انواع جواهرات

انواع جواهرات

در طبیعت انواع جواهرات وجود دارد که به بعضا به سبب دسترسی سخت به آنها قیمت بالایی نیز پیدا می کنند. بسیاری از جواهرات از سنگ های قیمتی ساخته می شوند که ارزش بسیار بالای آن ها موجب شده تا قیمتی فراتر از تصور پیدا کنند. آکادمی کانسپت به عنوان آموزشگاه طراحی طلا و جواهر که در زمینه ی آموزش طراحی طلا و جواهر فعالیت می کند اطلاعات جالبی در زمینه ی انواع جواهرات کسب کرده که در این مقاله قصد به اشتراک گزاری آنها با شما عزیزان دارد پس با ما همراه باشید.

 گذشته ی جواهرات

از قدیم الایام مردمان برای زینت بخشی به خود از انواع جواهرات استفاده می کردند. در سال های دور و ایام باستان مردها نیز از جواهرات و همچنین مواد آرایشی مانند سرمه استفاده می کردند اما به مرور زمان این نوع آرایش فقط مختص به زنان باقی ماند. جواهرات مشهوری در سطح جهان وجود دارند که هر کدام از آن ها مربوط به یک دوره تاریخی می باشد که اغلب در موزه های شاخص نگهداری می شوند. اما انواع جواهرات از چه سنگ هایی ساخته می شوند ؟ این سنگ ها چه ویژگی ها و خواصی دارند ؟ در ادامه مطلب به پاسخ این سوالات خواهیم رسید.

زمرد

یکی از انواع جواهرات که بسیار زیبا و چشم نواز می باشد زمرد است. این سنگ قیمتی دارای رنگی سبز است که هر چه پررنگ تر باشد نشان از با ارزش بودن آن است. کلمبیا یکی از کشورهایی است که دارای معادن زمرد می باشد و رتبه اول را در جهان دارد. کلمبیا که اولین کشور در تولید و استخراج زمرد شناخته می شود حدود ۸۰ درصد تولیدات زمرد در جهان را به خود اختصاص داده است. بعد از کشور کلمبیا می توان به زامبیا اشاره کرد. زامبیا دومین کشور در جهان است که در سال ۲۰۱۱ توانست بیش از ۳ تن زمرد از معادن خود استخراج کند.

 

انواع جواهرات

یاقوت کبود

یاقوت جزو آن دسته از سنگ ها و انواع جواهرات به شمار می رود که دارای رنگ های مختلفی است. این سنگ در رنگ های سرخ، زرد، سبز، کبود و سفید موجود است که با ارزش ترین و مرغوب ترین نوع آن کبود یا سرخ می باشد. هر چه رنگ آن خوش رنگ تر باشد نشان از با ارزش تر بودن آن است. یاقوت کبود بعد از الماس در رتبه دوم با ارزش ترین سنگ های قیمتی در جهان قرار دارد. کشور تایلند یکی از تامین کنندگان اصلی یاقوت در جهان بوده که در دهه ۷۰ میلادی حضوری گسترده در جهان داشت اما بنا بر دلایل سیاسی به تدریج حضور خود را کم رنگ کرد. یاقوتی که از معادن کشور تایلند استخراج می شد جزو مرغوب ترین نوع یاقوت بود که رنگی قرمز تیره و سایه قهوه ای داشت.

 

انواع جواهرات

زبرجد

زبرجد یکی از انواع جواهراتی محسوب می شود که اغلب آن را به رنگ سبز می شناسیم. شاید برای شما جالب باشد که بدانید زبرجد به رنگ زرد نیز وجود دارد که از هر دو رنگ آن در جواهر سازی استفاده می شود. این سنگ قیمتی در کشور آمریکا و برزیل مشاهده می شود. همچنین کشور استرالیا نیز یکی از دارندگان معادن زبرجد در جهان به شمار می آید . سنگ های زبرجد که دارای وزن و قیراط بالا هستند از نوع موزه ای و کلکسیونی محسوب می شود که امروزه یک نوع زبرجد با وزن ۳۱۱ قیراط در انستیتوی کشور آمریکا نگهداری می شود.

 

 

انواع جواهرات

گارنت 

حتما تا به حال نام جواهری به نام لعل را شنیده اید. لعل همان گارنت است که معمولا نام گانت مقداری ناشناخته باقی مانده است. جواهر گارنت دارای رنگی قرمز مانند یاقوت است که در گذر زمان در سنگ های دگرگون شده تشکیل شده است. گارنت یا لعل که یکی دیگر از بازش ترین انواع جواهرات در جهان شناخته می شود دارای قیمتی بالا و همچنین زیبایی منحصر به فردی است. نکته جالبی که در خصوص این سنگ وجود دارد این است که دارای ساختاری کاملا مقاوم در برابر هوازدگی فیزیکی و شیمیایی است.

 

 

انواع جواهرات

الکساندریت 

الکساندریت را می توان یکی از عجیب ترین انواع سنگ های قیمتی دانست زیرا رنگ آن در هنگام قرار گرفتن در برابر نور تغییر می کند. به نحوی که این سنگ را در روز به رنگ سبز و در شب به رنگ قرمز آتشین مشاهده می کنید. الکساندریت گونه ای بسیار خارق العاده در بین سنگ های قیمتی محسوب می شود که اولین نمونه آن در سال ۱۸۳۴ در کشور روسیه یافت شد. به دلیل دارا بودن رنگ سبز ابتدا تصور می شد که گونه ای از سنگ زمرد است اما بعد از تحقیقات فراوانی که بر روی این سنگ انجام شد این نتیجه حاصل شد که سنگی کاملا متفاوت از زمرد و دارای ویژگی های منحصر به فرد است.

 

انواع جواهرات

عقیق

عقیق یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین سنگ های قیمتی است که در کشور ایران نیز کاربرد فراوانی در صنعت طراحی طلا و جواهر دارد. این سنگ از نظر مادی و معنوی نیز دارای جایگاه با ارزشی است. یکی از کشورهایی که دارای عقیق مرغوبی است کشور یمن است که عقیق های آن به نام عقیق یمانی نیز شهرت دارد . سنگ عقیق از ته نشین شدن رسوبات و سیلیس در آب های زیر زمینی تشکیل می شوند. حفره های سنگ های زیر زمینی محل مناسبی برای تشکیل عقیق هستند که هر چقدر حفره ها بزرگتر باشند احتمال تشکیل عقیق در آن ها بیشتر خواهد بود.

معادن عقیق در جهان بسیار فراوان هستند و بسیاری از کشورها دارای این معادن ارزشمند می باشند. کشور ایران نیز در دسته این کشورها قرار دارد که عقیق را در تمام رنگ ها و طرح های گوناگون استخراج می کند. این سنگ و جواهر ارزشمند به قدری در کشور ما فراوان یافت می شود که اگر سری به سواحل دریای خزر یا خلیج فارس بزنید در بستر رودخانه ها می توانید سنگ عقیق را پیدا کنید.

 

 

انواع جواهرات

فیروزه

فیروزه از دیگر انواع جواهرات محسوب می شود که علاوه بر رنگ و زیبایی چشم نواز دارای جایگاه مادی و معنوی در بین ایرانیان است. حتما نام فیروزه نیشابوری را شنیده اید. شهر نیشابور دارای یکی از غنی ترین منابع فیروزه است که آن را فیروزه بواسحاقی نیز می نامند. علاوه بر نیشابور در شهرهایی مانند کرمان، فارس و آذربایجان نیز می توان نمونه های مختلفی از فیروزه را یافت. فیروزه دارای رنگ آبی آسمانی است که رنگ هایی در خود دارد. هر چه رنگ آن روشن تر باشد نشان از مرغوبیت آن دارد.

در برخی از اعتقادات مردم باستان فیروزه جایگاه بالایی دارد. به طور مثال گفته می شود که فیروزه توانایی حفظ سلامت فردی که او را حمل می کند بر عهده دارد. فیروزه سنگی زنده است که در هنگام بیماری صاحبش رنگ پریده و در هنگام مرگ او رنگ خود را از دست می دهد.

انواع جواهرات

لاجورد 

لاجورد جزو انواع جواهرات و سنگ های قیمتی است که دارای معادن بسیار محدودی در سطح جهان است. یکی از کشورهایی که از دیر باز و زمان هخامنشیان مورد توجه ایران بود کشور افغانستان می باشد. این کشور دارای معدنی غنی در لاجورد است که هنوز هم به شکل سنتی در حال استخراج از آن هستند. این معدن در بدخشان قرار دارد که جزو مرغوب ترین لاجوردهای جهان است.

انواع جواهرات

 مروارید 

مروارید از دیگر انواع جواهرات است که می توان نحوه تشکیل شدن آن را جزو یکی از عجایب و شگفتی های جهان و طبیعت دانست. گیر انداختن یک دانه شن درون صدف و جبه موجب تشکیل شدن مروارید می شود. این گوهر گران بها که در گذر زمان ساخته می شود دارای ابعاد مختلفی از یک دانه گرفته تا تخم کبوتر است. مروارید زیبایی و جلوه ای بی نظیر دارد که بزرگترین ابعادی که تا به امروز یافت شده در منطقه ای در فیلیپن است.

انواع جواهرات

یشم 

سنگ یشم یکی از انواع جواهرات است که شباهت زیادی به سنگ هایی مانند زبرجد دارد. مشهورترین رنگ هایی که برای این سنگ وجود دارد شامل کبود ، سبز تیره و صابونی است که هر کدام از آن ها دارای زیبایی منحصر به فردی می باشند. قطعا نصب سنگ یشم در انواع طلا سبب افزایش درخشندگی و زیبایی آن ها خواهد شد و مسلما قیمت آن ها را به میزان قابل ملاحظه ای بالا می برد. هر کدام از سنگ های قیمتی دارای میزان سختی مشخصی هستند که می توان سختی سنگ یشم را بین ۶٫۵ تا ۷ در مقیاس موس دانست.. درخشان کردن سطح سنگ یشم بعد از تراش و پرداخت به وسیله روغن هایی مانند روغن جلا انجام می شود که جلای مرواریدی به آن خواهد داد.

سنگ یشم یکی از قدیمی ترین سنگ های کشف شده توسط بشر است که برای اولین بار ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد و در منطقه ای در ایران به نام ” سین کیانگ ” کشف شد. این منطقه در آن سال ها جزو قلمرو ایران بود.

انواع جواهرات

ژرمژوئیت 

این سنگ گرانبها و با ارزش برای اولین بار در یکی از سردترین مناطق جهان به نام سیبری پیدا شد. سال اکتشاف آن به ۱۸۸۳ میلادی برمی گردد. سنگ ژرمژوئیت دارای ویژگی های خاصی از جمله رنگ آبی متمایل به ارغوانی است که می توان ارزشی بالغ بر ۲۰۰۰ دلار برای هر قیراط آن در نظر گرفت. این سنگ جزو سنگ های بسیار کمیاب و خاص در جهان است.

ماسگراویت 

جالب است بدانید که دلیل نامگذاری این سنگ به ماسگراویت به دلیل نام کسی است که آن را کشف کرده است. این سنگ مانند سایر سنگ های قیمتی دارای ارزش مادی بالایی است که برای نخستین بار در سال ۱۹۶۷ در کشور استرالیا کشف شد. در حال حاضر سنگ ماسگراویت در سایر نقاط جهان مانند گرینلند و ماداگاسکار نیز مشاهده می شود. ارزشی که برای این سنگ در نظر گرفته شده بالغ بر ۳۵۰۰۰ دلار بر هر قیراط است.

گراندیدریت

نام سنگ گراندیدریت نیز مانند سنگ ماسگراویت بر اساس نام مکتشف او انتخاب شده است. این سنگ از عناصری مانند منیزیم، آهن، آلومینیوم، تشکیل شده و رنگ آن آبی ، سبز و سفید می باشد.  جالب است بدانید که وجود عنصر آهن در آن سبب شده رنگی مایل به سبز در آن به وجود آید شود. گراندیدریت فقط در منطقه خاصی از جهان به نام ماداگاسکار پیدا می شود . ارزش مادی این سنگ ۱۰۰۰۰۰ دلار برای هر قیراط است که رقمی چشم گیر و قابل توجه می باشد .

نحوه استفاده از سنگ های قیمتی در انواع جواهرات ! 

در مطالب گذشته اشاره کردیم هنگامی که سنگ های قیمتی را بر روی زیور آلات ساخته شده از طلا به کار می بریم تبدیل به جواهر می شوند. پس نوع سنگ های قیمتی در افزایش ارزش زیور آلات بسیار مهم است. تمام سنگ هایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم بعد از برش و تراش مخصوص و همچنین جلا دادن بر روی فلزاتی مانند طلا نصب می شوند. فردی که توانایی انجام این کار را دارد به عنوان ” مخراجکار ” شناخته می شود.

اگر در مورد طراحی جواهرات نیز برای شما سوال پیش آمده میتوانید با ما در میان بگذارید. با تشکر از پیگیری و مطالعه ی این مطلب توسط شما دوست عزیز.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x