انواع سنگ عقیق

 انواع سنگ عقیق

سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند انواع سنگ عقیق در کشور ایران به وفور یافت می شود و می توان سواحل دریای خزر را به عنوان یکی از مراکز دست یافتنی به عقیق نام برد. عقیق دارای نمونه های مختلفی است که برخی از آن ها کمیاب و برخی دیگر نیز به وفور در طبیعت یافت می شوند. در این مطلب شما را با انواع سنگ عقیق و ویژگی های آن ها آشنا می کنیم.پس با ما همراه باشید.

 

جایگاه سنگ عقیق 

عقیق و انواع سنگ عقیق جزو آن دسته از سنگ هایی محسوب می شود که جایگاه ویژه ای در بین ایرانی ها دارد و ازین سنگ در طراحی جواهرات به دلیل علاقه مندی افراد به این سنگ بسیار استفاده می شود. این سنگ از نظر معنوی نیز در رتبه خوبی قرار داد و استفاده از آن در بسیاری از روایات دینی ما توصیه شده است. یکی از روایاتی که در خصوص استفاده از بهترین نگین انگشتر  در اسلام مشهور است این است که اگر فردی انگشتر عقیق در دست داشته باشد هیچ گاه به فقر دچار نمی شود و در طول تمام عمر در بی نیازی زندگی خواهد کرد. به دلیل اهمیت این سنگ در طراحی زیورآلات تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی انواع سنگ عقیق بپردازیم و برای اطلاعات بیشتر راجب طراحی با سنگ عقیق می توانید در دوره های ما در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر کانسپت شرکت کنید.

سنگ عقیق شجر

گونه شجر هم همانند خزه ای درواقع از دید علمی عقیق محسوب نمیشود بلکه نوعی کالسدونی بی رنگ یا این که سپید خاکستری است که به دلیل حضور اکسید آهن یا این که منگنز , الگوی نتایج مشابه شاخه های قوه ای تیره یا این که سیاه فضای سبز باشد . اسم آن درواقع از کلمه و واژه Dendrite در لهجه یونانی در معنای “ مشابه درخت ” است . در‌حالتی که شاخه های درخت نارنجی باشد به آن شجر پاییزی هم می‌گویند.

این گونه های که بی شباهت به فرم بلورهای یخ تشکیل‌شده بر روی شیشه های پنجره هنگام فصل زمستان نمیباشد , منشا آلب نداشته و از رخنه مایعات حمل کننده اکسیدهای آهن و منگنز , که از تخریب شیمیایی کانی های تیره رنگ و سنگهای اطراف نتیجه ها می شود , در سوراخ های نازک موجود در جمع های فشرده عقیق به وجود میاید . در قبلی , این سنگ از روش بندر عربی موشا به اروپا حمل میشد و بهمین خاطر آن را سنگ موشا  Mocha Stone هم میخوانند .

 

انواع سنگ عقیق

سنگ عقیق خزه ای

سنگ عقیق خزه ای که یکی از انواع سنگ عقیق محسوب می شود حضور ناخالصی هایی به رنگ مشکی , قرمز‌رنگ یا این که بلور سبز در آن انواع گیاهان را تداعی کنند . این کانی سوراخ های مو جود در سنگ صاحب خانه را مالامال کرده یا این که بطور قلوه سنگ یافت می شود . شایسته ترین دسته سنگ عقیق خزه ای در هندوستان استخراج می شود و در کشورهای چین و ایالات متحده هم وجود دارد .

از این سنگ برای ساخت ظرف غذا , نگین انگشتری , گردن بند و دیگر زیور آلات استفاده می نمایند و تراش نگین آن کابوشن بوده و اکثرا بصورت کاغذ های رشته رشته برش داده و صیقل می دهند تا انواع خزه ای مثل آن بخوبی نمایان شود . همینطور جور خزه ای بصورت تصنعی از روش گماردن کاغذ های باریک و نصفه واضح کالسدونی خاکستری رنگ روی همدیگر و افزودن اکسید آهن و منگنز برای تولید موقعیت خزه نظیر پس از تبلور ساخته می شود .

عقیق رنگین کمانی کمیاب

این دسته عقیق رنگین کمانی کم یاب و نسبتا گران بها رو ممکن است خیلی کم به گوشتان خورده باشد . iris agate در موقعیت معمولی به رنگ شیری مشاهده می شود البته در نور و روشنایی پدیده ی نوری رنگین کمانی خاصی را به شما نشان می دهد . این دسته عقیق در معادنی از جمله بخش ها مونتانا و برزیل مشاهده شده البته تا به اکنون گزارشی بر طبق کشف این مدل مختص در جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته است.

در گویش یونانی iris در معنای رنگین کمان است و بدان معناست که همان گونه طیف رنگی رنگین کمان از جداسازی فروغ و روشنایی سپید تولید می شود در بعضا سنگها به دلیل شکستگی و یا این که وجود بعضا ادخال ها و زوایای بلورشناسی و تراش احتمال جزء‌جزء‌کردن فروغ و روشنایی و تولید این پدیده وجود خواهد داشت.

 

انواع سنگ عقیق

منابع سنگ عقیق در دنیا

سنگ معدنی عقیق بطور کلی منابع این گوهر روی کره زمین بسیار است . البته یکی‌از کشورهایی که بالاترین میزان منابع این گوهر در رنگ ها و طراح های گوناگون در آن موجود است جمهوری اسلامی ایران است , تا جایی نیز در سواحل دریای کاسپین و نیز سواحل خلیج عجم و یا این که بر بستر بیشتر رودخانه های جمهوری اسلامی ایران سنگ عقیق یافت می شود . شهرستان نمین در اردبیل است که از جمله وسیع ترین معادن این کانی در عالم میباشد و آموزش طراحی طلا و جواهر بااین سنگ در استان اردبیل بسیار رایج است.

مرکز انواع سنگ عقیق در جهان در کشورهایی مانند اوروگوئه , برزیل , ایتالیا , هند , چین , مکزیک , ماداگاسکار , مصر , اسکاتلند , ایالات متحده , کانادا و آلمان وجود داشته و ایجاد می شود . در ایالات متحده ایالت اورگن ( Oregon ) نوعی از این گوهر موجود هست که به بذر گردباد پر اسم و رسم است و سطح های فرنگی شیار دار و گهگاه صورت درونی ستاره ای دارااست . انواع برزیلی هم برای حکاکی کردن خوب می باشند .

خاصیت سنگ عقیق

این سنگها بسته به رنگ و یا این که گونه متن حکاکی روی آن‌ها در اشکال متعدد سحر و جادو کاربرد دارا هستند . آن‌ها دارنده انرژی های دیرینه و باستانی میباشند . در صدر به خاصیت مهمترین گونه های آن و سپس به خاصیت جادویی این کانی میپردازیم :

خاصیت سنگ عقیق آبی رنگ نواری

عقیق ارگانیک انواع سنگ عقیق آبی‌رنگ نواری برای افرادی که در انتقال پیام گفتاری خویش به دیگر افراد در گیر ایراد اند یا این که افرادی که در‌پی ماهرانه حرف اعلام کردن می‌باشند دارای منفعت است . این سنگ شخص را در بدست آوردن عبارات مطلوب برای اشتراک گذاشتن و بیان کردن حقیقت والای شخصی کمک میرساند . این گوهر برای اشخاصی که با ثابت کردن و مساله چالشی سروکار دارا هستند ( نظیر وکلا ) , می‌تواند ابزار بی نظیری باشد چون چاکرای گلو را تقویت و توان آن را تعدادی برابر می نماید

تاثیرات جسمانی : دسته آبی رنگ نواری در معالجه گلو درد , لارنژیت , بیماری های تیروئید و مشکلات گفتاری دوچندان موءثر است .

تاثیرات احساساتی : ادب بخشیدن به حوزه رمانتیک , ارتقای اعتماد‌به‌نفس در ارتباطات , موثر برای رها شدن از عادت های منفرد در ارتباطات و حرف اعلام کردن هست .

تاثیرات معنوی : مدل آبی رنگ نواری در امداد به شخص در رابطه برقرار کردن با حقیقت وجودی خویش , ارتقا رابطه با قوای فهم و شعور درونی دل و اتصال به خرد درونی شخص موءثر است .

خاصیت سنگ عقیق شجر

عقیق شجر طبیعی  کسانی که سروکارشان با معالجه , تمرینات مراقبه و یا این که هر روش دورازشوخی دیگر برای سعی درونی است , گونه شجری را به منزله طلسمی برای اعمال خویش خواهند یافت . از روش برخورد انرژی این سنگ با حقیقت موجود در باطن شخص , می تواند به او در غلبه بر سرچشمه های گناه , انتقام , رودربایستی و دیگر احساسات خویش یاری دهد .

تاثیرات جسمانی : مدل شجر این گوهر در حمایت از معالجه کمردرد , بیماری های گردن , زیر بودن تعداد سلول های خونی , مساله مربوط به استرس , رفتارهای اعتیاد آور , نبود عزت نفس با فایده است .

تاثیرات احساساتی : عقیق شجر در امداد کردن شخص با زدودن و رهایی دادن از تفکرات منفی نفس اماره و الگوهای مخرب معاش , ارتقاء عزت نفس و پروردن نفسی توانمند خیس مفید می‌باشد .

تاثیرات معنوی : نوعی از شجری منجر امداد به شخص در صادقانه نگریستن به خویشتن , ترغیب شخص در توسعه و گسترش خویشتن مثبت و تجسم کردن بالاترین مرحله گنجایش و بضاعت و توان شخصی می شود . این سنگ کلیه چاکراهای تن را تاثیر میگذارد .

 

خواص سنگ عقیق خزه ای

انواع سنگ عقیق خزه ای هم از جمله سنگ هایی میباشد که برای تمامی اثرگذار است . انرژی این سنگ معتدل , سلامت و بی خطر است . این سنگ ارتعاشات تعادل و ثبات را در سرتاسر تن به جریان میگذارد . این گوهر چاکرای ریشه ( نخستین ) و قلب ( چهارم ) را پایین تاثیر قرار می‌دهد و در مدیتیشن با این سنگ , شخص می‌تواند چهره ای از انگیزه را باطن سنگ مجسم نماید و عزم وصال به آن را هم تقویت نماید .

تاثیرات جسمانی : یاری به تهیه و تنظیم و ثبت همت کلیه دستگاه های تن , ارتقای گنجایش های احساساتی , کمک دادن دست دستگاه گردش خون , گوارش و کار های عصبی

تاثیرات رمانتیک : رویش فطرت صلح و دوستی جو , کاهش تغییرات اخلاق و رفتار و خو , یاری به بسط نیروی عزم قدرتمندتر

تاثیرات روحانی : باز کردن دروازه های وجودی شخص برای رابطه با درختان , امداد به شخص در یافتن و دارای مسئولیت ماند به والاترین انگیزه معاش , رها شدن از اتفاقات و انرژیهای منفی و مخرب تاثیر گذار است.

خاصیت سنگ عقیق از لحاظ ماورایی

این گوهر یکی قدیمی ترین سنگ های باستانی شفا بخش و شانس آور است . این سنگ خاطر , تمرکز و استقامت شخص را ارتقاء میدهد . سنگ عقیق به “ سنگ حقیقت گویی ” هم معروف است و در صورتی کسی در حضور این سنگ قرار داشته باشد زبانش به حقیقت می گشاید . این گوهر شجاعت را ارتقاء می‌دهد .

سنگ عقیق سبزهمچنین این گوهر جادویی تاثیری ادب بخش در پرهیز از بی خوابی و به کارگیری از آن برای داشتن رویاهایی دلپذیر از سایر خاصیت سنگ عقیق می‌باشد . از حیث فیزیکی جهت بهبود گردش خون , معالجه اختلالات پانکراس , پاک سازی و ترمیم پل میان قلب و ذهن شخص موءثر است . عقیق های آتشین با سرزندگی عالم دنیوی به ارتعاش درمی آیند و ابزار های بی نظیری برای اشخاصی که به تجربه ای درونی – بدنی نیازمنداند هست . دسته آتشین سنگ جوانی جاودانگی است و رمانتیک از سرزندگی را برای تن درستی همگانی شخص به ارمغان میاورد .

عقیق سنگی حفظ کننده در بلا

خاصیت انواع سنگ عقیق چیست؟ در نقل و  قول هایی که از دیر باز در مورد این سنگ وجود داشت این است که جهت پرهیز از گردباد و رعد و برق , مراقبت خردسالان از خطر علی الخصوص در دوری از زمین افتادن هنگام بازی به کارگیری می‌شد . چه بسا ماجرا هایی نیز موجود هست که به ما می گوید جادوگران اهل ایران از خاصیت سنگ عقیق برای انحراف گردباد های تحمیلی به کارگیری می نمایند .

در قول باستان از خاصیت سنگ عقیق خزه ای تحت عنوان طلسمی برای باغبان و کشاورزان جهت پرورش گیاهان , برای عامه تحت عنوان ارتقا گنج , خوش اقبالی و ارتفاع قدمت هم کمک گرفته میشد . همینطور گفته می‌شد در شرایطی که کسی در مکانی این گوهر را بگذارد هیچ جادوگری نمی تواند در آن مکان وارد شود!

انواع سنگ عقیق

عقیق سنگی برای چشم زخم

در متون باستانی و بسیار قدیمی بیان شده که گونه های سنگ عقیق تحت عنوان یک طلسم یا این که جادوی رفع طلسم به شدت گرانبها بوده و توانا به فرونشاندن عطش و هم حفظ از تب هست . در میانه ده سال ۱۸۰۰ میلادی در آلمان , اکثری از طلسم های عقیق چشمی مذکور ساخته می‌شد و در میان مردمان دوست داستنی بود . اعتقاد و باور بر این بود این دیده از صاحبش برعلیه شر مراقبت می نماید . این نقل و قول به دلایل مذهبی و اسلامی در جمهوری اسلامی ایران هم دوچندان اشاعه دارااست . از کریستال نمک به جهت چشم زخم به کار گیری می شود .

خاصیت سنگ عقیق تحت عنوان سنگ ولادت ماه

این گوهر نسبتاً برای کلیه متولدین ماه های خورشیدی کاربرد دارااست . ولی بیشتری تاثیر خویش را از لحاظ نجومی روی متولدین مهر , مرداد , بهمن , دی و شهریور را دارا می باشد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209