اندازه در طراحی جواهر

اندازه در طراحی جواهرات

تعیین اندازه در طراحی جواهرات از اهمیت زیادی برخوردار است. سایز افراد در خصوص انگشتر , دستبند و گردنبند متغیر است و نمی توان از یک سایز واحد برای تمام افراد استفاده کرد. در مطالب پیشین درباره سایز بندی انگشتر و دستبند توضیح دادیم و شما را با نحوه صحیح اندازه در طراحی جواهرات آشنا کردیم. در این مطلب، آکادمی کانسپت که ارائه دهنده ی آموزش طراحی طلا و جواهر در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر است شما را با اندازه گیری سایز گردنبند آشنا می کنیم.

 

اندازه در طراحی جواهرات 

تعیین اندازه در طراحی جواهرات بسیار مهم است زیرا هر شخص دارای سایز مشخصی است که باید بر اساس آن دست به انتخاب جواهرات بزند. در خصوص سایز بندی جواهراتی مانند انگشتر و دستبند توضیح دادیم در این مطلب نوبت به توضیح نحوه صحیح سایز بندی گردنبند می رسد. گردنبند یکی از جواهرات مورد علاقه خانم هاست که در سال های اخیر استفاده از آن توسط آقایان نیز رواج پیدا کرده است. طراحان جواهر به خوبی می دانند که سایز بندی صحیح می تواند باعث جلب رضایت مشتری شود. منظور از سایز بندی گردنبند میزان بلندی آن است. سایزهایی که در خصوص گردنبند وجود دارد می توان به یقه ای, چوکر, پرنسس, اپرا, نمایشی و طنابی اشاره کرد. این سایزها از کوتاه ترین تا بلندترین دسته بندی می شوند. سایز بندی گرنبندها از یقه ای که کوتاه ترین آن هاست تا طنابی که بلندترین آن هاست طبقه بندی می شوند.

انواع سایز گردنبند 

همان طور که اشاره کردیم سایزهایی که در خصوص گردنبند وجود دارند ۵ تاست که هر کدام از آن ها در بخش خاصی از بدن قرار می گیرند. نمی توان گفت که کدام یک از این سایزها زیبایی بیشتری دارد بلکه زیبایی آن ها بستگی به عوامل مختلفی مانند سلیقه فرد, نوع پوشش, نوع جواهر و … دارد.البته تمامی این موارد در آموزش طراحی طلا و جواهرات مطرح می شود.

یقه ای 

در طراحی اندازه در طراحی جواهرات گردنبندهای یقه ای به گردنبندهایی گفته می شود که دقیقا مناسب با اندازه گردن هستند. تعیین سایز در این جواهرات بستگی به میزان اندازه یقه و قطر گردن دارند.

چوکر

در سایز بندی گردنبند می توان بلندی سایز چوکر را بعد از یقه ای قرار داد. معمولا بلندی گردنبندهای چوکر به ۴۰ سانتی متر می رسد و این مقدار در تمام جواهرات چوکر یکسان است.

پرنسس 

گردنبند پرنسس از نظر بلندی بعد از چوکر قرار دارد و در بخشی به نام استخوان ترقوه قرار خواهد گرفت. سایز این نوع از گردنبندها بین ۴۳ تا ۴۸ سانتی متر است که سایز آن طرفداران زیادی دارد. اغلب خانم ها به استفاده از این سایز تمایل نشان می دهند.

نمایشی 

گردنبندهای نمایشی سایزی بلندتر از گردنبندهای پرنسسی دارند و معمولا سایز آن ها ۵۰ سانتی متر است. گردنبندهای نمایشی معمولا پایین تر از استخوان ترقوه قرار می گیرند.

اپرا و طنابی 

گردنبندهای اپرا و نمایشی سایزی بیشتر از سایر گردنبندها دارند و می توان ۵۵ تا ۶۰ سانتی متر را برای آن ها در نظر گرفت. این نوع از گردنبندها قابلیت استفاده روزمره را ندارند و کاربرد آن ها همراه با یک پوشش خاص است.

اندازه در طراحی جواهرروش های مختلف تعیین سایز گردنبند  

روش های مختلفی در تعیین سایز گردنبند وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. این روش ها برای افرادی توضیح داده می شوند که طراح حرفه ای طلا و جواهر نیستند و تمایل دارند که از روش های اماتور برای سایز بندی گردنبند استفاده کنند.

روش اول 

اولین روش و متداول ترین راهی که برای سایز بندی گردنبند و جواهرات استفاده می شود مقایسه آن با گردنبندهای دیگر است. اگر گردنبندی دارید که می خواهید بر اساس سایز آن گردنبند جدید را بسازید بهتر است که آن را باز کنید و بر روی یک سطح کاملا صاف قرار دهید. گردنبند را در یک مسیر مستقیم قرار دهید و سایز آن را یادداشت کنید.

روش دوم 

دومین روش که آن هم جزو روش های متداول محسوب می شود استفاده از خط یا متر است. در این روش گردنبند را کاملا باز کنید و اندازه آن را توسط خط کش یا متر اندازه بگیرید. دو نکته در این روش وجود دارد که باید حتما آن را مورد توجه قرار دهید. اولین نکته این است که اندازه گیره گردنبند را در محاسبات خود ملاک قرار ندهید زیرا اندازه گیره مجزا از سایز گردنبند است. و اما دومین نکته عدم محاسبه آویز, پلاک و مهره گردنبند در اندازه گیری است.

اندازه در طراحی جواهرتعیین سایز گردنبند بر اساس وضعیت بدن  

در این بخش در خصوص اندازه در طراحی جواهرات قصد داریم شما را با نحوه سایز بندی گردنبند بر اساس سایز گردن و بدن آشنا کنیم. به روش ها و راهکارهای زیر توجه کنید.

گردن  

در اولین روش برای تعیین سایز گردنبند مهمترین معیار گردن است. یک متر پلاستیکی را به دور گردن خود قرار دهید و آن را دقیقا موازی با زمین در نظر بگیرید. اگر می خواهید گردنبند یقه ای بسازید بهتر است ۵ تا ۱۰ سانتی به اندازه مورد نظر ضافه کنید در غیر این صورت گردنبند کاملا فیت گردن خواهد شد و ممکن است مقداری آزار دهنده باشد. اما اگر قصد دارید از سایر مدل های گردنبند استفاده کنید نیازی به اضافه کردن نیست.

قد 

دومین روشی که درباره سایز بندی گردنبند وجود دارد اندازه گیری قد است. یکی از استانداردهایی که در حوزه طراحی طلا و جواهر مطرح است و تمام طراحان حرفه ای آن را در نظر می گیرند توجه قد در سایز بندی گردنبند است. همان طور که گردنبندهای بلند به خانم های قد کوتاه نمی آید برعکس آن نیز صادق است. بدین معنی که استفاده از گردنبندهای کوتاه نمی تواند جلوه مناسبی برای خانم های قد بلند به وجود آورد. اگر قدتان کمتر از ۱۶۲ سانتی متر است بهتر است از گردنبندهایی با سایز ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر استفاده کنید. اما اگر قدتان بین ۱۶۲ تا ۱۷۰ سانتی متر یا بیشتر است مجاز به استفاده از تمام سایز های گردنبند هستید.

وزن

سومین روش اندازه در طراحی جواهرات توجه به وزن و اندام است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید گردنبند نیز مانند لباس می تواند اندام شما را لاغر یا چاق نمایش دهد. اگر می خواهید سینه های شما برجسته تر جلوه کند باید از گردنبندهایی با سایز ۵۰ تا ۵۵ سانتی متر استفاده کنید. زیرا این گردنبندها بالای سینه قرار می گیرند. اما اگر دارای سینه های کوچکی هستید به شما توصیه می کنیم از زنجیرهای ظریف با طول ۵۵ سانتی متر استفاده کنید. همچنین اگر دارای سینه هایی بزرگ هستید بهتر است از گردنبندهایی با طول ۴۵ سانتی متر استفاده کنید.

فرم چهره 

گردنبندها می توانند بر روی فرم چهره شما نیز تاثیر گذار باشند. هر چه گردنبند کوتاه تر باشد فرم صورت شما گرد و پر نشان داده می شود و هر چه سایز گردنبند بیشتر باشد چهره شما کشیده تر نمایش داده می شود. به همین دلیل است که اغلب افراد مشهور که دارای چهره ای کشیده و بیضی هستند ترجیح می دهند از گردنبندهای یقه ای یا چوکر استفاده کنند.

معرفی انواع طلا در جواهر سازی

پس از اینکه به بررسی اندازه در طراحی جواهرات پرداختیم نوبت به این می رسد که یکی از بهترین فلزات در جواهرسازی اشاره کنیم، یعنی طلا ! این فلز از محبوب ترین فلزاتی است که مورد علاقه خانم ها می باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند که طلا تنوع رنگی ندارد و نهایتا در دو رنگ زرد و سفید موجود است. در صورتی که این باور کاملا اشتباه است. ما قصد داریم در این بخش شما را با رنگ های مختلف این فلز زیبا آشنا کنیم.

طلا نوعی سنگ معدنی است. طلای خالص بعد از اینکه از معدن استخراج می شود بسیار نرم و انعطاف پذیر است.

نرمی این فلز به حدی زیاد است که نمی توان از آن برای ساخت جواهرات استفاده کرد. به همین دلیل برای افزایش استحکام آن از آلیاژ هایی نظیر مس و نقره استفاده می کنند. طلا در ۶ رنگ موجود است که می توان به زرد ، سیاه ، بنفش ، سبز ، صورتی و سفید اشاره کرد. دلیل رنگی بودن هر کدام از آن ها به دلیل نوع آلیاژ ترکیبی است.

اندازه در طراحی جواهرات

زرد

طلای زرد به عنوان شناخته شده ترین رنگ طلا محسوب می شود و در اغلب جواهرات از آن استفاده شده است. به رنگ زرد ، رنگ کلاسیک نیز گفته می شود. هر چه عیار طلا بیشتر باشد شاهد افزایش میزان زردی آن هستیم. اما هر چه عیار پایین تر باشد به معنی ترکیب سایر آلیاژ ها با طلاست که باعث کمتر شدن میزان زردی آن می شود.

طلای سفید

اگر از فلزاتی مانند روی و نیکل در ترکیب با طلا استفاده شود شاهد خلق طلای سفید خواهید بود. البته برخی از افراد این نوع از طلا را با فلزی به نام رودیوم ترکیب می کنند تا جلوه ای درخشان تر و زیباتر داشته باشد. متاسفانه تعداد اندکی از مشتریان جواهرات ، به فلز نیکل حساسیت دارند. به همین دلیل بجای استفاده از این آلیاژ از پالادیوم استفاده می شود. پالادیوم نیز یکی از فلزات بسیار باارزش است که از قیمت بالایی نیز برخوردار می باشد. پالادیوم جزو خانواده پلاتین به شمار می رود.

طلای صورتی

طلای صورتی به نام زرگلد شناخته می شود و رنگ صورتی آن به دلیل ترکیب مس با طلاست. هر چه میزان مس بکار رفته در طلا بیشتر باشد ، رنگ صورتی آن نیز بیشتر خواهد بود. طلای صورتی بین خانم ها بسیار پرطرفدار است. زیرا جلوه ای بسیار جذاب و منحصر به فرد دارد. قیمت طلای صورتی با طلای زرد و سفید تفاوت چندانی ندارد.

طلای سبز

طلای سبز یکی از نامتعارف ترین رنگ های طلا شناخته می شود. معمولا هیچ جواهری را به طور کامل از طلای سبز نمی سازند بلکه برای تکمیل طرح از آن استفاده می کنند. به طور مثال بعد از در نظر گرفتن اندازه در طراحی جواهرات ، قصد ساخت طرح گل برای انگشتر را داریم. برای اضافه کردن برگ ها به آن از طلای سبز استفاده می کنند.

طلای سیاه

هنگامی که از فلز روتنیوم به عنوان روکش برای طلای زرد استفاده می شود رنگ آن تغییر می کند و به سیاه یا قهوه ای تیره متمایل می شود. از این نوع طلا برای ساخت انواع جواهرات بی آلایش و ساده استفاده می شود. خانم های ساده پسند از مشتریان اصلی این نوع طلا هستند.

طلای بنفش

طلای بنفش از ناشناخته شده ترین نوع طلا محسوب می شود که از آلیاژهایی مانند آلومینیوم و ایندیوم در آن استفاده می شود. استفاده از طلای بنفش به تنهایی امکان پذیر نیست زیرا انعطاف پذیری آن زیاد است. به همین دلیل در هنگام ساخت از سایر طلاهای محکم تر در کنار آن استفاده می شود.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x