ابزارهای طراحی دستی طلا

ابزارهای طراحی دستی طلا بسیار متنوع هستند و هر کدام از طراحان از ابزارهای مختلفی بدین منظور استفاده می کنند. برخی از آن ها ترجیح می دهند با استفاده از مداد رنگی و برخی دیگر از آن ها بکارگیری از آبرنگ را در کیفیت کار خود موثر می دانند. در این مطلب قصد داریم به ابزارهای طراحی دستی طلا که به طور عمومی مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کنیم.

ابزارهای طراحی دستی طلا

ابزارهای طراحی دستی طلا چیست و چه ویژگی هایی دارند ؟ طراحان جواهر به چند روش اقدام به طراحی می کنند. طراحی دستی و طراحی دیجیتال از رایج ترین روش ها در این خصوص است. از زمانی که نرم افزارهای دیجیتال پا به صنعت طلا سازی گذاشته اند اغلب طراحان ترجیح می دهند از این روش استفاده کنند .اما واقعیت این است که هنوز هم هنرمندانی وجود دارند که با بهره گرفتن از ابزارهای طراحی دستی طلا اقدام به خلق آثاری شگفت انگیز و خارق العاده می کنند.

ابزارهایی که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم جزو ابزارهای عمومی در طراحی دستی طلا محسوب می شوند . در صورتی که شما می توانید طبق سلیقه خودتان و علم به اینکه استفاده از کدام ابزار می تواند کیفیت کار شما را افزایش دهد آن را تغییر دهید. اگر به طراحی جواهرات علاقه دارید اول از آموزش طراحی طلا و جواهر شروع کنید که داشتن ابزار با کیفیت در آموزش و پیشرفت شما نقش مهمی دارد.

مداد مشکی 

مداد مشکی جزو اولین و اساسی ترین ابزارهای طراحی دستی طلا به شمار می رود. اما شما با هر نوع مدادی نمی توانید یک طراحی عالی داشته باشید بلکه باید نکاتی را در این خصوص رعایت کنید. نوک مداد مشکی یا مداد مکانیکی باید بین ۳ تا ۷ میلی متر باشد. نوک مداد بهتر است از نرم تا سخت باشد تا انعطاف کافی در طراحی را داشته باشد.

اگر قصد دارید از مداد نوکی برای طراحی استفاده کنید باید از نوک های ۵ ، ۷ و ۹ میلی متر بهره بگیرید. مدادهای رنگی فابرکاستل نیز از گزینه های دیگر برای طراحی به حساب می آید که در شماره های مختلف موجود است.

کاغذ 

قطعا طرح اولیه جواهر باید بر روی کاغذ پیاده سازی شود. بهترین کاغذ برای طراحی دستی جواهرات کاغذهای سفید و پوستی می باشد. همچنین کاغذ کالک نیز در سایزهای A4  و  A5 نیز مناسب هستند. بهترین رنگی که می توان برای کاغذ در نظر گرفت خاکستری ، قهوه ای و سیاه است. طراحی بر روی کاغذ سفید نیز امکان پذیر است اما استفاده از رنگ های یاد شده بهتر است.

کاغذ و مداد از ابزارهای طراحی دستی طلا

قلم مو  

یک طراح و هنرمند باید قلم موی مناسب در دست داشته باشد زیرا جزو ابزارهای طراحی دستی طلا و مهم ترین آن ها به شمار می رود. قلم موها در شماره های مختلفی وجود دارند که مناسب ترین آن برای طراحی های دستی بر روی کاغذ ۲ صفر و ۳ صفر می باشد.

گواش 

برای رنگ دهی به طرح باید از گواش استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که بکارگیری از برندهای معروف می تواند کیفیت کار شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در حال حاضر بهترین برند ” وینزور ” است که می تواند جلوه ای بی نظیر به طرح شما بدهد. مناسب ترین رنگ برای بکارگیری در طراحی دستی جواهرات نقره ای ، سفید و طلایی است. این رنگ ها به عنوان رنگ فلزات گرانبها مانند طلا و نقره هستند که طراحی با آن ها می تواند جلوه واقعی جواهر را نمایان کند.

پاک کن 

اگر به تازگی وارد دنیای طراحی جواهرات شده اید قطعا در ابتدای کار دچار اشتباهات زیادی خواهید شد و نیاز دارید که بخشی از طرح خود را پاک و مجددا طراحی کنید. در حال حاضر پاک کن های معمولی و خمیری گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. همچنین پاک کن های مدادی نیز برای شما کاربرد دارند.

محو کن  

با بکار گیری از ابزاری به نام محو کن می توانید بخش های مختلف طرح را با یکدیگر ترکیب کنید و زیبایی آن را چند برابر کنید. اگر به جزئیات توجه می کنید و تمایل دارید تا طرحی جذاب رسم کنید حتما از محو کن های ظریف یا پهن ” بنا بر نیاز ” کمک بگیرید.

خط کش ، گونیا و پرگار  

خط کش و گونیایی که برای طراحی دستی طلا و جواهرات استفاده می شود دارای ابعاد و اندازه استانداردی است. به طور مثال خط کش باید ۳۰ سانتی متر و گونیا ۳۰ و ۶۰ درجه باشد. اگر این ابعاد بزرگ تر یا کوچک تر باشند کیفیت کار شما تغییر خواهد کرد. همچنین پرگار ابزاری برای کشیدن دایره در طرح است.

شابلون 

بهتر است که برخی از اشکال توسط شابلون رسم شوند. به طور مثال شما نمی توانید بیضی را به طور دقیق و توسط دست طراحی کنید. این امر کیفیت و جلوه نهایی کار شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این مساله در خصوص رسم استاندارد سنگ های قیمتی نیز صدق می کند. وجود شابلون می تواند سرعت کار شما را نیز افزایش دهد و طرح دلخواه خود را ترسیم کنید.

میز نور 

میز نور نقاشی زمینه کاغذ را برای شما کاملا روشن می کند و باعث می شود که تسلط کافی به طرح داشته باشید. طراحی بر روی سایر ابزارها غیر از میز نور نقاشی تسلط شما را کاهش می دهد زیرا توانایی دیدن تمام جزئیات را ندارید.
میز نور از ابزارهای طراحی دستی طلا

مزایای طراحی دستی طلا چیست ؟  

پرورش خلاقیت 

همیشه در هنگام استفاده از دستان خود شاهد شکوفایی و پرورش خلاقیت خواهید بود. این امر نه تنها در طراحی جواهرات بلکه در اغلب هنرها مانند نویسندگی نیز صادق است. هنگامی که یک نویسنده قلم در دست می گیرد و می نویسد قطعا تراوشات ذهنی او به راحتی بر روی کاغذ سرازیر می شود. در صورتی که او امکان تایپ کردن را نیز دارد اما این قلم است که معجزه می کند !

طراحان جواهر نیز با استفاده از ابزارهای طراحی دستی طلا خلاقیت خود را پرورش می دهند و می توانند با الهام گرفتن از الگوهایی که در اطراف می بیند طرحی بی نظیر خلق کند. داشتن یک سبک شخصی در موفقیت افراد بسیار مهم است. زیرا کپی کردن از طرح دیگران پسندیده نیست و نمی تواند شما را به جایگاه مناسبی در این صنعت برساند.

توجه بیشتر به جزئیات 

هنگامی که شما به جای استفاده از نرم افزار از دستان خود کمک می گیرید قطعا زمینه را برای توجه بیشتر به جزئیات فراهم می کنید. شناخت سنگ های مختلف ، خواص آن ها و رنگ های زیبای آن ها باعث می شود تا از این سنگ ها در طراحی خود استفاده کنید و درخششی عالی به طرح خود بدهید.

کسب درآمد  

هر روز شاهد افزایش درآمد طراحان جواهر هستیم. این صنعت روز به روز در حال پیشرفت است و علاقه مندان به آن بیشتر شده است. شما می توانید با یادگیری این رشته به راحتی کسب درآمد کنید و طرح های خود را بفروشید.

کاهش استرس و تنش 

هنگامی که از دستان خود برای طراحی طلا و جواهر استفاده می کنید استرس و فشارهای روانی شما کاهش پیدا می کند. اگر تمایل دارید تا وارد این صنعت جذاب شوید باید از دو طریق اقدام کنید . اولین روش این است که به سراغ آموزشگاه های آزاد بروید و دوره های مربوطه را طی چند ماه بگذرانید و سپس وارد بازار کار شوید. دومین روش تحصیلات آکادمیک است. کشور ایتالیا و فرانسه جزو کشورهای مطرح در این زمینه هستند زیرا به طراحی و مد اهمیت زیادی می دهند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09304160209