انواع برلیان

انواع برلیان   

در این مطلب درباره الماس و انواع برلیان صحبت خواهیم کرد. برلیان در واقع همان الماس است اما نحوه تراش آن به نحوی است که در کشور ایران آن را برلیان می نامند. هنگامی که الماس به شکل گرد تراش داده شود برلیان نام می گیرد. اما انواع برلیان چیست و چرا استفاده از آن در جواهرات شکوه و زیبایی آن را بیشتر می کند ؟ با آکادمی کانسپت تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

الماس و برلیان 

انواع برلیان کدام است ؟ استفاده از سنگ های قیمتی و ارزشمند در زیورآلات و طراحی جواهرات موجب گرانبها شدن آن ها می شود. به جرات می توان گفت که الماس از گران ترین سنگ های قیمتی است که دارای جلال و شکوهی مثال زدنی می باشد. در جواهرات مختلف مانند انگشتر, دستبند, گوشواره و ساعت می تواند از انواع برلیان استفاده کرد. اما تفاوت الماس با برلیان در چیست ؟ واقعیت این است که الماس همان برلیان است و دلیل نام گذاری آن به برلیان تراش گرد آن است.

انواع برلیان 

همانطور که در کلاس های آموزش طراحی طلا و جواهر توضیح داده می شود  برلیان هایی که در صنعت طراحی و ساخت جواهرات از آن ها استفاده می شود در دو دسته طبقه بندی می شوند. برلیان های مصنوعی و برلیان های طبیعی.

انواع برلیان

برلیان طبیعی

همان طور که از نام برلیان طبیعی پیداست این سنگ به طور طبیعی ساخته می شود ساختار و ماده اصلی در تشکیل الماس ها کربن است. هنگامی که کربن در اعماق زمین تحت فشار و دمای بالا قرار می گیرد باعث به وجود آمدن سنگ الماس می شود. برخی از افراد معتقد هستند که الماس ها بسیار نایاب اند اما برخی دیگر بر این باورند که الماس ها به طور طبیعی در اعماق زمین به فور یافت می شوند اما به هر حال این سنگ جزو سنگ های ظاهرا کمیاب و بسیار گران است و اگر جواهری از سنگ های الماس استفاده کرده باشد قیمت آن فراتر از تصور خواهد بود . اما سوال مهمی که در این جا به وجود می آید این است که الماس هم مانند سایر سنگ های قیمتی نمونه های مصنوعی نیز دارد ؟ پاسخ مثبت است.

برلیان مصنوعی

در بخش قبل اشاره کردیم که الماس و انواع برلیان طبیعی تحت فشار و دمای بالا در اعماق زمین شکل می گیرند. برای ساخت برلیان مصنوعی در آزمایشگاه نیز این شرایط را برقرار می کنند تا برلیان به بهترین نحو تولید شود. برخی از افراد تصور می کنند که برلیان های مصنوعی به این دلیل که در محیط آزمایشگاه تشکیل شده اند فاقد ارزش و زیبایی هستند در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. برلیان های مصنوعی دارای ترکیبات و ساختاری دقیقا مشابه برلیان های طبیعی می باشند و به هیچ عنوان نمی توان نام تقلبی را بر آن ها نهاد.

انواع برلیان

تشخیص برلیان طبیعی و مصنوعی 

برلیان های مصنوعی به قدری خوب ساخته می شوند که شاید برای شما تعجب برانگیز باشد که بدانید تشخیص تقلبی از اصل آن برای جواهرفروشان بسیار باتجربه نیز کار دشواری است و برای این کار نیاز به تجهیزات و امکانات پیشرفته ای دارند. تشخیص این تفاوت با چشم غیر مسلح واقعا امکان ناپذیر است. حتما این سوال برای شما به وجود خواهد آمد که در هنگام خرید جواهر چگونه از طبیعی یا مصنوعی بودن برلیان اطمینان حاصل کنیم ؟

برلیان های طبیعی در تمام دنیا دارای گواهینامه هستند. این گواهینامه که از معتبرترین موسسه گوهرشناسی آمریکا تحت عنوان G.I.A صادر می شود بیانگر اصل و طبیعی بودن برلیان است که خیال شما را از این بابت راحت خواهد کرد.

رنگ انواع برلیان 

بسیاری از افراد که تخصصی در حوزه گوهرشناسی ندارند تصور می کنند که تمام برلیان های طبیعی و مصنوعی در جهان به رنگ سفید و شفاف هستند. در صورتی که برلیان ها دارای رنگ بندی و درجه بندی هستند که از D تا Z رتبه بندی خواهند شد.

طبق گفته دوره های آنلاین طراحی طلا و جواهرات برلیان های سطح D تا F در رده برلیان های سفید ی شفاف قرار دارند که در باور اغلب مردم این رنگ مخصوص برلیان های طبیعی می باشد.

در برلیان های سطح G تا J شاهد تغییر رنگ هستیم و رنگ آن ها متمایل به زرد روشن است. این سطح از برلیان ها در محدوده K تا Z گواهی می شوند.

هر چه که سطح برلیان از J پایین تر می آید رنگ آن نیز به زردی متمایل تر خواهد شد. به شما پیشنهاد می کنیم برلیان هایی که سطحی پایین تر از J هستند را انتخاب نکنید زیرا رنگ آن ها باعث جلب توجه اطرافیان خواهد شد و جلوه ای ناخوشایند دارند.

نگهداری صحیح از برلیان 

تمام سنگ های قیمتی مانند برلیان نیاز به نگهداری و مراقبت صحیح دارند. اگر صاحب جواهر یا ساعتی هستید که نگین های برلیان در آن کار گذاشته شده است به شما پیشنهاد می کنیم با استفاده از راهکارهای زیر اقدام به نگهداری و مراقبت از آن کنید.

برای تمیز کردن انواع برلیان می توانید از آمونیاک استفاده کنید. مقدار بسیار کمی آمونیاک را با مقداری آب گرم ترکیب کنید و مقداری مایع ظرفشویی را به آن اضافه کنید. جواهر خود را به مدت ۲۰ دقیقه در محلول قرار دهید تا آلودگی ها از سطح آن کاملا پاک شود.

 

انواع برلیان

نکات مهم برای تمیز کردن انواع برلیان 

  • نکته بسیار مهمی که در خصوص تمیز کردن و مراقبت از سنگ های الماس وجود دارد این است که اگر سنگ دچار ترک خوردگی هایی در سطح خود باشد و با استفاده از مواد دیگر ترمیم پیدا کرده است به هیچ عنوان نباید برای تمیز کردن آن از آمونیاک استفاده کنید زیرا موجب از بین بردن مواد ترمیمی و نمایان شدن ترک ها خواهد شد.
  • تحت هیچ شرایطی از مواد سفید کننده برای تمیز کردن جواهرات و سنگ های قیمتی استفاده نکنید. اگر انگشتر الماس را درون محلول سفید کننده قرار دهید نه تنها سنگ آن بلکه فلز گرانبهای آن نیز آسیب جدی می بیند. همچنین برخی از افراد تصور می کنند که استفاده از کلر می تواند موجب تمیزتر شدن آن شود در صورتی که کلر نیز می تواند زمینه را برای آسیب های جدی به جواهر فراهم کند.
  • از مسواک هایی با برس و موهای نرم برای تمیز کردن برلیان استفاده کنید. استفاده از برس های خشک و زبر می تواند ظاهر جواهر را دستخوش تغییراتی ناخوشایند کند.
  • اطراف سنگ الماس را به خوبی توسط مسواک نرم تمیز کنید زیرا محل مناسبی برای تجمع آلودگی است. بعد از اتمام شستشو می توانید آن را توسط یک دستمال نرم تمیز کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

بهترین زمان برای تمیز کردن برلیان

اگر از سرویس جواهرات الماس خود به طور مکرر و روزانه استفاده می کنید بهتر است هر دو هفته یکبار اقدام به تمیز کردن آن ها با شرایط بالا کنید. در غیر این صورت بهتر است بعد از هر بار استفاده آن را با محلول آمونیاک پاکسازی کنید. زیرا سنگ های قیمتی بعد از گذشت زمان به دلیل عواملی مانند تعریق , عطر و ادکلن و … دچار آلودگی می شوند و براقیت خود را از دست می دهند. در هنگام خرید جواهراتی مانند الماس حتما از عدم بکار رفتن مواد ترمیمی در آن اطمینان حاصل کنید تا بتوانید روش صحیحی برای تمیز کردن آن انتخاب کنید.

راهنمای خرید برلیان

پس از اینکه به بررسی انواع برلیان و زوایای مختلف آن پرداختیم نوبت به این می رسد که توضیحی هر چند کوتاه تحت عنوان راهنمای خرید برلیان به شما عزیزان بدهیم. زیرا برلیان یکی از تراش های بسیار زیبا بر روی سنگ های ارزشمند مانند الماس است که بسیاری از خانم ها به خرید آن علاقه مند هستند. کسب اطلاعات زیر قبل از خرید برلیان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

قیمت هر قیراط

همان طور که می دانید وزن طلا بر اساس گرم است. اما برای خرید و فروش سنگ های گران بها مانند الماس وزن آن بر اساس قیراط محاسبه می شود. هر چه سنگ از ابعاد بزرگ تری برخوردار باشد نادرتر و کمیاب تر خواهد بود. ذکر این نکته لازم است که هر قیراط ۲۰۰ سوت می باشد.

واقعیت این است که ارزش گذاری و قیمت گذاری سنگ های گران قیمت کار بسیار تخصصی و دشواری است و هر کسی نمی تواند این کار را انجام دهد. ارزش گذاری بر اساس پارامترهای مختلف از جمله میزان شفافیت ، نوع تراش و درصد خلوص تعیین می شود.

میزان شفافیت

میزان شفافیت و وضوح الماس و سایر سنگ های قیمتی را نمی توان توسط چشم غیر مسلح بررسی کرد. بلکه بهترین ابزار برای اندازه گیری آن ، ذره بین است. در واقع باید بگوییم الماسی که دارای کمترین لکه باشد دارای بالاترین میزان وضوح است. اما سنگ هایی که لکه های زیاد و بزرگی درون خود دارند از شفافیت کمتری برخوردار هستند و قیمت آن ها نیز کمتر است. اصطلاحی که برای بیان میزان وضوح الماس بکار می رود به این صورت است :

SI2 : کمترین وضوح

FL : بیشترین وضوح

رنگ

بسیاری از افراد ، الماس را به صورت بی رنگ و شفاف می شناسند. در صورتی که این سنگ گرانبها دارای رنگ های مختلفی است که البته نادر و کمیاب هستند. رنگ هایی مانند قهوه ای ، صورتی و ارغوانی. البته این رنگ ها جزو رنگ های رایج در این سنگ نیست بلکه به عنوان رنگ های فانتزی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای بیان درجه بندی رنگ انواع برلیان از حروفی مانند D و S-Z استفاده می شود. به طور مثال اگر بخواهند بالاترین درجه رنگ برلیان را بیان کنند از D و برای نشان دادن پایین ترین درجه رنگ از حروف S-Z استفاده می شود. قطعا الماس هایی که درخشندگی آن ها بیشتر باید باید قیمت بالاتری را بابت آن ها پرداخت کرد.

تمام الماس هایی که به عنوان الماس اصلی در بازار وجود دارند و به فروش می رسند دارای شناسنامه هستند. توصیه می کنیم در هنگام خرید شناسنامه جواهر را از فروشنده دریافت کنید تا خیالتان از بابت اصل بودن سنگ راحت شود. البته لازم به ذکر است که الماس های شناسنامه دار به میزان ۲۰ % الی ۸۰ % نسبت به الماس های بدون شناسنامه گران تر هستند. درون این مدرک اطلاعاتی از جمله عکس الماس ، وزن دقیق ، نوع تراش ، رنگ و … قید شده است که نام ، امضا و مهر مرکز صادر کننده در آن وجود دارد.

 
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x