات متحده و فیروزه مصر هست. فیروزه جزو سنگ های بسیار نرم دسته بندی می شود. همان طور که می دانید سنگ ها دارای سختی هستند که میزان آن بر اساس مقیاس موس مشخص می شود. نرم بودن فیروزه موجب می شود که تراش دادن آن بسیار سخت باشد . زیرا تحمل فشارهای وارده را ندارد و به سرعت دچار ترک خوردگی و شکستگی می شود. فیروزه از انواع نگین انگشتر به شمار می رود که بسیار زیبا و پر طرفدار است. فیروزه نیز جزو سنگ هایی است که در دین اسلام از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. به قدری که در احادیث آمده اگر دستی برای دعا به درگاه خداوند بلند شد و انگشتر فیروزه در آن بود بدون حاجت بر نمی گردد.

انواع نگین انگشتر

سنگ مروارید

مروارید یکی از گران ترین و در عین حال خاص ترین سنگ هایی است که در جواهرات و انگشتر به کار می رود. این سنگ براق و زیبا در بدن نرم تنان تشکیل می شود که در مطالب پیشین به نحوه تشکیل آن و عجایبی که در این خصوص وجود دارد پرداختیم. حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید در سال های گذشته برخی از افراد بر این باور و اعتقاد بودند که مروارید اشک فرشتگان است.

 اشکال مروارید‌ ها به‌این شرح است : مروارید آکویا , مروارید اقیانوس آهسته جنوبی , مروارید تاهیتی , مروارید آبی‌رنگ , مروارید آب شیرین , مروارید آبه , مروارید کشی , مروارید باروک و مرواریدهای تصنعی .

ساخت مروارید مصنوعی در صدف های پرورشی تبدیل به یکی از صنایع پر طرفدار در جهان شده که برخی از کشورها در آن پیشتاز هسند. به هر حال مروارید از در بین انواع نگین انگشتر درصورتی که که اصل باشد از گرانترین‌ها به حساب می آید .

سنگ زمرد

از دیگر انواع نگین انگشتر سنگ زمرد است. سنگ زمرد از قدیم در فرهنگ ‎های متعدد تحت عنوان سنگ مقدس شمرده می شد . زمرد در جواهر سازی نه فقط جزء اشکال نگین انگشترهای مردانه و زنانه متداول بوده , بلکه در بیشتر گونه های جواهرات متفاوت هم به کار گرفته می شد. این سنگ درخشان و چشم نواز از براقیت و خوص زیادی برخوردار است که برخی از افراد بر این باور هستند که این سنگ می تواند محبت بین زن و شوهر را برطرف کند و به آن ها در بهبود رابطه و افزایش علاقه کمک زیادی کند. سنگ زمرد از قیمت بالایی برخوردار است و بسیاری از افراد سلطنتی و ثروتمند در جهان از آن در زیور آلات خود استفاده می کنند.

یاقوت

یاقوت جزء سه سنگ دوست داشتنی جهان و پس از الماس دو‌مین سنگ از نظر سختی به حساب می‌ آید . این سنگ در دامنه کوه ‌ها و بستر رودخانه ‌ها یافت می شود . اشکال یاقوت ها به یاقوت قرمز‌ رنگ , یاقوت کبود , یاقوت ستاره‌ ای و یاقوت زرد رنگ تقسیم می شود . یاقوت قرمز‌ رنگ قسمتی از گران ترین سنگ های قیمتی محسوب می شود تا جایی که رکورد صد هزار دلار در هر قیراط را به خویش اختصاص داده است .

الماس

سنگ الماس سخت ترین ماده طبیعی و ارگانیک بر روی زمین و از گران بهاترین گوهرهای دنیا به حساب می آید . الماس قرمز‌ رنگ کم یاب ترین سنگ جواهر جهان می باشد . گونه های الماس در رنگ‌ های آبی‌ , صورتی , قرمز رنگ , نارنجی رنگ , قهوه ای , زرد رنگ و سیاه در طبیعت مو جود می باشد . الماس به درخشش یگانه و زیبایش مشهور است . الماس از گران ترین اشکال نگین انگشتر در جهان به حساب می‌آید که برای عده زیادی ثروت آفرینی کرده است. از باورهای قدیمی در خصوص الماس کمیاب بودن آن است. در صورتی که کمیاب بودن الماس فقط در مورد الماس های رنگی صدق می کند. الماس های شفاف کمیاب نیستند.

یشم

این سنگ قیمتی از ۵۰۰۰ سال گذشته در ساخت ابزار آلات , مجسه‌ ها و جواهر‌سازی به کار گیری می شد . سنگ یشم از با دوام‌ترین سنگ ‌ها به حساب می‌آید . یشم از دوران سابق در فرهنگ و تمدن چینی قیمت بالایی داشته است , به گونه ای که یک ضرب ‌المثل چینی چنین می گوید : طلا جواهرات ارزشمند است البته یشم بی ‌قیمت .

اشکال سنگ یشم در دو دسته یشم اعلی و یشم نفریت مو جود می باشند . یشم از پرطرفدارترین گونه های نگین انگشتر در جهان و علی‌الخصوص کشور ‌ایران به حساب می‌آید زیرا در اعتقادات مذهبی نیز ریشه دارد.

انواع نگین انگشتر

لعل

سنگ لعل از سنگ های نسبتا سخت بر اساس مقیاس موس می باشد و به همین بهانه به کارگیری از آن در صنعت جواهر سازی متداول است . لعل‌ها از عصر برنز تحت عنوان سنگ قیمتی به کارگیری می‌شده‌ اند . انواع نگین انگشتر و گونه های مختلف سنگ لعل با نام‌ های تجاری متعددی می باشد . سنگ لعل دارچینی , سنگ لعل سبز و سنگ ‌های لعل با اسم تجاری اسپسارتیت , دمانتوئید , و رودولایت از رایج ‌ترین سنگ ‌های لعل هستند .

زبرجد

این سنگ از زمان باستان در مصر ارزش بالایی داشته و گوهر ملی این کشور محسوب می‌شود. سنگ زبرجد تنها به رنگ سبز در طبیعت یافت می‌شود و از تنوع بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. سنگ زبرجد برخلاف اکثر سنگ ها در لایه عمیق تری از سطح زمین تشکیل می‌شود.

درباره خواص زبرجد احادیث متعددی نقل شده است. حضرت امام رضا (ع) می‌فرمایند: انگشتر زبرجد در دست کردن، موجب آسانی است که در آن هیچ دشواری نباشد.

کهربا

کهربا جزو سنگ ‌های اورگانیک (منشا گیاهی، حیوانی) محسوب می‌شود. در واقع کهربا سنگی شیک و سنگین است که از شیره درختان بدست می‌آید و بدلیل رنگ و ظاهر زیبایش در صنعت جواهر سازی از آن استفاده می‌ کنند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x