انواع عقیق کبود

انواع عقیق کبود

انواع عقیق کبود کدامند ؟ سال های درازی است که سنگ عقیق را به عنوان یک سنگ با ارزش می شناسیم. این سنگ علاوه بر جلوه ای زیبا دارای خواصی معنوی است که در اغلب روایات به آن اشاره شده و از جایگاه ویژه ای در بین مردم کشور ایران برخوردار است. سنگ عقیق در نمونه ها و رنگ های مختلف یافت می شود که یکی از آن ها عقیق کبود است. در این مطلب به انواع عقیق کبود و بررسی ویژگی های آن ها می پردازیم.پس با ما همراه باشید.


انواع عقیق کبود کدامند 

انواع عقیق کبود به نام عقیق آبی نیز شناخته می شوند. این سنگ که ارزش بسیار بالایی برخوردار است دارای نمونه های مختلفی می باشد. از قدیم الایام از سنگ عقیق درطراحی جواهرات و زیور آلات استفاده می شده است. همچنین به دلیل مقاومت و سختی بالایی که این سنگ دارد از آن در ساخت مجسمه ها و آثار باستانی نیز کمک گرفته می شده است.

حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید عقیق نام یک رودخانه در شبه جزیره سیسیل است. در سال های گذشته در کنار این رودخانه که ” آگات ” نام دارد تکه های عقیق یافت می شده است.

انواع عقیق کبود سنگی متبرک و دارای خواص زیادی است که به مراتب در رویات و احادیث به آن اشاره شده است. سنگ عقیق در رنگ های مختلفی مانند قرمز ، خاکستری مایل به آبی و سفید وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای زیبایی و خواص منحصر به فردی است.

 انواع عقیق کبود

عقیق یمنی کبود

عقیق یمنی کبود که از انواع عقیق کبود به شمار می رود دارای مشخصاتی است که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم. انواع سنگ عقیق کبود از گونه های فراوان دانه ریز یا این که نهفته بلورهای کانی کوارتز است . در حقیقت سنگ عقیق آبی‌رنگ وابسته به تیم کلسدونی ( یمانی ) است . میزان سختی بر اساس مقیاس موس در سنگ عقیق یمنی کبود میان ۶٫۵ تا ۷ درجه می‌باشد , به همین علت گهگاه دشوار و یا این که گهگاه قابل انعطاف است که به ویژه در هنگام تراش احساس می‌شود . این سنگ غالبا از نوارهای متوالی کلسدونی و کوارتز تشکیل می‌شود که به دلیل وجود اکسیدهای فلزی به رنگ هایی گوناگون نمایان می شود .

سنگ عقیق آبی رنگ , اشکال عقیق کبود و دیگر سنگهای عقیق در کشورهایی همچون یمن , هندوستان , جمهوری اسلامی ایران , چین , برزیل و آلمان در رنگ های قرمز‌رنگ , زرد رنگ و سپید یافت می شود .

بطور کلی منابع سنگ معدنی عقیق روی کره زمین زیاد است . اما یکی ازکشورهایی که بیشترین منابع این گوهر در رنگ ها و طراح های متفاوت در آن موجود هست کشور ایران است , تا جایی که نیز در سواحل دریای شمال و نیز سواحل خلیج عجم و یا این که بر بستر بیشتر رودخانه های کشور‌ایران سنگ عقیق و گاها گونه های عقیق کبود یافت می شود . شهرستان نمین در استان اردبیل از جمله وسیع ترین معادن این کانی در دنیا است . با دقت به اهمیت خاصیت عقیق آبی‌رنگ آسمانی , این گوهر در اوروگوئه , برزیل , ایتالیا , هند , چین , مکزیک , ماداگاسکار , مصر , اسکاتلند , ایالات متحده , کانادا و آلمان وجود داشته و ساخت می شود . اشکال برزیلی هم برای حکاکی کردن مضاعف خوب هستند .

روش تشخیص انواع عقیق کبود

این گوهر رنگارنگ در بیشتراز ۳۰ رنگ مختلف یافت می شود . دامنه گسترده ای از رنگ ها مثل رنگ سپید , آبی‌رنگ , خاکستری , قهوه ای , قرمز رنگ , صورتی و چه بسا سیاه در آنان چشم می‌شوند که یکی‌از مهم ترین آن‌ها گونه های عقیق کبود هست . از جمله عوامل اساسی متاثر در رنگ سنگ عقیق می شود به ساختار میکروسکوپی , ساختار موادتشکیل دهنده مایع , جامد و گاز , و علی الخصوص مخلوط موادتشکیل دهنده فلزی رنگ زا همانند آهن , کروم , مس , تیتان , منگنز , کبالت و نیکل در سنگ عقیق اشاره کرد.برای اطلاعات بیشتر راجب طیف رنگی سنگ عقیق می توانید در دوره های آموزشگاه طراحی طلا و جواهر آکادمی کانسپت شرکت کنید.

 

جایگاه عقیق کبود در روایات دینی

با دقت به احادیث و احادیثی که درباره‌ی خاصیت عقیق آبی‌رنگ آسمانی و دیگر اشکال عقیق کبود و به طور کلی خویش عقیق از گویش ائمه بیان شده شده‌است می‌توانیم به اهمیت خاصیت عقیق کبود در احادیث پی ببریم . مورد ها ذیل از مهمترین خاصیت عقیق در احادیث است :

با ایمان ترین سنگ فی مابین دیگر سنگ ها

امام درست گو ( ع ) فرمودند : “ دوست می‌دارم که هر مؤمنی از شیعه ها ما یکی پنچ انگشتر را در دست به همراه داشته باشد . یکی‌از آنها سنگ عقیق هست , چون عقیق با ایمان ترین و مؤمن ترین سنگ به آفریدگار و ما اهل بیت , دربین دیگر سنگ ها میباشد . ”

اولین کوه شهادت دهنده به ولایت حضرت علی ( ع )

امام رضا ( ع ) در حدیثی در فضیلت روز غدیر خم میفرمایند : خداوند عالم ولایت حضرت علی ( ع ) را بر ساکنان طبقات هفت گانه عرش عرضه کرد . نخستین اشخاصی که به ولایت حضرت علی ( ع ) ایمان آوردند , ساکنان طبقه ی هفتم افق بودند . آنگاه ساکنان طبقه ی چهارم به ولایت امیر مومنان علی ( ع ) اقرار کردند . بعداز آن ها ساکنان اسمان دنیا به امامت حضرت علی ( ع ) ایمان آوردند , خدا افق جهان را به ستارگان مزین کرد و بعد طبقات دیگر افلاک ایمان آوردند . آن‌گاه ولایت امیر مومنان را بر زمین ( هفت طبقه زمین ) عرضه کرد . بعد خدا ولایت حضرت علی ( ع ) را بر کوه ها عرضه کرد و اولی کوه هایی که به ولایت ایشان شهید شدن دادند سه کوه عقیق , فیروزه و یاقوت بودند .

تکلم آفریدگار با حضرت موسی ( ع )

امام راستگو ( ع ) گفته اند : “ انگشتر عقیق در دست به همراه داشته باشید . همانا خداوندگار با پیامبرش , حضرت موسی ( ع ) بر کوه عقیق حرف گفتند و حضرت موسی بر روی این کوه به منزلت کلیم اللهی رسیدند . ”

معراج حضرت محمد ( ص )

نبی اسلام ( ص ) میفرمایند : “ در شب معراج که در افلاک هجرت میکردم ( به افق رفتم ) به جايگاه ای رسیدم که نزدیک تر از آن به رده ربوبیت , تصورپذیر نخواهد بود . بعد خداوندگار عالم با اینجانب در آنجا دربین دو کوه عقیق کلام خاطرنشان کرد . ”

با نگاه بدین دو داستان از این بزرگان , که خداوند بر روی کوه سنگ عقیق با حضرت موسی ( ع ) و مابین دو کوه عقیق با رسولش نبی گرامی اسلام ( ص ) حرف اذعان کرد , دقت آفریدگار به سنگ عقیق نمایان می شود , و این بخاطر آن میباشد که اولیه سنگی بوده که به وحدانیت معبود و نبوت رسول ( ص ) و ولایت حضرت علی ( ع ) شهیدشدن داده است و این از علامت های اهمیت خاصیت عقیق سوسنی هست .

 انواع عقیق کبود

خواص انواع عقیق کبود

از بین بردن فقر

یک کدام از مهم‌ترین خاصیت سنگ عقیق کبود و به طور کلی نگین عقیق از فی مابین ‌بردن فقر است .حضرت امام رضا ( ع ) می‌فرمایند : “ عقیق , فقر را می زداید و به همراه داشتن آن نفاق را هم نابود می‌کند . ” حضرت امام درستگو ( ع ) در حدیثی بی نقص در خاصیت سنگ عقیق می‌فرمایند : “ خیلی خیره کننده می‌باشد که آدمی در دستش انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار ( پول ) نداشته باشد . ”حضرت امام رضا ( ع ) فرموده اند : “ فردی که انگشتری با نگین عقیق در دست نماید , حاجتمند نمی‌گردد . ”

ارتقا اجر نماز

امیرمومنین علی ( ع ) می فرکوده اند : “ فردی که انگشتر عقیق در دست نماید و دو رکعت نماز بجا آورد , اجر آن دو رکعت , برابر با هزار رکعت نمازی هست که سوای انگشتر عقیق به جا آورد . ”

 

تشخیص عقیق کبود اصل

مواقعی می‌باشند که دیدن آموزش طراحی طلا و جواهر به شما در تشخیص عقیق کبود اصل یاری خواهد کرد و شما پس از تشخیص عقیق کبود اصل میتوانید در امر بها عقیق کبود یمنی اصل و اشکال غیر یمنی آن با اطمینان بیشتری لحاظ بدهید و آن را تهیه و تنظیم نمایید تا بتوانید از خاصیت عقیق سوسنی و کبود اصل برخوردار گردید .

  • سنگ عقیق کبود با حریق سوزانده نمیشود . ( این روش در مواقعی که نگین تصنعی و مصنوعی و از پلیمر است همت داراست )
  • سختی سنگ عقیق یمنی کبود به مقدار ای است که میتواند روی شیشه خط بیندازد .
  • نگین عقیق عقیق کبود یمنی در قبال فروغ و روشنایی اشکالی همانند حباب یا این که کندوی زنبور از خویش نمایان می نماید .
  •  اجسام نوک تیز روی انگشتر عقیق تاثیری ندارند و شکافی تولید نمی‌کنند و این از خاصیت سنگ عقیق کبود و یک روش دارای اهمیت برای تشخیص عقیق کبود اصل از تقلبی می‌باشد که به شما این قابلیت و امکان را میدهد تا از خاصیت عقیق آبی رنگ آسمانی اصل برخوردار گردید .

در اصل این گوهر نسبت به نگین هایی مانند یاقوت , زبرجد و … ارزش چندان بالایی ندارد ولی دقت داشته باشید که کدام از موردها هشدار دهنده تقلبی بودن این گوهر باشد ولی فقط ارزش بالا ملاکی برای اصل بودن سنگ نیست و ممکن است که سنگ های با ارزش بالا فروخته شوند اما اصل نباشند . با اعتنا به‌این اینکه در هر شرایط تشخیص اصل یا این که تقلبی بودن یک سنگ برای اشخاص معمولی کاری مشقت بار و پیچیده است .

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209